Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Morálka mushera?

Autor Téma: Morálka mushera?  (Přečteno 5604 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

T.sch

  • Host
Morálka mushera?
« kdy: 21 Prosinec, 2011, 18:23 »
chtěl bych vyvolat diskuzi na téma, jestli by bylo dobré, kromě závodního řádu formulovat nebo třeba se zamyslet nad nějakými morálními zásady chování mushera při chovu apod. , snad to nevyzní špatně, myslím tím něco takového, jako má řada spolků jako - čundráci, skauti apod. - něco jako psaný nebo nepsaný zákon ,pořád řešíme výkon apod., ale nad morálkou se myslím moc nezamýšlíme a to je možná škoda...Myslím, že i musher by měl mít nějaký morální kredit apod - snad by so o něčem takovém mělo aspoň mluvit...

Př, Jsou musheři, kteří se ujímají i psů z útulku a svoje psy mají jako členy rodiny bez ohledu nato, zda je pes starý nebo pomalý, jsou svým psům věrni až do smrti - psi jsou u nich přednější než závody...a jsou musheři, kteří když je pes pomalejší  než ostatní - šup pryč, někomu k boudě apod. a ihned nakupují rychlejší psy a to se pak opakuje pořád dokola a možná snad spoléhají na dobrotu citlivějších lidí, kteří se neustále ujímají jejich starých a pomalých psů. Má se takto dělat mushing????Kde je ta správná hranice v chovu?  Nemělo by být věcí cti každého mushera v rámci možnosti dochovat své psy, kteří pro něho naběhalí stovky kilometrů? Co je pro nás pes?Je to stejné jako slepice na polívku nebo je to náš společník k saním? Co vy nato?

Offline Qba

  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +7/-9
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #1 kdy: 21 Prosinec, 2011, 18:55 »
Jediné, co tím docílíš, bude rozdělení lidí na ty, kteří se tím budou prsit (že "destatero" dodržují) a ty, kteří na to budou kašlat...
Možná se k tomu ještě navíc rozhádají.
A když se Ti to povede "uzákonit" v rámci spolku, budeš potřebovat pak ještě rozhodčí komisi, která bude mít super práci...
A bude-li to vyhrocené ad-absurdum, jedna část si vytvoří spolek vlastní, aby měla pokoj.

Má-li už náš stát zákony, měly by na regulaci našich životů stačit.
Kdo je navíc ve spolku, dobrovolně se upsal ještě stanovám a směrnicím.
Podle mě: Netřeba vymýšlet další a další regule...


V ČR je cca 281 dobře placených pracovních míst s pravidelnou rotací zaměstnanců, kteří mají přímo v popisu práce vymýšlet regule pro ostatní společnost - doporučuji se o takové místo ucházet a svoji touhu "nařizovat" ukojit tam...

T.sch

  • Host
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #2 kdy: 21 Prosinec, 2011, 19:41 »
Díky za názor, to co píšeš mi je zcela jasné a prakticky si to umím představit zcela podobně.To co píšeš dole je ale trochu nepochopení mého příspěvku, nemám nejmenší touhu někomu něco "nařizovat" apod, jak píšeš.Nemyslím si, že bys mne znal natolik abys viděl do mé hlavy, ne?  psal jsem to proto, že si myslím, že je třeba se zamýšlet i trochu jinak než jen nad výkonem apod. ...a nic víc.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosinec, 2011, 21:46 »
chtěl bych vyvolat diskuzi na téma, jestli by bylo dobré, kromě závodního řádu formulovat nebo třeba se zamyslet nad nějakými morálními zásady chování mushera při chovu

Mushing je jedinečný tím, že se zde setkává víc skupin lidí - zjednodušeně "sportovci" , "romantici" , vyslovení peskaři a pak ti mezi tím.
Nenapadá mne ve kterých sportech je to podobné.  Mezi čundráky nenajdeš sportovce, kteří vozí medaile z MS.

Osobně se mi to prolínání skupin moc líbí (jedinci se učí, posouvají sem-tam jak se jim mění priority).
Je jasné, že každá skupina MUSÍ mít jiné priority.
Už kvůli zjištění chovné hodnoty potřebuješ top týmy co srovnají psy v plné síle, ty nejlepší s nejlepšími - Na těch nej psech budeme chtít chovat.
A pak potřebuješ i ty druhé, co třeba zestárnou se svým týmem a připomenou tu druhou stranu mince.

Další věc -v  mushingu většinou stavíš tým -

Ber jak FAKT, že dřív nebo pozdějc se dostaneš do situace, kdy nebudeš moct zapřáhnout do jednoho týmu všechno, co máš na dvoře.
Co s 1-2 důchodci - za trest za celoživotní práci je necháš stát doma a sledovat jak smečka odjíždí?
Je to safra těžké. 

Etiku si musí srovnat každý sám se sebou, to nemůže jít zvenku.

A hlavně - pokud bude považováno za neetické nabídnout psa k prodeji nebo umístění, někteří mohou volit jiné cesty (beze svědků, a taky bez pomluv a urážek)

Bude-li třeba, povedu na Samotě ci MushGo anonymni inzerci, která umožní psům najít ty správné smečky, bez toho že by pánečky vláčeli kanálama.

Tož to je můj příspěvek k řešení problematiky.

« Poslední změna: 21 Prosinec, 2011, 22:19 od HelaL »

Offline Weru

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Karma: +12/-7
    • Dog-sport
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosinec, 2011, 22:03 »
Je nereálné najít nějaký klíč na to co ještě je správné a co už není. Chápu o čem mluvíš, jenže nikdy nedokážeš posoudit konkrétní situaci a podmínky mushera, proč vlastně psa dává pryč. Každý má jiné priority a jiné správné řešení. A není to jen u mushingu, je to v agility, je to u komunity lidí kolem pitbullů a podobných plemen, ve sportovní kynologii dokonce ve velkém. Možná se o tom tolik nemluví, sportovní kynolog má pouze jednoho, dva psy - musher jich má mnohonásobně více a tak je to asi taky více vidět.

Za mě: starého nebo nemocného psa bych do světa neposlala. Ale pokud je mladý pes, který do mé smečky z nějakého důvodu nesedí, snažím se najít odpovídající domov. Pořád za něj ale cítím zodpovědnost a snažím se co nejvíc sledovat ,,jak se má".
Veronika Navrátilová

Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #5 kdy: 22 Prosinec, 2011, 09:48 »
T.sch.: Predevsim jde o to, ze temer kazdy clovek moralizuje, ale nikdo nema stejne podminky k tvoreni vlastniho nazoru. Vubec nevim, co si mam pod "T.sch." predstavit. Mas doma napr.trebas nejake psy? Pracujes s nimi, zranuji se ti? starnou ti? nebo se doma proste s ostatnimi rezou? ...jsi jako vetsina sousedu ( 120kg zive vahy a vice  :D )ve vsi, co si mysli, ze kdyz zapraham psy, tak je vlastne trapim??? Samo nic proti tobe, jen se ti snazim vysvetlit, ze ne kazda jednani musi byt zrovna v "obecnem povedomi" povazovana za moralni. ...a pritom jsou vlastne v pohode.
Z domu by od nas pes nesel nikdy. Loni jsme to po zraneni resili a pokud by s nim byly skutecne takove trable( zaprahani ostatnich apod.), sel by max do rodiny. Nastesti se to spravilo a dneska beha suprove. Znam spoustu VYBORNE umistenych psu, kterym se vede skvele a nakonec maji i vysledky na zavodech. Pokud se to nedeje vylozene standardne, nedelal bych z toho vedu. Navic starsiho psa dostat zacinajici musher, tak ma 90%prace za sebou.
Daleko vic mi vadi, mnozeni zvirat a nasledne prodavani pod cenou. ...a pristi rok zas a zas...
Tobi

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #6 kdy: 22 Prosinec, 2011, 10:21 »
Vubec nevim, co si mam pod "T.sch." predstavit.
Tomáš je supr kluk co staví mid/long tým, dře a dává psům maximum..supr přístup..

