Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou

Autor Téma: smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou  (Přečteno 16915 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Zdravím všechny,

Už podle názvu tématu se určitě dá usoudit o co mi jde. Předně bych rád zdůraznil že volbu pustit se do tak náročného úkolu jsem předem plně zvážil se všemi pro i proti. Je mi jasné že žádná rozvaha mě nemůže připravit ani na zlomek toho co úkol vychovat a vycvičit 5 štěňat obnáší nicméně jsem připraven do toho vložit vše.
 
Na začátku byl vrh 7 štěňat (3 psi a 4 fenky) 10,5 hodinový porod od večera do rána. První co jsem měl na mysli bylo si nechat 3 feny a zbytku najít jejich novou rodinu. V rámci předpřípravy na výchovu a výcvik 3 štěňat jsem začal zvažovat jakou náplň jejich životu dám. Jak asi všichni uznáte, mít na dvoře 2 psy co umí se tak sedni lehni zustaň a ke mě je v celku normální ale mít takové psy 4 už zavání zvláštním šílenstvím. Jelikož plánuji pořízení ovcí tak v první řadě jsem zařadil na seznam jejich zaměstnání pastevectví, další byl výcvik na stopu do lesa nebo obrana.

Problém u všech těchto odvětví byl jednak v náročnosti cvičení všech v jednu chvíli, druhak v tom že nikdo s kým jsem z těchto oborů mluvil nemá zkušenosti s tak početnou smečkou.
Jediné co my postupem času přišlo jako nejlepší volba byl výcvik na tahání saní. Nejen je zde naprosto nezbytné naučit psy pracovat v týmu,  zvládat je všechny pohromadě a psy musí toto zaměstnání dělat rádi ale hlavně je plno lidí z tohoto okruhu schopno poskztnout vlastní zkušenosti se svojí vlastní smečkou.

Teď to mohlo vyznít jako že mushing byla až má poslední volba z nouze ale opak je pravdou. Tento sport mne již od mala fascinoval a to hlavně silným poutem mezi musherem a jeho smečkou, který se nedá srovnat s ničím jiným. Problém byl že jsem mushing měl jako bývalé panelákové dítě zafixovaný jako něco nedostupného. Tehdy mi však došlo: máš prostor, žiješ uprostřed lesů a kopců a teď máš k dispozici 6 psů kteří budou mít váhu od 19 do 25 kilo, tak co ti brání.

Royhodování bylo pak jednoduché ke třem fenkám přibyla ještě jedna a jeden pes. Mamina už tahala kolo a celkem s vervou a velkým nasazením a pozorností.

Tohle byl začátek mojí smečky kde je: Valkýra, Siff, Sigyn, Freya, Baldr a mamka Anye.

Momentálně socializujem socializujem a ještě tak stokrát socializujem. S Anye zase pilujem v tahu veškeré povely, pozornost při rušivých vlivech aby mi pak co nejvíc pomohla při tréninku ostatních pěti.

Moje otázka je:

Máte někdo zkušenosti s výcvikem a výchovou vice štěňat najednou?
Momentálně mám na mysli jaké části výchovy jsou zde nezbytné zvládnout dokonale a jaké tak důležité nejsou. Jakou volnost štěňatům dát (mám poměrně velkou zahradu).

Prostě cokoliv co je stěžejní a vám se osvědčilo...

Předem všem děkuji

Offline sarah.p

  • ***
  • Příspěvků: 119
  • Karma: +8/-3
    • Tým Česká Kanada
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #1 kdy: 23 Únor, 2012, 21:49 »
Co je to za křížence?

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #2 kdy: 23 Únor, 2012, 22:03 »
Tak to asi těžko odhadovat ;), původ mámy je  retrívr + labrador, kdy ale velikostí ani váhou neodpovídá (20 kg 45 cm). Když sem jí yapřáhal ke kolu měl jsem zato že je to na ni moc ale dnes tahá jak blázen(aspoň tedy nad očekávání).
Nicméně určitě nemyslím na úspěchy ale hlavně aby to psy bavilo a měli pro co žít tak říkajíc  :)

Offline sarah.p

  • ***
  • Příspěvků: 119
  • Karma: +8/-3
    • Tým Česká Kanada
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #3 kdy: 23 Únor, 2012, 22:47 »
Nejde o úspěchy, ale těžko se radí s výchovou pokuď nevíš co je to za křížence. Tím pádem nevíš co v něm převládá. Takže se těžko přizpůsobuje výchova nebo socializace. Každý plemeno je specifický něčim jinym a proto každý vyžaduje jiný přístup. Pokuď je to labrador a retrívr dá se předpokládat, že by to mohlo bejt laxnějšího přístupu, chytrý, poslušný, taky by mohl mít sklony k tloustnutí, ale bezproblémoví, neagresivní, neničící, nevyžadující moc aktivního pohybu. Pokuď v sobě, ale má například ovčáka to bejvaj častý kříženci nebo huskyho mění se to. Takoví kříženci vyžadujou akivní pohyb, pozornost, mohli by mít sklony k utíkání nebo k ničení zahrady atd. Proto záleží na tom znát aspoň přibližně co to je pokud jim opravdu chce dopřát správný výcvik a předejít případným pohromám a ještě se věnovat sportu ať už jakýmukoli. Co se týče vícečlenné smečky štěňat kolik jim je? pokud to jsou štěňata zhruba do 4-5měs. (samozřejmě zase záleží na plemeni) můžeš skusit výcvik společný motivační na zahradě, kde to znaj a nejsou tam pro ně rušivé elemeny pokud už to jsou starší psi doporučuji výcvik jednotlivě či se skušenym psem staršim psem případně cvičit přímo v zápřahu zese se skušenym psem.

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #4 kdy: 23 Únor, 2012, 23:17 »
Co se týče povahy tak i to my přišlo na mysl při zvažování volby tahat nebo netahat. Štěňatům je teď 15 týdnů a valnou část socializace věnuji na dešifrování jednotlivých povah. musim přiznat že je to vážně oříšek ale formou hry (kterou musím vymýšlet 5krát a to dvakrát třikrát za den) je to celkem sranda.

Možná trochu přeforrmuluji svou otázku. jaké povahové projevy jsou nežádoucí případně jak se snimi vypořádat. nepotřebuji jasný recept,který mi stejnak nikdo nenábídne jen možnou inspiraci pro obohacení rozrhu který mám sestavený. pro příklad: do jaké míry tolerovat vyřizování si účtů mezi sebou když jim nejsem zrovna na očích nebo ostatní chování projevující se specialně ve skupině více psů.  ;) :)

Je mi jasný že motivace a forma výchovy stejně budu muset individuálně vymyslet z většiny sám a představu už jakštakš mám (otázkou je samozřejmě potom praxe).

Offline sarah.p

  • ***
  • Příspěvků: 119
  • Karma: +8/-3
    • Tým Česká Kanada
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #5 kdy: 24 Únor, 2012, 00:05 »
Co se týče tolerování předpokládám, že je máš teda pohromadě a je snima matka. Co se týče projevů nějakej čas bude dominantou matka, která je bude sama usměrňovat nějakej čas. Pak dospějou do fáze, kdy si v rámci smečky budou vyjasňovat, kdo bude vůdce to bude nejtěžší období, ale taky může proběhnout absolutně bez problému, většinou převládne dominantnější fena, ale nemusí to být pravidlem. Většina lidí se svou smečkou má takoví vztah, že pokuď se v kotci něco děje závažnějšého jejich psi reagují na hlas zařvou a je klid nebo neni a musíš zasáhnout. pokud nebudeš vůbec doma stejně s tim nic neuděláš psi si to vyříkaj sami ovšem pokud jsi doma doporučuju zasáhnout včas a to tedy buď okřiknutim nebo přímo zasáhnout. Ta směčka musí mít jasno v tom, že ty jsi ten vůdce alfa a potobě až jejich vůdce smečky čeho docílíš kontaktem socializací atdatd to víš. Když je budeš usměrňovat už od malička je nepravděpodobné, že by se ti mohla stát v tomto ohledu něco závažného nějaká rvačka s následkama většíma pak je třeba si dávat pozor jen když přivedeš do týmu třeba novýho člena, ale jakožto s touhle směčkou která spolu bude vyrůstat odmalička by to mělo být mnohem snažší než kdyby sis přivedl několik cizích psů jestli chápeš co tim chci říct. Určitě bych se snažila vyvarovat tomu, abys někomu projevoval víc láska než k ostatním ne všichni psi to snáší pak se nadřazují žárlí vyvolávají rvačky. To bych řekla, že jsou asi tak nejdůležitější věci ukázat jim kdo velí a lásku rozdělovat stejnoměrně. Je možné, že pokud je budeš mít pořád pohromadě vůdcem budem matka až po dobu, kdy zestárne a převezmeto její nejsilnější potomek. No třeba co se týče krmení neni odvěci je odmalička nechat v tom že žerou společně usnadní to mnoho práce pak až povyrostou jim akorát přidělíš misky i my když jsme měli zhruba 8 psů krmili jsme je tak že jsme je vypustili a každej měl v kruhu svoje místo kde čekal na svůji misku a to je to naši naučili už jako dospělí psy v podstatě ty máš tu výhodu že je to můžeš naučit už odmalička a zase k tomu vyvarovat se aby si lezli do misek prostě s niima počkat a nedovolit těm silnějším aby to snědli těm slabším. To jsou mé zkušenosti no a v přípaedě, že by sis s něčim nevěděl rady zase napsat jsem, kde je spoustu profesionálních pejskařů, který mají víc zkušeností a dlouholetou praxi, který se rádi případně podělí o své zkušenosti jako jsem to udělala já

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #6 kdy: 24 Únor, 2012, 00:17 »
moč ti děkuju za cenné rady Sarah hlavně jsem rád že mam konečně potvrzeno to společné krmení, protože jsem dlouho váhal jestli je neoddělovat, ale nakonec jsem se rozhodl pro to co jsi mi potvrdila ...Co se týče rvaček tak v případě že se to blíží nějakému maléru snažím se používat slovní bič ve formě výhružného oslovení (mimochodem supr rada získaná tady z fora ;) )

Ještě jednou dík ;D

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #7 kdy: 24 Únor, 2012, 10:59 »
 :D nevím, jestli jsem to nepřehlédl, ale nikde není zmínka o otci štěňat, neuškodila by ani fota...
jinak doufám , že máš vymyšlen postup při budoucím hárání...
PS. mám jen zkušenost s výchovou 4 št. SH se smečkou 7 dospělých  ;) , ale SH mají svá specifika...
o to by jsi to mohl mit snažší
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline Weru

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Karma: +12/-7
    • Dog-sport
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #8 kdy: 24 Únor, 2012, 12:06 »
Znát oba rodiče, to bude úplně nejdůležitější  :)
Jinak jsme doma měli nejvíce 9 psů, z toho 5 bylo do jednoho roku, vždy dva stejně staří. Krmení společně každopádně, teď už rozházím misky a odcházím, psi si respektují svoje, nervou se a to potom ani v případě, že jim dítě na táboře dá jedinej piškot  ;D. Výchova hrou a pozitivně každopádně, ve větším počtu už psi musí chtít poslouchat. Velice brzo zjistí, že je nedokážeš všechny neustále kontrolovat a vymáhat po nich nějaký povel  ;D Hodně se mi osvědčilo fixovat je na balonky (ne u každého plemene to jde tak snadno jako u ohařů). Prostě jsme jim doma nacpali do hlavy, že balonek je super a pokud ho mají a panička háže, nekoukají kolem sebe. Navíc to byla hra spojená vždycky s pánečkem, takže při nějakém přetahování atd. se fixovali i na pána a upevňovali si, že od něj přichází ta nejlepší odměna. Díky tomu jsme běžně chodili na volno, i když s velkou opatrností, tam kde byl docel výhled kolem. Jinak zkus přečíst nějaké články např. od Martiny Klimešové, ta má kontrolu nad psy dobře zvládnutou a hlavně docela srozumitelné články ;) A přeju hodně zdaru, bude to záhul... ;)
Veronika Navrátilová

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #9 kdy: 24 Únor, 2012, 12:32 »
Otecko je bohužel neznámý  :-\

Co se týče hárání budu plány jak to reálně zvládnout řešit až zjistím jak se holky sesynchronizujou. Možností je víc a jak řikám záleži na tom jak dlouhá doba to v realu bude.
Mužu na čas psovy udělit privilegium bydlet v baráku, střídat holky a kluka v kotci v mojí nepřítomnosti apod.  ... ;)

luciet

  • Host
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #10 kdy: 24 Únor, 2012, 12:51 »
Mam 5 krizencu- tri fenky a dva psy.Krmim spolecne,ale hlidam je.Ani ne,ze by se porvali,ale nekteri by se nemuseli nazrat :).Nejsou uz stenata,ale,kdyz s jednim chci neco delat,tak ty ostatni zavru,protoze o odmeny se hlasi vsichni,blbnou a rozptyluji toho, s kterym chci cvicit.Proste to nejde.Vsichni najednou umi povely nejlepe,kdyz mam v ruce neco dobreho :D.
Psi se obcas porvali.Ale vzdycky to hur vypadalo,nez jake byly nasledky.TEd,kdyz se nekdy prudi,tak odvedu jejich pozornost jinam a je klid.S vychovou sesti prcku najednou zkusenost nemam,ale pokud na to mas cas a podminky tak to urcite bude narocnejsi,ale proc by to nemelo jit?Aspon si uzijes spoustu legrace ;)

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #11 kdy: 24 Únor, 2012, 18:38 »
Co se týče času tak to je asi problém vždy a u každého.

Jelikož se mě vyhla povinná vojenská služba tak si ji teď tak trochu dopřávám sám. Asi nejtěžší je ovládat emoce při výcviku.

Příklad:
protože jak říká luciet začátek výcviku jde snáz jednotlivě mám připravený denní rozvrh pro celou smečku kde každý má tak 30 minutové výcvikové lekce zpočátku samostatné posléze chystám různé kombinace ve skupinách.
Nejhůře s motivací jsou na tom přitom vždy ti kteří jdou jako poslední dva. Tam si totiž já přináším všechnu negativní náladu z neúspěchů nebo obtíží při cvičení předchozích členů smečky.

pro eliminaci tohodle špatného vlivu na psy je v mém rozvrhu podmínkou cvičit takto psy minimálně dvakrát denně a to v opačném pořadí než poprvé.


Výchovu jako takovou (zvykání na běžné prostředí a události nebo učení se ygieně) je povětšínou smečka dohromady protože se chci vyvarovat chápaní těchto zvzklostí ze strany psů jako něčeho co musí dodržovat jen když jsou se mnou samotní bez zbytku smečky.


Snad se to osvědčí ... :)

Offline Stoky

  • **
  • Příspěvků: 89
  • Karma: +14/-7
    • Chovatelské potřeby
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #12 kdy: 24 Únor, 2012, 20:09 »
To krmení nepodceňuj. S Weru jsme učili všechny psy již od štěněte jíst na povel a ze svoji misky. Perfektně tak upevníš autoritu. Klidně jsme dělali i to, že psy seděli vyrovnaní v řadě, položila se miska na zem a přivolal se jeden pes, pak se položila druhá a přivolal druhý atd., nebo jsme jim dali sedni a misky na zem, chvilku čekali a dali povel k jídlu. Pes se naučí žrát na povel, nejsou mlaty a je víc žravý - líp se odměňuje ve výcviku. Co se týče poslušnosti, tak základ (přivolání, sedni, lehni a odložení) se dá zvládnout i se smečkou. Pokud budeš chtít víc tak jedině sólo, nebo si sežeň víc trenérů :). Přeji hodně trpělivosti a hlavně to nevzdávej, počítej s tím, že ty prcky budeš mít dalších 12let a co do nich nyní vložíš se ti bude po celé roky vracet, tak ať je to jen to dobré :)

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #13 kdy: 24 Únor, 2012, 21:52 »
Teď mě tak napadlo...

mimo rozvrhu mám taky zavedenou volbu psa dne. spočívá v tom že od pondělí do pátkudenně ,,volím,,(tak abz se každý vystřídal) psa který má privilegium spát přes noc u mě. dělám to jednak kvůli kompenzaci moji nepřítomnosti když jsem v práci v týdnu, druhak proto abych jednotlivce na sebe co nejvíc fixoval.

otázkou je zda to ze zkušenosti nedělá neplechu. Teda doufám že ne a znovu opakuji že podmínka je aby se všichni prostřídaly během týdne.

Co vy na to? ??? ???

Offline Weru

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Karma: +12/-7
    • Dog-sport
    • E-mail
Re:smečka šesti kříženců rada s výcvikem a výchovou
« Odpověď #14 kdy: 24 Únor, 2012, 23:01 »
To by neplechu dělat nemělo, pokud fakt kdej dostne kousek tvojí pozornosti. Nevím jak v ostatních domácnostech, ale u nás mají třeba starší psi více privilegií (jsou klidnější, nemají tendence vymýšlet blbosti takže např. i v době naší nepřítomnosti mají k dispozici celý dům).
Určitě se mi osvědčilo naučit psy brát pamlsek na vyzvání jménem, tzn. celá smečka sedí před tebou a ty rozdáváš jednotlivě pamlsky po oslovení jménem. Zase se psi učí nervat se, respektovat tebe a ví že na kadého se dostane. A pomáhá to i v samotném výcviku pokud cvičím více psů naráz.
Jinak jsem učila, že zatímco cvičím těžší cviky s jedním, ostatní jsou odložení opodál. Nejprve na vodítku, teď už funguje i odložení na volno.
A na emoce bacha, může to hodně uškodit, pes to cítí a může být buď víc rozdováděný, snaží se zavděčit a pak chybuje a nebo nejistý, tak jak tak ve stresu.
Veronika Navrátilová