Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?

Autor Téma: Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?  (Přečteno 16877 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Hanaka

  • **
  • Příspěvků: 53
  • Karma: +4/-18
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #15 kdy: 10 Březen, 2012, 20:36 »
Každý začínal s jedním či dvěma, věř zkušeným :D Není to jen o financích, ale také o čase, který s nimi budeš nejen doma , ale hlavně na trati.Trénuje se i v noci,víš to??Když je přes den teplo atd...a já do toho nechci zasahovat, nemám spřežení, tak howk :(

Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #16 kdy: 11 Březen, 2012, 07:06 »
Píšeš že AH ani ESP rozhodně nechceš. Asi jdeš na to srdcem, jak jinak, každý z nás tak nějak začínal. Prvního malamuta jsem měl už v r.86. Určitě nádherní psi a tak trochu nezapomenutelná láska. Ale představ si smečku zvířat od 30 do 50 kg. Pokud se ti to náhodou začne mydlit, jsi pouze divák. Pravdou je, že se jim šrámy neuvěřitelně rychle hojí a veterinář s běžným nádobíčkem stejně nemá některé jedince šanci ani zašít.  Doporučuji jehly na prasata. Možná tak opravdu jednoho až dva na mazla. Bohužel stavba jejich těla jim neumožňuje pohybovat se trvale rychleji. Gróňák ? Nevím, nemám tu zkušenost, ale moc jsem jich na trailech nepotkal a asi to nějaký důvod má. ČV - kdo z romantiků by ho nechtěl ? Poprvé jsem je asi viděl u Fila, to bylo někdy koncem 80. let. Tak trochu šok a nechápal jsem, jak je může vůbec zapřáhnout dohromady. V r. 88 jsem jednoho týden hlídal kamarádce. Venčil jsem tenkrát psy ve výběhu pro krávy. Zatímco malamuti měli problém  jim utéct (krávy se vždy semkly do stáda a honily je) ČV si jen tak chytal zajíce. Neuvěřitelná rychlost. Můžeš namítnout, že dnes jsou jejich povahy jiné, ustálené, no nevím. Kolegyně z práce je do nich bezmezně zamilovaná . Nejdříve přišla s modřinou na noze. To ji chytil pes její kamarádky. To bylo první varování. Před měsícem ji  pes jejího přítele ohlodal skoro celou ruku až na kost. Asi ji zbude pěkných pár jizev. Zřejmě si pejsánek chtěl ujasnit své postavení ve smečce. Kolegyně je ale tvrďák a příští týden si jede pro další štěňátko. Musím si holt zvyknout, že bude častěji marodit. Je dobré si asi uvědomit, proč ČV vůbec vzniknul a jak to dopadlo. 
Pokud chceš tato plemena, protože tě to prostě tahá za srdce, pořiď si jednoho časem druhého, ale zapomeň na mushing, dnes už je to úplně jinde. Pokud chceš jezdit dlouhé štreky, podívej se na nějakou výsledovku na tomto webu a pochopíš. Kde jsou časy, kdy na Ledovce startovalo 25 smeček? Tak snad jedna přibude.  Jo, kamarád z Krkonoš to musí bohužel zabalit a má fakt dobré pejsky (AH). Jestli chceš, kontakt pošlu.
Před hodinkou jsem napojil a za chvíli jdu zapřahat. Tedy až po osmé, je přece neděle. Ale venku zku.. 7st. nad nulou.
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #17 kdy: 11 Březen, 2012, 08:17 »
ČV - kdo z romantiků by ho nechtěl ? Poprvé jsem je asi viděl u Fila, to bylo někdy koncem 80. let. Tak trochu šok a nechápal jsem, jak je může vůbec zapřáhnout dohromady.

Akim - celkově moc hezký příspěvek :)

To co dokáže se psy Daňo Filo nelze brát jako měřítko pro normální mushery. Myslím že Daňo naučí běhat cokoliv, akorát - jak si tuhle Rasťo posteskl- někteří psi děhají pouze Daňovi, doma u "normálního" pánečka ne.
Psi od něj měli vždy neskutečnou disciplínu, vštípenou velmi velmi důkladně.  Myslím že jen málo lidí je schopno do toho jít až tak jak Daňo. (Třeba já na to určitě nemám :))
**
A k výběru
Myslím že stojí za to si představit, jak by měl vypadat den se psy - ideální stav, jaká bude se psy manipulace, jak budou běhat navolno, kolik času jim věnovat (každý den, ne jen při tréninku)

Co jsme viděli tak třeba u RudiR (mix AH- asi 30 psů) se psi kolem 10 h nakrmí, poklidí a psi (všichni mimo háravek) se pak pustí na hodinku do velikého výběhu. Tam se vylítají, společensky pokonverzují (žádné hádky, žádné hrabání), napasou se trávy, vyprázdní.  Starý pán se pak usadí na konci výběhu a štastná smečka se motá kolem a čeká, koho Rudi zavolá na pomazlení.. pohoda..fantazie..proto Rudi vypadá o dvacet let mladší. Odpoledne to samé.
Psi jsou schopni se pohybovat navolno, nezdrhnou, ze smečky se oddělují na zavolání, zbytek se necpe do vrat a čeká. Starý pán si třeba do plného výběhu jde pro sekačku a jako kovboj (bez sesednutí) vyjedede ven, psi otevřenou bránou nezdrhnou
**

Napadlo mne po 16 letech zrekapitulovat priority - co od psů očekávám :)

- aby mě potřebovali a rádi viděli a měli zájem se nechat drbat :)
- aby se nervali doma, nezdrhali když jsou na zahradě a nechtěli nikoho ochutnávat po trati (...stres)
- aby s nima byla dobrá manipulace - nejlíp navolno
- aby CHTĚLI pracovat, těšili se na zapřahání, v týmu pak aby makali a měli z toho radost
Podotýkám že RYCHLOST nepovažuji za klíčovou, ale důležité je aby celý tým měl rychlost podobnou, jinak je to špatné

Když to shrnu - na mushingu si cením příjemného kontaktu se psy přes den,
při jízdě pak projevené ochoty a radosti z práce.
Jeden flákač zkazí zážitek celému týmu. Zato když tým šlape jako jeden pes, je to boží, cítíš tu jejich radost.. o tom to je :)

Něco dokážeš výchovou, ale základ je dědičný. Některá plemena ti určité věci dají přirozeně, u jiných to musíš vydřít, pokud to vůbec bude možné. Raděj ať v genech je co nejvíc, aby se člověk mohl věnovat rozvoji dál.
Chuť k práci, agresivita/bojácnost, nezávislost/smečkovost - to jsou vysoce dědivé záležitosti




« Poslední změna: 11 Březen, 2012, 08:30 od HelaL »

Offline Stoky

  • **
  • Příspěvků: 89
  • Karma: +14/-7
    • Chovatelské potřeby
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #18 kdy: 11 Březen, 2012, 10:58 »
Olli, plemena která jsi vybrala jsou všechna sice krásná, ale pro nezkušeného chovatele absolutně nevhodná. Vzhledem k tvému dotazu soudím, že s kynologií nemáš žádné zkušenosti a proto dej na rady v tomto fóru a ideálně než uděláš nějakou blbost, které bys později litovala přijeď na nějaké závody a poraď se s mushery. Mysli na to, že pes nebude jen pracovní, ale bude s tebou taky bydlet, cestovat atd., zřejmě by ti asi nedělal radost pes, kterého bys na procházce nemohla pustit z vodítka, protože by zdrhal za zvěří, nebo napadal všechny ostatní psy.
Utřiď si myšlenky, co se psem chceš dělat, kde bude žít, máte doma nějaké další zvířata, bezpečné ploty...
Něco z mojí osobní zkušenosti - ČV (chová bratr) - zkoušky -  ZM dál ani prd. typická povaha čv - má svůj rozum, dominantní, projevy plachosti (bojí se letadel a věcí na obloze),  blbě se motivuje, na kole leda na volno, dynamika pohybu průměrná. Jako gaučák super pes.
Co se týče gróňáků tak na Cakov/Radíkov jezdí jeden chovatel a co jsem s ním mluvil, tak ven pouze na vodítku, oddělené kotce bo by se to jinak pozabíjelo. Takovej nadšenec bych pro plemeno asi nebyl, kdybych musel řešit tyto problémy. No a na AM je největší frajer v republice Dan a ten ti k tomu řekne svoje.
Já osobně jsem spokojenej se 50%ESPxalaskan, na závodech předjedu i velký ESP, je odolnej, nijak výrazně neloví (všude je na volno), nekonfliktní, perfektní ovladatelnost. Zapřahám do saní, kola, dělám s ním dogfrisbee, agility i tanec, jen na ty obrany by asi nebyl dobrej, páč neumí kousat.

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #19 kdy: 11 Březen, 2012, 12:55 »
Nenech si do toho kecat, pořiď si co se ti líbí a chce a na co máš, dokážeš tím všem, že nemají pravdu a ničemu nerozumí.
Je jen a jen tvoje věc, co se psy, až přijdeš na to co skutečně chceš, uděláš, komu je hodíš na krk a jak se jich zbavíš, až tě přestanou bavit, nebo přijdeš na to, že tohle zrovna není ono. Začni ČSV, potom malamuty, gróňáky, taky husky, pak aklaskány, a nakonec ESP, budeš jedním z nejoblíbenějších odběratelů štěňat, ovšem moc lidí si z Tebe bude dělat prču, ale ty jim všem ukážeš jak se to dělá.
 A pokud budeš někde poslední je potřeba upravit pravidla, protože to bylo málo drsný.

Jo a ze všeho nejdřív musíš ale do celého světa vykřičet že ti bastardi (rozuměj AH a ESP) Ti nesmí do baráku, to aby se ti to lépe odvolávalo.....
No a pokud to vidíš jinak tak sorry.
Dvě cesty k jednomu cíli, již od roku 1912.
« Poslední změna: 11 Březen, 2012, 12:57 od Djihad »
-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline jazzinka

  • *
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +1/-1
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #20 kdy: 11 Březen, 2012, 15:35 »
Jako majitelka psa čsv, kterého tu někteří i znají, bych na jedné straně  ráda dementovala ty zprávy o ožraných rukách, útocích na lidi apod. ČSV se velmi rádi rvou s jinými psy, ale zas lidi nenapadají o nic častěji než jiná plemena. Na druhé straně  ta nesnášenlivost vůči jiným psům je hlavní důvod, proč je  čsv absolutně nevhodné do spřežení - pokud už se ti náhodou snesou mezi sebou, pravděpodobně nikoho nepředjedeš a nikdo nepředjede tebe. A druhý důvod už tu taky padl - sílu i rychlost sice mají, ale fakt to nejsou od přírody tahouni. Běh 100km v kuse pro ně není problém, takže nesouhlasím s výše uvedeným "psem jen na gauč", ale fakt s tebou spíš jen poběží a potáhnou minimálně (čest několika málo výjimkám). A poznámka poslední - představa, že vychováš najednou 12 štěňat čsv je utopie. Čsv potřebuje velkou socializaci a už při pořízení 2 štěňat mají tendenci se vázat na sebe a na člověka kašlat. Víc kousků = v roce roztomilá divoká smečka se kterou nevylezeš ani před vrátka. Ale tohle tipuji platí i o ostatních plemenech.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #21 kdy: 11 Březen, 2012, 17:04 »
 ;) všimli jste si, že tu meleme kde kdo, jen slečna NE, asi má už jinej "vynikající" nápad  :D
to Jazz : při představě výchovy 12 ČV miminek jsem se taky dost rozveselil (a raději nekomentoval)... a 12 SUPů  :D
to Helal: ani Danovi nijak extra neběhali, taky ještě pamatuju Krotkovskýho s 6tkou ... tenkrát to bylo kvůlivá jejich zviditelnění (ČV)
a starej Rosík z ČV klubu vyplácel odměny jen když se někde objevili...   ;)

PS. jinak mě to celý připomnělo jistou blondýnu - říkali jsme ji "štuková" (zkrzeva sílu mejkapu - vymyslel to Haďák)  :-*
ta pořídila najednou asi 8 SH, nadšení ji vydrželo cca 2 roky a psi pak dopadli vesměs špatně, pak se vrhla na koně a bylo to totéž v bleděmodrým (možná ještě sedí za dluhy...) Šaman si na ní určitě vzpomene  ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Olli

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #22 kdy: 12 Březen, 2012, 08:49 »
Děkuji všem za názory. Možná jsem to špatně podala  7 mamutů doma již nějaký pátek mám, a uvažovala jsem právě přibrat Grónáky nebo ČV ( ty jste mi rozmluvili pro jejich povahu ).
Víte proč nechci ESP ani AH? Protože se bojím, že to není povahou „přítulný muchlovací medvídek“  a je umanutý jen na ten pohyb a tah.
Mohl by mi tu někdo blíže popsat povahu ESP a AH? Asi jsou povahou blíže „vlčákovy“ – sedni, lehni, zůstaň, než nezávislému Malamutovi, který, když nemá náladu tak nechce ( vím že to takhle zní, že jsem šouplá na hlavu, ale proto je miluji )
A ještě bych měla jeden dotaz na závěr. Doma jsou všichni 24h denně puštěni volně na zahradě a i do domu můžou chodit dle libosti. Zajímalo by mě jestli si myslíte, že to může mít vliv na jejich nadšení pak tahat? Věřila bych, že kdyby byli zavření pořád v kotci nebo na řetězu,  tak pak budou pelášit o stošets. Samozřejmě když vidí, že mám v ruce  postroje, tak to nadšeně vítají, ale zhruba po 10km začínají dělat neplechu, čuchačka, válečka ve sněhu. A jak vidí že se blížíme domů, tak jsou línější a línější až to  vypadá že je budu muset domů odnést. Uvedu příklad křižovatka jeden směr kratší trasa, druhý delší, před odbočkou lážo plážo, jak přijde inkriminované místo zaberou co můžou, aby se jela delší a dál zas lážo plážo a neplecha. Nebo třeba na jednom místě si začali dávat rauch pauzu  a nejede přez to vlak 2-3min válečka ( zaplátačka ). Když bych jim to nedopřála už s nima nic nebude. Motivace nepomáhá. ( Vlastně si nestěžuji, na jednu stranu otrava, na druhou právě proto, že jsou takhle umíněný je miluji ) Samozřejmě nebudu lhát, že bych se občas nechtěla projet rychle a nezávidím vám, ale o co přijdu na trati to mi vynahrazují domo. Proto ne ESP a AH. ¨Dík.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #23 kdy: 12 Březen, 2012, 09:07 »
 :D já za těch mnoho let pamatuju jen opravdu pár super tahajících AM, Hadovo Akima, Sama a Clifa  ;)
Strunovo (Otipka) Kredence - nikdy k němu nesehnal stejně rychlýho druhýho...(na 25 km proháněl ve 2jce i SH , bylo to nukleární hovado)
Labrovo Karla (Cay Ohaso) - ten za sebou tahal 5 AM netahavejch čub + saně + Labra a poslední pelášivci byli Láďovo "čmoudíci"
a pak už nic jen flákací se průměr - včetně Kučerovo  :D  ;)
dle mne jsou Am + Gp ideál na čundry v NEprojeté stopě... ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Olli

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #24 kdy: 12 Březen, 2012, 09:25 »
A nebude to tím, že i když je u nás směšných -15C pořád jim je teplo? Tuhle dávali Top Gear na severní pol závod psi a auto a ač bylo -40C jeli se psi přez noc, kdy bylo přeci jen ještě chladnějc a psi lépe táhli.
Pohrávala jsem si s myšlenkou oholit myláčky přez léto do hola jak ovce - nemá stím někdo zkušenost, třeba špatnou - jako že se mu připekli na sluníčku? :-[

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #25 kdy: 12 Březen, 2012, 09:34 »
NESTŘÍHAT v žádným případě, jejich dutosrst je chrání i před sluníčkem  ;)
no samo, že se jim líp maká v řádným mrazu... ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #26 kdy: 12 Březen, 2012, 12:46 »
Víte proč nechci ESP ani AH? Protože se bojím, že to není povahou „přítulný muchlovací medvídek“  a je umanutý jen na ten pohyb a tah.
Mohl by mi tu někdo blíže popsat povahu ESP a AH? Asi jsou povahou blíže „vlčákovy“ – sedni, lehni, zůstaň, než nezávislému Malamutovi, který, když nemá náladu tak nechce ( vím že to takhle zní, že jsem šouplá na hlavu, ale proto je miluji )


Napsalas že AH ne, což respektuji, jen tedy na vysvětlení -

Povaha AH/ESP se mění přibližně v závislosti s podílem krve, samotné označení AH nebo ESP někdy i sami majitelé používají nesprávně
Nejlíp je vždy vidět oba rodiče příp. prarodiče

AH - mazel, děvče prodejné, na každého co se nechá naskočí a chce se nechat hladit, miluje lidi, k dětem super, cvičení-poslušnost až tak moc ne, chce mít pohyb, chce běhat se smečkou. Nehlídá, kamarád s každým,
Prostě vyšlechtěn jako "pracovní nástroj",  jede s každým kdo zavelí, projev agresivity vůči člověku nemyslitelný (myslim že to byl důvod k okamžité eliminaci)

ESP - pravý opak v povaze - pes zvyklý na pánečka, ve smečce problémy, vysoce inteligentní, cvičitelný, závislák. Výkonná strojovna. Ano povahou trochu blíž NO - ve smyslu -můj páneček = můj bůh, jinak na rozdíl od NO je ESP často hyperaktivní blázen
Kdo jich chce zapřahat víc než 4, chce nějaký podíl AH krve, aby se s nimi dalo ve smečce líp pracovat

Čisté AH u nás moc nenajdeš, ale nízkopodílové mixy jo.
Ti už mají mozek a dá se s nimi dělat cokoliv - podle chlupů a typu
Ve vrzích bývá vysoká variabila, protože je to mix plemen, tak se dá vybrat i typ víc ESP i typ AH

když čtu co píšeš o trati - tak mixy AH na trati makají podle toho jak jsou naučené/připravené 
doma se mazlí neskutečně rádi s každým
proti mamutům nemají impozantní romantický vzhled
u málochlupatých řešíš zimu
v teple super, jen moc chlupatí se víc hřejí, je třeba to hlídat

Ale chápu že někdo chce spíš osobnost a dialog a hledání cest (mi troch připomíná lidi co preferují koně typu alchalekince)
že pes, co ho zapřáhneš a on má snahu pracovat a dávat ti to  - může být nuda :)
Teda s takovými psy si hraješ spíš s disciplínou a hlavně s trénovaností - aby měli k dispozici hodně energie - třeba když jedeš silovku se zátěží v kroku, pak ji pod kopcem odpřáhneš a psi vyletí kopec jak z praku - to jsou úžasné zážitky, protože oni CHTĚJÍ  :)


svepat

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #27 kdy: 13 Březen, 2012, 10:07 »
Nechci nějak propagovat haskouny,ale když píšeš ,že chceš medvídky muchlovací a nezávislé povahy,tak je haskoun ideální.Málo žere  a běhá taky slušně.Znám jen málo haskounů,co se jim opravdu nechtělo běhat.Když si vybereš potomka závodních psů,tak snad nemůžeš mít tu smůlu,že by nechtěl běhat.Jiná je otázka celodenního pobíhání po zahradě.To bych moc neriskovala,haskouni jsou vyčůraný a vždycky si nějakou ti mezeru v plotě najdou.

Offline AlesP

  • *
  • Příspěvků: 12
  • Karma: +4/-0
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #28 kdy: 13 Březen, 2012, 23:25 »
vencaN-stukovou-pamatuju,jestli to byla ta co jezdila hodne po brise.Taky se hodne po ni zbirali veci po trati,rukavice,brejle,cepice v rygolech kudy ji zrovna vlaceli.Ta musela hodne zkusit ;D

Dogees

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #29 kdy: 14 Květen, 2012, 18:11 »
Mám doma 4 psiska, ale asi 30 mi jich prošlo rukama.(ne proto, že bych je prodávala, ale proto, že je cvičím). Jeden z těch mých je právě čévéčko.
O AH, SH, AM ani ESP ti toho moc nepovím, ale o čsv toho vím víc než mnozí tady:).
Někdo tady tvrdil, že se agresivita či plachost se nedá ovlivnit výchovou, ale není to pravda, dá se to velmi dobře potlačit a i agresivního psa (mám fenu, která mi psy napadá) mohu pustit mezi smečku jiných zvířat a sice si snimi nebude hrát, ale nebude je ani napadat. Zrovna tak plachost, při dostatečné socializaci se dá do značné míry potlačit. Ovšem není to uplně pes do rukou začátečníka, protože pak vznikají mýty o tom, že je to agresor či plašan. Čsv jsou velmi smečkoví psi, ale pouze vůči smečce ve které vyrůstali a zajímavé je, že velmi často snáší lépe i cizí psy, ale pouze jejich vlastního plemene(na rozdíl od mnohých jiných plemen si dokáží vyjasnit pozice a tolerují se). Agrese k lidem, je pouze o špatné výchově.
Co se týká tahu, tak si snima moc nezaběháš. Jedno čsv mezi haskouny či AH se ještě dá, protože ho v případě zájmu o jiné spřežení přeci jen odtáhnou pryč, ale představa velkého množství pouze čeveček je trochu utopická. Uběhnou obrovskou dálku, jsou relativně rychlí, ve vlastním spřežení se ti taky rvát nebudou, ale pokud je vůbec rozběhneš, tak budeš ráda když budou alespoň předstírat, že táhnou. Ve chvíli kdy před sebou uvidí něco super zajímavého tak jim však na malou chvíli(než ktomu doběhnou) nebudou ostatní psiska stačit:D.
Zapřahám 2 čsv a jedna běhá, protože se snaží doběhnout ty před ní a druhá velmi úspěšně předstírá, že něco dělá a jen tak ladně si vyklusává aby se náhodou nepředřela:D
Jsou to fajn a osobití psi, ale radši budou běhat volně po lesích než aby tupě dřeli. Navíc jsou to poměrně velcí psi, někteří se výškově rovnají i malamutům, takže na žrádle taky neušetříš. :)
Pokud si chceš zaject projížďku bez nervů a strachu, že tě nekde vyklopěj v honbě za čímsi zajímavějším a nebo je budeš přemlouvat aby alespoň doběhli dom, tak vol spíš SH či AH.