Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 poslušnost

Autor Téma: poslušnost  (Přečteno 11896 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

KarelR

  • Host
poslušnost
« kdy: 25 Říjen, 2012, 21:58 »
Dobrý den, mám cca pětiletého psa křížence malamut x akita, vzal jsem si ho od firmy, které měl hlídat areál a byl v poměrně zuboženým stavu.
Co se týká jeho povahy je opravdu přátelskej, bez náznaku agrese, na druhou stranu u něj neproběhla žádná socializace, ať vidí cokoliv, snaží se to ulovit, našlapuje po špičkách,krčí se a je mu jedno, co tam je, jestli to je kočka,pes, opravdu cokoliv, velké psy neloví, tam je ale dominantní a na sto pro by se porval, pokud by měl příležitost, mám ho u lesa, chodíme každej den na cca 5 a více km procházky, ale procházka vypadá tak, že neustále tahá a hledá, co je kde k snědku, tím myslím samo zvěř, vypustit ho, je bez šance ho přivolat. Jinak poslouchá pouze, když se mu chce, když má jít do kotce nebo má zkrátka něco zajímavějšího na práci,  jednoduše dělá, že se ho ten povel netýká. Asi mě nebere jako autoritu, to je jasný, ale co dělat pro změnu, fyzickou sílu používat rozhodně nebudu, už jen pro to, že jsem si získal jeho důvěru a je očividně vděčnej, že jsme se ho ujali. Děkuju za jakoukoliv radu, na závěr musím podotknout, že ho máme cca čtvrt roku.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #1 kdy: 25 Říjen, 2012, 22:49 »
Toho kdo nakříží akitu s mamutem by patřilo pověsit za koule do průvanu.
Naštěstí z toho co popisuješ, tak je to typická zlatá mamutí povaha...nehlídá, není agresivní k člověku.
Všechno z toho co popisuješ (loví, tahá, chce se rvát, sežere na co přijde, kašle ti na povely...)není "nesocializace", ale u mamuta spíš plemenný znak :D

KarelR

  • Host
Re:poslušnost
« Odpověď #2 kdy: 25 Říjen, 2012, 23:01 »
Díky za odpověď, ale jak na něj, co na ně platí, mám pocit, že přemíra snahy o dominanci nebude dobrou cestou. Snažím se být důslednej, ale míjí se to účinkem. Jdu na to cestou, kdy mu dávám najevo, že ho má rád, konec konců to dává najevo i on, přítelkyně říká, že na mě visí očima, že mě má taky rád, je to známka i možná nějaké vděčnosti z jeho strany, kdy pět let trávil v betonovým kotci a nyní chodí každej den na vycházky po lesích, ale nevím, jestli přístup- jsme si rovni,je ten správnej. Jenomže je to dospělej pes, není to štěně, mám přístup- respektuju tě a on respektuje mě, ale bohužel to pro mě znamená, že když nechce poslechnout neposlechne.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #3 kdy: 25 Říjen, 2012, 23:07 »
Na mamuta je jedna silná páka: žrádlo!

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #4 kdy: 25 Říjen, 2012, 23:10 »
Něco si o seveřanech načti, pochopitelně jsou schopní se naučit x povelů, ale nikdy je nebudou dělat přesně jako třeba ovčák, nebudou slepě cvičit do omrzení (zvlášť když v tom nevidí žádný smysl)...a občas když se jim nechce, tak na tebe holt udělají fakáče a jdou k sousedům na slepice. ;)

KarelR

  • Host
Re:poslušnost
« Odpověď #5 kdy: 25 Říjen, 2012, 23:23 »
Něco už jsem načetl, tady je trochu komplikací ten mix s akitou, tudíž teorie je krásná věc, ale praxe je praxe, proto píšu i sem. Jinak je asi faktem, že nemůžu po něm chtít, aby se v lese, kam každej den chodíme venčit, vláčel u nohy, když každou chvíli přeběhne něco přes cestu a že se budu muset jednoduše smířit s tím, že bude furt na vodítku. Půjdu dál cestou vzájemnýho respektu a brát to, že zkrátka občas neposlechne jako přirozenou věc.
Jinak je ale fantastickej pes, je to jenom malej handicap :-), samo pokud nezdrhne, potom by to byl asi velkej průser.
Jinak když jsme na opravdu přehledným prostranství, pustím ho na volno, ale nesmí ho nechat, aby nabral rychlost, to se mi stalo minule v lese, kdy jsem si říkal, přejdu jenom krátkým úsekem, ale jak jsem sbíhal z kopce dolů, rozeběhnul se taky a jakmile se dal do pohybu v tomhle prostředí, začal lapat po stopě, pobíhat po lese a já myslel že jsem v pytli, ale přiběhnul, každopádně mě to pěkně vycvičilo. Nemusím se dívat na national geographic, stačí vypustit mýho psa do lesa a rázem se promění ve vlka, teď to zlehčuju, ale předtím mi moc lehce nebylo. Jenom žasnu, jak mají silný lovecký pudy, jak našlapujou, apodobně......Nevím jestli je to tím mixem, nebo jestli se tak chovají všichni malamuti, ale pozorovat je, je senzace. Na druhou stranu, jak jsem psal to může být taky pěknej průšvih.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #6 kdy: 26 Říjen, 2012, 07:08 »
No a ještě pokud tahá, tak proč mu to nedopřát (jako náhražku pohybu na volno)...takže postroj, kolo a hurá trénovat!

Offline NeverCryWolf

  • **
  • Příspěvků: 62
  • Karma: +0/-9
    • Malamutkrkonose
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #7 kdy: 26 Říjen, 2012, 08:01 »
jestli přístup- jsme si rovni,je ten správnej.
jasně že je.
Včera jsem vypustil u rybníka 7 malamutů na volno ( samozřejmě se staženým zadkem a nepříjemným pocitem v žaludku ) proběhli se počvachtali - zašustil jsem piškotama a vklidu se přišli nechat zapřáhnout.
Nepříjemnej pocit, když se zaběhnou není z toho, že by něco ulovili na to jsou trochu pomalí, blbý taky nejsou a cestu zpátky si najsou i když na něj budeš čekat třeba hodinu nejlépe na místě a nepokoušet se ho hledat ( pak se někde minete a on až se vrátíž zmoženej hledáním na tebe bude nechápavě dávno čekat kde vězíš )
Strach mám z myslivců ( ale zkus mu navlíknout reflexní vestičku, to by vědšině myslivců mohlo přijít už fakt blbý střílet na takovýho psa )
závěrem, prostě mu důvěřuj ( samo ne u slepic )

Offline laďa+esi

  • **
  • Příspěvků: 55
  • Karma: +4/-4
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #8 kdy: 26 Říjen, 2012, 08:44 »
Zdravím, co popisuješ je prostě malamut posílený lovecký pudem akity. Naštěstí převažuje malamut. Akity dokážou být dosti "ostré".
Měl jsem malamutku, která byla sebevědomá a docela dominantní. Hodně signálů v jejím chování jsem samozřejmě docela dlouho
špatně chápal. Jak už psala Lenka, malamut je malamut. Určitě na něj nejde jít silou. Hodně se dá zvládnout "pozitivní" motivací.
Cvičí se tak např. zvířata v ZOO. Viděl jsem ukázky a je to docela síla. V Olomouci bude na toto téma v listopadu přednáška s Františkem
Šustou z Pražské ZOO. Minulou jsem viděl a je to docela síla.
http://www.psihratky.eu/ostatni_akce_prednasky_2012_susta.htm

Ufo

  • Host
Re:poslušnost
« Odpověď #9 kdy: 26 Říjen, 2012, 09:01 »
citace:
Včera jsem vypustil u rybníka 7 malamutů na volno ( samozřejmě se staženým zadkem a nepříjemným pocitem v žaludku ) proběhli se počvachtali - zašustil jsem piškotama a vklidu se přišli nechat zapřáhnout.

Na tomhle principu mam privolani u svych 6 hasek. Mam plastovou krabičku a v ní plno dobrot. A ne ledajakych. Suseny maso a podobně. No a kdyz chci psy vypustit( nedelam to casto) tak chrastim tou krabickou a říkám ke me, na! a kazdymu kousek dám. No a pak když se mi zda že je nekdo moc začuchanej zachrastím a volam ke me na, a rozdavam pamlsky.
V pripade spatreni zvere nefunguje.

KarelR

  • Host
Re:poslušnost
« Odpověď #10 kdy: 26 Říjen, 2012, 10:12 »
V případě spatření zvěře to nefunguje, právě :), tam, kam chodíme venčit není nic než louky a lesy a kousek od nás je chlapík, co chová zájmově drůbež. Co se týká té důvěry, to je právě to, jak mu můžu věřit, když vím, že pokud uvidí zvěř, nezdrhne. je mi jasný, že tu důvěru vycítí, ale nemůžu být trdlo, který bude chodit po sousedech a platit roztrhaný domácí zvířata a to v tom lepším případě. Jak bylo zmíněno, ten loveckej pud je zesílenej nejspíš ještě geny akity, mu zkrátka vypíná mozek a při spatření čehokoliv živýho, naštěstí až na člověka opravdu loví a loví neustále, neříkám, že  i to není sympatický, je to pěknej pohled, sedneme v lese a pozoruju, jak čučí klem sebe, nabírá pachy, je to zážitek, ale né když tím tráví 100% času ze svýho venčení, potom už mám opravdu ruce trochu vytahaný a furt ho buzerovat, netahej, netahej,..... nemá stejně smysl a jak sem říkal, fyzicky na něj nepůjdu, ten jeho pud je zkrátka silnější než cokoliv jinýho, to nemluvím o tom, když ho beru občas do města,...... Faktem je, že ho budu muset v tomhle ohledu asi respektovat.
Jinak nad postrojem, kolobrndou, běžkama přemýšlím, ale bude to muset počkat, protože jeho adopce nás stála už několik desítek tisíc a momentálně sme rádi, že máme my a naše zvířata, co do huby, máme trochu přezvířátkováno.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #11 kdy: 26 Říjen, 2012, 16:59 »
Citace
Jinak nad postrojem, kolobrndou, běžkama přemýšlím, ale bude to muset počkat, protože jeho adopce nás stála už několik desítek tisíc a momentálně sme rádi, že máme my a naše zvířata, co do huby, máme trochu přezvířátkováno

Vítej do klubu :D
Změř ho (krk v nejširším místě, délka od kohoutku po kořen ocasu, hrudník v nejširším místě) pár starších postrojů se mi tu bez užitku válí, třeba mu něco sedne. Kus špagátu na šňůru doma najdeš (odpružovat mamuta zas tak nutně nemusíš) a než nafláká sněhu můžeš canicrossovat vcelku zdarma ;)

KarelR

  • Host
Re:poslušnost
« Odpověď #12 kdy: 26 Říjen, 2012, 17:42 »
To by bylo super, děkuju, hodím to sem. Jakým způsobem, krom běžek se dá jeho potenciál využít bez výraznějších finančních nároků, kolo je v tom terénu nesmysl,běh zase nedám já a vyžití v lovu srn, což by se mu zajisté líbilo ze všeho nejvíc, nemyslím :).

KarelR

  • Host
Re:poslušnost
« Odpověď #13 kdy: 26 Říjen, 2012, 18:00 »
Tak změřeno, krk 50-55cm, hrudník 80-85, trup 65 cm.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:poslušnost
« Odpověď #14 kdy: 26 Říjen, 2012, 18:18 »
Mrknu jestli tam něco v té velikostí mám...změř ten krk ještě jednou...fakt v nejširším místě...k tomu hrudníku se mi to zdá málo.
Pokud neuběhneš a kolobku nemáš, tak kolo snad doma najdeš...pokud nehodláš děsně závodit klidně stačí skládačka :)