Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak "donutit" malamuta tahat?

Diskuzní fórum > aljašský malamut

Jak "donutit" malamuta tahat?

(1/9) > >>

handyman:
Ahojte,

kamarádka má malamuta pořízeného za účelem zapřažení ať už před kolo, koloběžku, lyže nebo samu sebe. Říkala mi, že ji pes tahat nechce, že se většinou zapře nohama a spíš tahá ona jeho. Aportér to není. :) Poradí mi někdo z vás, jak malamutovi zpříjemnit běhání a zapřažení, a jak ho na tuto činnost (zábavu) navnadit? Pneumatika už se zkoušela, bez výsledku.
Malamuta moc neznám, osobně mám velkého knírače, který sice kvůli displazii běhat nemůže, ale baví ho tahat (koloběžku). :) Tak jsem si říkal, že bych zkusil nějak rozběhat toho jejího psa s koloběžkou.

Máte nějaký nápad jak na to? Někde jsem tuším četl, že by mohlo pomoct zapřažení s nějakými zkušenými psi, zkoušel jste to někdo, mělo to nějaký pozitivní výsledek i pak, kdy běhal pes v samostatném zápřahu?

z.

janina-nina:
Určitě se tu brzy objeví rady musherů...já ti můžu říct svou zkušenost z pozice člověka, který (už dva roky ) učí tahat ohaře. Jednak fandím mushingu, jednak unavit ohaře na procházkách je nemožné, hlavně když může být puštěný jen někde. Začala jsem s pneumatikou, lákala jsem ho na pamlsek, pomáhala "chudáčkovi", myslím, že to byl třináctý pokus, kdy ho to šaškování přestalo bavit-rozeběhl se a letěl by jako vítr- jenže jsem mu nestačila já a pustit jsem ho nechtěla. Přišla zima a tahal děti na sáních, běžela jsem vedle. Pak mě tahal na běžkách - po krásné lesní zasněžené asfaltce, ale šňůru jsem měla v ruce, ne napevno u pasu! Běžel pěkně, protože další pes běžel navolno před ním. Další pokusy s dětskými saněmi a se špalkem dřeva jako zátěž : bída, běží, když ho vedu, najednou ucítí stopu a skočí do lesa...Pochopitelně mi bylo jasné, že ohař v sobě nemá touhu běžet vpřed, tak jsem chtěla, aby se navnadil zážitkem, kdy poletí se spřežením krajinou...ani to nám nevyšlo. Tuto zkoušku jsme s kamarádkou absolvovaly v den, kdy nemrzlo, kára se bořila a spřežení běželo jen klusem...pak jsem si chtěla půjčit haskounku, která by mu ukázala, jak je pěkné běžet vpřed! Byla jsem odmítnuta z obavy, že "by jí ten magor usmýkal". Sice si myslím, že mezi evropským saňovým psem a obyč německým ohařem je rozdíl, ale co jsem mohla dělat?  Jsem přesvědčená, kdyby před ním (nebo vedle) byl nadšený tahoun, že by mu to šlo a bavilo by ho to! Tak to zkoušej ještě s někým...každý zvlášť, předjíždět se, nabo zapřáhnout spolu. Vyraž na nějaké závody a poptej se. Hlavně vydrž! Pokud vím, legenda mushingu Franta Chlaň učil jednoho malamuta tahat rok (po roce se pohnul - za hruškama) a pak ho měl ve spřežení, které bylo úspěšné i na evropských závodech!

HelaL:
S mamutí povahou musí poradit mamuťáci :) 
Já bych jen doporučila rozdělit proces zatahání na 2 věci:
1.  tah s vodičem - zapřáhnout řetěz, jít vedle, nebo mít nějakou návnadu vepředu, a řešit ochotu psa táhnout břemeno, když má nějaký důvod jít dopředu, - návnadu, odměnu, cestu domů... To je ta snažší část.
2. ta těžší část je, aby pes šel samostatně před vás a pohyboval se vpřed. Tohle nedá každý. Někdy pomůže společnost druhého psa, někdy jde pes opravdu jen za pánečkem. Pak následuje návrat na bod 1 a snaha o každý centimetr posunu před pánečka. Někdo zůstane zadákem a někdo fakt tahat nechce, nedá do toho srdce, není to radost, mushing není o nucení, ale o spolupráci.
Už na mladých nezatahaných psech (AH a mixy)můžu pozorovat, jestli mladý pes má "koule" aby valil vpřed (někam), nebo jestli si to šněruje kolem mne zprava-dozadu-zleva-dozadu. Obecně se mi zdá že psi s vyšším podílem AH jsou jak by se v postroji narodili.. a s vyšším podílem ohaře se někdy povaha komplikuje. Záleží na krevní linii, dost se to dědí ale taky to jde posunout výchovou.

Ale malamut.. to je mimo mou ligu :D

handyman:
Díky Jani za podporu.  ;)

handyman:
Ahoj Helo, rád tě zase čtu  ;D

Pneumatiku vím že už zkoušela a dopadlo to blbě, jakože moc netahala a navíc se pneuška klasicky sekla o kořen a psovi se pak už nechtělo. To je něco jako ten řetěz , ne?

Zatím mám v plánu vzít koloběžku, zapřáhnout psa a majitelka pojede před námi na kole, tak snad to zabere. Možná ji (je to fenka) lákat na kus masa nebo něco. :) Pak hodně chválit při známkách záběru. Nic víc mě moc nenapadá, kromě spousty dřiny kolem.  8)

Kdyby někoho ještě něco napadlo, napište prosím.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi