Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak "donutit" malamuta tahat?

Autor Téma: Jak "donutit" malamuta tahat?  (Přečteno 22559 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Jirka Valko

  • Host
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #15 kdy: 20 Srpen, 2014, 11:50 »
Ahojky handyman a odkud jseš? Můžem se sejít Praha a okolí čí Berounsko a nebo Zbirožsko. Můžeme udělat ukázky a nebo zapřáhnout s ostatníma. Třeba to pomůže. Mám sice SH, ale Malamutíci jsou mi také bližší. Nedávno jsem měl půjčeného výstaváčka Malamutíka a v pohodě pracoval. Tak jestli chceš tan písni. jirkavalko@seznam.cz 8)

lucía

  • Host
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #16 kdy: 20 Srpen, 2014, 11:59 »
dovolím si reagovat na "mimo mísu", ale dle mě vyloženě nebezpečnou! výběr psa je věc klidně na patnáct let, kterou děláme my o psu "bez psa" a na rozdíl od něj jsme schopni plánovat. Je jedině správně důkladně rozmyslet nad tím, co se psem chci dělat a jaké zvíře si pořídím. Žádná vlna líbivosti, MÓDNOSTI, a krásných mazlů, ŽÁDNÉMU plemeni neprospěla a vždy to dost poku... Pak se člověk setkává s agresivním huskym, s agresivními borderami a já mám třeba takovou, KTERÁ NEPASE, dle předků ale měla. a co labradoři? takový krásný, atletický pes a kde je dnes díky své oblibě? pokud chci labradora, jako psa schopného práce, tak si musím jet vybrat do jeho domoviny.
v mym okolí vídám malamuta jako krásného mazla na klasickou 20min vycházku a krásnou ozdobu zahrady - borderku. oběma majitelům bych ustřelila ruky. co je to za život pro majitele i psa? první psa nikdy nepustili z flexiny a druhý maj zlikvidovanou zahradu i s plotem. grrrr!!

k míse - myslím, že je to dobrý pokus s paničkou před psem, má bc táhne jak ďas, pokud jí já ujíždím, či nás někdo předjíždí. a přitom to je vyloženě netahavý pes  ;)
 

Offline Siberian Husky Kennel V pohybu

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +7/-11
    • SH Kennel "V pohybu"
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #17 kdy: 20 Srpen, 2014, 12:02 »
Taky bych se přimlouval za to, aby když pořídím psa s PP aby měl určité očekávané vlastnosti a schopnosti. Když to převedu do praxe, myslím že je správné se psem, který byl dlouhá léta šlechtěn pro tahání saní chodit po venku, běhat s ním, zapřáhnout, unavit. A tohle všechno přenášet i na další generace. Nežli po Severských plemenech chtít něco co jim není přirozené. Tady budeš pejsku ležet na pelechu a budeš hodnej mazlík protože mě se to tak líbí.. Myslím že tu nikdo neřekl že výstaváci neumí tahat.. Přečetl sem si jen tolik, že pes by se měl využívat k tomu k čemu byly vyšlechtěn protože je jim to dáno a v tom vynikají a samozřejmě at si takové psy jejich páni i vystavují napudrovaný a vyfénovaný když se jim to líbí. Jestli oni ti výstavní páníčkové nejsou moc vztahovační? :)

Tom

Tom Kubín

606 258 301

http://vpohybu.webnode.cz

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #18 kdy: 20 Srpen, 2014, 13:25 »
Jirko, poslal jsem ti mail. :) Pejsek z Prahy není, budeme o tom však uvažovat, musím se poptat majitelky, jestli by se jí chtělo udělat si s psíkem výlet. Díky moc za nabídku a ještě se ozvu s verdiktem. :)

