Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Proč to dělá? - nevraživost psů mezi sebou po narkóze

Autor Téma: Proč to dělá? - nevraživost psů mezi sebou po narkóze  (Přečteno 15113 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Martina

  • Host
Včera navečer jsem byla s mladším psem(5) na veterině na čištění zubů ultrazvukem.Když jsem ho donesla domů ještě skoro spal a starší pes(10) na něj útočil. Mladší taky vrčel. Nedovolila jsem žádnej kontakt i když jsme byli v jedné místnosti. Je to normální,že ho chtěl napadnout?díky
« Poslední změna: 06 Březen, 2010, 19:39 od tombru »

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #1 kdy: 06 Březen, 2008, 15:33 »
Můj názor je že je to normální. Zvířata v přírodě napadají a snaží se vyhnat nebo zlikvidovat nemocné a divně se chovající jedince (což ten váš po narkóze byl). Pro smečku, stádo, hejno...takoví jedinci představují ohrožení. Mladší pes asi vrčel, protože cítil že není v pořádku a neubránil by se...tak strašil preventivně....

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #2 kdy: 06 Březen, 2008, 15:41 »
podle mě taky normální
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

Mirka

  • Host
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #3 kdy: 06 Březen, 2008, 16:34 »
podle mne to teda normální neni -  hned bych staršího sejmula, moji psi po sobě vrčet nesmí!!!!!!
U nás, když byla fena v narkoze, tak pes u ní seděl, olizoval jí obličej a žduchal čumákem do hrudníku. Podotýkám, že něžně, až jsem si říkala, jestli ji snad nedělá masáž srdce. Máme tři psy (2 feny a psa) a vždy se k tomu, co byl v narkoze chovali velice ohleduplně a spíš byli bezradní z celé té situace.
Pak obrovská radost, až se ten dotčný (á) definitivně probudil (a)

VencaN

  • Host
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #4 kdy: 06 Březen, 2008, 20:34 »
podle mě taky normální....ALE ve větší smečce bývají "parta" , který se "milujou" a druhá, který se "nemusej"  .... tak asi tak... ;)
to Mirka : prostě ošetřoval jednu ze svejch holek....

Mirka

  • Host
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #5 kdy: 06 Březen, 2008, 22:57 »
u nás byl na operaci vůdce smečky a přivezli jsme ho domů ještě pod narkózou dali na klidné místo v zahradě na deku a přihnal se druhej psík, ještě teda mladej a bylo to kouzelný očuchal ho a pak se zakousl do deky a normálně ho přikryl 

Ale u vás jde opravdu o to, že slabší a nemocné členy smečky ostatní šikanují protože jim to dovolíte, prostě musíte psům vysvětlit že šéf jste vy.

VencaN

  • Host
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #6 kdy: 07 Březen, 2008, 07:19 »
nejsme s nima bohužel 24 hod denně, v mojí přítomnosti se rozmíšky nekonají...
ale pokud nastuduješ něco z etologie, pak se nebudeš divit.. ;)

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #7 kdy: 07 Březen, 2008, 13:45 »
ano, Vendo... co víc říct..
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

Offline Gwen a Dinulka

  • **
  • Příspěvků: 75
  • Karma: +12/-2
    • Moje fotky
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #8 kdy: 07 Březen, 2008, 16:36 »
u nás byl na operaci vůdce smečky a přivezli jsme ho domů ještě pod narkózou dali na klidné místo v zahradě na deku a přihnal se druhej psík, ještě teda mladej a bylo to kouzelný očuchal ho a pak se zakousl do deky a normálně ho přikryl 

U nás, když byla fena v narkoze, tak pes u ní seděl, olizoval jí obličej a žduchal čumákem do hrudníku. Podotýkám, že něžně, až jsem si říkala, jestli ji snad nedělá masáž srdce. Máme tři psy (2 feny a psa) a vždy se k tomu, co byl v narkoze chovali velice ohleduplně a spíš byli bezradní z celé té situace.
Pak obrovská radost, až se ten dotčný (á) definitivně probudil (a)

;D ;D ;D ;D

Hezký, tohle budu vyprávět dětem před spaním, jestli si teda někdy nějaký pořídím.... ;D ;D ;D

Mirka

  • Host
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #9 kdy: 10 Březen, 2008, 07:30 »
Gwen, moji psi se opravdu takhle chovají. Jsou socializovaní a tvoří smečku, která mě uznává jako vůdce!

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #10 kdy: 10 Březen, 2008, 07:51 »
Mirko, ono to není tak jednoduché... záleží i na složení smečky, situaci a "momentální náladě" ve smečce.
Přírodu nenacpeš do žádných tabulek a ani učebnice etologie neplatí vždy a nedají se napasovat na každou situaci...vždycky když si myslím, že už to mám zmáklý a rozumím tomu co a proč psi dělají, tak mi ukážou že to vůbec není pravda...

Příklad: dvě smečky, dvě "stejné situace" a naprosto rozdílné chování...
Měla jsem malamuta s epilepsií, obrovské zvíře s naprosto přirozenou autoritou u ostatních psů...kámoška měla jeho bráchu se stejným zdravotním problémem a taktéž doma smečce šéfoval... Moje smečka se při záchvatu snažila psa zlikvidovat...u kámošky (kolem toho jejího) psi při záchvatu chodili a dělali že to nevidí... A teď babo raď...proč?
Složení smečky? U mě nepříbuzná zvířata, u kámošky (mimo jiné) jeho máma a ségra?
U mě druhý pes tříletý, který bytomu moc rád velel..u kámošky pes roční, který si ještě na nějaké velení netroufal?

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #11 kdy: 10 Březen, 2008, 08:48 »
Taky si myslím že to bude jiné jak u různých "smeček", tak i v rámci jedné smečky podle toho kdy a kdo se tak "podivně" bude chovat. Probírání z narkózy je jak pro probírající se zvíře, tak pro jeho zvířecí okolí něco neznámého a hlavně podezřelého.

Pak už jen záleží na konkrétním rozpoložení jedince a smečky. Probírající se jedinec se může cítit v nebezpečí, protože je oslabený a vrčí preventivně na své okolí, to samé okolí ho může chápat jako potenciálně nebezpečného, protože se divně chová.

Třeba u nás pokud je po narkóze někdo z nižší pozice ve smečce, není to problém, horší je to u toho co je na prvním, nebo druhém místě. Podřízení psi si většinou nenechají újít příležitost pokořit své vůdce a oslabení po narkóze je prostě příležitost (oni jaksi neví že jde o nějaké uspání). Mám teď na mysli smečku psů severských plemen, kde je hiearchie velmi často velmi výrazná.

Každopádně my po narkóze vracíme psa do smečky až je natolik probraný, že může bezproblémů chodit. No a vlastně poslední dobou to už ani není nutné, protože po veterinárním zákroku vyžadujícím narkózu, nám psa vrátí až po jeho probrání - součást péče po zákroku u veterináře (také jeho pojistka, že vrátil zvíře živé a že nedošlo k zasadním chybám při péči po narkóze na straně majitele psa).

Takže na jedné straně se může zdát divné jak vrčení a napadání, tak až "lidské" opečovávání a naopak.

Možná by stálo za to sem do téhle rubriky hodit nějaké odkazy na literatůru ohledně chování psů, ale na nějakou která se vám zdá oprvdu dobrá. Dnes vychází hodně knížek a občas se jejich informační hodnotá zdá dost pochybná.

Stačilo bu jméno knížky a autor, případně vydavatelství, pak už si může každý zkusit knížku podle toho sehnat, nebo půjčit v knihovně. Pokud by byl nějaký internetový odkaz na nějaký zajímavý članěk tak samozřejmě také.

Když se sejde pár zajímavých odkazů a informací, můžeme tknížkám a článkům udělat samostatné téma. 

 

Offline terez

  • *
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +0/-0
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #12 kdy: 10 Březen, 2008, 09:34 »
Paní Mirko, můžu se zeptat jaké máte psy? Ono to totiž jinak funguje třeba u pudlů a jinak u severských plemen. ;)

Offline terez

  • *
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +0/-0
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #13 kdy: 10 Březen, 2008, 09:41 »
Pro paní Mirku : A jinak, z Vašich příspěvků mám pocit, že Vás už znám...dávali jsme si inzerát, neb jsme měli dva psy, kteří bojovali o post vůdce smečky. Byl to opravdu boj na život a na smrt, museli jsme tedy jednoho věnovat. A nějaká dobrá duše nás vyloženě setřela, že nejsme opravdoví vůdci smečky, že ona to má jinak, stačí se křivě podívat a její psi ani neceknou ;).Určitě jste to musela být Vy, ta podobnost příspěvků je neuvěřitelná! Milá paní, vůdci jsme, ale ve smečce to funguje jinak..je tam šéf a podřízení a podřízení chtějí být šéfi a feny se nemají rády..tak to prostě je..

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: Proč to dělá?
« Odpověď #14 kdy: 10 Březen, 2008, 10:04 »
No my do menších bitek v naší smečce pěti haskounů také nezasahujeme, pokud už to nepřerostlo únosnou mez a nezačíná "téct krev". Pokud si za občasných šarvátek a lítání chlupů udržují pozice ve smečče sami, není třeba je pak stále hlídat, nebo je mít uvázané a pouštět jen po skupinkách co se snesou.

V okamžiku kdy z naší pozice jako nejvyššího velitele smečky začneme potlačovat sebemenší šarvátky na nižších úrovních, psi využijí jakékoli příležitosti při naší nepozornosti nebo nepřítomnosti, aby si nahromaděné potlačené pudy hiearchie vyřídíli a to s náležitou razancí.

Odkoukali jsme to od našeho lídra, ten se také zapojuje do rozhánění bitek svých podřízených mezi sebou jen občas, když asi vyhodnotí že teď už je to moc. A asi si také přihřeje svoji polivčičku jako velitelská autorita.

Myslím si že tohle platí hlavně pro severská plemena - tedy respektování tvorby jejich hierarchie.

Ale nechci tím říct, že je to nějaké univerzální řešení, některí psi si prostě nesednou za žádnou cenu - no zkrátka jako někteří lidé...