Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak "donutit" malamuta tahat?

Diskuzní fórum > aljašský malamut

Jak "donutit" malamuta tahat?

<< < (3/9) > >>

ježura:
Dostáváme se teda zcela někam jinam než znělo zadání...
To není o nenávisti či rivalitě výstaváci x musheři, ale o tom, že pokud chci psa na výstavy, prohlídnu si jeho rodiče a jejich tituly, pokud chci psa na práci, chci vidět tátu a mámu v postroji, protože ani perfektní figura, úhlení a vím já co ještě ti šňůru nenatáhne, pokud to ten pes nemá v hlavě. Tady si zadavatel tématu nevybírá, ale snaží se něco dělat s tím "co je na skladě".
 To má snad logiku i u těch labradorů, že jako myslivec šáhnu tam, kde jsou rodiče lovecky vedení a u potomků předpokládám nějaké vlohy k práci. To že si lidi pořizujou psy jenom podle kritéria "ten se mi líbí", bez ohledu na povahu a původní určení plemene, pes nemá možnost se nějak projevit "v práci" a chová se na něm je průser. Pak tu máme borderky co trhaj ovce, kavkazáky co nehlídaj a malamuty který netáhnou. Hezcí ale k prdu. Nějak se to všechno stylizuje do "psa domácího", miloučký k dětičkám i na zahrádku. Jo, asi pro účely "normálních lidí" a do civilizace dobrý, ale pro plemena jako takový pohroma.
Ale to je fakt debata na dlouhý lokte, nevyřešíme to tady. Dívala jsem se na stránky, že tam máte jakejsi ten titul, tak jestli jsem tvýmu běhacímu výstavákovi šlápla na kuří oko sorry, nebylo to myšleno jako urážka.

Ale za mě má být malamut hyperaktivní, nenažranej, uřvanej hajzlík, kterej se nebojí ani čerta, je ochotnej servat se s celým světem a ulovit všechno živý, kterej ti radši vykloubí rameno než by šel spořádaně na vodítku... ale kterej je taky ochotnej pro tvý krásný oči celej den dřít proti větru po břicho ve sněhu. Jsem moc ráda, že jsem takový ještě zažila.

ježura:
Zpět na mísu...
Ještě může být problém, že pes "neudělá pro cizího", s majitelkou by možná šel, na tebe dlabe.
Mě to někteří psi dělali i v rámci členů rodiny, lidí který znali odjakživa. S jedním by se předřeli a s druhým po půl kilometru když opadl "startovní amok" nahodili ocas hlavu navrch a jde se na výlet, tebe kámo nepotáhnem kdyby ses vzteky do prdele kousnul...
Takže chodit si ho půjčovat, venčit... pokud nazná, že jsi hodnej strejček, se kterým je sranda a má plnou kapsu piškotů, třeba se milostivě uráčí :-D

