Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Redukce tříd - kategorií...?

Autor Téma: Redukce tříd - kategorií...?  (Přečteno 26770 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Redukce tříd - kategorií...?
« kdy: 10 Červenec, 2012, 12:15 »
Vnímám záměr vedení k redukci šíleně vysokého počtu kategorií v našem sportu.
Mimo jiné tento vysoký počet je jedním z důvodů slabého zájmu sponzorů
(ideál pro sponzora je 1 závod = 1 vítěz - jak LGO, Pirena, Idi..atd... plus vypíchnutí nejlepších čistokrevných)

Nechci se zabývat čistokrevnou problematikou, to považuji za věc čistých a jak si to rozhodnou, tak to nejspíš bude (zůstane)

Přemýšlela jsem nad možností snížení tříd a kategorií (TŘÍDA = dle počtu psů - čtverky, osmičky.., KATEGORIE = další dělení v rámci třídy -čistí, muži-ženy..)
Současné kategorie jsem vytáhla ze systému mushingu, trochu upravila  a hodila do excelu
http://www.mushgo.cz/mushing/Kategorie2013.xls

Pokud redukovat třídy, tak

zrušit šestku i na sněhu
(tj snížit hranici osmičky na 5-8 psů a 12-14 km)

dále ? zrušit souběh pořádání sprint+mid v jednom závodu,
mid přesunout do jedné třídy - Unlimited pro 5 a víc psů na 16-24? km

další možností se jeví sloučení Skj s jedním psem do Skj2 tak jak je to v midu,
obdobně Sc1 do Sc2

poslední co vidím je přestat rozdělovat Bkj, CC, Skj na muže a ženy

Redukce teoreticky nemusí platit na všech závodech - pokud závod bude mít statut MR pro danou kategorii, může být kategorie v plném členění
Tj na běžných závodech týmy jen čtverky + osmičky (tam kde by mohli dojet miďáci tak Učka), Skj2, CC, Sc2
Jen na MR rozdělit CCM + CCW, BkjM+W,  Sc1+Sc2, Skj2M+Skj2W (1-2psi),
jen v jednom závodě MR pustit šestky a Skj1M+W

Tohle je analýza (ne návrh)
Předládám k diskusi

k indiv. se vyjadřovat nechci

Osobně bych zkousla zrušení šestek a přesun přidruženého midu do U. Šestky pustit jen na jednom finále

Plán zimní sezóny pak např
Horník 4+8
Sněžník 6+U
Mísečky, Lesná.. Skj...
Bystřec - ?

Janovičky MB
Kanada MU
Edík MSkj2




« Poslední změna: 10 Červenec, 2012, 12:20 od HelaL »

Offline MaUr

  • ****
  • Příspěvků: 327
  • Karma: +29/-7
    • http://espdog.wbs.cz/
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #1 kdy: 10 Červenec, 2012, 18:30 »
Heli, jsem v mushingu mladý fík  :D a proto tomu asi nerozumím, ale můžeš mi prosím jen osvětlit jak je to se sloučením kategorií SC1, SC2 a SKJ1, SKJ 2 ??  To jako, že to bude na mě, zda pojedu s jedním nebo se dvěmi psy? Zkrátka bude pouze kat. SC2 a SKJ2?  To mi totiž evokuje myšlenku, že kategorie s jedním psem de facto zaniknou, protože pokud jsem jen malinko ambiciozní pojedu vždy se dvěmi psy. Jelikož jezdím vše s 2 psy nejsem proti  ;D ;D.  Díky.

P.S. Mě osobně by teda zajímal hlavně názor lidiček, kteří pořádají závody a vidí (podle mě) do toho mnohem více, než my pouzí účastníci.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #2 kdy: 10 Červenec, 2012, 19:52 »
... jak je to se sloučením kategorií SC1, SC2 a SKJ1, SKJ 2 ??  To jako, že to bude na mě, zda pojedu s jedním nebo se dvěmi psy? Zkrátka bude pouze kat. SC2 a SKJ2?

Ano, přesně tak by to bylo, kdyby se musherstvu+pořadatelstvu tato varianta líbila.
Takto funguje MSkj2. (ale miďáci jsou trošku jinačí banda, taky midové závody nabízí trošku jiné tratě)

Diskusi otevírám ne proto, abych něco někomu nutila, ale aby byl prostor se projevit dříve než v Praze bude přednesen nějaký návrh a pár zrovna přítomných individuálů se vyjádří...

Když já jsem začínala s mushingem, razilo se právo, aby každý mohl startovat ve své kategorii - tj že každý pořadatel MUSÍ otevřít kategorii (třídu), do které se mu někdo přihlásí. Počty psů ve třídách byly stanoveny tak, aby si závodník nemohl vybírat a přeskakovat do jiné třídy.
Teď pořadatelé dostávají možnost otevírat méně kategorií a hranice (počty psů) umožňují start v sousedních třídách

Chápu že skupinu závodníků na špici bude velmi zajímat i vzdálenost v závislosti na přípravě na šampionáty, 12/16 km je veliký rozdíl.
Chce to hledat optima..jestli to jde...  tak bych čekala podněty právě ze strany těch, co se jich to bude týkat
(aby před ME/MS se jelo naše MR na stejných km, stejné klíčové třídy..to by byl ideál. Ale co jinak, co pouťáky..?)

« Poslední změna: 10 Červenec, 2012, 19:59 od HelaL »

Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #3 kdy: 10 Červenec, 2012, 20:21 »
Helo myslis, jako treba loni na MR v MSkj2? ...2ks starujicich??(resp.3ks) a  Janovicky 9ks... ?

Casy posoudit neumim, ale vim, ze v NOR se jezdi SKJ1 na 30km +- za hodinu.

Fakt tvuj prispevek nechapu.
Tobi

MiVo

  • Host
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #4 kdy: 10 Červenec, 2012, 20:33 »
Nazdar Helo, nechci do toho zasahovat, na závody nejezdím jen to sleduji z povzdálí a fandím těm co tomu bláznovství jmémen mushing obětují čas a peníze. Ale je naprosto mylná představa, že sloučení kategorií přitáhne více sponzorů. Ukaž mi spontora co čeká na tři kategorie, toho si musíš najit sama  :(. A což hlavně, za co by jsem chtěl kopat to je "dvojka", jak na suchu tak na sněhu. Ta musí být podporovaná!, protože je rychlá, nebezpečná a divácky atraktivní. Ty se taky nebudeš taky nudit ve 4-ce a dloubat jak o život a raději jich tam zapřáhneš víc. Na druhou stánku ne každý si může dovoli více psů. Ale za individůál 100% podpoda SC-1, SC-2, SKJ - 1 a SKJ-J. Jo a dělit chlapi a ženský do jedné kategorie, to může napadnout jedině Vás,...čus M

Bobina

  • Host
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #5 kdy: 10 Červenec, 2012, 20:52 »
Pouze souhlasím s názorem Miva a mam úplně stejný názor. My máme jednoho psa  a snažíme se mu věnovat co to jde, dva bychom si nemohli dovolit jak časově tak finančně. A sloučit muže i ženy dohromady si myslím, že není taky uplně optimálni a fér, není moc sportů , kde by muži startovali s ženami v jedné kategrii. Někoho by to určitě odradilo. A ten sport to nezatraktivní, spíše tomu sportu dělat větší reklamu a nalákat lidi a sponzory jinak.  :)E

Offline MaUr

  • ****
  • Příspěvků: 327
  • Karma: +29/-7
    • http://espdog.wbs.cz/
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #6 kdy: 10 Červenec, 2012, 21:02 »
Děkuji za odpo  :). No, za mě můžu říct, že sloučení SC1-2,SKJ1-2 se mi nejeví až tak špatné, ale to možná proto, že se tomu věnuji a mám více psů. Ale co ti co mají jenom jednoho psa? Ti promiň, ale velkou šanci nemají. Nevím jaký je rozdíl mezi 6-kou a 8-ičkou, ale mezi 1 a 2 psy mezi individuály, je rozdíl velký. Samozřejmě, že  zejména v zimě jsou tady lidi, kteří s 1 psem jedou rychleji než s dvěmi, protože to jsou skvělí lyžaři (pro mě mimozenšťani),ale to jsou spíše vyjímky-))))

A samo 100 pro souhlas s tím, že MR před ME, MS by mělo být hodně podobné, minimálně vzdálenostně. Pouťáky bych asi toliko neřešil.

No a sloučení žen a mužů v individuálech ...nevím, nevím. Osobně si myslím, že žena proti stejně trénovanému muži (i trochu méně) nemá šanci. Dvojka (např. SC2) je něco jiného, tam je to už hóódně o psech, tak jako u Vás ve spřežení.

Ale velmi oceňuji tvoji snahu řešit to tady veřejně i přesto, že poslední slovo bude mít vedení.  Doufám, že se to tady nezvrhne.....-))).

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #7 kdy: 10 Červenec, 2012, 21:04 »
Fakt tvuj prispevek nechapu.

Ráda bych trošičku uvedla na pravou míru mou roli ve "slučování kategorií"

Mým úkolem bylo spustit novou sezónu - tj Termínový kalendář a RZT
Obě tyto oblasti jsou velmi úzce vázány na kategorie.

Z účasti na schůzi na Kladně vím, že tam padl záměr na omezení počtu kategorií/tříd.
V úvodním příspěvku jsem prostě vypsala varianty, které jsou zjevné (to neznamená, že musí být dobré - tučně tam píšu, že to není návrh).
Vyjádřit jsem si dovolila k problematice spřežení.

Mám možnost nechat věcem volný průběh... nebo vyprovokovat diskusi a zájem o hledání dobrých řešení.
Pokud dobrá řešení z diskuse nevypadnou, bude záležet na STK, jak si problematiku připraví
a dále pak na lidech, co se sejdou v Praze.

...teď je šance probrat věc předem...  ;)

P.S. MaUr - perfektní příspěvek


pospa

  • Host
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #8 kdy: 10 Červenec, 2012, 23:11 »
Heli tohle je fakt šílenost spojovat individuály a ještě k tomu ženy a muže,ne každej muže mít více psu jako někteří z nás a tohle co tu s prominutím plácáš je spíše krok k tomu ještě snížit počet závodníku a konci tohoto sportu.My co jezdíme jezdíme individuály tak také nepindáme do spřežení a proto mě zaráží že nejvíce kecu o nás tu mají lidé co jezdí spřežení a na kolo nebo kolobku nesednou protože je to dřina .S takovou raději budu jezdit na závody co pořádají maxičky kteří snad mají dost rozumu a nebudou vymejšlet takové blbosti,jo a co tak spojit otevřené a čisté to podstatně sníží počet startu a kategorijí,to jsem zvědavej co by nato řekli třeba ti super lidičky od metujáku a všichni co mají ty krásné chlupáče.A srovnávat Pirenu a naše závody je také blbost sprint a etapáky je rozdíl.A pokud tohle projde tak raději pojedu závodit na slovensko nebo do rakouska a to máme dost pesanu nato jezdit dvojky,ale určitě nepojedu dvojku proti jedničce jeto potupné a neřkuli kdybi mě ta jednička zajela ;D.At žije okurková sezona a jak většinou nesouhlasím s MIVO tak tentokrát sním naprosto souhlasím.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #9 kdy: 11 Červenec, 2012, 00:04 »
...My co jezdíme jezdíme individuály tak také nepindáme do spřežení a proto mě zaráží že nejvíce kecu o nás tu mají lidé co jezdí spřežení

Pospi, dáváš mi dobrý trénink :) ...nebudu to brát osobně :)
Víš, drobný zádrhel je v tom, že na schůzi sekce loni byli za individuály Renča Válková, Vendula a Milan Stejskal.
Letos na Kladno za individuály nedošel ze sekce NIKDO! byli tam jako hosté Maxičkáři ..aspoň

Tak se vás snažím probudit abyste se místo nadávání začali trochu starat, začali vystupovat jako organizovaná podskupina, která se umí domluvit, ví co chce, dokáže svou představu prezentovat a taky dokáže vést komunikaci s těmi co jsou pověřeni vedením!

pospa

  • Host
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #10 kdy: 11 Červenec, 2012, 07:12 »
Heli osobně to brát fakt nemusíš ;) a pokud na schuzování nikdo z nás nebyl tak to možná znamená že jsme spokojeni tak jak to je a nepotřebujeme nic základního měnit ,to mluvím za sebe a podle reakcí zde na foru sama vydíš že tenhle nápad ze slučováním asi nebude dobrej  a máto i trochu logiku,takže možná trošku přemejšlení než se vubec z něčím takovím přijde,pokud teda není v plánu tady trošku popíchnout některé lidi-třeba mě ;D

Krakonoš

  • Host
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #11 kdy: 11 Červenec, 2012, 07:56 »
Houby mi do toho je, ale myslím, že Hela to vidí správně. Chápu vás ostatní, že když přijedete na závod ( přeženu-li to ) 50 kategorii 150startujících = 3startující kategorie = všichni na bedně = všichni spokojení.  Bohužel je to i v jiných sportech. Uvedu příklad. MS v PPG ( motorový paragliding ) 5 startujících v kategorii. Když náš borec skončí na třetím místě, nějak si nejsem jistý, jestli je čím se chlubit. Samozřejmě, když vynechám informaci o počtu startujících a budu prezentovat, že jsem na MS byl třetí tak to veřejnost, která předpokládá, velikou konkurenci bude vidět, že jsem machr.
Život není spravedliví, tak se s tím smiřte. Já taky nebrečím, že nemůžu mít 150 psů. A přeci je to na Aljašce tak běžné. Taky by se mi šance na výhru statisticky podstatně zvedli. Halt bohužel.
Všude to funguje, kdo má víc peněz vyhraje!!!  ( víc psů, lepší auto, lepší trénink. podmínky… )
Za mě je to směšné mít kategorii pro každého, aby všichni byli spokojeni a jezdili na závody.

Offline Pfeifer

  • **
  • Příspěvků: 99
  • Karma: +17/-1
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #12 kdy: 11 Červenec, 2012, 08:09 »
Helo,
máš neobyčejnou a obdivuhodnou výdrž, já to vzdal už dávno. Taky jsem si myslel, že přijdu s železnou logikou a posunu český mushing na úroveň regulerního sportu. Jenže právě množství tříd a kategorií nejenže dělá z českého mushingu pouťovou atrakci ale zároveň tvoří hustou spleť osobních zájmů, kterou nelze rozplést. Prostě není šance. Muselo by se začít úplně znovu od začátku s novými pravidly a novými penězi a hlavně s více lidmi, kteří mají zkušenosti a jsou schopni se učit a jsou ochotni do toho jít ale kromě Tebe o nikom jiném takovém nevím.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #13 kdy: 11 Červenec, 2012, 08:56 »
že tenhle nápad ze slučováním asi nebude dobrej  a máto i trochu logiku,takže možná trošku přemejšlení než se vubec z něčím takovím přijde,pokud teda není v plánu tady trošku popíchnout některé lidi-třeba mě ;D

Cílem tohoto příspěvku bylo vyvolat diskusi, abyste se projevili předem.
Abyste těm, kteří se snaží zajistit optimální funkci systému mushingu v ČR, dali svůj pohled na problematiku (když už na schůzi nebudete)

Úvodní příspěvek není návrh, je to jen rozbor - KDYBY se měl snížit počet kategorií, KTERÉ by se mohly sloučit...? (..jaké by to mělo dopady?)

Můj osobní názor je, že na klíčových závodech by se neměly slučovat 1 + 2. Protože pes do singlu je Pan pes, ne každý pes dokáže být dobrý v singlu. Ochota jít sám, extra tvrdě pracovat, exteriér. Kolobka je navíc extrémně silově náročná (obdobně pulka). Dvojkový pes může být i menší než koník do singlové kolobky. Bude tedy dobré i v budoucnu vědět, kteří jsou výborní singl psi na republikové úrovni (např. pro chovatelské účely). Z výsledovky sloučené kategorie  nelze vyčíst, s kolika psy závodník jel.
U Skj je navíc různá délka trati 12/16 km.
Naproti tomu Muži/ženy ... stejná trať, je to spíš otázka cti a motivace devčat (kluci protestovat nebudou),  z výsledovky to vždy lze vyčíst, navíc máme supr šikovné holky, které dokáží kluky předjet/předběhnout. Na závodech s menší účastí se tyto kategorie nerozdělují a není s tím větší problém.
Z toho mi plyne že sloučení muži+ženy je menším zlem. Ale nejsem individuál, tak nevím zda je můj názor dobrý.

Není tu zatím žádná reakce na sloučení šestek do osmiček
ani na zájem miďáků o Učko místo midových kategorií při spritovém závodu

Pavle - dík :) jinak co píšeš vypadá pesimisticky, ale věřím že všechno má řešení. ..aby se nováčci neodradili, aby repre měla optimální podmínky, aby nebyl potlačen nějaký typ/plemeno  psa..atd... při troše snahy to určitě půjde :)





Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re:Redukce tříd - kategorií...?
« Odpověď #14 kdy: 11 Červenec, 2012, 09:46 »
Ano, je uplne naprd, kdyz v kategorii jedou jen 3 zavodnici, takze ja jsem pro slucovani.  A to i v pripade SKJ1 a SKJ2, lepsi kdyz nas pojede, co nejvic, a pro me vyzva predjet s 1 psem i SKJ2.   
Slouceni muzi, zeny, to je vec emancipace a jak nekteri jesitni muzi ponesou porazku od zensky.;)

Takze, bych to videl spis na reakci poradatelu, podle poctu startujicich slucovat nejblizsi pribuzne kategorie, a rozdil delek prizpusobit 'slabsi' discipline, eventuelne tomu, co se jezdi na ME a MS, tedy konkretne pokud by se slucoval SKJ1 a SKJ2 jet delku trate podle SKJ1, aby nebyla narusena priprava na vrcholne zavody (pominu, ze tam stejne skoro nikdo nejezdi :((() ( Misecky, Lesna se jeli stejne vzdalenosti pro SKJ1 a SKJ2) pokud se nemylim.)