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #7 kdy: 22 Prosinec, 2011, 13:49 »
Tak Desatero tu existuje několik tisíc let a stejně kdo chce, tak pokrade, nebo otce svého a matku svou šupne do domova důchodců atd. Sesmolit musherské desatero by mělo asi stejný efekt :(
Je to o tom, co komu vlastní svědomí dovolí. Blbeček co za 5 let své "kariéry" už stihnul 3x komplet vyměnit spřežení stejně zůstane blbečkem i když mu pověsí metál na krk.

Bude-li třeba, povedu na Samotě ci MushGo anonymni inzerci, která umožní psům najít ty správné smečky, bez toho že by pánečky vláčeli kanálama.


S tou anonymitou...kdo se trošku zajímá, tak zná i cizí psy v rámci plemene nebo kategorie kterou jezdí, takže tak supertajný to asi nepůjde :D
Leda by byli všichni sklerotici jako já, že vyjmenují celé spřežení, ale zaboha si nemůžou vzpomenout jak se jmenuje ten chlápek na saních...
« Poslední změna: 22 Prosinec, 2011, 19:07 od ježura »

Offline Profesor

  • ****
  • Příspěvků: 258
  • Karma: +22/-9
    • KSKPS
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #8 kdy: 22 Prosinec, 2011, 14:28 »
... jak se jmenuje ten chlápek na saních...

Ježek?

Offline rancher

  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-3
    • E-mail
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #9 kdy: 22 Prosinec, 2011, 21:52 »
Morálka?
Někdy není místo na morálku... ;)
http://www.youtube.com/watch?v=OSwlozB-zyE&feature=related

T.sch

  • Host
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #10 kdy: 23 Prosinec, 2011, 09:56 »
Děkuji všem za opravdu podnětnou diskuzi. Koho jsem tím popudil, tak se omlouvám. Nechci si hrát na nějakého moralistu. Možná jsem se nechal trochu unést emocemi. Prostě mi to přišlo líto, když slyším kolem nebo čtu jak lehce se někteří zbavují svých  starých nebo pomalejších psů jenom kvůli tomu aby byli  „top“. Je mi jasné, že vrcholový mushing – třeba zejména ve velkých kenelech na Aljašce se asi takto dělá. Myslím, že je třeba připomínat, že psi jsou pořád živé, cítící bytosti s osobností a určitou povahou. Jednou mi jeden  německý musher, který byl v Grónsku vyprávěl, že u některých musherů je  tam pes pouze něco jako auto – když se pokazí tak ven, mnohé psy nad pět let tam běžně  střílí nebo věší, což se u nás chválabohu neděje.
Máte všichni pravdu, každý má úplně jinou situaci a asi nezáleží ani tak na tom, jestli někdo psa někomu nabídne, ale proč ho nabízí a kam ho dává….V tomhle jsem se posunul, díky.Tyhle diskuze jsou fajn, protože když je to na úrovni, člověku to nastaví zrcadlo. Srovnávám to podle sebe a asi to není dobře, mám teď 11 psů, dva starší mám z útulku a neumím si představit, že bych třeba svého 13-ti letého sibiřana dal pryč jen kvůli stáří apod., prostě to co jsme spolu prožili  - to dobré a zlé a když vidím, jak mne smečka každé ráno vyhlíží než  k nim jdu, tak prostě jednou jsou to členové mojí rodiny a hotovo .Všichni víme, že mushig není jen sport, ale celý životní styl – svezení na saních a na kárách je tak 10%, zbylých 90% je práce a dřina, a otázka hodnot k tomu myslím patří, víc než jen kritérium výkonu a výsledků


Offline xaelian

  • *****
  • Příspěvků: 67427
  • Karma: +0/-0
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #12 kdy: 01 Listopad, 2023, 21:52 »
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо


Offline xaelian

  • *****
  • Příspěvků: 67427
  • Karma: +0/-0
Re:Morálka mushera?
« Odpověď #14 kdy: 02 Únor, 2024, 09:45 »
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо