Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 SH zmeny správania po háraní

Autor Téma: SH zmeny správania po háraní  (Přečteno 255 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline starr

  • *
  • Příspěvků: 2
  • Karma: +0/-0
SH zmeny správania po háraní
« kdy: 11 Říjen, 2019, 19:29 »
Dobrý deň. Prosím vás o radu ohľadne správania 4 ročnej feny sibírsky husky. Začalo to zhruba pred rokom, keď mala tri roky, že po doháraní začala byť agresívna na druhé psy. Dovtedy bývala v pohode s našimi ďalšími psami vo svorke aj s cudzími psami vonku, a minulý rok po háraní mala takú falošku, že sa úplne zmenila. Cca 2-3 týždne mala biely výtok z pošvy, ktorý potom zmizol, ale hlavné zmeny u nej nastali psychické. Začala sa strániť svorky, bola zalezená v búde, pri športe prestala ťahať dopredu, začala sa ťahu akoby až báť, vonku sa ježila na cudzie psy aj feny, a v rámci domácej svorky ako na koho. Cca po mesiaci sa to však upravilo, a cez zimu sa vrátila do starých koľají.

Teraz po poslednom háraní je to ešte o niečo horšie, a už to trvá dva mesiace. Ježí sa ako kefa na našu mladšiu fenu, s ktorou ju teraz pre istotu ani nedávam spolu, pretože z toho číha nepríjemný konflikt. Behať sa jej zasa nechce, ale aspoň pri dogtrekkingu ťahá. Celá je proste taká nejaká divná. Vonku sa ježí na cudzie psy aj feny, furt značkuje močom (predtým značkovávala, len keď oznamovala, že sa cca o 3-4 týždne chystá hárať), má trochu výtok z pošvy, ale hlavne ma štve, že pre každú somarinu by šla s druhou našou fenou, ktorá ešte nie je ani pohlavne dospelá, do konfliktu. Stráži si svoju búdu, druhá sa k nej nesmie ani priblížiť, proste je konfliktná, odporná, akoby hľadala zámienky na bitku. Kým jej pred minulým rokom nezačalo po háraní takto zašibávať, tak som mohla mávať všetky psy spolu (máme tri feny a dvoch kastrovaných psov), no teraz musím pre jej správanie rozdeľovať. S našimi kastrovanými psami je v pohode, ale k fenám je hnusná a musia byť oddelene.

Chcem sa spýtať, či je takéto správanie normálne? Mávate aj iní majitelia/chovatelia SH alebo iných (severských) plemien takéto problémy? Niečo som sa už dočítala, že u niektorých áno, ale niektorí iní ľudia majú zas taký názor, že je to moja vina, lebo som slabým vodcom svorky, a že Rudolf Desenský alebo Caesar Millan (s ktorými sa fakt nemôžem a nechcem porovnávať) majú spolu desiatky psov a všetci sa im znášajú a pod., takže neviem, kde je vlastne pravda? A že či fakt robím niečo zle ja, alebo je to proste tým, že fena minulý rok plne dospela, a že jej zašibáva z tých hormonálnych zmien, a že s tým proste nemôžem nič robiť, len sa s tým zmieriť, že už nebudem môcť púšťať všetky psy naraz spolu? Zaujímavé je, že vonku na prechádzke na neutrálnom území je o.k. aj s tou fenou, čo by ju doma vo výbehu asi najradšej zničila.

Čo som sa pýtala či videla u chovateľov, tak niekde mali všetky psy spolu, inde museli oddeľovať, ale nejako sa mi nedá zmieriť s tým, že to mám nechať plávať, tak chcem pátrať po pravde a vedieť, či je to bežné, a či by prípadne pomohla kastrácia, alebo či by kastrácia veci ešte mohla zhoršiť? V minulosti sme takéto problémy s inými fenami nemali, ale je fakt, že skladba svorky bola iná.

Vopred ďakujem za odpovede.