Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Předjíždení

Autor Téma: Předjíždení  (Přečteno 22496 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Kryspi

  • **
  • Příspěvků: 62
  • Karma: +0/-8
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #30 kdy: 25 Listopad, 2014, 13:05 »
Bavíme o pravidlech, předjíždění, závodění nezávodění, atraktivitě našeho sportu pro nové lidi atd ... na té diskusi je vidět jedna věc. Jsme strašně nesourodá skupina lidí a psů. Máme dvě možnosti buď být každý maximálně tolerantní a vyřešit si vše přímo na trati nebo po dojezdu výměnou názorů mezi konkrétními aktéry. Nebo zásadně změnit celý systém mushingu. Já, honič vteřinek v rámci svým schopností, schopností psa a materiálu, který mám k dispozici asi nikdy nepochopím ty výletníky. Ne že bych je nesnášel, ale nevím co je pudí chodit na závody, když nemají v nejlepším slova smyslu ty nejvyšší ambice. Mě na tom baví překonávat se, přibližovat se těm nejlepším. U některých to nevidím. Např. nevidět spřežení Romana Habáska, myslel bych si, že husky se nedají natrénovat a že jediné k čemu je tohle plemeno dobré, že může stát i v zimě na stekoutu ... No a ty výletníci a vyznavači country style asi nikdy nepochopí mě :) Na druhou stranu k rychlosti patří umět předjíždět. Toto se dá aplikovat do kategorie dvojek, u spřežení už to zase neplatí. Někdo tady zmínil, že na letošním MR na Horníku se podobným problémům předešlo sestavením startovní listiny, zkrácením startovních intervalů na 30 vteřin (u individuálů) a vložením dostatečných mezer mezi kategorie ... Pokud to fungovalo ve všech kategoriích dejme to do jakéhosi manuálu pro pořádání závodů.
Stejně tak start nelicencovaných na konci závodu nebo bloku kategorií má své kouzlo, pokud uvidí, že k licencovaným nemají svojí výkoností daleko, budou mít motivaci licenci získat a výkonnost zvýšit. Nebudou mít závod "zkažený agresivními rychlíky". Konkrétně v Bělči navrhuji toto opatření: spojení tratí mid/sprint před cílem oddálit a souběh tratí držet rozdělený (oranžovou síťovinou) do co největší blízkosti poslední pravoúhlé zatáčky, tak aby se tam stočily i dlouhá spřežení. Trať je v tom místě dost široká a pokud v souběhu vedle sebe uvidím rychlejšího závodníka (můžu se i snadno ohlídnout) dokážu jemně přibrzdit, v případě rychlejšího závodníka vymáčknout ze sebe maximum a být v kritickém místě dřív. Mějte se dokud nejde o vážná zranění a pokousané psi berme to sportovně a spíš se naučme předvídat a dané situace řešit tréninkem, šikovností a tolerancí. Díky za závody v Bělči, mám je rád. Ahoj Kryštof

Offline sulika

  • STK
  • *
  • Příspěvků: 313
  • Karma: +20/-42
    • www.zerodc.cz
Re:Předjíždení
« Odpověď #31 kdy: 25 Listopad, 2014, 13:12 »
Trochu utíkáme o tématu . Je mi jasné , že na pouťáku se potkáme se všemi variantami jezdce . Prosím pozorně čtěte co píši. Píši o tom , že každý kdo leze na trať by měl znát své možnosti a jim přispůsobit své chování.Na závodech se závodí. Stane se i při nejlepší vůli , že se to sejde a smotá . Ale co mi vadí ,je nulová reakce na včasné varování . Pokud se nechá dojet na dotek a potom leze z kola, psa křížem a ještě je arogantní , je někde něco blbě .Za ty roky nám lidi vyvedli pár nedobrých bvěcí a obráceně se nám také povedlo lecos na co nejsme pyšní . Jen jsme potom šli a řekli promiň .To je to co mi vadí. Organizátory závodů nechte být , to ze slušností nemá nic.

