Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak "donutit" malamuta tahat?

Autor Téma: Jak "donutit" malamuta tahat?  (Přečteno 22049 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Jak "donutit" malamuta tahat?
« kdy: 17 Srpen, 2014, 19:21 »
Ahojte,

kamarádka má malamuta pořízeného za účelem zapřažení ať už před kolo, koloběžku, lyže nebo samu sebe. Říkala mi, že ji pes tahat nechce, že se většinou zapře nohama a spíš tahá ona jeho. Aportér to není. :) Poradí mi někdo z vás, jak malamutovi zpříjemnit běhání a zapřažení, a jak ho na tuto činnost (zábavu) navnadit? Pneumatika už se zkoušela, bez výsledku.
Malamuta moc neznám, osobně mám velkého knírače, který sice kvůli displazii běhat nemůže, ale baví ho tahat (koloběžku). :) Tak jsem si říkal, že bych zkusil nějak rozběhat toho jejího psa s koloběžkou.

Máte nějaký nápad jak na to? Někde jsem tuším četl, že by mohlo pomoct zapřažení s nějakými zkušenými psi, zkoušel jste to někdo, mělo to nějaký pozitivní výsledek i pak, kdy běhal pes v samostatném zápřahu?

z.

Offline janina-nina

  • *
  • Příspěvků: 7
  • Karma: +1/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #1 kdy: 18 Srpen, 2014, 10:27 »
Určitě se tu brzy objeví rady musherů...já ti můžu říct svou zkušenost z pozice člověka, který (už dva roky ) učí tahat ohaře. Jednak fandím mushingu, jednak unavit ohaře na procházkách je nemožné, hlavně když může být puštěný jen někde. Začala jsem s pneumatikou, lákala jsem ho na pamlsek, pomáhala "chudáčkovi", myslím, že to byl třináctý pokus, kdy ho to šaškování přestalo bavit-rozeběhl se a letěl by jako vítr- jenže jsem mu nestačila já a pustit jsem ho nechtěla. Přišla zima a tahal děti na sáních, běžela jsem vedle. Pak mě tahal na běžkách - po krásné lesní zasněžené asfaltce, ale šňůru jsem měla v ruce, ne napevno u pasu! Běžel pěkně, protože další pes běžel navolno před ním. Další pokusy s dětskými saněmi a se špalkem dřeva jako zátěž : bída, běží, když ho vedu, najednou ucítí stopu a skočí do lesa...Pochopitelně mi bylo jasné, že ohař v sobě nemá touhu běžet vpřed, tak jsem chtěla, aby se navnadil zážitkem, kdy poletí se spřežením krajinou...ani to nám nevyšlo. Tuto zkoušku jsme s kamarádkou absolvovaly v den, kdy nemrzlo, kára se bořila a spřežení běželo jen klusem...pak jsem si chtěla půjčit haskounku, která by mu ukázala, jak je pěkné běžet vpřed! Byla jsem odmítnuta z obavy, že "by jí ten magor usmýkal". Sice si myslím, že mezi evropským saňovým psem a obyč německým ohařem je rozdíl, ale co jsem mohla dělat?  Jsem přesvědčená, kdyby před ním (nebo vedle) byl nadšený tahoun, že by mu to šlo a bavilo by ho to! Tak to zkoušej ještě s někým...každý zvlášť, předjíždět se, nabo zapřáhnout spolu. Vyraž na nějaké závody a poptej se. Hlavně vydrž! Pokud vím, legenda mushingu Franta Chlaň učil jednoho malamuta tahat rok (po roce se pohnul - za hruškama) a pak ho měl ve spřežení, které bylo úspěšné i na evropských závodech!

