Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Krmiti masem

Autor Téma: Krmiti masem  (Přečteno 23745 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Krmiti masem
« kdy: 13 Prosinec, 2010, 10:15 »
Asi každého by mělo tak trochu zajímat, co to vlastně svým psům dává. Pokud krmím kvalitními granulemi, nemusím se obávat, že by mé jinak zdravé zvíře trpělo nějakou zásadní výživovou chybou (tím myslím množství a poměr minerálů, vitamínů a stopových prvků a já nevím čeho ještě). Kolem krmení masem se toho zde již napsalo docela hodně a jistě nikoho nepřekvapí (i když vlastně ano), že samotná svalovina  obsahuje 10 x a více P než Ca (ideální je 1:1,3 pro dospělce)  a psi krmení pouze svalovinou jsou první ve frontě na křivici. Vápník se dá do krmiva dostat mj. i přidáním kostí, které nakonec obsahují všechny levnější masové mletiny. Nedávno tady proběhlo něco o Barfu a po rozkliknutí odkazu se dozvíte, že k vyvážení poměru Ca: P stačí přidat 30 % kostí. Asi ano, ale tuhle informaci ocení ti, kteří si maso doma sami melou. Pokud jsem odkázán na již umleté maso, vím vlastně kulový co a v jaké kvalitě psům dávám. Feně, která měla nějakou virózu a nebyla na tom zrovna nejlépe, jsem mj. nechal udělat i rozbor krve. Kromě jiného měla nedostatek Fe a Ca to nezměřilo vůbec (v daném rozsahu přístroje). P měla naopak nadbytek. Doporučení znělo: Uberte P a přidejte velkou dávku Ca. Tož jsem tak učinil a  nechal si udělat rozbor dosavadní krmné směsi na Ca (250,-Kč) P (250,-Kč) vit A, E, a Fe – to je již poněkud dražší. Krmná směs – Vetamix  50 % hovězí směs, 25 % drubeží mleté, 25 % hovězí s droby, cca 120 g na 8 kg masa Nutrimixu,  cca 1 kg na 8 kg masa Bewi Flakes + polystyrenová rýže – nevím kolik, prostě přiměřeně + slunečnicový olej. Minulý týden mi přišly výsledky no a udělejte si závěr sami
Ca 21,6 g/kg, P 13.8 g/kg sušiny.
Jenom ještě dodám, že při nadbytku Ca k P dochází naopak k vylučování Ca a tedy k jeho nedostatku.
 tímto v žádném případě nenapadám  výrobky Vetamixu.  Je ale jasné, že za
málo peněz je holt málo muziky.
Tento rozbor zaplatila firma ZOO ve dvoře s.r.o.
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #1 kdy: 13 Prosinec, 2010, 10:46 »
 ;)Pokud krmím kvalitními granulemi...
čau Juro, co to je kvalitní granule ? VŠECHNY granule vyrobené tepelnou extruzí (čili lisované za vysoké teploty) jsou jen spečenina "čehosi" (je úplně fuk zda jde o kuřecí prsíčka či pařátek, prostě seškvařený hnus), po postřiku "tuky" posypaný umělými premixy (vitamíny) ochucovadly a konzervanty.
Téměř všechny enzymy  atd se ničí už při teplotách nad 40 stupňů...
navíc ty všechny možné i nemožné použité "moučky" ....spražené už dávno předtím...
při přepočtech " protejnů"  - (bílkovin živočišného x rostliného původu) dojdeš celkem ke tristním výsledkům u všech "světovejch" značek a není to nic pro šelmy psovité  :D
čili se mě jeví daleko šetrnější ke psům je krmit syrovou směskou (ne svalovinou, v rozemletej slepici či kuřeím skeletu je Ca i P akorát + občas "stejk na sílu"  :D) + dvakrát za tejden to pro klid duše posypat Roboranem, Plastinem...atd.
vzhledem k tomu ,že tak krmím min. 15 let, pár vrhů jsem taky odchoval a psové se ve zdraví a SÍLE dožívaj  14 - 17ti let, tak mám "špičkový granule"   :D vyřešený ...
sice sem tě jako prodejce asi moc nepotěšil, ale ty mě to určo odpustíš... :D  ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

RastoS

  • Host
Re: Krmiti masem
« Odpověď #2 kdy: 13 Prosinec, 2010, 19:19 »
Venco....dodám len AMEN.

"zdravý sedliacky rozum" sa na Slovensku hovorí.A to myslím bez urážky.



Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #3 kdy: 13 Prosinec, 2010, 22:39 »
Vašíku, asi jsem se blbě vyjádřil nebo jsi mě špatně pochopil. Vůbec mi nejde o granule ani o polemiku s tvojí pravdou. Pouze jsem se podělil o výsledek rozboru, který může někomu napomoci k pochopení, že krmení masem není jen o mase. Mimochodem prodávám i maso (kromě toho že sním také krmím). 
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #4 kdy: 15 Prosinec, 2010, 08:45 »
;)Pokud krmím kvalitními granulemi...
čau Juro, co to je kvalitní granule ? VŠECHNY granule vyrobené tepelnou extruzí (čili lisované za vysoké teploty) jsou jen spečenina "čehosi" (je úplně fuk zda jde o kuřecí prsíčka či pařátek, prostě seškvařený hnus), po postřiku "tuky" posypaný umělými premixy (vitamíny) ochucovadly a konzervanty.
Téměř všechny enzymy  atd se ničí už při teplotách nad 40 stupňů...
navíc ty všechny možné i nemožné použité "moučky" ....spražené už dávno předtím...
při přepočtech " protejnů"  - (bílkovin živočišného x rostliného původu) dojdeš celkem ke tristním výsledkům u všech "světovejch" značek a není to nic pro šelmy psovité  :D
čili se mě jeví daleko šetrnější ke psům je krmit syrovou směskou (ne svalovinou, v rozemletej slepici či kuřeím skeletu je Ca i P akorát + občas "stejk na sílu"  :D) + dvakrát za tejden to pro klid duše posypat Roboranem, Plastinem...atd.
vzhledem k tomu ,že tak krmím min. 15 let, pár vrhů jsem taky odchoval a psové se ve zdraví a SÍLE dožívaj  14 - 17ti let, tak mám "špičkový granule"   :D vyřešený ...
sice sem tě jako prodejce asi moc nepotěšil, ale ty mě to určo odpustíš... :D  ;)

Dovolím si s Tebou i Tvojí pravdou polemizovat v jednom z více bodů:
a) nevyvracím že jsou granule spečenina čehosi atd..
b) nevyvracím a já také si myslím že krmení s masem je šetrnější a účinnější z hlediska výkonu
c) nevyvracím Ti tvrzení že máš za sebou řadu let zkušeností s chovem psů a krmením masem a psi jsou zdrávi
d) nevyvracím že Ty máš "špičkové granule" vyřešené, ať už je to z finančních či jiných důvodů (já finančních)
e) ALE! Myslím si, že závěr který by si měli ostatní z Tvého prohlášení odvodit:" KRMTE MASEM NIC LEPŠÍHO NENÍ, MÁM TO OVĚŘENÉ!", je zavádějící, ba přímo zavánějící demagogií, protože jak jistě uznáš, chybí nám vzorek stejného počtu let, psů a naježděných kilometrů krmených "špičkovými granulemi", k tomu aby se daly oba dva vzorky srovnat a nestranně posoudit. Tedy ty sám, nemůžeš vyvrátit ani průkazně na srovnávacím testu doložit účinnost, té které metody krmení.

P.S. Vysvětlivky:
1) za kvalitní granule považuji osobně Hills a srovnatelné
2) poprášení Roboranem, Plastinem, taky pěkné dávkování,  ;)
3) vrchol dokonalosti krmení psů vidím ve variantě pracovně nazvané:" 1/1,5/1 " (jedno jednoapůlkilové morče denně)
-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #5 kdy: 15 Prosinec, 2010, 10:24 »
 :D tak milý džihi, jednak nikomu nic nevnucuju ALE
pokud jsem krmíval např. nej zátěžovky, tak při tréninku cca 3 - 4 hod 5 x týdně šli psi s váhou i výkonem dolů a mohl jsi jim nacpat "nej" granulí 3 x tolik a jedinej efekt byl ,že 3 x tolik vys.ali a nadále hubli
tohle se mě při krmení maso + příloha nikdy NESTALO , a i "nevykrmitelní" psi (na granulích) se při krmení masem drželi ve vynikající kondici... věřím, že sprinťáci můžou na granclích fungovat, ale při delší práci jsou prostě na 3 věci
Tedy ty sám, nemůžeš vyvrátit ani průkazně na srovnávacím testu doložit účinnost, té které metody krmení.


