Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Starý malamut - dávat v mrazech oblek?

Autor Téma: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?  (Přečteno 24078 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

sonic

  • Host
Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« kdy: 12 Leden, 2010, 08:42 »
Prosím o radu - máme jednoho starého (cca 10 let) útulkového malamuta, má všechny nemoci, které malamut může mít (špatné oči, klouby, malabsorpci v tenkém střevě = nevstřebávání tuků, chronický průjem... léčeno,ale neúspěšně, po přeléčení ATB a normalizaci stolice sežere zmrzlé kuře nebo krabičku od majonézového salátu a je to zpět). Připadá mi, že mu současné mrazy cca pod -5 °C nedělají dobře, je ztuhlý, špatně se hýbe, apatický - pomohlo by mu dát mu (možná aspoň na noc) oblek? Do boudy nejde, spí venku na koberci před vchodem do domu. Vzít ho dovnitř váhám, aby mu nebyla pak venku ještě větší zima...? Přikrmovat vývarem, zvýšit příjem tuků nelze - má beztukovou dietu. Díky za radu!

sarka

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #1 kdy: 12 Leden, 2010, 09:01 »
Sice nemám malamuta, ale hasky. Taky mi přijde že starým psům tak od 14 tého roku bývá zima. Dělám to tak, že jsem ty staré pak brala domů na noc a oni si pak ,, řekli,, jestli chtějí  přes den ven či nikoli.
Zkus toho psa vyčesat, odumřelá srst nehřeje.

Nešlo by vyhradit psovi nějaký místo kde se moc netopí? třeba chodba atp..

sonic

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #2 kdy: 12 Leden, 2010, 12:13 »
Domů ho vzít nemůžu, tam mám 2 kočky a sežral by je. Leda do chodbičky, která je malá (2 x 2 m), a tam by mu asi bylo těsno a navíc mám obavu z toho průjmu. Nevím, jestli vydrží třeba celou noc nic neudělat. Do garáže ho dát taky nemůžu, tam bych musela nechat otevřené dveře a to by tam byl stejnej mráz jako venku. Vyčesat zkusím. Podložila jsem ho polystyrenovou deskou a tu rozcupoval na kuličky, takže nic. Dnes jsem ho na noc zabalila do své staré zimní bundy a čekala jsem, že si ji serve, ale ležel v ní smotanej v klubíčku až do rána, tak mu asi nevadila. Takže mě to inspirovalo, jestli nekoupit něco normálnějšího na oblečení než moji bundu :-) Můžu se ještě zeptat - když máš hasky, nemáš prosímtě přívěs pro dva psy? Nebo neznáš někoho, kdo má, okolo Prahy? Sháním půjčení na sobotu 16.1. a nemůžu sehnat... Zaplatím, nechám klidně zálohu...

Lenka

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #3 kdy: 23 Únor, 2010, 02:50 »
spíš bych řekla, že by měl být v teple. Pokud je ztuhlý a má problémy s klouby neměl by ležet na zemi. Naše stejně stará fena (není seveřan, ale je také normálně venku) mi před týdnem málem venku umrzla a to opravdu beze srandy. Zůstala ležet na sněhu a nemohla se zvednout a byla hodně podchlazená. Vzala jsem jí do domu a během 4 dnů se pohybuje zase jako jindy. Pes je starý a podle toho by se s ním mělo zacházet. Buď alespoň obléci (ale stejně leží na studené zemi), nebo ta chodbička a častější venčení. Alespoň tak jsem to udělala já. Držím palce a snad už bude zima na ústupu (pro ty nemocné a staré psíky).

sonic

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #4 kdy: 23 Únor, 2010, 07:05 »
Díky, Leni, mezitím se situace vyvinula tak, že jsme přivezli dvě malamutky a ty místo aby s ním spaly pohromadě a hřály ho, ho nechtějí pustit na jeho bývalé místo na koberci před dveřmi, takže pes dostal privilegium spát vevnitř v chodbě a zvládáme to. Jednou se teda na něj vrhla kočka (opačný problém než jsem předpokládala :D), ale podařilo se nám ji odstranit dřív, než dědoušek pochopil, co se vlastně děje :D. Horší je, že jeho pohyblivost se vůbec nezlepšila, cpeme Alavisem, Movalisem a nic. Tak jen snad až se trochu oteplí, jinak už nevím, jak mu pomoct.

Lenka

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #5 kdy: 23 Únor, 2010, 10:58 »
Já dávala Canvit Chondro Maxi a zlepšení bylo asi po 14 ti dnech znát. Dostávala ho loni v zimě 10 týdnů a od té doby nic. Nechodí sice jako za mlada, ale rozhodně o mnoho, mnoho líp než před "tabletama".

Offline navarama

  • *
  • Příspěvků: 15
  • Karma: +2/-0
    • E-mail
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #6 kdy: 23 Únor, 2010, 12:41 »
Našim a nejenom starým malamutům vyhovuje velká bouda nacpaná voňavým senem . Sena musí být opravdu hodně . To je jediné co jim vyhovuje a dokáží být zachumlaní pěkně dlouho . A také seno nevyhrabou .
U starých psů musíte  počítat , že je budou bolet klouby (i když 10 let není zase tak hodně ) . Jako prevence chondroprotetika jsou vhodná , ale artrozu kloubu nevyléčí .
Oblek nedoporučuji , klouby stejně nechrání .

Offline danhakl

  • ***
  • Příspěvků: 167
  • Karma: +3/-1
    • E-mail
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #7 kdy: 23 Únor, 2010, 12:57 »
Seno nebo slama?

Offline navarama

  • *
  • Příspěvků: 15
  • Karma: +2/-0
    • E-mail
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #8 kdy: 23 Únor, 2010, 13:12 »
Seno , voňavé !!!  ;)

Clara

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #9 kdy: 23 Únor, 2010, 14:38 »
a hlídat aby neplesnivělo - pokud nemaj boudy v naprostym suchu (seno plesniví víc než sláma)

Lenka

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #10 kdy: 23 Únor, 2010, 20:03 »
Psla jsem "Buď alespoň obléci (ale stejně leží na studené zemi)", takže je mi jasné že není oblek 100%ní řešení. Stejně tak jsem psala, že bych ho dala do tepla domů. Naši psi všechno z boudy tahají a vyhrabávají. I voňavé seno ???. Jednomu psisku vyrželo, ale za pár dní z toho byla "drť" a tak jsem ho měnila celkem často. Ještě že mám kde brát ;D ;)

sonic

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #11 kdy: 23 Únor, 2010, 22:17 »
To Navarama: v boudě, kterou má v kotci, leží jedině, pokud je v kotci zavřený. Když je volně na zahradě, což je většinou, raději mrzne na studené zemi :-). Je účelné dát mu seno na zem na místo, kde lehává? Jak se teď "oteplilo", už ho musím domů lákat, moc tam spát nechce. Ale chodí velmi špatně, tak ho chci nechat v teple co nejvíc. Přes den, kdy je venku, bych mu aspoň nastlala někam to seno, ale jestli to má smysl.
K věku - možná máte lepší zkušenosti se zdravím, jelikož máte kvalitní psy... Tento je už náš druhý bezpapírák (první byl po nepečujícím majiteli, tento z útulku) a oba měli kolem 9. roku velké potíže s klouby. Důvod, proč se ho asi někdo zbavil (mezi jinými potížemi, které má). Doufám, že naše dvě nové fenky (4 a 8 let) vydrží zdravé déle, jsou alespoň z chovu s PP.

Alavis dávám i kvůli úlevě od bolesti, ale asi to nepomáhá. Zkusím asi ten Canvit.

Offline navarama

  • *
  • Příspěvků: 15
  • Karma: +2/-0
    • E-mail
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #12 kdy: 25 Únor, 2010, 12:15 »
Myslím ,že chondroprotetika neuškodí . Našim psům chutná FITMIN - KLOUBY , a není zas tak drahý.
Naši malamuti mají velký domeček - boudu na zahradě a opravdu v něm velmi rádi lehávají , právě v tom seně . Samozřejmě tak jednou za tři týdny jim seno doplňuji . Mám zkušenost že právě v tomhle mokrém a studeném období jim to dělá dobře. Alespoň vypadají spokojeně .
Je od vás velmi šlechetné , že jste se ujali malamutů s útulku, není to jednoduché , to věřím. Držím palce ať se vám daří a uvidíte že jarní sluníčko vašemu psímu důchodci určitě pomůže :-)

Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #13 kdy: 25 Únor, 2010, 18:02 »
Před dvěma lety mě opustili tři malamuti, všichni se dožili něco přes 13 let (byli to sourozenci). Problémy měli stejné jak popisuješ. Jenom chci připomenout, že léky jako Movalis působí krvácení do trávicího traktu a následné bolesti. Je nutné k nim přidávat jiné léky, které to tlumí (např. Primamed). Na bolavé klouby nebo úrazy (ne preventivně) se mi osvědčil ChondroCan od Orlingu.  Obsahuje i protizánětlivé látky a částečně tlumí bolest.
Jde samozřejmě o "lehké léky" a pokud to nepomůže, je třeba zvolit těžší kalibr. Ale tohle posouzení a aplikaci bych ponechal na vet.
Pod psy byly dobré jakékoliv staré madrace umístěné tak, aby na ně nepršelo. Největší problém ovšem byl udržet psy v čistotě. Pokud se pomočí a následně v tom leží - pak začnou opravdu potíže, zvláště když rezignují na hygienu srsti.
Co se týče zimy, s tím problém nebyl. Nechali se přikrýt i dekou. Starou srst je opravdu třeba odstranit - nehřeje a přivádí vlhko až na kůži. Starý pes, který se sotva plazí a žere jenom když se všichni kolem modlí už ani moc nemetabolisuje a se zahřátím má problém, i když je to seveřan.
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

sonic

  • Host
Re: Starý malamut - dávat v mrazech oblek?
« Odpověď #14 kdy: 25 Únor, 2010, 21:28 »
Navarama: to seno máte teď asi někde na půdě nebo v kůlně, že? My venkovani začátečníci jsme v domku teprve chvíli a jakožto v novostavbě tady nikdo s úložištěm sena nepočítal :D... Budeme muset něco vymyslet  ;) Dnes jsem zorganizovala bleskovou akci a získala jsem pro psy druhou boudu, dali jsme ji před dům, aby mohli psi být v boudě a zároveň byli v centru dění, tak si ji okoukli a stejně spí venku před dveřmi, je to beznadějné  :D

Akim: vet mi dal k tomu Ranisan, takže snad dobrý - no místo chronického průjmu má pes najednou zácpu... V letáku se píše, že se to má dávat 5 dní, tak jsem to včera dobrala a budu pokračovat jen v Alavisu. Až ho doberu nebo jestli to nezabere, zkusím něco z toho, co doporučujete. Na zdejší rady češu poctivě  :)

Díky!