Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG

Autor Téma: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG  (Přečteno 15372 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« kdy: 11 Květen, 2009, 12:16 »
Ahoj,
chtěl bych informovat širokou musherskou veřejnost o mém návrhu, který bude STK projednávat na nynějším srazu.

Můj návrh vyplývá z výsledků pořádání minulých ročníků závodů, kdy se z různých příčin nedokázaly dodržet délky tratí ať udáváné SŘ či pozměněny v poslední chvíli v propozicích závodu.

Navrhuji změnit rozpětí délky trati pro MID a LONG, aby lépe odpovídal naším možnostem při pořádání závodu. Bohužel ani ve SPRINTu letos nebyla NEDODRŽOVÁNA předepsána délka trati.

Navrhuji:
Pro MID pravidlo rozpětí 20 - 30km (v souč. době 30 a více)
- délky tratí jednotl. závodů si můžete spočítat z výsl. na webu - většina byla ráda, že přesáhla 30km hranici... (aniž by musela jet více jak 1xkolo)

Pro LONG pravidlo rozpětí 30 a více km (v souč. době 45 a více)

Odůvodnění: Z pohledu pořadatele - je v současné době stále těžší nalézt potřebné délky tratí, které dle SŘ musí splňovat - pak může docházet k extrémnímu zkracování, což má dopad na výkonnost závodníků, kteří se připravují na danou délku. Výrazně se mohou ovlivnit výkony a potažmo pak výsledky jednotlivých týmů.
Typy tratí - aby se vůbec mohly dodržovat předepsané délky, řeší to pořadatel 2-3koly sprintovní části.

Z pohledu závodníka: je velice těžké se připravovat na tak velké rozpětí 20-50km - které v souč. době je u nás přípustné. Navíc by se do MIDových závodů mohly výrazněji zapojit i sprintové A či U kategorie, pro které by přechod již nebyl tak markantní. (V momentě, kdy se stanovuje termínový kalendář a je prezentována délka tratě pro daný závod, se rozhodnu, zda ho při tvorbě vlastního tréninkového plánu budu akceptovat či ne. V případě, že se před závodem změní délka tratě, již však většinou nelze tuto změnu akceptovat pro tým, který s touto aktivitou nepočítal ve svém tréninku. - Bude-li mým cílem závod o délce 18km (např. SPRINTovní příprava 8psů - tak vím, že si nemohu dovolit závod o délce 34km a více. Ovšem v momentě, kdy se před závody zkrátí na cca. 24km - tak je to pro mne škoda, musím ho vypustit, ale při dlouhodobém plánování by se šlo na něj připravit)
(pokuste se mi vyvrátit, že stejně výkonně pojedu 20km trať nebo 40km.. - se stejným týmem)

Ne všichni máme možnost připravovat více týmů a tím reagovat na danou délku tratě.

Existují u nás týmy, které se připravují na specifické závody v Evropě, ať již na ME či MS - a těm rozhodně nebude vadit, takovéto zkrácení tratě. (jiné priority, cíle, jiný styl tréninku apod. - nepoměrně menší procento musherské základny)

K LONGU jen krátce - závody, které mají podmínky pro pořádání delších etap (co vím, tak snad jen Česká Kanada, Strážné :D, Šedivák - se mohou zapojit do seriálů závodů pro LONG - bude i trošku jiné měřítko než jediný? LONG závod v Orlických h..

Závěrem - na co nám pak jsou limitová čísla zavazující pořadatelé dané délky dodržovat, když je nedodržují, a prochází jím to, kdežto závodníci musí trénovat raději na více km a hold pak předvedou neadekvátní výkon při zkrácené verzi.

Tomáš Hübner


Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Offline šarky

  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +1/-0
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #1 kdy: 11 Květen, 2009, 13:02 »
Tome,
takže 18 km je sprint a 20 km je MID? Nezrušíme tím midy úplně? Který pořadatel se bude trápit s přípravou 30ti km tratě, když může udělat 20 km a navíc mu tam přijedou všichni sprinťáci a tudíž vybere více startovného na pokrytí nákladů. Nebudeme mít nakonec sprint a dva tři vícedenní atypy, kterým budeme říkat long?

Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #2 kdy: 11 Květen, 2009, 13:13 »
1. Ano i to je mozne - proc ne ?
2. Nejde o to, ze mid bude 20 nebo 30 nebo 50km - jde o rozmezi, ktere by melo byt dodrzovano (a je hoodne volne).. Jiste chapes, ze me nebavi trenovat poctivych 40km, kdyz pak jedes 20km s neadekvatnim vykonem.. to radeji se krasne zvezu na tech 20km s vedomim, ze tym je na to pripraven..(toto plati i obracene... priprava na 40km..) - mi nedela problem MAX. delka trate - ale realne ROZMEZI..
« Poslední změna: 11 Květen, 2009, 13:51 od TomH - www.alaskan.cz »
Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Offline šarky

  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +1/-0
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #3 kdy: 11 Květen, 2009, 14:44 »
Souhlasím. Takže problém je v tom, že není dána spodní hranice pro MID. Tak jí stanovme 30 km. A zkraťme horní hranici z teoretických 66 na v Česku reálných cca 40 km. Sprint bude končit někde kolem dvacky a pro midaře rozpětí 30-40 km není velký problém.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #4 kdy: 11 Květen, 2009, 14:56 »
Pokud by došlo ke zkrácení, ztratily by smysl sdružené závody, kde se jede sprint i mid - rozdíly by byly jen pár km.

Jakýsi smysl bych viděla, kdyby miďáci mohli oscilovat mezi A/U a MU. Chtělo by to stavět desítku a jet těch 18-30 km. To si dovedu představit - za předpokladu že závod MR (midu) by byl jen jeden.
Co ale midové šestky, běžkaři a midová pulka? Midové šestky jsou na sprintu s kvalitní konkurencí pez šance.

Já se o střídání midu a sprintové osmičky pokoušela, na Kanadě dostali psi na 40 km pořádně zabrat.

Co si myslí ti, co chtějí jezdit mezi mid-long? To by nemělo smysl, psi by byli příliš zpomalení a neměli by proti sprint-mid týmům šanci.

Kanada by asi zamířila do longu..?

Já osobně bych zkrácení uvítala, ale co ostatní..?

Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #5 kdy: 11 Květen, 2009, 15:15 »
Já to ještě upřesním - ideální by bylo, kdyby se k tomu vyjádřili pořadatelé - protože to co jsou oni schopni REÁLNĚ postavit, to my závodníci odjedeme. (Horník, Kanada, Strážné, Děčín, Janovičky, Jeseníky, Zadov...)

V současné době jde trend  mid sloučený se sprintem - s tím, že se jede více kol. Když budeme brát v potaz, že tratě pro sprint mají cca. okruh mezi 15-16km - tak 2x jízda je reálná.. - máme zaručenou požadovanou délku tratě s minim. nároky pro pořadatele. Ještě jednou píšu pro pochopení - smyslem návrhu je stanovit minimální rozpětí pro MID v reálnách možnostech pořadatelů. Rovněž bych doporučil vypustit změkčující formuli o zkrácení délky tratě o 20proc. v případě nepřízně počasí  - je celkem na nic, řekl bych, že právě za ní se po sléze schovávají pořadatelé, z přísného měřítka požadované délky tratě. Sami pořadatelé ví, co je v jejich možnostech a je lépe sklopit hlavu a říci, hele dáme 2x 15 km než sdělit, v poho - máme 35km a více a po sléze (ať už kvůli sněhu či jinak) to zkracovat na minimum..







Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Offline Lubošs

  • support
  • **
  • Příspěvků: 53
  • Karma: +0/-0
    • www.mushing.cz
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #6 kdy: 11 Květen, 2009, 21:39 »
Tome,
tvůj návrh mi přijde jako krajní řešení. Myslím si, že momentální pravidla nejsou nevyhovující. Sledují totiž cíl vybudování takového sportovního prostředí, které špičkovým závodníkům umožní, nebo alespoň nebude znemožňovat kvalitní výkony na mezinárodní scéně.

Ze tvého příspěvku je pro mne nejdůležitější poslední odstavec:
Citace: TomH - www.alaskan.cz
Závěrem - na co nám pak jsou limitová čísla zavazující pořadatelé dané délky dodržovat, když je nedodržují, a prochází jím to, kdežto závodníci musí trénovat raději na více km a hold pak předvedou neadekvátní výkon při zkrácené verzi.

Proto si myslím, že by bylo vhodné, kdyby se STK zabývala posílením pravomocí ale také povinností funkce TD, homologací tratí, snížením třídy závodu, krácením dotací a dalšími nástroji dříve než se rozhodne vrátit o 8 let zpátky.

V současné době jsou podmínky MD v našich pravidlech jedny z nejpřísnějších v Evropě. Snížili jsme počet kategorií týmů na dvě, lyžařské disciplíny jsme otevřeli bez rozdílu pohlaví a nastavili spodní hranici délky tratí tak aby závodníci byli už na domácích závodech vystaveni zátěži odpovídající mezinárodním šampionátům (pořádaným v kontinentální Evropě) Horní meze není nastavena proto, aby českým pořadatelům neznemožnovala případně uspořádat závod, který by splňoval srovnání s parametry MD závodů pořádaných ve Skandinávii, případně Severní Americe. Žádný z českých pořadatelů si ale zatím nedělá ambice pořádat závod takového typu.

Pokud bych měl říct svůj názor, byl bych pro snížení min. délky trati na 30 km bez stanovení horního limitu. Praxe opakovaného absolvování sprintové trati by v tomto případě bylo řešením bez dalších přehnaných nároků na pořadatele (samozřejmě to vždy nějaké nároky na pořadatele přináší).
Další řešení, které by mohlo být zajímavé je nastavení rozdílné spodní hranice délky trati v určité fázi sezony např. XII-25km, I-30km, II-III-35km nebo do 15.1. 30km, od 16.1. 35 km
Nebo vyhodnocovat celkový počet km absolvovaných za 36/48h min.70 km a podobně.

Řešení je rozhodně více a je dobře, že se na nedodržování délky tratí upozornilo, ale návrh tak jak ho podáváš pro mne rozhodně není optimální.

Luboš  :)

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #7 kdy: 11 Květen, 2009, 23:11 »
No tak čtu to odzhora dolu a zase nahoru, a vůbec nevim vo co go?
Celý mi to přijde jako návrh pro NÁVRH.
Citace: o mém návrhu, Můj návrh, navrhuji, Navrhuji:...........blablabla
           

Nebo na tebe letos nezbyla nějaká DAJLE?

Tome píšeš: "Z pohledu závodníka: je velice těžké se připravovat na tak velké rozpětí 20-50km - které v souč. době je u nás přípustné. Navíc by se do MIDových závodů mohly výrazněji zapojit i sprintové A či U kategorie, pro které by přechod již nebyl tak markantní."

Z pohledu jiného závodníka (mně): Proč by se do midových závodů měly zapojovat sprintové A či U kategorie, když nejsou schopny natrénovat, tak ať si jezdí to co schopny natrénovat dokážou a nes... tam kam nemají (hrubá záplata)

NAVÍC MYSLÍM ŽE PODMÍNKY KE STARTU A K TRENINKU MAJÍ VŠICHNI VÍCEMÉNĚ STEJNÉ, ŽE TO NĚKOHO NEBAVÍ.....JEHO VĚC. DOPADY NA VÝKONOST BUDOU ASI TAKÉ TYTÉŽ PRO VŠECHNY, ŽE?

"JESTLI"  a jistě také jsou lidé, kteří potřebují ke svému životu každý víkend medaili, určitě si dokážou urovnat svůj závodní kalendář tak, aby byli na závodě který je jejich typovou prioritou každou sobotu a neděli,( zvláště jednoduché to mají ti z pohraničních oblastí trojmezí PL,ČR,SR - SR,AUS,ČR adt.).

Dál píšeš: Ne všichni máme možnost připravovat více týmů a tím reagovat na danou délku tratě.
No tak si trhni, tohle je přece Tvůj problém s tím tady nemávej, to abychom začal všichni jezdit Sprint a Déčkovou kategorii, protože se najde někdo kdo nemá možnost trénovat dvanáctku šest hodin denně. Na to si budeš muset zvyknout, že svět neni jednoduchej.

Asi by bylo jednodušší vybrat si nějakou životní prioritu a té se držet, moc se mi třeba v tomhle líbí přístup Slávy Pavlíka, zvolil sprint a jde mu to, umí to a nikam jinam se necpe, takhle mi tvůj návrh připadá jako nářek malýho kluka se kterým si velký a starší nechtějí hrát, protože je malej (má málo psů a nechce se mu trénovat dvakrát, třikrát denně).


citace: Závěrem - na co nám pak jsou limitová čísla zavazující pořadatelé dané délky dodržovat, když je nedodržují, a prochází jím to, kdežto závodníci musí trénovat raději na více km a hold pak předvedou neadekvátní výkon při zkrácené verzi.
Tohle je vysloveně buz... pořadatelů, a zkrácená verze je pro všechny snad zkrácená stejně(no ale to už tu bylo).
-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #8 kdy: 12 Květen, 2009, 06:51 »
Popsal jsem realny stav současneho pořadani midu. Tratě na hranici 30km, případně vícekolové na jedné trati - každopádně pro pořadatelé se ukazuje, že je  problematické danou trať mít delší (v limitu SŘ).

Luboši - z širokého pohledu je to přesně jak píšeš. Mne bohužel zaráží 2 opakované argumenty - proč tedy pořadatelé nedělají delší tratě, kde jsou kontrolní mechanizmy (TD) a jaká je práce STK (když sama se snaží obejít SŘ, či změkčuje jeho výklad)..? (nesvádějme všechno na špatné zimy.. )

Za mou osobu je mi jedno, jestli budu trenovat 30, 40 50km.. (a Radku, to že jsem odjel 1 sezonu ve sprintu mělo asi sve duvody..na to mne bohužel málo znáš..) - V momentě, kdy máš nějakou vykonnost na tebou požadované hodnotě (třeba pro 2hod prace) - tě asi moc nepotěší závody, které se nejedou na 2hod, ale podstatně méně.. (i když tebe možná ano..)

Takže to shrnu - já plně souhlasím se stávajícími délkami tratí - ale nevěřím, že pořadatelé jsou schopni požadovanou délku zajistit. Můj návrh nepředkládám pro sebe, ale pro narovnání stavu věcí do reálného světa  - tak jak ho pořadatelé dělají - tak, aby nevybočovali ze SŘ.
Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #9 kdy: 13 Květen, 2009, 07:53 »
Tome, viď, že je to překlep... ...to že bys tomu nad 30 říkal LONG ... ...že jsi chtěl navrhnout, "pojďme se přizpůsobit světu a říkat tomu na 30 km v openech SPRINT"...
šaman
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

sarka

  • Host
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #10 kdy: 13 Květen, 2009, 10:57 »
Jestli tenhle návrh projde, připadá mi to jako začátek konce longů a midu u nás. To co my hrdě nazýváme longem, je jinde oblastní sprintík.


Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #11 kdy: 13 Květen, 2009, 11:27 »
Tome, viď, že je to překlep... ...to že bys tomu nad 30 říkal LONG ... ...že jsi chtěl navrhnout, "pojďme se přizpůsobit světu a říkat tomu na 30 km v openech SPRINT"...
šaman
Ja neberu v potaz "nase nazvoslovi"..

Beru nase moznosti - trat kratka (do 30km) a trat dlouha (nad  30km) - v posledni dobe u nas mid neexistuje.. Samanku, ja myslim - ze mi rozumis  ;)
Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #12 kdy: 13 Květen, 2009, 11:32 »
Jestli tenhle návrh projde, připadá mi to jako začátek konce longů a midu u nás. To co my hrdě nazýváme longem, je jinde oblastní sprintík.



Presne tak - nebo tobe to vyhovuje hrde rikat 20km mid ? Ja predpokladam, ze vysledek  "meho navrhu" prinese do dotcene oblasti pozitivum... 8)
Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #13 kdy: 13 Květen, 2009, 12:05 »
Jestli tenhle návrh projde, připadá mi to jako začátek konce longů a midu u nás. To co my hrdě nazýváme longem, je jinde oblastní sprintík.
tak nevím, proč se do toho montuje NEpořadatel, s ježděním dokolečka maj problem jen na Sněžníku  a 3 studních, jinde to jde...
spíš by měli dodržovat délky sprinťáci, i když dělat trať kol 20 pro 1 - 2 "Ačka" .... ( a open asi na sprintu nikdo nejezdí..[nevím, nesleduju] )  ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

sarka

  • Host
Re: Návrh na zkrácení délky tratí MID/LONG
« Odpověď #14 kdy: 13 Květen, 2009, 12:32 »
Nějak mi uniklo, jak přispěje zkrácení délky tratí k tomu, aby se jezdily delší midy a longy?