 :D  čož tímto činím, ale pokud má někdo zkušenosti jiné, rád se poučím  ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #6 kdy: 15 Prosinec, 2010, 10:47 »
Zdravím Vašíku
Dobře, pokud jezdíš hoďku a déle, tak na to běžné kvalitní granule opravdu asi stavěné nejsou. Nemá ale smysl dávat 3x tolik, protože dáš i 3x tolik balastu. Stačí přidat tuky a nějaké aminokyseliny atd.. Ale zrovna tu samou chybu můžeš udělat i s masem. A pokud někdo (tím nemyslím samozřejmě tebe) krmí jenom mletejma skeletama (a dnes to namelou tak, že se ti ani nechce věřit, že jsou to jen kosti) tak to jsou opravdu lepší ty granule.
Ke granulím- v 96 mi umřela fena na selhání jater - pravděpodobně následek nekvalitních granulí. Od té doby dávám šrot pouze prasatům. Malamuti se u mě všichni dožili 13 ti let a více a ještě v devíti si to pelášili s haskounama ve spřežení. Nyní krmím masem, ale přiznám se, že hlavně z ekonomických důvodů. Ale problém je stejný jako u těch granulí. Jak zajištíš, aby se složením masová směs blížila nějakému ideálu,  třeba tomu morčeti. Jasně, Radek na maso vyhrál Odysseu (přidával i granule), ale to měl fakt luxusní zdroj kvalitního masa. To, že se za posledních 15 let prodloužil v průměru věk psů o 2 roky, není zásluha jenom lepší vet. péče, ale uznej, i lepším krmením. 
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #7 kdy: 15 Prosinec, 2010, 10:51 »
Ty si fakt jak  tatar.
Zaprvé, operuješ tady se zdravím a dlouhým životem psů a ne jejich výkonem či vykrmitelností. Netahej sem teď spirnt a long. (demagogie - sprint nejezdíš, podle svých slov nikdy si nejezdil, takže nemůžeš soudit)
Ty prostě nemáš "vzorek" stejných psů krmených jen špičkovými granulemi, kteří se proto nedožili ve zdraví a plné síle 14 - 17 let.
Zadruhé, více méně vnucuješ, viz příspěvky které se týkají témat Granule versus maso, krmení štěňat atd.
Zatřetí, pokud neuvedeš značku granulí, nemá to taky žádnou váhu, zátěžový Fitmin zkur...l psům ledviny, Acana, Anka  Bosh a jejich deriváty nepovažuji za kvalitní granule.
No a kvalitnější jsi si ty mohl, stejně jako já horko těžko dovolit.




-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosinec, 2010, 11:46 »
OK. Až na toho tatara souhlasím.
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosinec, 2010, 11:47 »
pro Dh  :D ty jsi ale "velkej rozumbrada", ba skoro vědec  :D  ;)
operuješ tady se zdravím a dlouhým životem psů a ne jejich výkonem či vykrmitelností. Netahej sem teď spirnt a long. (demagogie - sprint nejezdíš, podle svých slov nikdy si nejezdil, takže nemůžeš soudit)

vono to spolu kapánek souvisí , víš ?
jen jsem nabídl svůj pohled na věc, že tě to tak rozčiluje, je tvůj problém  ;)
sprint nejezdíš,  podle svých slov nikdy si nejezdil
ale jo, tak asi 88 - 91 - než jsme začli s Midama ,
značky byly Eucanuba, Purina..., ale naštěstí k nim fakt nemám "vzorek" 14 - 17 let krmení
a taky proč, když se neosvěčily...
tož klíííd, a pa a už bys měl začít krmit ty morčata  ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: Krmiti masem
« Odpověď #10 kdy: 15 Prosinec, 2010, 19:24 »
K TÉMATU
za chabých 18 let mýho ježdění sem nenarazil na granule, kterým by se dalo úspěšně dokrmit psy v zátěži, proto krmim maso +,+,+.
Mám spočítáno matematickým modelem, a ověřeno krevními testy a také kondicí, že do masa patří kosti, nejlépe v takovém poměru, v jakém jsou ve zvířeti... ...v ideálním případě by to chtělo i ty chlupy či peří a vnitřnosti, ale to je problém takhle skladovat a vůbec krmit kvůli obsahům žaludků průmyslově chovanáých zvířat. K masu patři příkrm a vitaminové a minerálové dotace. Kdo není línej, nakrmí 10x líp než Eukanubou nebo Royalem za desetinovou cenu.
šaman
« Poslední změna: 16 Prosinec, 2010, 08:51 od admin_tombru »
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