Radek_Duke:
mě ani mému psovi jste určitě na kuří oko nešlápla... :-) jo kdysi jsme výstavy dělali, poměrně aktivně, teď už na ně prdím, a zaměřujeme se spíš na ten sport, ale i to poměrně rekreačně.... ale i tak jsem za tu zkušenost a pohled na výstavy vcelku rád...
píšete, že to nejni o té nenávisti/rivalitě... ale podle mě tam prostě je a vidím jí tam stále, viděl jsem jí tam spoustykrát na spoustě případů a spousty lidí to tak vidí a má to v hlavě tak zafixovaný a rozškatulkovaný... což o to, samozřejmě nenávist/rivalita je všude, ve všech jiných oborech a odvětvích, takže by to mohlo být bráno jako normální... ale prostě zrovna u tohodle a téhle poměrně malé skupiny lidí mi to přijde strašně zbytečný a hlavně jak jsem psal absolutně mimo mísu... to že lidi mají vsugerovaný "výstavák=pes co nikdy neběhal" je blbost....to že někdo dělá se psem výstavy, tak se nevylučuje s tím, že ten pes nemůže běhat a tahat... a opakuji že tak soudím hlavně z vlastní zkušenosti, z psů a lidí co vidím a znám....tak že většina malamutů, dobrých malamutů na mushing jsou právě výstaváci, nebo pochází právě z výstaváckých linií...
správně píšete, že to co má pes v hlavě je důležitější, než to že má skvělé fyzické předpoklady... ale zároveň nechápu, jak mu to, že jede několikrát do roka na výstavu může změnit hlavu nakolik, že ho to odnaučí tahat...?!? jak jsem psal, jedno vzájemně vůbec nevylučuje druhé...
já na tom, že si lidi pořizují psa pouze jako na mazla a rodinného společníka nic špatnýho nevidím... naopak si myslím, že ten pes u nich může mít a prožít daleko spokojenější život než kde jinde... i např. absolutně nesouhlasím s tím že "malamut kterej netahá je absolutně nahovno", protože jak jsem psal, dneska je jiná doba a né každej chce malamuta kterej "vyklubuje rameno", radši než aby šel spořádaně na vodíktu atd... k čemu by byl rodince, která chce krásnýho malamuta jako mazla pro děti a rodinnýho společníka, sportovní typ hyperaktivního uřvanýho malamuta...?!? takovej by jim byl k prdu....
každej pes-plemeno nemusí být přeci absolutně stejnej, psi jsou tvárný a můžou se přizpůsobit svým majitelům a prostředí ve kterém žijou a rozhodně podle mě neplatí, že jedinej možnej způsob jak udělat malamuta(nebo jiný sportovně pracovně založený plemeno) šťastným je s ním pracovat a jezdit....
Ale máte pravdu že tady to nevyřešíme, já se vlastně ani nechtěl nijak začít přít a debatovat na tohle téma... a stejně vidím že nás pohled na celou věc je krapet odlišný, takže by to stejně nikam moc nevedlo.... :-) ale prostě mě jen nějak popíchlo, to podle mě krátkozraký spojení "bohužel pošahanej výstavák", která naznačovala a narážela na to že výstavák=pes, kterej v životě neběhal, natož netahal...

Petrs01:
omlouvám se za OT, ale tohle mi nedalo:

--- Citace ---k čemu by byl rodince, která chce krásnýho malamuta jako mazla pro děti a rodinnýho společníka, sportovní typ hyperaktivního uřvanýho malamuta...?!?
--- Konce citace ---
Rodinka, která chce mazla pro děti si má pořídit plemeno k tomu určené. Třeba pekinéze (zdá se mi to, nebo u nás vymizeli?).
Je nehorázná kravina pořizovat si seveřana na mazla, lovečáka k babičce o holi a borderku na procházku okolo paneláku. Netvrdím že musí všichni psi dělat přesně to pro co byli vyšlechtěni, ale měli by mít pohyb odpovídající jejich přirozenému temperamentu (a stavbě těla) - pekinéz popojde do vedlejší místnosti, malamut si dá svých 20 u kola. Když je budeš chtít prohodit, zblázněj se oba a ty taky.

handyman:
V tomto souhlasím s Petrs01, pořídit si k účelu odpovídající plemeno a ne obráceně.

Ježuro: Ona je "pán" a taky ji netahá. Je pravda, že mám trochu strach, protože jde o psa, kterého neznám a jsem pro něj cizí. Je možné, že si dělám jen nějaké iluze. Mimochodem, byl pořízen za účelem tahání a spolupráci ve sportu - v zápřahu. Říkám si, že když "sednu" na koloběžku jako pytel brambor a před ní (fenkou) pojede její majitelka, bude chtít za ní běžet, ale třeba bude tak líná, že ani to nepomůže, každopádně to chci zkusit. V tomto případě budu hodnej strejček s piškotama. :)

Jsem zvyklý odměňovat spíš pochvalou než pamlskem, to se setkávám totiž s tím, že pak místo aby pes běžel stojí u mě a čmuchá mi ke kapse s piškotama. :) Dělám něco špatně?  :o

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi