Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Sběr vzorků na XL-PRA

Diskuzní fórum > sibiřský husky

Sběr vzorků na XL-PRA

<< < (2/4) > >>

kavej:
Vzhledem k castym dotazum jeste pridavam vysvetleni soucasne situace:
nyni je povinne bud klasicke ocni vysetreni cca za 500Kc NEBO vysledek vysetreni na XL-PRA (1500Kc nesnizena), oboji se doklada k zadosti o vystaveni kryciho listu.
Nasledne ruzna pro a proti (trochu na preskacku) pro jedno nebo druhe vysetreni, i kdyz nejlepsi by bylo oboji :):
Ocni vysetreni zastihne uplne vsechny projevene ocni vady (pouze postizene jedince), ale neodhali prenasecky(kterych muze byt 2-4x vice nez postizenych). XL-PRA je jen jednou z nekolika moznych ocnich vad. Naopak vysetreni na XL-PRA neodhali ostatni ocni choroby, ale zase prenasecky XL-PRA ano a staci vysetrit jen jednu generaci (rodice) a je pak jasne, ze negativni budou uz cele linie nasledujici po nich. Idealne by se behem cca 8 let dalo zjistit (pokud by to bylo povinne), zda mame populaci cistou a pak vysetrovat jiz jen importy a potomky zahranicnich kryti.  XL-PRA je jedina ocni vada husky a samojedu, ktera se da geneticky vysetrit a na zaklade vysetreni eliminovat(uz ve stenecim veku), u ostatnich ocnich vad vetsinou neni dedicnost znama nebo je klasicka, a tak se musi u kazdeho psa delat kazdy rok ocni vysetreni znovu (situace se dle typu onemocneni meni a zachyt je v ruznem veku), zastihnout se daji jen postizeni (nemocni) jedinci a ty pak vyrazovat z chovu (casto uz potomky maji :(). Ve velkych kennelech se pry vyrazuji vsichni primi pribuzni (sourozenci, rodice, potomci) vsech jakkoli "ocne" postizenych psu (coz by v CR asi podstatne zuzilo mnozstvi chovnych jedincu :(). XL-PRA je velmi caste na Americkem kontinentu, u nas prevladaji glaukomy("zelene zakaly") aj. zachytitelne ocnim vysetrenim, nicmene populaci prostou XL-PRA asi take nemame :(. Pokud planujete zahranicni kryti, vyzaduji v Evrope vetsinou anglickou verzi ocniho vysetreni, XL-PRA je vetsinou nezajima. Jeste jedno plus pro ocni vysetreni je, ze je zaroven i trochu testem povahy psa (jeho casti je krome neprijemneho sviceni do oka take vysetreni pres sklenenou cocku, ktera se psovi nasadi do oka - a to si bazlivy nebo agresivni pes libit nenecha).
Pokud nekdo kouka vylozene jen na kapsu, tak pokud planuje vice nez 3 kryti nebo vrhy na danem jedinci, vyjde ho celkove levneji vysetreni na XL-PRA.
K.
P.S. pokud jsem neco z vyse napsaneho uvedla spatne, opravte me prosim  ;)

ToBa:
Jsem pro vyšetřování SH.... Nicméně závěrečná věta je trochu zavádějící, vzhledem k tomu že se tady podstatně častěji objevují jiné oční choroby. Pokud uděláme jen XL Pra nezjistíme cataractu (šedý zákal), která je v populaci SH nejčastější. Nejspíš by tedy bylo důležité i klasické oftalmologické vyšetření, ale v současných podmínkách si chovatel může vybrat... Donedávna se nevyšetřovalo nic, vyšetření bylo dobrovolné.... Záleželo na přístupu toho daného chovatele. Ano my jsme také udělali oba testy jak genetický tak oftalmologický s negativní výsledkem,  takže jsme každopádně pro vyšetřování. Naše štěňata už genetické vyšetření na XL Pra nepotřebují...  Ale o tom, které z těchto vyšetření je důležitější, by se dalo debatovat. Riziko přenašečství tady je ano, ale u starší feny např. k poslednímu vrhu, kdy její předešlá štěňata mají např již čtyři roky. Beru v potaz známost, že pozitivní zvířata bývají ve čtyřech letech zcela slepí (tím pádem zhoršení zraku by mělo být pozorováno již dříve). Každopádně by mě hodně zajímalo, zda má laboratoř genomia v databazi pozitivního SH z českého chovu? Barbora Twardková

kavej:
Nevim, kterou vetu konkretne myslis a jak zavadejici?
Souhlasim, ze je urcite lepsi vysetrit oboji :).
Vetsina lidi se vsak zrejme rozhodne jen pro jedno z obou vysetreni, proto jsem se snazila o nejake shrnuti obou z ruznych hledisek, ktera mohou pro nekoho byt dulezita (kryti v zahranici a co tam pozaduji, cena vysetreni, dostupnost psiho oftalmologa, povaha psa, mnozstvi kryti atd.), protoze mi chodi maily s dotazy a doufala jsem, ze to spis pak zhodnoti kazdy sam a nerada bych, aby to vyslo pozitivne vylozene jen pro vysetrovani XL-PRA. Osobne pokud je nutne vybrat jen jedno z obou vysetreni, uprednostnila bych ocni vysetreni, protoze zastihne vetsi spektrum ocnich vad, ktere jsou na nasem uzemi castejsi. Ohledne zachytu XL-PRA u SH v ČR se obrat primo na Genomii, v Cechach myslim nebyl zachycen pozitivni vzorek, ze zahranici (Evropa) ano, nicmene je vysetreno zatim statisticky nevyznamne mnozstvi (cca 50 samojedu a sibiranu dohromady).


--- Citace: ToBa  05 Září, 2011, 13:03 --- Riziko přenašečství tady je ano, ale u starší feny např. k poslednímu vrhu, kdy její předešlá štěňata mají např již čtyři roky. Beru v potaz známost, že pozitivní zvířata bývají ve čtyřech letech zcela slepí (tím pádem zhoršení zraku by mělo být pozorováno již dříve).

--- Konce citace ---
Zrovna v tomhle pripade je prave ukazano nebezpeci XL-PRA - protoze kdyz ta 4 stenata (dejme tomu 50 na 50 - 2 feny a 2 psy) budou mit stesti, nemusi byt ani jeden postizeny ani jeden prenasec. Kdyz budou mit smulu, budou 2 psi slepi a 2 feny prenasecky. Zalezi na geneticke michanici. Mohou byt i jen 2 prenasecky nebo jen jedna a ta to prenese do dalsi generace. Takze slepy pes muze vypadnout i treba jednou za 2 i 4 generace, zalezi i na mnozstvi potomku....
Podobne se dedi i hemofilie v britske kralovske rodine, to je asi nejznamnejsi pripad tohohle zpusobu dedicnosti a urcite jej bude mozne nalezt i na internetu. Jinak staci dat do vyhledavace gonosomalni dedicnost.
"Kouzlo" vysetrovani XL-PRA je prave v tom, ze to je jedina nemoc, kde genetickym vysetrenim odhalis i prenasecky a da se jasne urcit kdo z pribuznych je urcite postizeny nebo prenasec a da se tak uplne vyloucit z populace, pokud se v ni vyskytuje. To u jinych chorob neni, protoze tam casto neni ani znamy zpusob genetickeho prenosu a vyradi se vylozene jen ti postizeni jedinci. Pokud si vysetrovanim XL-PRA potvrdime, ze mame v Cechach populaci cistou, staci pak jiz vysetrovat jen importy a zahranicni kryti.
K.

ToBa:
Vím jak se dědí XL Pra, nicméně v současné době si chovatelé mohou vybrat. Proto jsem chtěla debatovat na téma co je lepší. Vyřazení geneticky XL Pra nebo zjištění a vyřazení z chovu nemocné cataractou. Oftalmologické vyšetření odhalí i onemocnění XL Pra..., takže alespoň nemocné vyřadíme i tak. Proto jsem ráda, že tvůj názor je tento, jen z toho příspěvku to nebylo patrné.

--- Citace ---Osobne pokud je nutne vybrat jen jedno z obou vysetreni, uprednostnila bych ocni vysetreni, protoze zastihne vetsi spektrum ocnich vad, ktere jsou na nasem uzemi castejsi..
--- Konce citace ---
Také můj názor je ten, že pokud nebude chtít chovatel dělat obojí vyšetření, ať prvotně udělá hlavně oftalmologické vyšetření. Barbora Twardková

kavej:
Cena vyšetření na XL-PRA v tomto sběru vzorků bude za 1280 Kč.
Vím že závodníkům je barva šumák a její vyšetřování není nijak zdravotně důležité, ale kdyby to zaujalo i nějakého výstaváka, co sem zabrousí, vkládám nabídku laboratoří Genomia na vyšetření přenašečství hnědých znaků:
vyšetření barevnostních vloh - lokus B -
vhodné pro husky s černými znaky pro testování přenašečství hnědých znaků.
Cena jen lokus B - 1100 Kč
Cena lokus B + XLPRA - 2200 Kč
Vyšetření budou provedena až po uhrazení částky na účet!

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi