Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Český NON-STOP

Anketa

Kdyby v dobrém termínu na dobrém místě někdo zorganizoval NON-STOP na (pro začátek) cca. 250 km, na cca 60 km okruhu se 2 check points...

Ano, na to jsem čekal(a), jedu!
11 (44%)
To bych rád vyzkoušel(a)
12 (48%)
Možná by to za zkoušku stálo
1 (4%)
Ještě jsem o tom neuvažoval(a), ale nezavrhuju to
1 (4%)
To určitě nedám...
0 (0%)

Celkem hlasů: 22

Hlasování ukončeno: 28 Prosinec, 2008, 14:37

Autor Téma: Český NON-STOP  (Přečteno 76112 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #135 kdy: 26 Únor, 2009, 10:48 »
By me jen zajimalo, kdo se to nechal tahat, kdo je ten "zkuseny musher"?  Vzhledem poctu zavodniku neni tezke to odhadnout, jen jestli se nemylim....
Vzhledem k tomu, ze mu nic nebylo, bych se na nej vybod at si odpocine, kdyz psi nesli, ale asi by trochu promrzl, kdyz jste asi jezdili nalehko.....

nic odhadovat nemusis a delat unahleny zavery taky ne...
no tak všem je jasný o koho šlo, jen se divím, že pokud měl povinnou výbavu,
( mimo jiné, bivakovací potřeby) tak to na dvě hodky zapíchnu a dřepnu si třeba ve spacáku na saně...mě ty starší taky 4tou rundu v posledním kopci polehávali, ale jen když se stálo... pak na jdeme se sami zvedli etc...chce to klid a psy nenervovat, páč nějakej křik je jen stressuje a již tak mdlý výkon jde ještě dolů..
ale jak to bylo doopravdy ví jen ti dva...
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #136 kdy: 26 Únor, 2009, 10:53 »
Presne to jsem mel na mysli, proc nezalehl na miste, chteli jste zkusit nonstop a to k tomu patri, proste je treba, tak stojim ted a tady....
Neco jinyho by bylo, kdyby bylo nejake zraneni..

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #137 kdy: 26 Únor, 2009, 11:12 »
 ;) já mám pocit, že mě psi nejdou, když  se dostanu na normální Šárky rychlost a šli jsme tak posledních 7 km (ve 4tým kole) hodinu, ale vše jak vidět na Šárce je relativní a Š. je v tomhle tempu spokojená.... a její psi taky  :D
tož asi tak...a nonstop by měl být dle mého o tom, jak dostat ze psů maximum, ale nejít za hranu.... A kdo zná haskouny tak ví, že se kolikrát tváří, že za chvíli chcípnou a stačí srna na kopci a cválaj jak na startu...
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

merhy

  • Host
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #138 kdy: 26 Únor, 2009, 11:28 »
prosím Vás lidi, nechte toho, ono vlastně vůbec nic nestalo, nejdůležitější bylo že se psi dostali v pořádku domů a jak mi bylo vysvětleno nemůžu můj pohled na skutečnost považovat za objektivní. Nechci si dělat mezi lidmi zle, ale už jsem udělala.  Možna by stálo za to podotknout, že i když on měl pakarnu, ty psy neuhodil. neřval na ně hnusně, proste se jen snažil nejak dostat domů

 ::) Trochu to uvedu na pravou míru....Jo Šárko máš pravdu, co si viděla stalo se. Vždyť víš, že jsem to byl já, tak proč to tak divně píšeš "že někdo"? Možná jsem i rád co se stalo, byla to trochu krizová situace-další zkušenost co můžu očekávat. Přišla rychle a náhle při zastavení u razítka. Do té doby krásně šlapali (Dokonce když jsem do tohoto kola vystartoval, po 800m jsem si vzpomněl, že nemám mobil, vrátil jsem se pro něj a kupodivu vyrazili stejně jako poprvé.) No dal jsem si u razítka kafe, a tatranku a nechal jsem je odfouknout a nabudit před kopcem...chyba. Jsem rád, že jsem i takhle poznal svý psy, že když si umanou odpočívat tak se stane. Opět zkušenost "nezastavovat na delší dobu" pak bohužel musí být přestávka dostatečně delší. Myslím, že tohle přesně vyprávěl i Honza Zima, když jel závod v Kanadě a na chvíli zastavila už je nemohl rozeběhnout. Měl jsem to na paměti, ale když oni do té doby pořád tak krásně šli, tak jsem to nepředpokládal. A máš Šárko pravdu, že jsem je chtěl dostat co nejdříve na stakeout. Na místě by si na sněhu rozhodně tak neodpočinuli. Proto píšu jen takto dlouhé okruhy jsou ideální a bezpečné, protože se tak může brzy dostat na stakeout. Šárko situaci popisuješ trochu tragicky ;) Nakonec za tebou zase šli a pochopili, že odpočinek ještě není. Kdyby byli vyčerpaní, nepůjdou ani za tebou. Když jsme nakonec vyšli na kopec, rozeběhli se a opět jsem musel na rovince přibržďovat, někdy jsem přibržďoval i do kopce. Vždyť jsem ti to několikrát řikal, že za tebou brzdím. Nesmíš z toho dělat takovou tragedii. Psy měli v nohách 380 km za 60 hodin! a bylo by podivné, kdyby to pořád při zastavení rvali. Myslím, že i u tebe jsem taky vyděl, že když nešli, tak si rozdávala piškotky a přemlouvala je :-)). Jinak dík za vodiče do těch kopců...nebo tedy obrazně..dík za roztleskávačku :-). Jenom, prosím tě Šárko nikomu příště neraď co má dělat, když ty psy neznáš ;). Máš jiné plemeno a jinak se chovají, jsi zvyklá je rozmazlovat, hýčkat, protože nejsi musher jak píšeš. Já mám psy na práci a jako parťáky na závody. ;) A to jestli příště už nepomůžeš, je tvoje věc. Já jsem musher, já pomůžu vždycky i tobě. ;)

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #139 kdy: 26 Únor, 2009, 11:40 »
Michale, porad nechapu, proc si nezabivakoval na miste???  Psum je jedno jestli spi na stakeoutu nebo na lajne, nebo jste je davali do boxu????  Ted na ledovce budou taky spat na snehu, ne???
A nelibi se mi tvuj ton vuci Sarce, pomohla ti ne?
Mohl jsi jit dopredu ty a vest si je na voditku sam, ne?  Pri rychlosti kolem 10 km/hod by jsi mohl v poho jit pred nimi nemyslis?

sarka

  • Host
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #140 kdy: 26 Únor, 2009, 11:43 »
Mě se otáčeli psi po zachrastění piskotovym balickem, ne tedy, že by nechteli dal, to je zas pohled z mý strany. Ale, víš co si ted u Tebe cením, že jsi mi nezačal nadávat , máš pravdu v tom že mám svy čuby rozmachaný, skoro jako pokračovaná mých dvou dětí.A neztratit v takový situaci hlavu a nepustit se do psů je taky dobry, ne?  Toho si vazim ja na Tobe, i když pristup ke psům mame kazdy jinej.

teda POKUD JSI BYL TAM V KRIZI A JEDNAL JSI TAK JAK JSI JEDNAL, NEBYLO TO ŠPATNÝ!


jiny nazor mam na to ze jsi se rozhodl jet dalsi den znovu, ale to uz jsme probirali

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #141 kdy: 26 Únor, 2009, 11:48 »
 jen pro Šárku, lehce od tématu  ;)
  Šárko na dogtrekk se 6 můžeš !!!!! omezení počtu psů loni padlo.... :D
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline Michal M.

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +11/-1
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #142 kdy: 26 Únor, 2009, 14:05 »
Michale, porad nechapu, proc si nezabivakoval na miste???  Psum je jedno jestli spi na stakeoutu nebo na lajne, nebo jste je davali do boxu????  Ted na ledovce budou taky spat na snehu, ne???
A nelibi se mi tvuj ton vuci Sarce, pomohla ti ne?
Mohl jsi jit dopredu ty a vest si je na voditku sam, ne?  Pri rychlosti kolem 10 km/hod by jsi mohl v poho jit pred nimi nemyslis?

Ve předu to nešlo, protože jak jsem se tam objevil, hned začali rvát dopředu a mě vytlačovali ze stopy a já nemohl jít před nimi a málem jsem jednou ty saně nechytil. Ještě že potom zase spomalili. Proto Šárka byla ideální řešení. Moc vyčerpanosti jsem v tom tedy neviděl, spíš psychická záležitost že nejsou na to zvyklí tak dlouho běžet. Na stakeoutech spali na venku slámě i ve vleku. Pro tento ročník mohli ještě ve vleku. Jsem zvědav jak to provedeš příští týden ty se mnou na Krkonošský sedmdesátce, jestli mě taky roztleskáš, nebo tam semnou U Černý hory zabivakuješ. :D Mám letos najeto skoro 5 km  :-[

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #143 kdy: 26 Únor, 2009, 14:12 »
Michale:  Na Cerny hore si dam svacinu a dam ti cas se vzpamatovat, nejsme na tom o moc lip, co se tyce treninku ...., ale spacak nevezu, jedu na lehko, jen se zasoby jidla.:))))) 

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #144 kdy: 02 Březen, 2009, 09:23 »
A to jestli příště už nepomůžeš, je tvoje věc. Já jsem musher, já pomůžu vždycky i tobě. ;)

... a o tom to je :) Michale klobouk dolů před perfektním přístupem tady.

O té popsané situaci teď dost přemýšlím, kdo nic nedělá, nic nezkazí, důležité je se poučit z chyb a neopakovat je. Psi se mohou dostat do problémů i neplánovaně, třeba škodolibý divák přemístí značky, musher zabloudí...
A právě v krizích se pozná kdo je musher, kdo závodník, kdo má jaké priority  ;)
Musher musí najít způsob, jak svůj tým z problémů dostat v pořádku domů.
(a vždycky když musheři přestanou závodit a začnou si pomáhat, mám z toho báječný pocit  :D,  myslím, že to je ta nejdůležetější lekce v závodění - zahodit ambice a myslet na psy - vlastní, cizí..)

K popsané situaci (ať z toho vypadne poučení)
Problém byl v tom, že psům nedošla energie, jen se chtěli vyspat?
V teple by se jim spalo líp, to je jasné (já mám psy stanové :)), ale pokud nebyli energeticky na dně, nedalo se uvažovat o tom je zadečkovat, hodit  jim kus večeře (sádlo, cukry..) a jak si schrupnou pokračovat?
Pokud by takto člověk uvažoval, musí s sebou vézt ty dečky a tu večeři a taky něco pro sebe, protože po tolika hodinách bez spánku je to už bez spacáku na zmrznutí.
(Teď jsem na Ledovce vyzkoušela tunýlkový stan, 8 psů + já v pohodě, 10 utahanejch by se tam taky naskádalo, zima tam rozhodně nebyla - a bylo to 2,5 kg navíc v saních a trochu přemýšlení jak je na 2m všechny naklapat - viz http://samota.mushing.cz/2009/08Ledovka/jpg/5791-psi-stan.JPG a http://samota.mushing.cz/2009/08Ledovka/jpg/5799-osmicka-je-ve-stanu.JPG).
To je asi otázka povinné výbavy a její funkčnosti.

A základní otázka - Kolik hodin minimálně potřebují psi spát, aby to vůbec mělo efekt?

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #145 kdy: 02 Březen, 2009, 09:49 »
..a základní oázka...
Já si zatím myslím (po jediném nonstopu), že 50% aktivity a 50% odpočinku je, pokud vše ostatní klapne, dobrej poměr na to, aby psi nešli do rezerv... nabízí se tak model 4h Akt. a 4h Paus., případně jeho modifikace... To jsem si jel ověřit a zatím se to potvrzuje. Patrně bude možné jít ke konci závodu do rezerv, nebo to hrotit ještě nad 50% aktivity... "I" nebo "YQ" jsou cca na 50%, ale kratší skandinávské závody jsou mnohem vyhrocenější... ale jak vypadají psi po tom, nebo tom závodě, to jsme neviděli... . Proto si myslím že 50/50 je za dobrých podmínek bezpečný poměr a jestli je tam rezerva, tak patrně nezobecnitelná.
šaman
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #146 kdy: 02 Březen, 2009, 10:25 »
50% aktivity a 50% odpočinku j

hmmm...dík... tak minimálně 3 hodinky spánku? Michal psal raděj 2 kola dohromady a 2x delší spánek - jenže to už spadnou do příliš pomalého tempa

A jakou šanci by měla úvaha -

plánovat to tak, aby psi dobře pracovali, s průměrkou ze začátku i k 20, pak by si kvalitně odpočinuli (aspoň 1:2) a vyrazili zas (relativně) svěží a spokojení, pak zas kvalitní odpočinek a dobrá práce -  místo únavného ťapání dlouhé hodiny bez spánku - "rychle" to profičet a v teple se dobře dvakrát tolik vyspat.
Není to strategie na vítězství, ale  je to úplná utopie - ve 3.kole už by stejně ťapali?

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #147 kdy: 02 Březen, 2009, 10:59 »
...já nevim. Já jsem první 2 kola držel psy na cca 15-16/h a myslim si, že jsme měl brzdit ještě víc. Hlavně na umydleným povrchu, kde jsem i občas nacválal... to nebylo dobře. Cval je podle mě na těhle tratích zabiják. Musej klusat v pro ně bezpečným tempu. Když už pak přibejvaj stovky kilometrů rychleji než dny a zjistíš, že vše o čem to je, je komfort psů, začneš bejt opatrnej na jakýkoli přetížení, protože čas na regeneraci je tak krátkej, že to prostě nestačí na rekonvalescenci nějakýho defektu. Při běžným jeřdění má pes 16-20 hodin na to, aby se vylízal z nějaký natažený šlachy, špatnýho šlápnutí atd... tady jede hned za 4 hodiny... a nepomůže ani 8 hodin, takže řešíš, jestli vysadit psa (do konce závodu- to je fakt dilema) nebo nechat delší odpočinek, i když by ostatní jeli... ...takže všechno zpět a raději co nejopatrněji od samého začátku... Mylsím, že je zbytečný jezdit 7-8 h, kdy musí psi jít evidentně do mínusu (pokud netrénuješ takovýhole dálky) a je taky zbytečnáý odpočívat víc než 4 hodiny... vydatnej spánek u psa je 2-3 hodiny. Pak zevluje a pak třeba zase usne. pokud má na odpočinek 4 hodiny, stačí se akorát tak vyspat a zase jede a není čas na zevl. Moji, když odpočívají víc než 4 hodiny, stejně spí jen první  hodiny a pak čumí... a i když jsou unavení, neodpočívají efektivně. Právě kvůli vynechání toho zevlování se mi to líbí 4 na 4.
Už se do toho nějak zamotávám... ber to s rezervou, mám za sebou první nonstop ježdění v českých podmínkách, možná pořádně nevim, o čem mluvim...
příští rok budu chytřejší...
šaman
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #148 kdy: 10 Březen, 2009, 13:04 »
Tak Jana Henychů má po cca 72 hodinách(12:00 10.3.2009) na tom finském nonstopu za sebou, a TO v plné palbě(zátěží či výbavě) navíc bez domácího servisu, v nohách cca 418km! No,  jestli bychom s tím neměli něco dělat, třeba na příštím nonstopu?
(viz výsledky českého nonstopu)
-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Český NON-STOP
« Odpověď #149 kdy: 10 Březen, 2009, 14:22 »
 ;) a to "furt" chrápe  :D. Asi to nevyhraje páč RD má za tu samou dobu 600km :D ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.