Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Nepozornost v tahu?!

Autor Téma: Nepozornost v tahu?!  (Přečteno 37585 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #45 kdy: 12 Květen, 2010, 14:44 »
když mi jiné spřežení napadlo moje psy, vyhodnotil leader, že jsem jako ochránce na houby, a začal to řešit preventivně, aby on ochránil svoje holky.

odpověděla jsi si sama  ;D
s dlouhou 8 - 12tkou, to je jasný, že to vždy asi nejde uhlídat, ale tady se bavíme o JEDNOM pejsánkovi na procházce  ;)
jináč mě napadlo NEJ řešení  :D, sežeň dvojkolo, dozadu si posaď  Chlumáka (Honzu)  s  5 m bičem a za odpoledne je předjíždění vyřešený (parkrát mu JCH práskne u hlavy  :D a je TO  ;) )
« Poslední změna: 12 Květen, 2010, 14:51 od VencaN »
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

lucia

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #46 kdy: 12 Květen, 2010, 15:54 »
ale houby o jednom pejsánkovi na procházce  :D na procházce přivolám, projdu kolem psa u nohy apod. bez pokusu se snažit o sežrání jiného, kromě zlejch očí - pokud jsou ti psi v uctivé vzdálenosti a nehrnou se na nás. ale na tom špagátě mu to neumím vysvětlit, ale taky jsme amáteři.. mám 2. psa, čubu, která je zcela nekonfliktí a ta mezi psy prochází bez mrknutí oka. když vidím psa a mám možnost uhnout na jinou cestu, vyhneme se vklidu, to jde za ní - pěkně ho naučila, ale když tu možnost nemám, tak je to malér a musím prostě slézt a "provést ho" no, samozřejmě, že preferuju jezdit v době, kdy je co nejmíň psů tu kolem, paradoxně během poledne, ale les v Praze je les v Praze a asi se nestane, že v jakoukoli dobu nepotkám žádného psa a všechny vychované a zodpovědné majitele,to že já jsem pak o měsíc výchovy zpátky a že si přesně tímto pes vypěstoval ono těšení se, až mu do té huby někdo vleze je prostě už můj problém.. jo, Helo, pán a velitel říkal, že pes potřebuje přesně tohle a když bys byla tak hodná, tak jsme pro to zkusit. kdyby to bylo o průšvih, tak ho do auta zavřít můžu vždycky, ale vzhledem k tomu, že on je jen ten "JEDEN PES"  ::) tak snad ok..

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #47 kdy: 12 Květen, 2010, 16:19 »
jsme pro to zkusit.
Mailni mi na levicek@mushing.cz, teď do Hostěnic máme pilno, super by byl ten pátek 21. tam, můžete si udělat víkend, jinak u nás po domluvě jak se vám bude hodit.

Snaky

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #48 kdy: 25 Květen, 2010, 22:59 »
Ahoj vsichni,
ja bych mela otazku: Co udelas jakmile toho svyho rafana protahnes u nohy kolem psiska co chce sezrat? Jak se u toho citis? Poctive si to rozeber a pokud se ti to nezda ok vypozoruj kdy se citis nadrazene sebejista a trenuj navozeni takovyho pocitu (zni to sice divne, ale vazne to jde.)

