Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Chcete poradit začátečnici? To jsem celá já Tiinulka =)

Anketa

A jací jste vy?

Psa si vypiplám a sklízím ovoce na výstavách
0 (0%)
Pořádně psa zapřáhnu, aby to nebyl jen domácí mazlíček, ale aby žil i pro nějakou věc, následně sklízím ovoce na závodech
3 (13.6%)
Mám psa jako kamaráda a děláme spolu věci, které nás baví
17 (77.3%)
Mám psa pouze v kotci, aby nikomu neublížil
0 (0%)
Nemám psa a ani bych ho nechtěl(a)
2 (9.1%)

Celkem hlasů: 21

Autor Téma: Chcete poradit začátečnici? To jsem celá já Tiinulka =)  (Přečteno 16901 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline tiinulka

  • *
  • Příspěvků: 15
  • Karma: +0/-0
    • E-mail
Přesunuju z inzerce do diskuze protoze tam to fakt nemá co dělat... tak pište sem... jo a porád mi ještě nikdo neporadil to hlavní... jak ho donutit k pohybu kdyz uz ho dostanu před to kolo? byl zvykly vedle kola jelikož jsem jezdila po silnici a tam mezi auty to jaksi neslo... spis jsem o zaprahu nemela ani páru... takže čekám odpovědi =)
« Poslední změna: 23 Srpen, 2008, 11:10 od tiinulka »

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #1 kdy: 14 Srpen, 2008, 22:33 »
Nejlíp se domluvit s někým z okolí a připřáhnout ho do dvojky se psem co umí a pokud by to nešlo (nesnesli se), tak aspoň pár tréningů absolvovat s "předjezdcem". Ochotněji poběží za něčím. A hlavně silnici se vyhni, odrovnáš mu klouby!

Offline tiinulka

  • *
  • Příspěvků: 15
  • Karma: +0/-0
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #2 kdy: 14 Srpen, 2008, 23:46 »
No právě...sem si toho vědoma... jenze u nás je to všelijaké... polní cesty u nás neexistují a jestli jo tak jsou treba az pet kilometrů od nas a musime se tam nejak dopravit... psy my a jeste nejake vozitko... je to proste moc slozite... proto sem volila parkrat silnici... a taky jsem jeste nemela jiny dopravni prostredek nez kolo =)

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #3 kdy: 15 Srpen, 2008, 08:36 »
A na voditku jde pred tebou?

Offline tiinulka

  • *
  • Příspěvků: 15
  • Karma: +0/-0
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #4 kdy: 15 Srpen, 2008, 09:19 »
jj to jo... to taha jak zbesili dokud ho neukočíruju... to kdyby mohl tak se rozbehne hned u baráku ale pak zjisti že je jen na petipetrovce takze kračí předemnou skoro pořád... má to nějakou souvislost?

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #5 kdy: 15 Srpen, 2008, 09:24 »
Tinulko -zkusím pár tipů, sice pracuju s AH/ESP, ale zas mi jich prošlo rukama při zatahávání celkem dost, ne všichni tahali ihned...

1. špatně pojato - "jak donutit"  :)
spíš přemýšlej nad obratem -"jak z toho pro ně udělat takovou príma věc, že se sami budou moct přetrhnout, aby s tebou mohli jet"

2. jak jim vysvětlit, že mají jít před tebou
a) pracně - na ruce s řetízkem připřaženým za něj po známé trase 500 m, zpět poletí jak raketa za mohutné pochvaly před tebou
b) méně pracně - seženeš si vodiče  a psiska ze ním pometou sami, - zase za podmínky známá krátká trať za chladna. (pro snášenlivé povahy možno rošířit o půjčení psa, zařazení jako zadáka do trojky/čtyřky - u AH jednoduché, u AM nevím :)

Tohle bylo k fázi ZATAHÁNÍ
na závěr této fáze máš psa, která rád utíká dopředu se smečkou nebo aspoň za vodičem, nevěší se na obojek, je dostatečně sebevědomý, aby dokázal jít před tebou, ví že má utíkat, neleká se tahu postroje zpět a něco málo i utáhne,  a hlavně - BAVÍ HO TO!

Až toto ten pes umí a hýbe se sám dopředu, pak můžeš začít fázi TRÉNIK - jak už ti tu psali kluci - už je na tobě jak moc budeš preferovat sílu, rychlost..
Ale základní pricip neobejdeš - napřed musíš mít pohyb dopředu, pak můžeš rozvíjet jeho kvality (rychlost, síla, výdrž..)
Držím palce.

Offline Dan

  • ***
  • Příspěvků: 140
  • Karma: +10/-11
    • aljassky sen
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #6 kdy: 15 Srpen, 2008, 20:03 »
Tréning AM.Pokud budu moci budu se snažit poradit.Obavám se že nejlepší bude se sejít s někým kdo je blízko.Už jsem to tuším nabízel a platí to pořád.U mně je možno kdykoliv po domluvě pokecat o malamutech,společně potrénovat a získat takto ač chabé zkušenosti.Bydlíme kousek od Zlína v obci Lukov.Více info lze také získat na www.aljasskysen.estranky.cz
Co se týká běhu před kolem nebo károu platí všechno co napsala Hela.Pes z toho hlavně musí mít radost.Musím však upozornit že nejsem ta pravá osoba která by se ktomu mohla vyjadřovat.Většina mojich AM se muže rozkrájet když vytáhnu obojky a to nemluvím o postrojích.Je však naopak pravda že ani jeden z nich neumí chodit na vodítku.Houbovic AM umí obojí a dokonce je pouští na volno.To vubec nechápu. >:(
Myslím že je potřeba vědět co chceš od psa aby uměl a podle toho k tomu přistupovat.Není třeba učit malamuta tahat šílené zátěže.Je potřeba ho naučit že odpor který klade jeho postroj muže s lehkostí překonat a že nakonec je topřece jenom zábava.Protože nic jiného svoje malamuty neučím a ani nic jiného nedělají tak jim nezbývá než jenom tahat.Když jsem na jaře skoušel zapřahat v té době cca.osum měsícu staré aljašské sny tak mi připadlo jako bych je zapřahal po celou sezonu.POZOR!!!!!NENAPADAT!!!!Běželi cca.500metru a bylo to poprvé a naposled.Od té doby ještě nejezdily a podle počasí ani tak brzy nebudou.Je totiž šílené horko.Je potřeba u chlupatých zohlednit i tuhletu věc.Už jenom samotné vedro dokonale zatíží jejich organizmus a proto u nás po celý den všichni pěkně spí.Zatímco při ranních poklesech teplot ožívají(cca.ve tři ráno)a dělají pěkný čurbes.Tyto chladné rána lze s přehledem využít pro tréning.Vzhledem k tomu že jsem notorický spáč tak tyto rána nevužívám a počkám na deštivý podim a blátivou zimu kdy bude sice chladno ale tréningový oblek bude stát zablácený opřený do kouta.Poradil bych tedy zatím učit psa na delších procházkách chodit před tebou s menší zátěží a učit ho správné povely pro zatáčení a hlavně zastavení-u mojich AM scela nepochopitelný povel.
Co se týká výběru tratí pro tréning mám doma skvělé tréningové tratě, ovšem pro velkou oblibu okolobydlících mám zakázáno zapřahat přímo u domu.Proto musím celý cirkus spakovat a jet asi pět kilometru na jinou tréningovou trat.
Nechci nijak kritizovat tréning který popisuje Jaro vzhledem k tomu jak to dělá.Proněj je přednostní rychlost specializuje se na sprintové tratě kde tráví na trati cca.30minut a to maximálně.To se dá trénovat se dvěma AM na kole vcelku v pohodě.Pokud to budu aplikovat při svém tréningu kdy v pozdější fázi jezdím asi tři hodiny tak bych celý den nedělal nic jiného-4 dvojice na kole po třech hodinách je celkem dvanáct hodin-když k tomu připočítám dvanáct hodin co jsem v práci,nějaké jídlo,cesta do práce, jízda na  tréning....spát mužu samozřejmě na kole protože dle Jarových instrukcí nemusím šlapat.O.K.Letos to asi vyskouším.Jenom mně nečekejte na žádných závodech protože usnu v první zatáčce.
Dnes končím.Pokud bude mít někdo ještě nějaké dotazy ohledně ježdění s AM at se klidně ozve.Musím však upozornit že jsou povolanější a rychlejší závodníci kteří by se k tomu mohli vyjádřit.
P.S.Nevíte jak to vypadá s tou sázkou?

sarka

  • Host
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #7 kdy: 15 Srpen, 2008, 21:37 »
dotaz na Dana, kdo ti muze zakazat jezdit od domu? na to je u nas nejaka instituce? ???

Offline Dan

  • ***
  • Příspěvků: 140
  • Karma: +10/-11
    • aljassky sen
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #8 kdy: 16 Srpen, 2008, 17:11 »
Ahoj Šárko.
Řikal jsem že poradím co vím.Něco málo o tréningu AM atd...Jak jezdím kdy a kde je moje věc.Proto jsem nepřispěl do diskuze ohledně zašprajcovaného vozu na příjezdové cestě o které se mluví jinde.Protože s tím mám vlastní skušenosti a spíše špatné a každý podzim končím protože musím po pětistech metrech otočit šestku páč myslivec který bydlí o dva baráky dál slyšel že zapřahám a tak mi jinou příjezdovou cestou zablokoval vjezd do lesa celým autem a hrozivě mává pistolí před mojima lídry.Kolikrát by jsi to riskovala?Mimochodem ten pistolník je natolik vlivný muž v obci vzhledem k tomu že je STAROSTA.Tedy momentálně,pak bude místostarosta a pak v radě.......Jo a že byl předtím komunista jako p... tak to už je ted vlastně jedno.Takže mi prosímtě napiš která instituce by mi umožnila nad ním zvítězit?Existuje snad nějaká?Taky do toho ohýnku přikládají polénka sousedé kteří s radostí poslouchají koncert osmi AM ve tři ráno.Já si nestěžuji protože moje výchova AM je minimální.Zvládám s nimi pouze tréningy abychom mohli zajet alespon nějaký závod.Vzhledem k tomu že jse 12hod. v práci jak jsem již napsal už mi mnoho času na výchovu nezbývá.Takže si dokážeš představit co vyvádějí když je uvazuji na lajnu a to je v okolí mého domu(kde v současné době začali bydlet samí chudáci) kvitováno s velkým ohlasem.
Nestěžuji si však v diskuzi a bojuji podle svého.Na svoji trat se dostanu z vedledlejší vesnice a to už tak brzy naši oblíbení myslivci tak rychle nezjistí.Než si to po delší době uvědomí tak stejně nemá smysl trénovat protože sníh nepadá a nepadá....

sarka

  • Host
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #9 kdy: 16 Srpen, 2008, 21:44 »
Ahoj, vážím si toho žes mě neposlal do....e, beru tohle forum jako zdroj informací, a  coby majitel 8 SH jsem vlastě začátečník a chci se vyvarovat jakychkoli potíží. Dříve jsem měla hasky jen 3, a to jsme bydleli jinde, odstěhovali jsme se kvůli hlučným sousedům, co provozovali něco jako azylový dům za uplatu, uštěkaní vlčáci z obou stran, stížnosti nepomáhali, hluk v normě, a nezmůžeš nic, pokud nemáš žadulek na to psy otrávit, to jsem nechtěla.
Ted už přes rok mám celkem 9 psů, a vím že lidi s více psama mívaj různý potíže, a narozdíl od Džihada doufám že zkušenosti JSOU přenosné ;)

a proto bych chtěla nasbírat nějaký zkušenosti od lidí co už maj víc psů víc let. Proto jsem se ptala, mám pocit že jsem se Tě nějak dotkla, to jsem nechtěla. Dosud jsem měla pocit že v týhle zemi platí nějaký pravidla, a proto mě tohle udivilo, že si může starosta dovolit v obydlené zoně vyhrižovat zbraní. Zavolala bych policajty, zákony platí i pro starostu,ne? No ale je fakt, že by mě to taky sebralo radost z jízdy a spíš bych taky jezdila jinam, jako Ty.Psi se daj otrávit velice snadno, žel..




sarka

  • Host
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #10 kdy: 17 Srpen, 2008, 08:42 »
Pro Martinu, asi ti nefunguje meil, nebo me, jestli mate v planu vyjet, a stavit se u nas tak tady je na me cislo 606674495

Offline Dan

  • ***
  • Příspěvků: 140
  • Karma: +10/-11
    • aljassky sen
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #11 kdy: 17 Srpen, 2008, 10:37 »
Milá Šárko.
Určitě ses mě nedotkla.Jsem starý morous a z mojich příspěvku je to asi dost poznat.Navíc moc nepřispívám to tohoto fora protože nejsem žádným dlouholetým závodníkem-začínal jsem jezdit v sezoně 2001-2002 a to jenom se třema AM.V době předtím jsem spíše dělal pulling,ale pak jsem se dostal až sem.Takže jak je vidno sám bych se dozvěděl více o tréningu,ale to by nám sem museli napsat opravdu služebně staří závodníci kterým malamuti ještě běhali!!!!
Když jsem začínal tak jsem vubec neměl přístup na net a informace jsem chytal spíše na závodech.V té době mi hodně pomáhala Barča Vojvodíková,která už bohužel pro stáří svojich malamutu ukončila svoji závodní činnost.Snažil jsem se jí vnutit mladochy, ale neuspěšně.Velkým přínosem pro mne bylo setkání s Jindrou Zelenkou.Sice jsem ho poznal v době kdy už pomalu končil s AM,ale jeho výsledek na České Kanadě zasluhuje obdiv.Když s naprostým přehledem vyhrál čistokrevnou katagorii nějaký dobrák si vzpomněl že určitě nemá RACEPASY.Po přesunu do otevřených kategorie byl na druhém místě-pozor s papírovými AM!!
On ovšem diskuzi téměř vubec nesleduje protože se spíše věnuje psum a expedicím do Rumunska ....Navíc se jeho malamuti rozprchli do světa,ale jednoho z nich mám velmi blízko.Dělá lídra u Martina Vrtěla.Ale to už jsem se dostal někam jinam a to je upadání AM na závodní světle.
Jinak ten myslivec už nebyl v obydlené zoně.Bydlíme skoro na konci obce-ještě asi dva baráky,přejet hlavní ulici která je v tom místě slepá a jsem v lese.Dříve pro nás ideální pozice.Nyní jen pro pláč.
Těžko volat policajty.Nevozím mobil,protože by mi z něho nemuselo nic zbýt-vzhledem k tomu že po příjezdu z tréningu mám bláto i v trenýrkách.A také bych se z někým domlouval po telefonu když za řevu čtyř AM-které jsem jezdil v té době- neslyším vubec nic.
Navíc mám plné ruce práce udržet káru na místě i přes zcela vytočené řízení a zablokování brzd.Povel stuj je u mojich AM zcela nepochopitelný.
Doufám že tohle je již srozumitelněji vysvětleno.

martin

  • Host
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #12 kdy: 18 Srpen, 2008, 10:53 »
trochu mimo misu, ale stejne... s tim co, jak a pro koho v tyto zemi plati ci neplati je dost zbytecny polemizovat, nicmene volat benga na starostu, myslivce a staryho komunistu s kamaradama kvuli tomu, ze ma flintu pres rameno? slovo proti slovu, nula z nuly, jeste se ti vysmeje a byt to echt kreten, bude se ti snazit pomstit, coz muze mit podstatne jednodussi nez ty, takze bych benga vyloucil uplne, a byť kolikrat proti srsti, holt zatnout zuby a zkusit se s nim nejak domluvit, jak uz psal djihad, v hospode se dejou veci! pozvani na panaka, ta dvacka v mariasu...jako posledni moznost bych nechal nahodne setkani v noci na cekane :-) to jest obecne, ne danuv pripad...

Offline Jaro

  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +0/-0
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #13 kdy: 19 Srpen, 2008, 18:05 »
Este k tej stavke, kedze nemam 6 AM a s pozicavanim psov to nie je take jednoduche, mam kompromisny navrh:
Ja postavim 2 GP na trojkolku, cize budu tahat mojich cca 90 kg + cca 25-30kg trojkolka, takze cca 110-120 kg, takze 55-60kg na psa.

Ty postavis 6-8 psov, teda kolko chces neviem, ci uz budes mat stenata dost stare a budu tahat tvojich cca 70 kg, clovek na kare cca 70-80kg + kara neviem aku mas tazku, ale ak bude do 210 kg, tak ak budes mat 6 psov, tak budu tahat rovnaku zataz na jedneho, lebo spolu to da cca 350-360 kg co je na psa  60 kg.

co ty na to?

Offline Dan

  • ***
  • Příspěvků: 140
  • Karma: +10/-11
    • aljassky sen
    • E-mail
Re: Chcete poradit začátečnici? Tiinulka pro vás =)
« Odpověď #14 kdy: 19 Srpen, 2008, 20:37 »
Poradit začátečnici která chce jezdit s malamuty protože je má doma.Takže se jede s malamuty!!!Neplet do toho gronaky!!!A hlavně se mi nesnaž vysvětlovat že tam není žádný rozdíl.Ty jsi chtěl ukazovat jak se trénují malamuti u kola do cvalu a najednou se dostáváme uplně do jiné dimenze.