Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 BARF krmení - jak na to?

Autor Téma: BARF krmení - jak na to?  (Přečteno 10982 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ddraig

  • Host
BARF krmení - jak na to?
« kdy: 02 Červenec, 2014, 22:23 »
Zdravím,

v prvé řadě bych se chtěl předem omluvit, jestli zakládám nějaké duplicitní téma, ale v ostatních už se celkem dlouhou dobu nic nedělo, tak radši založím nové.

Možná to už někde zodpovězené bylo, ale každý píše něco jiného a já jsem trošku zmaten.
Věc se má tak, že v sobotu si jedu pro štěně Československého vlčáka, které je od mala krmeno BARFem. Sice jsem nikdy touhle metodou nekrmil, ale teď bych chtěl. Jednak je to asi zdravější, levnější a přirozenější.

Vyhledal jsem si firmu Vetamix, která jednou týdně dováží i k nám, takže zásobování by bylo vyřešené. Taky jsem si pročetl, že celková porce by měla být 2-3% váhy psa. 50-60% maso a vnitřnosti, 20-30% kosti a 20-30% přílohy (ovoce, zelenina, obiloviny).

Když si například koupím hovězí maso, tak k tomu musím přidat ještě vnitřnosti (třeba ledviny, žaludky...) a kosti. Můžu to třeba smíchat s kuřecími stehny pro kosti? Pak samozřejmě přidat zeleninu a ostatní.

Pro štěně bude asi lepší, když to maso trošku pokrájím a kosti mám také nějak nakrájet, rozdrtit, nebo je dávat celé?

Nebylo by pro štěně ze začátku lepší např. hovězí maso hrubomleté?
A když koupím drůbeží maso mleté, ve kterém se nachází i skelety, tak už tam kosti dávat nemusím?

Omlouvám se za tolik otázek, ale takto krmit budu vůbec poprvé a nerad bych udělal něco špatně. Radši se zeptat, než pak litovat. Možná si řeknete, že když o tom nic nevím, tak bych to neměl dělat, ale nerad bych štěněti měnil z BARFu na granule a nějak se to přeci naučit musím. Pročetl jsem si hodně diskuzí, každý má nějakou odlišnou osobní zkušenost a proto od Vás žádám radu. :) Objednal jsem si i knihu BARF krmení psa přirozenou stravou od Kateřiny Novosádové, tak možná tam naleznu nějaký návod a recepty.

Jinak děkuji za ochotu a případnou pomoc.

J

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #1 kdy: 03 Červenec, 2014, 20:00 »
S BARF zkušenosti nemám, ale první co bych udělala je vyzpovídat chovatele, od kterého štěně beru. ;)

Miška+Mishko

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #2 kdy: 04 Červenec, 2014, 13:46 »
Ahoj,
já Ti přispěju se svojí zkušeností...jak jsem si vzala psa SH, tak jsem mu davala maso, po pár týdnech měl průjmy, veterinář mu nasadil granule a vše OK, ale v domě se mi počurával třeba po 3 h od posledního venčení. Vyzkoušeli jsme troje jiné granule (začal mít ještě řídká hovínka)+testy psa (vse ok), nic nepomohlo...pak mu zacala varit máma domácí stravu a žádné čůrání nebylo, pes pil 1/3vody co předtím. Přešli jsme na BARF, naučil se i zeleninku, brala jsem z Vetamixu. Občas řidší hovínko, ale kosti to srovnaly. Pak jsem žila v Holansku a tam měl maso mleté nebo dršťky a rýži/těstoviny, zeleninu trochu a pes velmi prospíval. Vrátili jsme se ale zpět a pes si nemůže zvyknout na Vetamix, nechce mi mletý vůbec žrát, většinou polovinu vyhodím, a to jsem mu to i vařila, ať ho oblbnu (jako jetý mi to přijde už po rozmrazení :( ). Nekupuju žádné kuřecí mleté, ani vepřové ...pouze hovězí mleté, hovězí s droby, vemena, dršťky, pak křídla, stehna, žaludky....prostě něco je jinak, myslím, že cenu zvedli a kvalitu snížili...
Teď zkoušíme šetrnější granulky (žádné velké nadšení) a k tomu kusové maso z Vetamixu (to zas miluje, ale ne žádný mletiny), semtam játra volně prodejná a máme krásná hovínka (měsíc předtím je nebylo možný sebrat   >:( ).
Myslím, že na netu nebo v té knížce seženeš krmné návody, vůbec se netrap tím, že pes nemá ten 1 den vnitřnosti, jde o vybalancování v ránci týdne/až měsíce. Sleduj pejsana, sleduj hovínka (ale to asi víš). U Vetamixu bych fakt dávala pozor na to mleté cosi...kdyžtak si kup sólo vnitřnosti a naporcuj, aspoň víš co tam je a mletinu možná telecí, někdy hovězí...
Přeju hodně zdaru a radosti z pejsana!
Miška+Mishko