Pokud by to melo nekam postupovat zkus se nejdriv zamerit na to abys ho nemusela kolem jinych psu "protahovat u nohy se zlyma ocima", ale zkus to udelat tak, aby si kvuli tobe jinejch psu nevsimal (nejdrive tech co si nevsimaji vas). V sobe si vytvor pocit, ze tam zadny jiny pes neni jen ten tvuj (vim je to tezky). Kdyz to nepujde kdyz budes u druhyho psa blizko najdi vzdalenost na ktere to pujde a nebude si ho vsimat a v te vzdalenosti treba kolem jinych psu delejte kruhy - dulezity je ze se nesmi po tech psech divat a nejlip ani ty... kdyz to pujde musi tam byt radost a pochvala... a hezky hrou tu vzdalenost zkracuj...
Nauc ho ze v nektery momenty existujes jen ty...(pokud to nemate tak nejdriv samozrejme bez psu) jdi na to co nejvic pozitivne (hra, syrovy maso cokoli co je hodne zajimavy). Pokud se i jen trochu bojis ze po nekom vypali a nahubek ti doda jistoty ze se nic nestane tak na kazdou vychazku/trenink s nim. Jde hlavne o tvuj pocit jak jistoty tak nadrazenosti. Az nebudete na vychazkach resit "protahovani" bude trenink myslim OK. Chce to trenovat, trenovat, trenovat...zamer se na trenink pozornosti (na tebe) a radosti, i kdyz se to nezda hodne veci se tim vyresi "samo".
Hlavne tvuj pes musi pochopit jake chovani je spravne, ne jen jake je spatne. Pokud to nekde neresi a nekde ano klidne to muze byt jen zacarovany kruh tvych pocitu a jeho reakci. Hlavu vzhuru pro Tebe toho je schopny.

Snaky

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #49 kdy: 26 Květen, 2010, 00:46 »
 ;D Heh jak si to po sobě čtu zní to hodně tak, že psi nesmí trestat a je potřeba jen chválit a chválit a chválit. Ano chválit je potřeba, ale výsledek musí být takový, že když po svojem parťákovi náhodou "vyběhnete" tak by měl pokorně ("plazivě") utíkat k vám ne od vás. Prostě chválit, když je za co - vytvářejte ty situace. Když není za co pochválit přejděte to jako by se nic nestalo a hned si vymyslete jak to příště udělat jinak tak aby to šlo s pochvalou. Když krutě poruší pravidla (z pohledu psa ne vašeho...) tak máte z pozice vyššího místa psí právo po něm vypálit... jak to uděláte je jedno, ale musí to být rychlý jako švihnutí bičem a stejně rychle po projevu pokory to musí být pryč, jinak jste z psího pohledu krutě nespravedliví :)  Prostě vy jste jeho "bůh" a aby to pochopil musí pochvala a radost být všude kde to jde... a tresty musí být spravedlivé. V praxi to pak vypadá tak že ve 20% nezvládnete sebe :) 75% byste měli chválit (mlaďochy... postupně se správný vzorce zažijou a výrazná pochvala není potřeba) a v 5% trestat (obyčejně taky platí že mlaďochům je potřeba častěji a důrazněji připomínat, kde je jejich místo, u starýho psa není trest potřeba klidně rok, dva...). No nebo tak to ideálně vypadá u mě ;)  A hlavně klíčový je jak se u toho co děláte cítíte... když budete radostně vískat a tančit a vevnitř to ve vás bude vřít pes nebude vědět proč jste naštvaní... naučte se správně intonovat... pochvala - radost tak musí i znít... to znamená že by měla být tónově o něco výš než mluvíte normálně, dobře pomáhají slova, kde je hodně ííííí... a měkkých hlásek... takže například víííborně, šííííkovný, jééííí, masšíííčko (ale taky šííííípek, křřříííížala :D ) zatímco k trestům a důrazným upozorněním je potřeba hlas položit co nejhlouběji a mluvit potichu (klidně hrubě šeptejte)... a pomozte si tvrdými souhláskami, a slovy kde se nevyskytují ííííí ... "Ty HOVADO, HHHHeJ!, FUJ, CHRRRRAň tě ALÁHHH...ZamoRRRDuju tě takovým způůůsobem..." a hezky pomalu zřetelně a důrazně to zašeptejte (nekřičte...pes křiku nerozumí a bavíte okolí..) Paradoxně slovo HODNÝ se na chválení moc nehodí... musíte to umět správně vyslovit "ˇhodnýíííííííí" ale stejně kvůli tomu H to na radostnou pochvalu moc nepoužívám.

Příklad jak dosáhnout pozornosti (lákání na pamlsky apod. se mi neosvědčilo...)
Tedy mám psa třeba u nohy, sedí a živě pozoruje nějaké dění kolem. Ale já chci aby kouknul na mě protože po něm budu v následující chvíli něco chtít. Co tedy můžu udělat? Vrazím mu před čumák nějakou dobrotu, která ho upoutá... co bude výsledkem? Když nemá před čumákem dobrotu zajímá ho okolí... Takže jak jinak? Důležité je že pes má pozornost zaměřit na mě, takže nejdřív musím udělat cokoli aby na mě kouknul... já třeba používám hravé zatáhnutí za ucho (nesmí to bolet a nesmíte se u toho cítit agresivně! Pozor ten pocit je hodně důležitý!) nebo zvyšující se intenzitu škubání za obojek, ale můžete použít i cokoli jiného fouknutí na čumák, chycení za nohu, tlesknutí, hvízdnutí... OKAMŽITĚ jak se na vás podívá obrovská radost (to snad nemusí nikdo hrát :) ) a pak i ten pamlsek/balónek... Samozřejmě tu na začátku musí být alespoň minimální předpoklad, že té pozornosti můžete dosáhnout :) - když je nevhodné prostředí, špatná nálada, tak necvičit. Aneb rozdělit každý cvik na co nejmenší a nejjednodušší kroky pokud to jde. Čím více malých a snadno pochopitelných kroků tím rychleji budete v cíli ;)

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #50 kdy: 26 Květen, 2010, 09:49 »
.. a je potřeba jen chválit a chválit a chválit...

Viz knížka Čtyřnohý kamarád aneb pozitivní motivace v praxi, MVDr. Martina Klimešová
k mání na eshopu Šimona a Karolíny ... (pozor reklama  ;))
http://www.dogsandfun.com/obchod/ctyrnohy-kamarad-aneb-pozitivni-motivace-v-praxi-p-187.html

Jinak Lucka a "vrahounek" dorazili do Hostěnic, pes silně dominantní, šli jsme se projít, vedle něj alaskán Sandy, který na něj vůbec nereagoval, přetrvalo stále přemýšlení, kterou skulinkou v by se mohl jít rvát, aby Sandyho pokořil. Když jsem byla moc vlezlá s chválením, vyjel i na mě, což byla spíš moje chyba. Ale na druhé straně když jsem seděla vedle něj a hladila a moc chválila Sandyho (ten byl v sedmým nebi jako vždy), tak mu několkrát ujelo zavrtění ocasem, jako by se chtěl taky přidat, jakoby mu záviděl (?).  Metody na které jsem zvyklá, u něj nefungovaly, tohle nebylo o tahu, ale o celkovém nastavení psa.
Každopádně Lucka se vybavila výše uvedenou knížkou, tak doufám, že nám někdy dá vědět, zda to nevzdala a co na psa platilo. Budu držet palce!

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #51 kdy: 26 Květen, 2010, 10:01 »
 ;D nej řešení je stejně s Chlumákem ... ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #52 kdy: 26 Květen, 2010, 10:45 »
Jak jsem psal vyse - STAHOVAK!
Helo: Takovyho "milouse"mame jednoho doma. Neplati nic jineho, nez pevna ruka.
Zrovna vcera a predevcirem: Prochazka, nasi 2psi, ja za obojek jedno, zena druheho. Ze zatacky vybehli na volno dva psici. Mam jednu ruku volnou, tak hladim naseho drtikola ( NKO - 9let ). A UUUPLNE v pohode.
Vcera: jdu sam, drzim oba dva psy za obojek ( bezhlazeni ) - totalni maso! Kdybych toho kratase pustil, tak z toho Nem.pince nezbyde vubec nic. Nejaky pes to holt ma takhle hozeny do konce zivota. V 11mesicich nam ho napadl pitbull. Do te doby se plazil i pred krysarikama!!!!! Pak se to zlomilo a byl konec kamaradsovtu. Jde o dominantniho jedince, kterej tomu veli! Nastesti ne mne. Ver, ze do takovyho psa, se vejde daleko vic parforse, nez do daleko silnejsiho a o tretinu vetsiho ESP, co mame doma. Tomu skutecne staci k vychove videt, jak vychovavam NKO - a je klid. Toho samo chvalim, ...ale ten je nejistej! Tvrdej pes si je kur*na jistej a tam to nema cenu. Je dobre, ze toho psa videl nekdo, kdo muze porovnavat. Rozhodne to na me pusobi tak, ze pesan si dela co chce. Ver mi, ze nasi psi by po cloveku ani nezavrceli. NKO to jako malinky zkousel.  ;D ;D ;D ...myslim, ze na lidi je TOTALNE neprekonatelnej - totalni duvera - laska!

Snaky: ..chvalit chvalit chvalit ....
        ...na psa, co ma v ocich "krev", je dominantni a vubec tomu veli????? Fakt jsem se smal.... videl jsem sam sebe pred 8lety!hihihihhi ....a pak jsem s prosikem skoncil u myslivcu a se stahovakem v kapse.

Cau Tobi

Clara

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #53 kdy: 26 Květen, 2010, 11:00 »
pokud má člověk se psem vypěstovanej dobrej vztah a pes bere pána jako "boha", pak jde
naučit cokoli i dominantní hovádko. Pokud tam neni respekt, nezmůže člověk nic...
mám doma dominantního beaucerona - psa. Když to přeženu s trestem - ihned mě upozorní
vrčenim. Ale tim že už ho znam, tak nějak vim co můžu čekat a kam až zajde. Zatim žiju
Ale to je jiná kapitola, jiný plemeno, jiná liga, jinej sport. ale v podstatě to platí
u všech - všechno postavíš na základech - na vztahu a zdravym respektu, jakej si vytvoříš.
Plus přiměřený trest v pravou chvíli když je to potřeba....

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #54 kdy: 26 Květen, 2010, 11:10 »
Neplati nic jineho, nez pevna ruka.

Tobi, vůbec se nechci přít co je lepší. Léta jsem žila pod vlivem "přirozené komunikace". To co jsem viděla u Martiny je z naprosto jiného soudku. Martina mi trpělivě vysvětlovala, že psi vedení přirozenou-dominantní- metodou založenou na tom kdo je tu šéf, budou fungovat jen tehdy, když nad sebou tu pevnou ruku cítí. Nebudou fungovat dětem, klientům...
Psi kteří nad sebou získají kontrolu pomocí pozitivní motivace fungují každému, protože.. sami chtějí

Akorát že vysvětlit psu kdo je tu šéf (nebo zlomit psa), je otázka chvilky. Naučit psa (sebe)kontrole přes pozitivní motivaci je nesmírně náročná piplačka, vyžadující pochopení principu, hodně sebekontroly a důslednosti a hlavně hodně času...

Osobně jsem si to zařadila do seznamu věcí, co bych se chtěla naučit. Barču, která byla u Martiny déle, tahle metoda oslovila velice moc. Já ji vyzkoušela jen 1x na puberťáka co vyžadoval štípáním mou pozornost - a fungovalo to.
Podle Martiny to funguje i na ty "zlé" psy, i na klasické cvičákové záležitosti..

Nemám v úmyslu někoho přesvědčovat o té či oné metodě, Snaky zjevně jede na pozivní motivaci, takže jsem přidala odkaz pro ty, které by to mohlo zaujmout.



Offline Stoky

  • **
  • Příspěvků: 89
  • Karma: +14/-7
    • Chovatelské potřeby
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #55 kdy: 26 Květen, 2010, 11:59 »
2HelaL:
Máš nějakej závěr? Špatná socializace, nebo porucha chování?
Když po tobě vyjel, co udělala panička?

2Tobi: S Chelskou jsem to měl úplně stejný, když jsem ji v roce zatahával na kole, tak mě ji napadl labrador a od té doby byla dost nevyrovnaná i ve své smečce. Verča si ji vzala do parády a když už to vypadalo nadějně a i na závodech nedělala bordel při předjíždění, tak ji napadli v jedné hospodě dva piti. Když pak šla do rvačky, tak s jediným úmyslem a to zabít. Podotýkám, že jako správný šéf smečky jsem všechny problémy řešil já a náležitě potrestal jakýkoliv její úlet. Platila zde pouze tvrdost, důslednost a ujasněné role ve smečce. Potom jsem ji mohl (vždy s košem a pod dohledem) pustit i u Levíčků na dvoře mezi ostatní psy.
Neexistuje u nás, aby pes zavrčel na člověka. V rámci socializace i po ní vytváříme modelové příklady různých situací, (neznámí člověk bere misku s jídlem, překračování psa, nebo odsunutí psa když překáží, jídlo na povel...). Když pes vysírá, praktikujeme tresty dle Rudy Desenskýho, prvně varovat, podruhé setnout, potřetí "přizabít".
Chválení, pamlsky a správná intonace jsou velmi důležité součásti výchovy i výcviku. Pokud se je člověk naučí správně používat, pes není zmatený a reaguje přesně.


Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #56 kdy: 26 Květen, 2010, 13:05 »
......Nebudou fungovat dětem, klientům...
Psi kteří nad sebou získají kontrolu pomocí pozitivní motivace fungují každému, protože.. sami chtějí.......

Hela: Ano to mas pravdu. Loni v Plzni jela zena projet naseho Richarda. Cestou ( 1,7km ) skocil za krk Krenovi, pak na kone M.Swiderskeho . Zena prijela vyklepana jak startka. 2. den se mnou bezel stafetu, vsichni nasackovani vedle sebe - adrenalin by sedal prehazovat vidlema. Jednou to R.zkusil na psa vedle ( myslim, ze to byl Vlada Safr s pujcenym psem ) - BUM, facka a byl klid. Celou trat v poho - mijeni s pitem atd. Samo jen proto, ze byl se mnou a ne s zenu / ditetem. Takovyhle pes, to bere NAPROSTO jinak. V zivote bych si nedovolil dat Flekovi ( ESP ) facku, ausgerechnet na startu! ale zase by na nej mohla pusobit i zena pozitivne.  ;) a urcite by to fungovalo.
Psa jsem nevidel a radit po netu je z vetsi casti hloupost. ale z toho co ctu soudim, ze ten pes je dominantni, tvrde pohavy a na 95% nevi, kde je jeho misto ve smecce. Pokud je to spis ohar, naordinoval bych tvrdy DOWN na stahovaku a downoval bych fakt za trest. Casem, az se podda, bude lehat sam a rad. a pak muze prijit na radu to chvaleni, pak to bude cele fungovat. ale pokud si ten pes dela co chce a je si sam sebou priliz jisty, tak si muzes pozitivne myslet jak chces. Takovouhle povahu to proste nebude zajimat. Maximalne tak upevnis jeho pocit velitele.
Vzdycky jsem chtel vychovavat psa v lasce, protoze laska plodi jen lasku ( PEACE!!!  ;D ) a rana jen ranu. Aspon jsem to kdysi casto hlasal. Rici nam ale dal FAKT poradnou lekci.
Ale opakuji, ze jsem psa nevidel. POkud ho v dobe, kdy ho mel predchozi majitel,napr. napadl pes v postrojich, tak to zcela meni situaci. Ale z mojich zkusenosti bych to spis typnul na to, ze ho nekdo mel pred tim, nezvladal ho, tak sel o dum dal.
Precti si, co pises na strankach Samoty o alfa jedinci, ktery na sebe bere drime chranit..... Je to velika pravda.

Stoky: Rici se snesl jen se taryma Porubakovic psama. ( protoze od nich dostal na Babylonu nasup ) S mladejma uz ne. Pustit ho k nekomu na stake je regulerni sebevrazda.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #57 kdy: 26 Květen, 2010, 13:31 »
2HelaL:
Máš nějakej závěr? Špatná socializace, nebo porucha chování?

Na místě jsme mluvili o špatné socializaci. S odstupem mi zůstal pocit přemýšlivého hajzlíka, který si chce dokazovat že je king, když to jde, přitom přesně vyhodnocuje své možnosti (jak je dlouhé vodítko..)
Ale myslím, že to na dálku není ono, chce to vidět, takhle v diskusi co člověk, to názor.
Já jsem metr na takto postaveného psa neměla. Já takové psy naštestí nepotkávám.

Tobi: pes má asi krev nějakého bulíka-stafa? maskovanou za retrívrovitý vzhled. Asi se vykřížily fakt ty "nejlepší" vlastnosti..
Vypadal že pánečky v běžných věcech respektuje (a ví že na vodítku a s košíkem toho moc nenadělá). Ale pocit jsem měla jiný než se Stokym a Chelseou (jsem ochotný tě zabít, když překročíš hranice), jiný než se Slávkem Netíkem a jeho úžasnými 3 bulíky (naprostá kontrola)
Ten pes není úplně pro "normální" lidi s běžnými zkušenostmi, debata na dálku může nadělat víc škody..
« Poslední změna: 26 Květen, 2010, 13:33 od HelaL »

lucia

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #58 kdy: 26 Květen, 2010, 14:16 »
ufuf, koukám, jak se tu rady pěkně rozrostly  ;D děkujeme za to a předevíším Hele, že si na nás udělala v Hoštěnicích čas, i přesto, co bylo tam za mazec  ;D

asi tak, se psy nemám osobně zcela malou zkušenost - měli jsme již 2 velmi tvrdě dominantní jedince, kteří byli perfektně vyvičeni a k mě trápícím záležitostem docházelo zřídka /u toho prvního vždy u nás na zahradě, kde ale ten člověk neměl nikdy co dělat a pes si hlídal svý - stejně to pak ale člověk musí právně řešit a má problémy/. o to, že tento pes bude fungovat dětem, klientům bez mého dozoru rozhodně není řeč - nebude. dle mojich zkušeností jsou 2 druhy psů - psi, kteří pozitivní motivací, ranou, čímkoliv fungují prostě více lidem - např moje fena - ví, že s ní jde mamka, bude jí poslouchat na slovo, i když jí mamka nikdy necvičila, protože jí z toho kápne procházka. pak druhý typ - tenhle had, který si prostě svého člověka vybral a jiné lidi potřebovat nebude. komu ho dám na vodítku, jde s ním a je i docela "hodnej" jen proto, že jsem já chtěla, aby s tím člověkem šel. půjčila jsem ho na běžky kámošce, na kterou taky vrčel - okřiknut, zavřen /má panický strach ze sklánění se lidí nad ním, já už ale nemám problém si na něj doslova lehnout/ a vyváleli se tolikrát, že to ani není možný - vždycky bez pípnutí se tou holkou, kterou viděl prvně nechal vymotat, ať měl šňůru kdekoliv - ale byla jsem nablízku já.

psa nenechám dělat co chce a nemám problém v pravou chvíli trestat, u něj ale kdybych ho prokopla je to prostě buřt, asi proto, že ho někdo tloukl. udělala jsem dost zásadních chyb. nejprve si bydlel asi 14 dní na zahradě a nikdo po něm nic nechtěl - psa jsem se opravdu snažila někomu umístit. pak jsme mu začali zvedat seběvedomí - při prvním připnutí vodítka se skácel jak mrtvola a pochcal se hrůzou, co bude následovat! to mě dost překvapilo. pak jsme řešili jeho zdravotní problémy ohrožující život a když byl zachráněn a stabilizován, tak přišla výchova. takže jsem mu nejprve zvedla sebevědomí, ukázala mu ze sebe jen tu hodnou paničku... a když to jako moc nefungovalo a teprv pak "výcvik jak řemen" - snažím se po dobrým, ne vždy to ale je to pravé, mlácení, vymetení s ním apod jeho agresi na cizí objekt jen zhoršuje, takže ho držím pod krkem, což vypadá nevině, nikdo na mě policajty nezavolá /jednou dostal jednu! ránu za neuposlechnutí a musela jsem doslova utíkat z obklíčení rozhořčených lidí, maminek a rybářů/ a je to o dost účinnější..

chodí na stopce, většinou i s náhubkem, ve kterým ho ale nezapřahám. o těch mojich emocí - jo, měla jsem hrůzu, když se k nám hnal pes, ale člověk tak nějak otupí, takže cizího nevychovaného psa vyndavám Blondysovi z huby již s ledovým klidem, pokud se mi nezadaří zabránit, aby na nás ten pes skočil - fakt to dělaj, normálně ježící se pes a oni mu skočí na hlavu, jak to asi pro ně skončí, když on se na to jen třese. můj pes je natolik vychcaný, že když dostane příkaz stůj, tak stojí a jen lehce hne hlavou a příkaz drží i s tím psem v hubě. pokud ten druhý člověk hystericky neječí, tak na mé ledovým  hlasem pronesené, fujtajxl pust to pouští. buhužel ho to pro příště naspýduje na dalšího a já se vrátím min o 14 dní ve výcviku tolerance zpět. těm lidem je to fuk. takových tu máme mraky. když jsem dosáhla, že mi pes zahybá skoro 5metrů u cizích psů kam chci já a nechce je sežrat, tak jsme potkali blbku s jezevčíkem a jsem zpátky na 10m. vhoštěnicích otupěl a je na 2m /ale to si ho ještě nedovolím tak blízko v zápřahu/ se psem samozřejmě byla válka v postroji i s ochcáváním, ale díky mé dlouhé noze to i z kola celkem rychle pochopil... u koloběžky ví, že ta noha zas tak dlouhá není, takže jsme museli pořídit šikovnou větvičku..

10. jsem objednaná u desenského, tak pak povím.. zda jsme já i pes zlomeni, či to k něčemu bylo :-)

mám 2 cíle, které se navzájem nevylučují. 1/ psa mít povely pod kontrolou natolik, aby ty psy ignoroval a taktéž zvěř v lese /díky té chodí na té stopovací šňůře/ - částečně splněno, vyběhne za psem za účelem rvačky - vždy odvolán, tudíž důvod k pochvale, čím víc hrozilo se servat, tím víc chválím, od zvěře asi ještě ne.

2/ psa nějak "dodatečně" socializovat, což by nemělo být tak těžké, protože v mojí domácí smečce celkem funguje, aby prostě neměl potřebu se servat i v případě, že zrovna bude mít "volno" a nebude mít patřičný povel. na tohle bych se vykašlala, kdyby ten pes nebyl ješět mladej.

z mojeho soukromého kynologického hlediska - zvládnutí tohodle psa s tvrdou hlavou, kterou bohužel měl za svůj dosavadní život možnost používat až až, to je výzva  ???

Clara

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #59 kdy: 26 Květen, 2010, 14:56 »
co mu asi R.Desenský "promluví" do duše......

jo, je to blbý trestat svýho psa před cizíma lidma....ale člověk nesmí propadat výčitkám
kvůli brblajícím čumilům  (např. Image-lidi s jorkšírama, matky s dětma na výletě, důchodkyně
s pudlíkama....) který ti s výchovou rozhodně neporadí...