Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou

Autor Téma: smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou  (Přečteno 16911 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline MaUr

  • ****
  • Příspěvků: 327
  • Karma: +29/-7
    • http://espdog.wbs.cz/
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #15 kdy: 25 Únor, 2012, 07:50 »
Nemám toliko zkušenosti s výchovou, nevím kde jsem udělal chybu, ale jsou li psi (mám 3 feny ESP) samostatně relativně poslouchají. Jedna lépe, druhá hůře, ale jakmile jsou dohromady, tak poslušnost je tentam. Jsou ochotné relativně dohromady poslouchat na zahradě nebo v cizím prostředí, ale na společnou procházku jít s nimi doma nemohu. Propuká davovka a je po všem. Tak bacha na to. Jinak žerou po hromadě a úplně v poho. Když jsem tam já, velím já, když jsou sami, velí nejstarší fena-matka -))) Přeji ti moho trpělivosti, protože tu budeš 100 pro potřebovat -)))))))))))

Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #16 kdy: 25 Únor, 2012, 09:40 »
Šurka: Hele to mas tezky, vsechno tohle tady je pravda, ale nemusi to platit na tvoje psy. My jich mame 5, vencim 2-3xdenne najednou u plne stejne jako s jednim psem, na volno a zatim v pohode. Jakmile vidim, ze nekdo naproti jde, musim jinam, protoze by byla BITKA. Hodit mezi ne balon NEDEBOZE zradlo, BITKA. Nestat u nich kdyz zerou, BITKA. Dopravat druhemu jakekoli privilegium, drive ci pozdeji BITKA. Atd atd.
Vypada to hrozne, ale naucis-li se urcite veci dodrzovat, budes mit klid. Psy moc necvicim, ale zakl.vycvik maji vc.klidu pred zveri a to mi staci.  Na vic proste neni cas. Pokud tomu budes doma sefovat, bude to OK. Tobi

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #17 kdy: 25 Únor, 2012, 10:39 »
Tobi, Weru, MaUr, Stoky: děkuju za náhled na vaše zkušenosti.  :) ;) :)

Tobi, k tomu funguje u jednoho nefunguje u druhýho: Je mi to jasný.  ;) Hlavní problém v rozhodování jestli se do toho pustím nebo ne byl nedostatek informací která jsem potřeboval. představu o tom jak a co mam už jakštakš ucelenou ale jde o to, že i když nějaké zkušenosti mám (vždy s jedním psem), tak v tomhle počtu se snadno udělá chyba která může vyustit v těžko odstranitelný problém.

Tak mi jde o to abych něco nepo... ;) ;)


Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #18 kdy: 27 Únor, 2012, 08:27 »
tak v tomhle počtu se snadno udělá chyba která může vyustit v těžko odstranitelný problém.

Není nad osobní zkušenost - doporučila bych ti si domluvit návštěvu u musherů, co svou smečku perfektně zvládají (třeba u Radka Havrdy.. nebo i Vandy Kmochové..) není nad osobní zkušenost.
určitě někdo z velkých smeček bude potřebovat jarní pomoc při zatahání štěňat, nebo třeba menší brigádnickou pomoc. Rozmysli si co chceš investovat a zetej se v tom smyslu. Určitě se ti to vyplatí.
« Poslední změna: 27 Únor, 2012, 08:54 od HelaL »

Offline MaUr

  • ****
  • Příspěvků: 327
  • Karma: +29/-7
    • http://espdog.wbs.cz/
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #19 kdy: 27 Únor, 2012, 14:21 »
Nechci strašit, ale něco určitě po....neklapne.  ;D ;D ;D Byl jsem na tom úplně stejně  ;) ;) Pravdou je, že vím, že jsem štěňatům mohl a měl věnovat možná ještě více času (manželka si to nemyslí ;D ;D). Zvláště v 1 roce jak psal, myslím Stoky. Ale každý pes je hrozná individualita a fakt jsem v některým věcech vůbec nevěděl kam až můžu zajít a co pro to udělat. Držím ti palce.  :D :D

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #20 kdy: 27 Únor, 2012, 20:35 »
Tak shodou okolností žije u nás Tomáš Kaipr který se zabývá chovem gronských psů... Takže možnosti osobního okoukání chci určitě využít. ;D

snad si na mě najde chvilku


Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #21 kdy: 27 Únor, 2012, 20:47 »
jo a ... dneska jsem si tak řikal že bych prcky primárně učil na chůzi na volno. Už jen k podpoření fixace na mě a učení se nerozptylovat se kolemjdoucíma lidma nebo psama.

ještě uvidim jak se budou chovat až si navyknou na to že choděj mimo zahradu... zatim jsem je takhle testoval 4x každýho takže jsou z vzcházek na volno jestě asi vyjukaný. :D :D

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #22 kdy: 27 Únor, 2012, 22:52 »
inspirace
(už to tu bylo - Heini Winter a jeho freerunnig dogs :)
http://www.youtube.com/watch?v=U8JXlj_EgA0

a pak tu bylo něco o jeho výchově štěňat, ale nemůžu to najít

Hledej inspiraci u lidí, co mají smečku perfektně zvládnutou.
S labradoro-křížencema bys asi měl zvládnout o dost víc v poslušnosti než s gróňáky (nic proti..).

Život ti hodně ulehčí takové "drobnosti" že psi nevystartují z kotce, jak ho pootevřeš, že jdou zapřahat či venčit navolno (na závodech se to nesmí, ale mid-longáři to berou trochu jinak), že psi  stojí v lajnách v klidu dokud nedáš povel, že respektují povel stůj...
To chce vidět :)

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #23 kdy: 01 Březen, 2012, 10:29 »
To HelaL: Video od wintera mě ze začátku pomohlo překlenout chvíle kdy jsem si nebyl jistý tím jestli je možné zvládnout tolik psů najednou  ;) :D

Jinak taky se mi nepodařilo najít nic o jeho způsobu výchovy.  :(


----

Mám další dotaz. (možná bezdůvodnout obavu)

Svojí starší Fenku cvičím od začátku zastavit v tahu na povel ,,zustaň,,. Což je taky povel povel používaný mimo zápřah.

Nebude to dělat neplechu? obavu mám hlavně z toho aby to nezapříčinilo špatné rozlišování situace kdy jde o práci a kdy o zábavu (procházka nebo běžný den bez tréninku) ???


Předem všem děkuji za názory ;) 

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #24 kdy: 01 Březen, 2012, 10:55 »
Jinak taky se mi nepodařilo najít nic o jeho způsobu výchovy.  :(

Někde bylo video jak cvičí štěňata od mala na procházky za ním- aby ho následovala, pak s kolem - myslím menší skupinku 2-3 štěníky..

Osobně myslím že je to taky hodně o genetice, někteří alaskáni jsou víc nezávislí, jiní jsou zlatí. (ty nemáš AH..)
Taky matka leccos z chování přenese.

V Česku takhle pěkně pracuje právě Radek Havrda, myslím Pavel Pfeifer, snad i Mates, teď nemám úplně přehled, nechci nikoho urazit, na závodech se to navolno nemá/nesmí, je riziko že smečka zdrhne (už se stalo i Mistrům :)

Proto jsem ti psala - rozmysli si co jsi ochotný investovat...
Já na tvém místě bych si hodila tento inzerát

Hledám stáž ve větším kenelu, kde se dobře pracuje se psy (disciplína)
Rád bych se zúčastnil tréninku týmu, přpadně zatahání štěňat.
Jsem ochoten pomoci dle potřeby s čímoliv i mimo psů .. výběhy, zahrada.. .(něco co umíš..)
Rozsah - patrně víkend - ještě teď na jaře


Nevěřím že by se ti nikdo neozval..
..já bych tě pozvala k nám, ale hodně věcí nemám dořešených.. jsou tu mnohem lepší borci :)
**

Povel Zůstaň - spíš se používá Stůj...
Tedy ... povel Pomalu závodní psi moc neberou, možná se najdou vyjímky co dají v týmu Stůj (jako Zastav)
Ale když už tým byl zastaven (nějak), tak dobří borci mají smečku zvládnutou tak že se bez povelu nerozjede

« Poslední změna: 01 Březen, 2012, 11:01 od HelaL »

Offline Czech Racing Kennel

  • ***
  • Příspěvků: 176
  • Karma: +26/-15
    • Czech Racing Kennel
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #25 kdy: 01 Březen, 2012, 11:33 »
Jinak taky se mi nepodařilo najít nic o jeho způsobu výchovy.  :(

heinrich stahl pry prodava naky naucny dvd, nakou stoeurovku az dve za to chce.... mu napis, urcite rad proda :-)
ale treba winter dava rady zdarma...

nevim jestli najdes nekoho na levelu typu winter v csr mezi mushery, ale nelimituj se jen timhle okruhem lidi.
kdyz ti jde o vycvik, sanovy psy moc nemas, bych teda sondoval vsude mozne, ale zrovna tady moc ne :-)


Ufo

  • Host
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #26 kdy: 01 Březen, 2012, 12:09 »
nemam sice krizence, ale 6 fen hasky. Momentalne resim dost tezkou zdravotni krizi v  rodine, ale jestli to dobre dopadne a ja si budu moci psy ponechat a budu zas mit moznost normalne žit, muzes klidne zajet se podivat. Typuju ze taky nebudes musher co by mu vadilo ze mu prochazkovani zpomalilo psy.Se vsemi psy najednou  jsem chodila  dogtrekkingy, vlastne jsme vubec necvicli jako ze bych si rekla ted jdu psa neco ucit, proste jsme jen spolu travili more casu na celodennich vychazkach, jezdili jsme s nima na vaddry a takova skola zivota mi prijde ze vseho nejlepsi.
Sarka M alisa Ufo

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #27 kdy: 26 Březen, 2012, 11:29 »
Tak vzhledem k tomu že jsem se dlouho neozval rozhodl jsem se pro všechny co mi zde poskytly své rady a pro ty kteří na toto fórum příjdou hledat rady podobné sepsat dosavadní shrnutí toho co máme se smečkou za sebou.

Začneme povahovými vlastnostmi mých psů:

Sigyn: Nejmenší, nejpaličatější a nejdrzejší holka. Potřebuje nejvíc opakování pro zvládnutí cviků.
Siff: Také lehce svéhlavá velmi aktivní. Umí se velice hlasitě dožadovat pozornosti  ;)
Freya: Kudrnatá a ze všech na mě nejvíc závislá. Při hrách se umí prosadit ale občas se se drží stranou  někde kolem boudy.  Vše provádí opatrně a s rozvahou.
Valkýra: Největší kus. člověk by jí tipoval na sebevědomou a vůdčí ale opak je pravdou. Výchova i výcvik je u ní docela oříšek protože na jakýkoliv náznak nespokojenosti nebo negativních reakcí se začíná ,,plazit,, neřkuli dělá hluchoněmou někde opodál. Nadruhou stranu si moc neuvědomuje vlastní sílu.
Baldr: Náš jediný chlap ve smečce. Chápavý, roztržitý. Moc dobře mu dochází že je jedinej chlap mezi holkama.

Během doby co jsem psal naposledy jsme dali dohromady boudy a teď pracujeme na dvoukotci.

Po dvou týdnech pilování přivolaní zůstaň a nesmíš v domácím prostředí jsme začali chodit na procházky. První týden a kus na vodítku a po jednou s pravidelnou zastávkou na louce kde jsme zkoušeli jestli si mě děcka hlídaj nebo chaoticky pobíhají kolem. Co nejvíc jsme chodily okolo psů a lidí aby si zvykli.

Po této fázi jsme přešli na vycházky bez vodítka za mnou kde jsme začali trénovat uhýbání doleva doprava na ukázání proutkem (čístě jako prodloužená ruka co se hodí při vycházce s více psy) a dále zastavení současně se mnou a čekání dokud se nepohnu i já.
Po tomto jsme konečně začali chodit bez vodítka po dvojicích. To už začala bejt sranda. Složení dvojic se pokaždé obměnilo aby se lépe ukázalo chování jednotlivce ve dvojici s daným členem smečky a aby si nenavykli na dané pořadí a při změně nevznikaly neshody jak při vycházce tak mezi těmi co ven nešli.

Tento model se ale moc neosvětčil (teda alespoň mám do teď za to že to bylo právě tohle co spustilo problém). Problém se začal projevovat cca po týdnu chození po dvojicích. Sigyn a Valkýra se mezi sebou dvakrát poprali. Nešlo o nic fatálního jednalo se jen o povrchové škrábance a kousance.

Problém to byl o to větší, že jsem ten týden musel být v práci déle a jako na potvoru nebyl nikdo kdo by děcka občas zkontroloval. Zavedl jsem tedy dočasný režim, kdy střídavě zustávala v baráku Valkýra a Sigyna (ani u jedné rvačky jsem nebyl od začátku tak jsem nemohl odhalit původního agresora). Takhle jsme to srovnali do dvou dnů a po nervech drásajících prvních dvou dnech kdy byli zase spolu venku všichni jsem si oddychl .

Problém mi pomohl pravděpodobně vyřešit další tah který jsem provedl hned jak se to v práci uklidnilo a já měl o trochu víc času.
Místo po dvojicích jsme začali totiž chodit ven po pěti a to dvakrát denně.  :D
Ráno na kratší okruh a odpoledne na delší.

Postupně se nám děcka zlepšovali teda až na včerejšek kdy jsem málem ztratil nervy před koncem procházky kdy se nám ta skupinka jaksi rozsypala  :(
Freya, Valkýra byli bez větších problémů a dali se odvolat. Zato Sigyn, Siff a Baldr hráli hluchý slepce a nereagovali. Až po půl hodině se podařilo sjednat kázeň a došli jsme všichni domu.

Tato zkušenost mne vede k tomu že na nejaký ten týden se vrátíme na výcházky po třech a po dvou aby sme si to nějak zase vysvětlily, že blbosti jen na ,,volno,,.  ;) ;)


-----
Co se týče krmění krmím pohromadě ale začínám je navykat i na jejich misky.
Pořád dokola trénujem reagovat na jména když jsou ve skupině.

Volbu psa dne jsem odložil dokud se ve smečce neuvolní atmosféra po agresivním incidentu.

 ;) ;) :)






luciet

  • Host
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #28 kdy: 27 Březen, 2012, 07:49 »
teeeda,tak to jste moc sikovni a pracoviti ;). I jsem se zasmala.Hlavne u casti,ze si hrali na hluche slepce:DD

Offline Stoky

  • **
  • Příspěvků: 89
  • Karma: +14/-7
    • Chovatelské potřeby
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #29 kdy: 27 Březen, 2012, 19:55 »
Koukám, že to bereš vážně a to je super. Určitě nadále trénuj přivolání - používej jeden povel pro všechny, ne jméno psa. Nejdříve přivolávej na krátkou vzdálenost a pak prodlužuj. Výsledek by měl být - "ke mě" pes se otočí a běží k tobě, v této fázi ho můžeš povzbudit nějakou jednotnou pochvalou "dobře/hodný atd..." jak přiběhne nauč ho předsednout a poté následuje velká odměna pamlskem. Jak tohle budete umět, je dobré smečku naučit tzv. stabilní poloze - pes (smečka) je odložen v leže a čeká na další povel. Smečka se lépe kontroluje, když leží. Na procházce tuto polohu často využívám při míjení agresivního psa, na přechodu, autobusové zastávce atd. Hlavně nezapomínej pořádně odměňovat, používat jednotné povely a být důsledný. Později si můžeš modelovat situace odložíš psy a jeden cizí bude běhat okolo, nebo někdo bude házet balonek atd. Ty budeš jen prokrmovat a chválit, že ti pěkně leží. :)