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #2 kdy: 18 Srpen, 2014, 18:09 »
S mamutí povahou musí poradit mamuťáci :) 
Já bych jen doporučila rozdělit proces zatahání na 2 věci:
1.  tah s vodičem - zapřáhnout řetěz, jít vedle, nebo mít nějakou návnadu vepředu, a řešit ochotu psa táhnout břemeno, když má nějaký důvod jít dopředu, - návnadu, odměnu, cestu domů... To je ta snažší část.
2. ta těžší část je, aby pes šel samostatně před vás a pohyboval se vpřed. Tohle nedá každý. Někdy pomůže společnost druhého psa, někdy jde pes opravdu jen za pánečkem. Pak následuje návrat na bod 1 a snaha o každý centimetr posunu před pánečka. Někdo zůstane zadákem a někdo fakt tahat nechce, nedá do toho srdce, není to radost, mushing není o nucení, ale o spolupráci.
Už na mladých nezatahaných psech (AH a mixy)můžu pozorovat, jestli mladý pes má "koule" aby valil vpřed (někam), nebo jestli si to šněruje kolem mne zprava-dozadu-zleva-dozadu. Obecně se mi zdá že psi s vyšším podílem AH jsou jak by se v postroji narodili.. a s vyšším podílem ohaře se někdy povaha komplikuje. Záleží na krevní linii, dost se to dědí ale taky to jde posunout výchovou.

Ale malamut.. to je mimo mou ligu :D
« Poslední změna: 18 Srpen, 2014, 18:13 od HelaL »

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #3 kdy: 19 Srpen, 2014, 17:29 »
Díky Jani za podporu.  ;)

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #4 kdy: 19 Srpen, 2014, 17:39 »
Ahoj Helo, rád tě zase čtu  ;D

Pneumatiku vím že už zkoušela a dopadlo to blbě, jakože moc netahala a navíc se pneuška klasicky sekla o kořen a psovi se pak už nechtělo. To je něco jako ten řetěz , ne?

Zatím mám v plánu vzít koloběžku, zapřáhnout psa a majitelka pojede před námi na kole, tak snad to zabere. Možná ji (je to fenka) lákat na kus masa nebo něco. :) Pak hodně chválit při známkách záběru. Nic víc mě moc nenapadá, kromě spousty dřiny kolem.  8)

Kdyby někoho ještě něco napadlo, napište prosím.

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #5 kdy: 19 Srpen, 2014, 17:41 »
Ne že bych ji chtěl nutit k běhu, jen si říkám, je to AK MALAMUT!  :D
« Poslední změna: 19 Srpen, 2014, 17:43 od handyman »

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #6 kdy: 19 Srpen, 2014, 20:16 »
Je divný, když malamut tahat úplně odmítá, spíš bych se zamyslela nad příčinou proč nechce... mamut by měl táhnout tak nějak sám "od přirození", netřeba ho to učit (prosím nemalamuťáky nekomentovat  :D, táhne mamutí rychlostí, tj. pomalu a furt, ale táhne).

Buď ho někdo odmala ubuzeroval natolik na vodítku, že má zafixováno, že tahat je fuj ...to jde přeučit, blbě, ale jde, motivovat na žrádlo, chválit až do úplnýho uchválena, že když ten špagát natáhne, nikdo mu hlavu neutrhne...

nebo má nějakou blbou zkušenost, přepálenej trénink ve vedru, probroušený packy... a bojí se už z principu, že to zas bude hnusný a bude to bolet, tak na to kašle

nebo se bojí "té věci co jede za ním" (kolo, pneumatika, řetěz...), takže trénovat po pár metrech, ukázat mu, že to nekouše a je to děsná sranda, když to za ním chrastí a rozdávaj se u toho piškoty

a nebo (bohužel) je to už tak pošahanej výstavák, že při spatření postroje a nedej bože sněhu zemře... a tam fakt asi nepomůže nic...