Miška+Mishko

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #3 kdy: 04 Červenec, 2014, 13:57 »
Jo a na ty kuřecí skelety se vykašli, ať ho chudáka neucpeš...vůbec ta kuřata+vetamix+léto to je celkem vražedná kombinace.....když semtam dostane stehýnko, morkovou kost na žužlání, tak by to mělo být ok, ne? Ale já se štěňátky nemám zkušenosti. V té knížce všechno bude, i pomalý přechod na BARF je důležitý.

lucía

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #4 kdy: 05 Červenec, 2014, 10:58 »
drobrý postřeh - vetamix již naštěstí není jediný dodavatel masa pro psy. pošvář, falco.. maso nýřany.
obecně se uvádí, že hovězí není až tak pro štěně vhodná volba.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #5 kdy: 05 Červenec, 2014, 12:34 »
obecně se uvádí, že hovězí není až tak pro štěně vhodná volba.

můžeš uvést zdroj, či je to jen agentura JPP
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

lucía

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #6 kdy: 05 Červenec, 2014, 16:29 »
 8) zdroj uvést nemůžu, ALE v knize od paní Novosádové a v jedné další, co jsem prolítla, o krmení stravou je na krmení štěněte jídelníček sestaven max z telecího a jiného masa. žádná zmínka o hovězím. nikdy jsem to neřešila, ovšem, mám psa alergického na hovězí maso. může to souviset s tím, že ho do půl roka krmili minulí majitelé granulema s hovězí svalovinou ? nevím, ale příští štěně hovězím cpát po této zkušenosti nebudu. a ad JPP - docela dost psů v mém okolí od štěněcího věku  krmených hovězinou se po něm neuvěřitelně zesí..á. tedy - znám tři.  kvalita šla dolů, nebo nějaký hromadný alergický nešvar?
beru to tak, že strvit třeba 10 letou krávu, co se do toho namlela, může dát dost zabrat.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #7 kdy: 05 Červenec, 2014, 22:12 »
Ještě že mám divný psy, kterejm je od štěněte jedno jaký zvířátko to původně bylo, hlavně že je v misce a je ho hooodně  :D

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #8 kdy: 05 Červenec, 2014, 23:45 »
nojo, když mi "blbci" před 25 lety nebarfovali my jen krmili syrovým  ;)

Dodnes vzpomínám, když jsme ze Šumavy vozili celý krávy za litr  :D
a 5 týdenní mimina dostali celej trup s žebrama do výběhu (páč se už do mrazáku nic nevešlo) a z  ňuňu šedobílejch miminek, který se do něj hbitě za vedení jejich mámy ponořili a za půl hodiny se objevili celočervený krvavý "šelmy" s narvanejma pupíkama  ;)

že Mimouš (Calamity Jane Husky kemp)jejich máma byla přežraná jen z toho jak je furt čistila..

PS. halt nečetli odbornou literaturu  :D
« Poslední změna: 09 Červenec, 2014, 23:17 od VencaN »
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

lucía

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #9 kdy: 06 Červenec, 2014, 10:18 »
no, on zdravý selský rozum, si myslím, je ve všem o dost zdravější, jak dost literatůry..
a kráva, kterou si sama dotáhnu, je určitě taky o něčem jiným, jak taková stoletá rozemletá se vším. co já vím, tak pes sežere všecko /a o ovčích hlavách a celých žaludcích taky v knihách nepíšou a to je pro psa jackpo/ ale konrkétně ten vetamix hoodně kolísá v kvalitě.
x let jsem brala výhradně od nich a dneska vemu tak jednou za 3 měsíce a většinou mi to přijde už fakt jako odpad.
konkrétně na to hovězí se mi líbilo maso nýřany, cena je tam snad ješště lepší, jak vetamix.
takže bych se nedivila, kdyby takovédle žrádlo umělo "pomoci" k nějaké té psí civilizační chorobě.
takže psu dobrou chuť  8)

Miška+Mishko

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #10 kdy: 09 Červenec, 2014, 12:02 »
S tím hovězím máte pravdu...už jsem na to párkrát také narazila, mám někde v sobě zakódováno, že hovězí bude asi nej. Co to je za hovězí se už ale nedopátrám, asi to vždycky nebude veselá kravička, co si skákala po louce a jak ji vezli k řezníkovi, tak zrovna zakopla a zlomila si nožičku...