Branislav Spissak

  • Host
Re: Krmiti masem
« Odpověď #11 kdy: 15 Prosinec, 2010, 19:46 »
Pozdravujem vás,
úvodom chcem hneď povedať, že to myslím kamarátsky, nechcem ani nasilu presadzovať nejakú teóriu a už dva dni rozmýšľam, či vôbec napíšem tento príspevok. Keď som začal chovať alaskánov v roku 2004 bola u nás blízko Hyza. Za bonboniéru a pekný úsmev a symbolický poplatok si si mohol týždenne nabrať tonu kuracieho mäsa. Veľakrát v tom boli celé kurence. Takže ja som prvé roky krmil takmer výlučne Hyzou. V roku 2006 som mal dva vrhy, 13 šteniec a 3 x denne zožrali po 3 desaťlitrové kýble. Mal som z toho dobrý pocit. Ale ja si dovolím tvrdiť, že psy nevyrástli z tejto výživy tak ako by mali.aj vykon nebol taky ako som chcel. Dôkaz - suky po First, vtedajšie štence majú dnes ako dospelé 20-25 kg, avšak naše nové šteniatko Troja, tiež Firstina dcéra mala teraz 4 mesiace a už váži 18 kg ! Dostali sme od RR z Nemecka dve šteniatka, a bolo nám nariadené ako ich máme krmiť. V 8. mesiacoch majú pes 36 kg a suka 28 kg.
Totižto posledne 2 sezony krmim nielen masom ale aj granulami. Samozrejme nie sú granule ako granule. Ja verím len istej značke. A som si vedomý, že takéto granule nemôžu stáť pár korún. Nemôžeš chcieť pílu Still za cenu Baumaxovej pílky. Pred tohtoročnou sezónou som bol pozvaný na kongres kde bolo predstavované výroba granulí. Vývoj ide tak dopredu, že dnešné granule sa určite už nedajú porovnať s granulami spred niekolkých rokov. A výkon mojich psov  (väčšina tych istych) už minulú sezónu je neporovnateľne lepší, nehovoriac o tejto sezóne, kde trénujem už dlhé trate a sú veľké zimy. Len dnes bolo -17C.
Záver z tohto spravím taký, že keby mi dnes Hyzu vozili pred dom zadarmo, tak by som s ňou už toľko nekrmil. Bol som sa pozrieť u jedného podnikateľa u nás, ktorý začal chovať halové kurence. Strašné! Teplota +34stupňov, žiarovka, od 28-36 dní na porážku. Čo na takom mäse môže byť zdravéa vyživne?
RR v Nemecku skŕmi paletu granulí mesačne. A určite si môže dovoliť kŕmiť aj výlučne mäsom, hoci aj hovädzím, keby chcel!!! A jeho vykon ...vsetci poznate.
Taká je moja skúsenosť.
jarne steniatka sa budu krmiť jednoznačne len takto. pozdravujem dalej nebudem reagovať,neni čas.GUT mushing.

Martin Kotiš

  • Host
Re: Krmiti masem
« Odpověď #12 kdy: 15 Prosinec, 2010, 21:16 »
Ahoj lidi,
taky bych přidal svůj střípek do mozajky krmení. Co se týče zdraví, tak jen na granulích prospívali naši psi bez problémů, i 16 let. Začít přidávat maso(coby levnější alternativu superprémiový a drahý  Puriny) bylo ale nutností při našem přechodu na delší tratě. Taky sem řešil, jestli jen maso a příkrm+vit., pak sem ale slyšel o jednom chovateli tuším labradorů, méno už si nepamatuju, jenž experimentoval s výživou u štěňat, když krmil různě tři skupiny. 1.Granule, 2.maso, 3.mix granule/maso. Ta třetí mu prospívala nejlíp. Naši chlupáči sou takhle taky spokojený a běhání je baví. Jestli víte o něčem, co je na tom špatně, tak se rád poučim, ale už prosim bez výsměchu a arogance. K longu sem přešel kvůli pohodě a filosofii tolerance. Tak proč si to tady kazit. 8)  
T.k.t.s.v.

Jirka Mencak

  • Host
Re: Krmiti masem
« Odpověď #13 kdy: 15 Prosinec, 2010, 21:32 »
Zdravim,

chci se optat Djihada na ten Fitmin. Krmím jim své dvě 18 měsíční feny cca od jednoho roku a 6letého psa. Nerad bych jim odpravil ledviny. Přídávám k tomu denně maso (převážně krůtí biskupy bo hovězí ořez) k tomu občas nějaka těstovina, rýže bo vločky. Štěňata krmím best choicem od třech měsíců a do té doby Hillsem. Teď jim je 7 měsíců a občas jim trochu přidám masa. Každýmu psovi ještě přidávám 2 tablety pangaminu denně, dle rad zkušenějších, mají po tom nádhernou srst. Jinak fitmin (performance) se mi celkem osvědčil, ale jak říkám nekrmím jen granule a co jsem tu četl tak nerad bych jin odpravil ledviny.

martin_v

  • Host
Re: Krmiti masem
« Odpověď #14 kdy: 15 Prosinec, 2010, 22:40 »
viz branuv prispevek, ale taky co si clovek muze zjistit sam, nejen dle webovek, ale predevsim diky FB :-)
co sem tak zjistoval, kombinace maso+granule je v drtive vetsine nejbeznejsi zpusob krmeni. silne pochybuju, ze vsechny persony v tomhle sportu krmi granulema jen kvuli sponzorovi. kdyby ta "masova pravda" byla tak jasna, jak je vidno napr z vencova prispevku, proc to ti venku teda tak nedelaj??? asi to nebude tak cernobily a vyznam granuli bude nezanedbatelnej.