Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 jak vypracovat fyzičku psa???

Diskuzní fórum > Trénink

jak vypracovat fyzičku psa???

(1/94) > >>

Regina:
Ahoj! Jsem úplně z jiného oboru, ale prosím o radu. Se svým psem (belgický ovčák malinois) se věnuji záchranařině. Nejvíc pak plošnému vyhledávání-to znamená osoby pohřešované v lese apod. Pes musí sám systematicky prohledávat terén a nalezené osoby vyštěkat. V této dicsciplíně se pořádají zkoušky i závody. Se svojí fenou závodím na vrcholových soutěžích, proto by mě moc zajímalo, jak správně natrénovat fyzičku mé feny. V našem odvětví i třeba v IPU jsem zatím nepotkala někoho, kdo by měl dobře a hlavně systematicky vypracovaný tréninkový plán. Každý tak nějak prohání psa, jak se dá a nemá to hlavu ani patu. Já házela své feně balonky,ale to je tak na oddělání noh. nechci takto pokračovat a hlavně třeba zbytečně přetěžovat fenu. Hledám , kde se dá nějakou inspiraci,ale nikde nic. Jistě mi někdo poradí běhání u kola,plavání apod. Ale mě to zajímá trochu přesněji -kolik km, jak často, jak  a kdy krmit, jak odpočívat a kolik, jak před závodem???? Lidé mají propracované tréninkové plány,ale pro psy nemůžu nic takového najít. Takže mě napadlo, že tady bych možná nějakou tu radu dostala.Předem díky!

martinez:
Ahoj,na systemový trenink psů budeš asi těžko shánět přesné návody, je to složitá problematika. Žádný pes se totiž nezachová stejně za dané situace, každý je "osobnost". Existují ale tzv. kostry, na které nabaluješ svoje, vaše zkušenosti. Trénink taky postupně měníš a upravuješ s ohledm na věk. Záleží taky na tom, jaké a jak dlouhé zátěži je tvoje fena vystavená při závodě, přičemž tréninková zátěž bývá kratší cca o 1třetinu času či vzdálenosti. U mushingu se závody rozdělují podle vzdálenosti na sprinty-cca 7km, midy-cca 30km a longy, kdy se za tři a více dní najede přes100 km.Při tréninku na stř.(mid) a dlouhé(long) závody, jejichž vrchol bývá u nás na přelomu ledna a února, začínáme podzimní trénink na kárách na cca třech kilometzrech, a to s větší zátěží, kterou postupně snížíme, a prodlužujeme čas tréninku.Větší zátěž je zkraje důležitá. Psi jednak naberou svalovinu, a nemůžou běžet zběsile, což eliminuje zranění kloubů a šlach, které jsou oslabené letním lenošením.45-60min před a ihned po zátěži(trénink nebo závod) je třeba psy napojit, což je důležitý.Dehydratace je totiž vážné ohrožení zdraví psa. Stačí ztráta 20ti % vody v těle a pes umírá.Krmím jednou, při větší zátěži je vhodné dvakrát denně, a to cca hodinu po tréninku. pro ochranu zdraví je taky vhodné používat vitamínové doplnky(klouby, regenerace, lepší využití nergie z potravy) viz.např. www.fitmin.cz Trenink by jí měl hlavně bavit, aby z toho měla radost.Běh u kola, plavání, můžeš zkusit i krátce zápřah, když si seženeš postroj.Dej za ní gumu z auta nbo z motorky a utíkej před ní.Měň prostředí-louka, les, další osoba a pes..........Jestli ráda nosí, tak míček nezavrhuj.Brácha takhle vycepoval jezevčíka k dost slušný fyzičce.No,nějak sem se rozkecal, snad si z toho něco vybereš.Ať to běhá a co nejvíc zachráněnejch.

martinez:
Ještě k tomu treninku:není dobrý(aspoň u nás u mushingu), trénovat třeba jen o víkendu a pak celý týden nic. Jsou lepší kratší pauzy, třeba 2/2, 3/2 a pod. , jak ti dovolí volno.My jezdíme v průměru 4xtýdně.

Regina:
Díky moc všem za odpověd i na email ;) Moje fena má čtyři roky a naše práce není tak fyzicky náročná jako vaše, je odlišná. Musí pracovat třeba jen 20 minut, ale i v 30ti stupních. není to jen běh, ale při tom ještě musí hledat, čuchat a najít. Po nějaké době následují další disciplíny poslušnosti a překážek. Myslím,že fyzička je pro nás ale hodně důležitá a to především v konkurenci stejně dobrých psů. Letos jsme se zúčastnily Mistrovství světa záchranných psů, konalo se v Rumunsku a v červenci. Dovedete si představit ty podmínky-vedro a vlhko.Psi funěli i při odpočinku na pokoji. Psi kteří šli na řadu v poledne, v půlce práce odpadávali-prostor má 100x300m. Moje fena byla jakž takž připravená,ale taky si šáhla na dno. Nakonec jsme měly štěstí a závod jsme vyhrály :)Ale proto vím,že na mistrovství světa jedou samí dobří psi,co umějí suprově hledat a pracovat.Ale kdo má výdrž má na půl vyhráno!
Pokud jde o praktické hledání, to může znamenat i několi hodin chození v terénu. Ne sice v takové rychlosti  a nasazení,ale i tak je to záběr.

Regina:
A trénovala jsem tak,že fena skoro denně plavala a házením balonků.Jenže při tom se nešetří a je jako šílená,pokud blbě skočí nebo ji uklouzne noha je zle.Právě se léčíme ze zranění svalu,právě od blbého skoku. Proto bych byla vděčná za všechny vaše nápady a rady.
díky!
naše stránky: http://reginacanina.samlik.cz


Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi