Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 ESP - jak vybrat to správné štěně ?

Autor Téma: ESP - jak vybrat to správné štěně ?  (Přečteno 1246 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Faaabien

  • *
  • Příspěvků: 1
  • Karma: +0/-0
    • E-mail
ESP - jak vybrat to správné štěně ?
« kdy: 30 Srpen, 2018, 22:34 »
Dobrý večer všem,
našemu maďarovi (MOK) je už témeř 14,5 roku a ačkoli je na svůj požehnaný věk ve skvělé kondici je nám jasné, že s námi nebude navěky :'(. Vzhledem k tomu, že si bez psa nedokážeme náš život představit pomalu se poohlížíme jaký hafan by k nám v budoucnu zapadl nejlépe a pídíme se po informacích. Váháme mezi německým kraťasem a ESP. Bohužel o ESP nikde není moc informací, pravděpodobně proto, že jej má většina chovatelů skutečně jen jako pracovní plemeno a o rodinném životě se nikdo moc nerozepisuje. Pro ESP by mluvilo hlavně to, že pokud chci psovi poskytnout "to nejlepší možné" vyžití, raději bychom s ním lítali na kole a běžkách než se vrátit na pole a cvičit lovečáka. MOK jsme zvládli bezvadně, máme i základní lovecké zkoušky a bez problémů jsme jej zvládali i fyzicky...než si urval vaz v rameni a museli jsme ho začít trošku krotit.
Teď k našim otázkám: 1) Jak moc je nutné ESP nechávat tahat ? Jde nám o to, zda bude pes ochotný lítat s námi na kole a běhat i bez úvazku nebo mu jde hlavně o to tahání. O pohyb u nás absolutně nebude mít nouzi, ale nejsem si jistá, zda by nás bavilo objíždět závody, neboť sami závodíme v triatlonu a víkendy nejsou natahovací. Pokud nás to chytne, tak určitě sem tam hobby závod nevylučuji, ale asi to v tuto chvíli nemáme ujasněné a nevím zda by pes nějak netrpěl, kdyby si zatahal jen občas a jinak lítal na volno. Případně zda v takovém případě raději nikdy nezapřahat, aby to pak nevyžadoval ?

2) Někde jsme četli o pokrevních liniích kde každý chovatel upřednostňuje u ESP jiné vlastnosti apod. Kdo by nám mohl poradit/doporučit jakého psa a odkud si případně vzít? Upřednostňujeme opravdu sportovního psa, který by byl vhodný i do rodiny k dětem (6 a 8 let), dobře ovladatelný a pokud možno nelovil (nezdrhal za zvěří tolik jako lovečáci), důraz na dobré tahání by v našem případě nebyl zase tak důležitý. Obecně nám nejsou jasné "procentuální zastoupení" jednotlivých plemen ve výsledných potomcích ESP...např. pokud má více jak 4% greyhounda, tak ...nebo např. nad 75% NKO je už moc "lovec" apod. Prostě jak moc se jednotlivé příměsi krve odrazí ve výsledných vlastnostech psa...U štěňat jsou uvedeny rodokmeny, ale pokud ESP nechováme, vůbec nic nám to o štěněti neřekne :-(

3) Mají ESP nějaké časté vrozené vady, zdravotní problémy nebo povahové zádrhele ? Selským rozumem nám vychází, že kříženci bývají obecně zdravější a houževnatější než čistokrevní hafani, tím spíš pokud je někdo bezhlavě množí kvůli prodeji štěňat (módní plemena)...ale nevím do jaké míry jsou naše úvahy realistické.

Asi je toho hodně, ale budeme rádi za jakékoli info. Na netu toho opravdu moc není :(
Děkujeme moc.