Jinak malamuta nedonutíš k ničemu co sám nechce, můžeš ho namotivovat (žrádlo, druhej pes do páru, předjezdec...) ale pokud se šprajcne že něco nebude, tak se radši nechá zabít než by uhnul  ;)

Offline Radek_Duke

  • *
  • Příspěvků: 29
  • Karma: +22/-26
    • Duke Polární úsvit
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #7 kdy: 19 Srpen, 2014, 21:13 »
Ta poznámka o "bohužel pošahaným výstavákovi" je myslím trošku zbytečná a úplně mimo mísu... protože to že někdo s malamutem chodí po výstavách přece neznamená, že to je jen blbej "šampón", kterej v životě běhal jen ve výstavním kruhu a nikdy v životě nepracoval....
Já co znám mushery, který dotěď jezdí s malamutama... znám i takový, co mají třeba i bezpapíráky, ale mnohem víc je těch co mají svoje spřežení složený právě z výstaváků, nebo byly výstaváci "zakladatelé" spřežení... a co já znám a z vlastní zkušenosti, tak paradoxně to těm "výstavákům" běhá líp jak těm co výstavách nechodí.... ;-) a právě přímo jedny z nejlepších malamutů na tahání co znám, tzn. že fakt makají a jsou i na poměry malamutů "rychlý", tak jsou to přímo výstaváci... ;-)
to samí s tím buzerováním na vodíktu... idkyž to tak možná vypadá, tak ti malamuti nejsou zas tak blbý, a moc dobře ví a dokážou rozlišit kdy mají vodítko a jsou na procházku a kdy mají postroj a mají tahat... jen se to ten pes musí naučit a musí vědět co se po něm chce....

Jinak k tématu... nejlepší asi trpělivost a pomali postupně... já svýho malamuta taky učil od začátku tahat, měl jsem smaotnýho, já o tom taky nevěděl nic, jen co jsem kde vyčetl, nebo co mi poradila chovatelka.... učil jsem ho jakoby přes canicross, tzn. šel jsem běžet s ním, měl jsem ho na šňůře... zezačátku taky nechápal, to že má běžet 2-2,5 metru sám přede mnou a tahat... naštěstí měl můj Duke jakousi závodní soutěživost, takže jsem třeba běžel vedle něj, pak jsem zrychlil a on zrychlil taky a měl tendence jít přede mě, pak jsem třeba držel šňůru v ruce a určoval její délku, jakoby jsem jí zkracocoval, aby nemusel běžet 2,5 metru sám předemnou, aby teprve začal tahat... takže jsem jí držel jakoby v ruce kousek za ním natáhlou, takže jsem jakoby běžel skoro vedle něj a on už tak musel tahat, aby běžel vedle mě, nebo jen kousek předemnou, když začal tahat, nebo tahal, tak radostně chválit, měl by to po čase pochopit, že tahat "může" a že se to po něm vlastně chce....

Ta varianta, že si pomůžete tím, že Vás na něj bude víc může jen pomoct a celej proces učení urychlit.... jakože když někdo pojede, nebo dokonce poběží-třeba i pes předním, tak by měl automaticky chtít běžet za ním a tak by mohl začít tahat a opět když začne tahat, tak chválit atd... stále dokola...
hlavně pomali a hodně trpělivosti.... někdo hluboko v genech to prostě má... :-)
přeji hodně úspěchů.... :-)

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #8 kdy: 19 Srpen, 2014, 21:31 »
Ale já netvrdím, že výstavní pes nemůže i tahat a dobře, ale bohužel pokud x generací s těma psama netaháš a křížíš jenom na základě exterieru, tak se holt bohužel vyskytnou jedinci co pracovat nebudou a nebudou...

No a x týdnů jsem vysvětlovala pejskovi co k nám přišel v deseti měsících, že ho fakt nikdo nezabije, pokud dojde na konec vodítka  a opře se do toho a že to co mu x měsíců zakazovali (tahání) najednou může dělat. No není z něho bůhví jaký dříč (na svých krátkých plyšových nožičkách taky občas nestíhá), ale ve spřežení tak půl psa zastane.

Prostě jenom říkám, že pokud se malamut musí učit tahat (čti opřít se do postroje a jít před člověkem, vozidlem), tak je něco blbě a potřeba napřed zjistit co a podle toho na něj jít.

To že psa pak učíš že má jít po cestě, nečumět kde co lítá, a dělat co ho živí, zatáčet a tak to už je jiná kapitola.

Offline Radek_Duke

  • *
  • Příspěvků: 29
  • Karma: +22/-26
    • Duke Polární úsvit
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #9 kdy: 19 Srpen, 2014, 22:09 »
já už jsem občas na ty "protivýstavácký" a nebo naopak "protizávoďácký" řeči poměrně háklivej.... :-) zvlášť když někdo napíše v jedný větě slova "bohužel pošahanej výstavák", tak to působí poměrně jednostraně-jasně "urážlivě"....
já to např. vidím z obou stránek, docela výživně jsem si zkusil a pronikl se svým psem i do výstaváckýho světa, tak do toho mushingovýho... takže myslím, že do toho krapet vidím....
a to rozdělení na "výstaváky" a "sporťáky" a dva tábory mě trošku občas štve, protože jedny si nevím proč myslí to nejhorší o druhých a zase naopak.... přitom podle mě bezdůvodně... jedno vůbec nevylučuje druhé, i výstavák-šampión může sakra dobře tahat a makat a jak jsem psal, znám mnohem víc malamutů v mushingu, kteří jsou právě z výstaváku, nebo výstavácí dokonce jsou, a jak jsem psal, paradoxně jsou lepší a víc makají, než ti nevýstaváci...  a i logicky to má trochu něco do sebe... ty rozhodčí na výstavách nehodnotí, jak si spousty lidí jen a pouze exteriér, prostě to jak pes vypadá, jak je načesanej, vyfoukanej atd.... hodnotí především jeho základní standart plemene, tzn. především velikost jednotlivých partií těla a to jestli jsou ve "správném" poměru k ostatním.... hodnotí správný zaúhlení končetin, osvalení těla, sílu kostry atd... a pro mnoho rozhodčích je jeden z nejdůležitější faktorů co hodnotí právě třeba pohyb a kvalita pohybu... a jak jsem psal, tak to spolu i docela souvisí, když bude pes po všech těchdle "fyzickejch" stránkách v pořádku, tak má logicky dobré fyzické předpoklady pro, aby mohl i tahat... a zase obráceně, když se se psem sportuje, běhá, tak je pes dobře osvalenej, tím má dobrej pohyb atd... tak potom má i větší šanci uspět na tý výstavě, protože to tam hodnotí....
a to se bavíme ještě o malamutech, kde je to rozdělení na výstaváky a sporťáky poměrně nejméně znatelné... třeba takový haskouni jsou tímhle "poznamenaní a rozdělení" mnohem mnohem víc...

to že si lidi pořídí, nebo chovají malamuty, tak přece neznamená, že s nimi musí zákonitě pracovat a tahat... to je jakoby kdyby každej kdo má doma labradora s ním musel zákonitě dělat "loveckej sport",  protože to je původně lovecké plemeno.... nebo jakože každej kdo si pořídí nějaký ovčáský plemeno by s něma musel chodit nahánět ovce nebo dobytek někam na louku.... dneska už si pořizujou lidi malamuta(nebo jakoukoliv jinou rasu) prostě třeba jako psího společníka a nevidím na tom nic špatnýho.... někdo s něma dělá výstavy, někdo s něma dělá mushing, někdo je má doma jen tak na mazla a rodinnýho psa... na ničem nevidím nic špatnýho...
Dneska už je doba prostě taková... takže se nejni vůbec čemu divit, že i malamuti tu původně člověkem naučenou schopnost "automaticky tahat" zase pomali ztrácí... a pokud ten pes prostě neví co se po něm chce, tak se to musí naučit, protože chtít po něm něco co neumí je na .... :-)

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #10 kdy: 19 Srpen, 2014, 22:35 »
Dostáváme se teda zcela někam jinam než znělo zadání...
To není o nenávisti či rivalitě výstaváci x musheři, ale o tom, že pokud chci psa na výstavy, prohlídnu si jeho rodiče a jejich tituly, pokud chci psa na práci, chci vidět tátu a mámu v postroji, protože ani perfektní figura, úhlení a vím já co ještě ti šňůru nenatáhne, pokud to ten pes nemá v hlavě. Tady si zadavatel tématu nevybírá, ale snaží se něco dělat s tím "co je na skladě".
 To má snad logiku i u těch labradorů, že jako myslivec šáhnu tam, kde jsou rodiče lovecky vedení a u potomků předpokládám nějaké vlohy k práci. To že si lidi pořizujou psy jenom podle kritéria "ten se mi líbí", bez ohledu na povahu a původní určení plemene, pes nemá možnost se nějak projevit "v práci" a chová se na něm je průser. Pak tu máme borderky co trhaj ovce, kavkazáky co nehlídaj a malamuty který netáhnou. Hezcí ale k prdu. Nějak se to všechno stylizuje do "psa domácího", miloučký k dětičkám i na zahrádku. Jo, asi pro účely "normálních lidí" a do civilizace dobrý, ale pro plemena jako takový pohroma.
Ale to je fakt debata na dlouhý lokte, nevyřešíme to tady. Dívala jsem se na stránky, že tam máte jakejsi ten titul, tak jestli jsem tvýmu běhacímu výstavákovi šlápla na kuří oko sorry, nebylo to myšleno jako urážka.

Ale za mě má být malamut hyperaktivní, nenažranej, uřvanej hajzlík, kterej se nebojí ani čerta, je ochotnej servat se s celým světem a ulovit všechno živý, kterej ti radši vykloubí rameno než by šel spořádaně na vodítku... ale kterej je taky ochotnej pro tvý krásný oči celej den dřít proti větru po břicho ve sněhu. Jsem moc ráda, že jsem takový ještě zažila.
« Poslední změna: 19 Srpen, 2014, 23:48 od ježura »

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #11 kdy: 19 Srpen, 2014, 23:11 »
Zpět na mísu...
Ještě může být problém, že pes "neudělá pro cizího", s majitelkou by možná šel, na tebe dlabe.
Mě to někteří psi dělali i v rámci členů rodiny, lidí který znali odjakživa. S jedním by se předřeli a s druhým po půl kilometru když opadl "startovní amok" nahodili ocas hlavu navrch a jde se na výlet, tebe kámo nepotáhnem kdyby ses vzteky do prdele kousnul...
Takže chodit si ho půjčovat, venčit... pokud nazná, že jsi hodnej strejček, se kterým je sranda a má plnou kapsu piškotů, třeba se milostivě uráčí :-D
« Poslední změna: 19 Srpen, 2014, 23:21 od ježura »

Offline Radek_Duke

  • *
  • Příspěvků: 29
  • Karma: +22/-26
    • Duke Polární úsvit
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #12 kdy: 20 Srpen, 2014, 00:11 »
mě ani mému psovi jste určitě na kuří oko nešlápla... :-) jo kdysi jsme výstavy dělali, poměrně aktivně, teď už na ně prdím, a zaměřujeme se spíš na ten sport, ale i to poměrně rekreačně.... ale i tak jsem za tu zkušenost a pohled na výstavy vcelku rád...
píšete, že to nejni o té nenávisti/rivalitě... ale podle mě tam prostě je a vidím jí tam stále, viděl jsem jí tam spoustykrát na spoustě případů a spousty lidí to tak vidí a má to v hlavě tak zafixovaný a rozškatulkovaný... což o to, samozřejmě nenávist/rivalita je všude, ve všech jiných oborech a odvětvích, takže by to mohlo být bráno jako normální... ale prostě zrovna u tohodle a téhle poměrně malé skupiny lidí mi to přijde strašně zbytečný a hlavně jak jsem psal absolutně mimo mísu... to že lidi mají vsugerovaný "výstavák=pes co nikdy neběhal" je blbost....to že někdo dělá se psem výstavy, tak se nevylučuje s tím, že ten pes nemůže běhat a tahat... a opakuji že tak soudím hlavně z vlastní zkušenosti, z psů a lidí co vidím a znám....tak že většina malamutů, dobrých malamutů na mushing jsou právě výstaváci, nebo pochází právě z výstaváckých linií...
správně píšete, že to co má pes v hlavě je důležitější, než to že má skvělé fyzické předpoklady... ale zároveň nechápu, jak mu to, že jede několikrát do roka na výstavu může změnit hlavu nakolik, že ho to odnaučí tahat...?!? jak jsem psal, jedno vzájemně vůbec nevylučuje druhé...
já na tom, že si lidi pořizují psa pouze jako na mazla a rodinného společníka nic špatnýho nevidím... naopak si myslím, že ten pes u nich může mít a prožít daleko spokojenější život než kde jinde... i např. absolutně nesouhlasím s tím že "malamut kterej netahá je absolutně nahovno", protože jak jsem psal, dneska je jiná doba a né každej chce malamuta kterej "vyklubuje rameno", radši než aby šel spořádaně na vodíktu atd... k čemu by byl rodince, která chce krásnýho malamuta jako mazla pro děti a rodinnýho společníka, sportovní typ hyperaktivního uřvanýho malamuta...?!? takovej by jim byl k prdu....
každej pes-plemeno nemusí být přeci absolutně stejnej, psi jsou tvárný a můžou se přizpůsobit svým majitelům a prostředí ve kterém žijou a rozhodně podle mě neplatí, že jedinej možnej způsob jak udělat malamuta(nebo jiný sportovně pracovně založený plemeno) šťastným je s ním pracovat a jezdit....
Ale máte pravdu že tady to nevyřešíme, já se vlastně ani nechtěl nijak začít přít a debatovat na tohle téma... a stejně vidím že nás pohled na celou věc je krapet odlišný, takže by to stejně nikam moc nevedlo.... :-) ale prostě mě jen nějak popíchlo, to podle mě krátkozraký spojení "bohužel pošahanej výstavák", která naznačovala a narážela na to že výstavák=pes, kterej v životě neběhal, natož netahal...

Petrs01

  • Host
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #13 kdy: 20 Srpen, 2014, 09:27 »
omlouvám se za OT, ale tohle mi nedalo:
Citace
k čemu by byl rodince, která chce krásnýho malamuta jako mazla pro děti a rodinnýho společníka, sportovní typ hyperaktivního uřvanýho malamuta...?!?
Rodinka, která chce mazla pro děti si má pořídit plemeno k tomu určené. Třeba pekinéze (zdá se mi to, nebo u nás vymizeli?).
Je nehorázná kravina pořizovat si seveřana na mazla, lovečáka k babičce o holi a borderku na procházku okolo paneláku. Netvrdím že musí všichni psi dělat přesně to pro co byli vyšlechtěni, ale měli by mít pohyb odpovídající jejich přirozenému temperamentu (a stavbě těla) - pekinéz popojde do vedlejší místnosti, malamut si dá svých 20 u kola. Když je budeš chtít prohodit, zblázněj se oba a ty taky.

Offline handyman

  • **
  • Příspěvků: 61
  • Karma: +4/-7
    • E-mail
Re:Jak "donutit" malamuta tahat?
« Odpověď #14 kdy: 20 Srpen, 2014, 10:39 »
V tomto souhlasím s Petrs01, pořídit si k účelu odpovídající plemeno a ne obráceně.

Ježuro: Ona je "pán" a taky ji netahá. Je pravda, že mám trochu strach, protože jde o psa, kterého neznám a jsem pro něj cizí. Je možné, že si dělám jen nějaké iluze. Mimochodem, byl pořízen za účelem tahání a spolupráci ve sportu - v zápřahu. Říkám si, že když "sednu" na koloběžku jako pytel brambor a před ní (fenkou) pojede její majitelka, bude chtít za ní běžet, ale třeba bude tak líná, že ani to nepomůže, každopádně to chci zkusit. V tomto případě budu hodnej strejček s piškotama. :)

Jsem zvyklý odměňovat spíš pochvalou než pamlskem, to se setkávám totiž s tím, že pak místo aby pes běžel stojí u mě a čmuchá mi ke kapse s piškotama. :) Dělám něco špatně?  :o
« Poslední změna: 20 Srpen, 2014, 10:44 od handyman »