Víte někdo, jak je to s těma piškotama a čmucháním ke kapsy, a jak se tomu bránit? :)
(při odměňování během tréningu ho nezajímá nic jiného než piškoty, a to nemluvím, co se děje, když piškoty dojdou, neděje se totiž nic!  ;D  )


lucía

  • Host
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #19 kdy: 20 Srpen, 2014, 13:57 »
já tedy pamlsky moc nerozdávám a vlastně ani nadšeně nechválím.. měla bych potíž s přemotivováním obou svých psů.
zde bych teda piškoty vypustila, případně bych nechala krmit pouze tu paničku, co je vepředu, aby pes šlapal do předu a neotáčel se. ovšem občasně, aby si zas pes nemyslel, že pokud necítí piškot, tak se na to vy.. rovnou

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #20 kdy: 20 Srpen, 2014, 14:48 »
Piškot z logiky věci vyplývá, že musí být před psem, nejlépe v požadovaném směru jízdy   :D
Bylo to myšleno, že pokud pes vůbec netáhne, neopře se do postroje ani gram, dá se na ten piškot lákat, aby zjistil, že to tahání "nebolí", že si k odměně musí dojet i s tím hnusem co veze za zadkem ... nechat ho utáhnout pneumatiku pár metrů, odměnit...
Nebo pokud už nějak táhne (opře se do postroje), jenom nejde sám dopředu, dát ty piškoty paničce, ta odejde pár set metrů, aby ji pes viděl, ty stoupneš na kolobku (nepomáháš, musí tě tam dotáhnout!!!) a dojedete k ní, pes dostane piškot, práce skončila, vypřaháme, pro dnešek splněno....
Až pochopí tohle, může panička dělat předjezdce na kole, honíte se za ní, ale zas, ukončit to dřív než to psa přestane bavit a začne se flákat, takže na začátek žádnej půldenní výlet, cca kilometr, odměnit, vypřáhnout, postupně podle chuti psa přidávat. Předjezdce používat jenom dokud nepochopí co se po něm chce, pak třeba jen občas jako motivaci, pro zrychlení... a modlit se, aby se mu to běhání zalíbilo natolik, že půjde i sám...
Pes by si měl zafixovat, že v momentě, kdy dostane postroj a je připřažený, je V PRÁCI, na startu a v cíli má "píchačky", mezi tím nic jiného než práce (tah) neexistuje, po "oražení konce směny" dostane "výplatu" (piškot, pochvala...) a má do další šichty volno. (s malamutem téměř utopický stav, ale měl by ses k němu přiblížit co nejvíc, pokud to má mít nějakou "kulturu", prostě nevenčit třeba vedle kola v postroji a tak, jinak si zvyká, že "to jede" i bez jeho přičinění).
Ještě je dobré využít toho, dokud je pes "nadrženej", to znamená přijdu z práce, vytáhnu psa,  nechám vyčůrat vykadit (klidně na vodítku), zapřáhnu a jedem. Když zapřaháš po tom co pes hodinu lítal po zahradě jak torpédo nebo jste se právě spolu vrátili z výletu, už stihnul "upustit páru" a v tom postroji se nepředře. Takže zahrada, hraní, dlouhá vycházka... až po práci jako odměna.
« Poslední změna: 20 Srpen, 2014, 14:58 od ježura »

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #21 kdy: 20 Srpen, 2014, 15:22 »
A ještě naposled k výstavákům a spol. (děkuji všem co pochopili, co jsem tím chtěla říci):


Pokud dané plemeno (pes původně stvořený k práci) nepotřebuje k uchovnění nějakou pracovní zkoušku, je to špatně a plemeno jako takové jde do kopru, nenapravitelně ho ztrácíme, jeho originalitu a jedinečnost... máme tu sice psa vypadajícího jako ten z obrázku v encyklopedii, ale je to pouze vnější znak, "ten pes" už to není.

Druhý extrém je (viz třeba husky), kdy s odřenejma ušima protlačíme bonitací něco co huskyho aspoň trochu připomíná a valíme na tom štěňata, protože pes je ochotnej v postroji vypustit duši...

Ideální stav (nejen u malamuta) je pes zdravej, hezkej (co nejvíce se blížící ideálu popsaném ve standardu plemene), s povahou odpovídající charakteristice plemene a s chutí a vlohami pro práci ke které byl původně vyšlechtěn!


A ono i u těch společenských plemen by se měly sledovat povahy a "vlohy ke společenskosti", ubylo by "sviní kousavejch", který si lidi původně pořídili jako mazla k dětem. (že za to mnohdy může i výchova, to už je věc jiná)

O tom, že si vyberu zvíře podle toho že se mi líbí vzhledově, bez ohledu na povahu, temperament, vrozené vlohy... a pak se ho budu snažit "narvat" do svého (jemu nevyhovujícího) životního stylu, "však on se nějak přizpůsobí" se fakt nehodlám bavit a o tom, že by chovatel měl "vyrábět" takové psy lidem "na míru" (schválně chovat jedince povahově netypické), protože přece "moje dceruška toho malamuta děsně chce i když je to růžová Bárbína co pěšky nejde ani na hajzl a ladil by nám k domečku"...  tak o tom už vůbec nee.
« Poslední změna: 20 Srpen, 2014, 18:38 od ježura »

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #22 kdy: 20 Srpen, 2014, 15:48 »
Aha, takže až tak pomalu trénovat.  :o Jsem si říkal, že bych udělal takový hodinový výlet, to je teda asi moc. :)

Teď mě tak napadá. Vím, že na koloběžku a kolo stačí jeden pes, nevím ale kolik by toho takový malamut měl uvézt, a jak moc mu pomáhat. Podle toho, co píše Ježura bych nemusel na rovince pomáhat vůbec  8) , je to tak? U kníračky bych věděl, tam to bez pomoci nejde. :)

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #23 kdy: 20 Srpen, 2014, 16:03 »
Pokud nevážíš 200 kilo, měl by tě malamut (i drobnější fena) bez potíží na kolobce nebo kole utáhnout po rovině i do kopce (pokud to není kolmá stěna vzhůru). Ideální k vyzkoušení si jakou má pes páru je, když ti na kopci vyletí srna... pes co před chvílí předváděl, že i v kroku zemře námahou najednou valí ve cvalu do vrchu za vydatného kvílení brzd a tvého řevu nesmíš, nesmíš... ku.va nesmíš  ;D

Pokud to má vypadat jako smysluplná práce, tj. pes táhne pořád a jde před tebou, tak fakt takhle pomalu učit a trénovat, přidávat po půlkiláku s rostoucí fyzičkou a chutí psa až se třeba v listopadu dopracujete k tomu, že ti tu hodinu pošlape a sveze tě. Tam fakt nic neuspěcháš. 
Pokud chceš jet na kole (brndě) více méně za svý s tím, že pes jde vedle tebe a občas (možná) trochu cukne, tak je to jedno, prostě se vzájemně netrapte a jeďte na výlet rovnou.

Offline Radek_Duke

  • *
  • Příspěvků: 29
  • Karma: +22/-26
    • Duke Polární úsvit
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #24 kdy: 21 Srpen, 2014, 00:14 »
Samozřejmě, když se chybně zvolí pes, res. rasa pro nějaké majitelé a pak to nedělá dobrotu, tak je to špatně, a když se stane něco jako "agresivní husky/borderka" atd... tak je to samozřejmě úplně špatně...
Ale asi to hold nevidím tak striktně jasně, že malamuta musí a můžou mít jen lidi co s ním budou pracovat a jezdit... a hlavně asi znám nějaký jiný druhy psů a malamutů než Vy... protože znám a vím o takových malamutech, který mají lidi víceméně doma na mazla, nebo rodinnýho psa a ten pes je u nich naprosto spokojenej, happy a má se líp jak u kdejakýho mushera...
A mě stejně prostě příjde i ten malamut jako poměrně vhodnej kandidát na "společenskýho psa pro rodinu".... je krásnej, přátelskej, hodně smečkovitej,tzn. potřebuje společnost, nejni hlídač- všechny lidi zbožňuje i cizí, návštěvy atd... jsou neuvěřitelně mazlivý, milují děti atd atd atd...
A jak jsem psal, asi mám úplně jiný zkušenosti a znám jiný psi než Vy, protože co mám zkušenost, tak psi jsou poměrně přizpůsobivý a rádi se přizpůsobí svému majiteli a prostředí kde žijou... např. když budu  od štěněte vést malamuta k aktivitě, hodně pohybu, ke sportu a práci, tak je jasný, že bude mít hodně energie a bude tu práci a pohyb vyžadovat.... ale když ho k tomudle od štěňete vést prostě nebudu, tak to vyžadovat nebude.... už jsem viděl v životě pár pěkně "rozmazlenejch" řekněme i "línejch" malamutů, a nevypadaly, že by nebyly byly nějak nešťastný jen proto, že se s něma někdo nepracuje, ba naopak...
to že se tím jakoby "kazí" plemeno a jeho typické charakterové rysy je už věc druhá, která je krapet složitější záležitost...  ale to "kažení" plemene teda spíš potom sahá někam k samotným chovatelům, nebo právě někam k podmínkám chovnosti atd...

Petrs01

  • Host
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #25 kdy: 21 Srpen, 2014, 08:11 »
A znáš i ty, kterým to nevyšlo? Ty co řeší, že mají v bytě všechno až od dvou metrů výš, protože tam už pejsánek nedosáhne? Zničený nábytek, dveře, sousedské vztahy? Znáš ty plyšáčky co nakonec skončí na řetězu nebo v kotci bez procházek, protože si je na tu procházku nikdo netroufne vzít? Případně ty co skončí injekcí, protože je majitel nedokázal pořádně zabezpečit a znuděný pejsánek spapal sousedovi v lepším případě slepice, v horším i pár jezevčíků?

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #26 kdy: 21 Srpen, 2014, 12:24 »
Znám malamuta  :) , který spapal slepici sousedů. Myslel jsem, že jde o instinkt než nudu, podobně jako třeba u loveckých psů. Nebo malamut tento instinkt nemá?  :o

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #27 kdy: 21 Srpen, 2014, 13:55 »
jj malamut papá slepičky... zásadně ty nejlepší nosnice snášející minimálně 3x denně zlatá vejce... je to jeho nejoblíbenější činnost :D

Offline janina-nina

  • *
  • Příspěvků: 7
  • Karma: +1/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #28 kdy: 21 Srpen, 2014, 15:53 »
Záleží na výchově ale ještě víc na štěstí! Ségra jezdila s malamutkou často ke známým na venkov,byla zvyklá na slepice, krůty, kozy (vše volně po dvoře), pak už se nebála nechat ji samotnou a dát kafe v obýváku...a ejhle, najednou čuba po dvou letech zakousla kozu!

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #29 kdy: 21 Srpen, 2014, 19:28 »
Záleží na výchově ale ještě víc na štěstí! Ségra jezdila s malamutkou často ke známým na venkov,byla zvyklá na slepice, krůty, kozy (vše volně po dvoře), pak už se nebála nechat ji samotnou a dát kafe v obýváku...a ejhle, najednou čuba po dvou letech zakousla kozu!

všem doporučuji přečíst si knížku E. Trumlera : Rozumíme psům ...
Sám jsem si udělal experiment s štěnátky SH, kdy jsem ve fázi imprintingu je obklopil drůbeží (slepice, kachny, husy - od cca 5 týdnů )a ze zájmem pozoroval, jak to dopadne  :D
zkrátím to ... do 11 týdnů v poho ...pak nastoupilo obvyklé chování pro SH (asi jim  ti dospělí za plotem "řekli co maj dělat  :D")
PS.
Evy Ch. malamutka Bianka, doma ošetřovala morče, venku byla zabiják, jak je pro AM normální, na vodítku i na volno chodila v poho
v postroji byla dost dobrá (jezdila s ZJ a s i sezonu u LaBra)- schválně neříkám vynikající, pač takových jsem poznal jen 5 - Strunovo "Kredenc", Hadovovo 3jku a Karla u LB i když pak jeho "čmoudíci" byli taky dost dobrý  ...
Semtam dobrej u Kučery, zkraje i u Jiránka a ve sprinu u FCH Brix...toť asi vše :'(
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.