Já se k němu uchýlila, protože kuřata mi přišla zoufalá a cítit dezinfekci z pytlíku vám taky moc nepřidá, z mletýho prasete se mi zvedal kufr...Přemýšlím ještě o jatkách, možná bych vyžebrala nějakou psí cenu...Já jsem ze střední Moravy, tady je bohužel ten vetamix nejdostupnější, ale do těch mletin s výjimkou telecího už nepůjdu.

Všem vám moc děkuju za názory a zkušenosti  ;)


Offline Sepp

  • *
  • Příspěvků: 14
  • Karma: +0/-2
    • E-mail
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #11 kdy: 09 Červenec, 2014, 13:06 »
Hovězí - nemoc šílených krav, slintavka, kulhavka, ...
Vepřové - prasečí chřipka, Aujeszkyho nemoc, prasečí mor, ...
Kuřecí - ptačí chřipka, Markova nemoc, ...
+ u všeho je zvířatum v krmení dodávano bezpočet vitamínů, léků, růstových látek ...

Když se budete bát, pak už vám nezbývá než raději psům nedávat syrové maso ;)

Kupujeme (převážně Vetamix) hovězí (hrubomleté i s droby), kuřecí a když je tak i rybí maso - co naopak nedáváme je vepřové - proč? sám nevím, ale asi taky na něčí doporučení.
Jinak se nestalo, že by nad něčím ohrnula nos :) a miska je vždy vzorně vylízaná
« Poslední změna: 09 Červenec, 2014, 13:13 od Sepp »

Ddraig

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #12 kdy: 13 Červenec, 2014, 06:31 »
Děkuji všem za odpovědi. Je to jednodušší, než jsem si myslel a štěňátku to jede určitě víc, než by jely granule. Jen bych se ještě chtěl ujistit, když mám 1 krmnou dávku, tak to platí na 1 celý den? A tu dávku rozdělím, u štěněte, na 5 menších dávek? Teď má 2 měsíce a má kolem 5-6 kilo, Při výpočtu 5% hmotnosti je to kolem 300g na den. Když jí ale dávám po částech, tak se mi to zdá strašně málo a tváří se, že má ještě hlad.

Je to tak správně? Těch 300g je na celý den a rozdělí se to na 5 menších dávek?

Děkuji.

Offline Llama

  • *
  • Příspěvků: 6
  • Karma: +0/-1
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #13 kdy: 14 Červenec, 2014, 21:40 »
Mně přijde docela zbytečné krmit 5x denně. Osmitýdenní štěndo jsem krmila 3-4x denně, jak to zrovna vyšlo. Akorát mlaďoch byl docela kyselina, takže jsme dost dlouho byli na denní dávce 10% jeho váhy. Jinak já vždycky říkám, že nekrmím BARFem, krmím masem  8) Nepočítám žádné poměry, prostě psům mrsknu do misky něco, co už nějakou doby neměli. Ráno maso plus minimálně obden kus kosti (skelet, krk...), večer jen maso (mezi maso počítám i vnitřnosti či ryby). Snažím se střídat co nejvíc druhů masa - krávu, kuře, krůtu, kachnu, prase, zvěřinu, sledě, makrely, tresku... prostě pestře. Zeleninu dávám jen občas, spíš na chuť - stejně se mi pasou venku jak kozy, tak mi přijde zbytečné ještě je ládovat další zeleninou.

lucía

  • Host
Re:BARF krmení - jak na to?
« Odpověď #14 kdy: 15 Červenec, 2014, 07:52 »
zrovna vepřové je již skutečně opomíjeno neprávem. na vykrmení hubenýho psa, na ukrmení psů přes zimu ideální věc - je to dobře stravitelné a tučné. přičemž tuk je pro psy na prvním místě.
samozřejmě je to tučnější, tak je třeba zejména u štěněte trochu myslet, jnak je to maso pěkné a rozhodně je to z mladších kusů, jak hovězí - další plus.
jinak zmíněných chorob bych se v mase pro psy nějak neobávala..