Adam

  • Host
Re:Předjíždení
« Odpověď #32 kdy: 25 Listopad, 2014, 13:42 »
Ahoj Adame, nechtěl by jsi někdy svézt s dvanáctkou do pravoúhlé zatáčky ve které je strom? Možná by jsi přehodnotil jak rychle a jak daleko před zatáčkou musím jet a kolik místa tam potřebuji aby si pejsci neublížili o strom? No a když jsi se mě snažil předjet zleva přímo v zatáčce .měl jsi psa vedle mé 200kg čtyřkolky, sám s kolem jsi byl za mnou a já si prostě musel najet, brzděním bych nic nevyřešil. O výsledky opravdu nešlo. Hezký den všem diskutujícím. Pavel Zvolský

Pavle, do psa jsi mi najel az za zatackou na uplne rovine par metru pred cilem. Zaroven jsi byl otoceny na me a rval jsi cosi o ochrancich zvirat. Videl jsi me a musel jsi videt i meho psa. Takze laskave nelzi. Navic jsi o me vedel jiz od sjizdeni trati, kde je take pomerne dlouha rovinka a mohl jsi v klidu pribrzdit nebo zastavit. Pokud ti neslo o vysledek, tim spis nechapu co bys ztratil spetkou ohleduplnosti a slusnosti vuci mne. O tom, ze bys treba po zavode prisel a omluvil se nebo se zeptal jestli memu psovi nic neni se take nestalo.
Vic k tomu nemam co rict.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #33 kdy: 25 Listopad, 2014, 15:15 »
Pěkné příspěvky kluci. variabilnost k mushingu vždyky patřila.

Ale když se něco semele a máte pocit křivdy, využijte možnosti hlásit porušení pravidel po dojezdu do cíle!

stačí vysípat stručně - "Hlásím že jsem měl kolizi s tím za mnou ve žluté bundě - neuhnul mi ..zapište si to "

A pak máte čas a hlavně dvě možnosti:
1. najdete borce ve žluté bundě, vyříkáte si to a je vše OK, do cíle zahlásíte, že jste si to vysvětlili.
2. Borec vás pošle k šípku, má na věc jiný názor - pak sepíšete na cár papíru stručně situaci - "Dojel jsem závodníka se st. číslem NN, vyzval jsem ho ať uhne a on mne odmítl pustit. "  a do hodiny po vašem dojezdu doručíte do cíle. Tímto spustíte proces, kdy vaše stížnost putuje hlavnímu rozhodčímu/řediteli závodu. Ten z toho má sice náramnou radost, ale v důsledku je lepší řešit věc na místě mezi zúčastněnými, než pak hádky na internetu - tak je to i v jeho zájmu (a v povinnosti). Rozhodčí vyslechne obě strany, došetří důkazy (foto, video, svědci..), probere to v partě řediltel, rozhodčí, TD nebo někdo STK, pak povolá oba zučastněné a probere s nimi kdo pochybil a jak se kdo měl chovat, případně udělí sankce. Jsou věci za které se musí disknout, ale hodně věcí je jen na varování. Hlavním smyslem celého procesu je edukace - tj aby lidi věděli jak se příště mají chovat a aby se věc příště neopakovala. Taky aby byli se situací srovnaní (a nemuseli to pak ještě rozpitvávat).
Varovaní uvedené na výsledkové listině navíc dává ostaním pořadatelům šanci nepřipustit hřísníka do dalšího závodu, pokud chybné chování pokračuje stále (např. má žravého psa a nic s tím nedělá). Pokud všichni budou mlčet na místě a pak se rozepisovat v diskusích a skuhrat u pivka, nic se nezmění, jen bude mnohem víc lidí nakrknutých :(    .. přeju hodně odvahy .. a pamatujte - začíná to zahlášením při dojezdu do cíle :)  (toto zahlášení o porušení pravidel by mělo být vždy zdarma)
« Poslední změna: 25 Listopad, 2014, 15:26 od HelaL »

pospa

  • Host
Re:Předjíždení
« Odpověď #34 kdy: 25 Listopad, 2014, 15:54 »
Pro Adama,Pavla znám už docela dlouho a vím že pro něj jsou pesani vždy na prvním místě a teprve potom závodění,nevím co se na trati stalo a nechci dělat žádné závěry ale jak psal Pavel skus ukočírovat tak velké spřežení mě stačí když doma zapřáhnu jenom čtyřku.Jinak stačí pouhá slušnost a trochu selského rozumu a bude vše v pořádku i když nějaké problémy budou asi vždy a jak tu už bylo řečeno je na každém kam pojede.Přeji všem pěkný den  ;)

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #35 kdy: 25 Listopad, 2014, 17:19 »
Včera jsem měla nějakou nostalgickou...
Ve dvě v noci mě vzbudil kravál u psů, vylítla jsem co se děje... a ono do vytrvalého pršení proniklo pár sněhových vloček a mamuti spustili každoroční prvosněhový bengál. Tak jsem seděla v noční košili, gumákách a pršiplášti na boudě a čekala, až se v tom "sněžopršo" milostivě vyblbnou a půjdou zas spořádaně spát.
I přepadaly mě (mezi cvakáním zubama zimou) myšlenky, jestli mi to nebude chybět (nechávám dožít důchodce a zavírám, balím, končím), že bych ještě jednu generaci psů a na dalších 10-12 let se upsala čertu...
Po přečtení téhle diskuze jsem si uvědomila, že to co mě (krom svezení na hezké trati) 20 let "pudilo chodit na závody" bylo setkání s podobně postiženejma lidma.
Takže díky za příspěvky, nostalgie je pryč, jsem dostatečně ODpuzená.
Možná konečně našetříme na novou střechu, první dovolenou v Jugoslávii a pak už budou následovat samá pozitiva a životní jistoty. :D

Offline Kryspi

  • **
  • Příspěvků: 62
  • Karma: +0/-8
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #36 kdy: 25 Listopad, 2014, 21:31 »
Ahoj možná jsem svůj příspěvek napsal zdánlivě proti huňatým plemenům ... Mě prostě jen dráždí když jde někdo na závody o považuje to za pouťák a psi se vlečou, protože nemají evidentně natrénované potřebné objemy. Ale mě to může rozčilovat ale nikdo si tím nemusí nechat znechutit své výletní tempo. Tak snad jsem se Vás moc nedotknul!

Offline Siberian Husky Kennel V pohybu

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +7/-11
    • SH Kennel "V pohybu"
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #37 kdy: 25 Listopad, 2014, 21:50 »
Včera jsem měla nějakou nostalgickou...
Ve dvě v noci mě vzbudil kravál u psů, vylítla jsem co se děje... a ono do vytrvalého pršení proniklo pár sněhových vloček a mamuti spustili každoroční prvosněhový bengál. Tak jsem seděla v noční košili, gumákách a pršiplášti na boudě a čekala, až se v tom "sněžopršo" milostivě vyblbnou a půjdou zas spořádaně spát.
I přepadaly mě (mezi cvakáním zubama zimou) myšlenky, jestli mi to nebude chybět (nechávám dožít důchodce a zavírám, balím, končím), že bych ještě jednu generaci psů a na dalších 10-12 let se upsala čertu...
Po přečtení téhle diskuze jsem si uvědomila, že to co mě (krom svezení na hezké trati) 20 let "pudilo chodit na závody" bylo setkání s podobně postiženejma lidma.
Takže díky za příspěvky, nostalgie je pryč, jsem dostatečně ODpuzená.
Možná konečně našetříme na novou střechu, první dovolenou v Jugoslávii a pak už budou následovat samá pozitiva a životní jistoty. :D

Ale děláme si to sami... bohužel, místo aby sme v neděli večer hledali fotky kde si nás kdo všimnul a poděkovali pořadatelum kteří místo aby doma užívali volného času tak se hromadu dní připravují se zavodem tak zasednem k počítači a plivem na ostatní. Nu to asi není to pravý
Tom Kubín

606 258 301

http://vpohybu.webnode.cz

Jirka Mencak

  • Host
Re:Předjíždení
« Odpověď #38 kdy: 26 Listopad, 2014, 23:11 »
Pokud Vám jde pouze o rychlost a ne o komplexní vypořádání se s nástrahami tratě tak zavodte na atletickém oválu v jednom a na jeden okruh, aby jste se nemuseli předjíždět. Předjíždění totiž vyžaduje rozvahu a to vas vždycky ať víc či méně zbrzdí. Pokud někdo zaplatí startovne tak muže startovat a řadí se tak na stejnou úroveň jak pomalí tak i rychlí závodnici. Také jsem začínal a byl pomalý...kolikrát i teď jsme pomalí...člověk se stále učí... Díky pořadatelum za opět bezkonkurenční závod sezony. JM

Offline manra

  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +7/-3
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #39 kdy: 27 Listopad, 2014, 07:13 »
Nové členy potřebujete pro dotace a co nejvyšší čísla v tabulkách, ale na závodech vám překáží. Pokud funkcionář napíše, že je alergický na určité mushery, je to fakt smutné. Po přečtení diskusí na vašem webu, začíná, no spíš už má MUSHING úplně jiný význam.  Nikoho nenapadne, jak ty výletníky baví závod, když musí pořád se otáčet a zhodnocovat situaci, aby umožnili předjetí. Což je samozřejmě zdržuje a pokud to dělají půlku závodu, fakt je to zážitek. Taky jedou na bednu a body.  Spíše bych očekával vstřícnost a toleranci od zkušených závodníků. Pokud na jedné trati budou jezdit psi s rozdílem rychlosti, bude tento problém vždy. Je to jízda se psy, takže samozřejmě někdy ten pes holt hned neuposlechne a nepojede pořád ve škarpě, aby ostatní mohli mít volný průjezd. Nehledě na to, že jezdec nemusí mít tolik času, aby zhodnotil situaci a potom bych očekával od předjíždějícího sportovní chování, vice zručnosti a tolerance. Opravdu je škoda, že zde není video, protože nelze posoudit věrně situaci u tohoto konkrétního případu. Děje se to všude. Z hlediska psů ani nemluvím. Licence to fakt nevyřeší. Nebýt výletníků, tak dnes taháte kačera po dvoře a nevíte co mushing je. Tak trochu úcty.
« Poslední změna: 27 Listopad, 2014, 07:32 od manra »

Jana Draslarova

  • Host
Re:Předjíždení
« Odpověď #40 kdy: 27 Listopad, 2014, 08:13 »
Naprosto souhlasím s manrou a Jirkou M. Vždyť ti "pomalí" jsou vlastně základ mushingu a oni ten mushing představují víc než my "sprinťáci". Já jsem byla v Bělči poprvé a bylo to suprové tak, jak mi o tom ostatní povídali. Děkuju organizátorům za takovéto závody a doufám, že je tato diskuze neodradí od dalších ročníků.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #41 kdy: 27 Listopad, 2014, 08:54 »
Pokud Vám jde pouze o rychlost a ne o komplexní vypořádání se s nástrahami tratě tak zavodte na atletickém oválu

Pěkně napsané, stejně tak manra - dává nám phled člověka zveku, co má smečku chlupáčů a přemýšlí zda se včlenit do systému.. chmm.. původní avízo Jirky, prosba aby si závodník uvědomil, že na trati jsou i jiní jinak jedoucí se v diskusi trochu zvrtla.. jak už to na webu bývá.
Ale zas stojí za zmínku, že mushing nejsou jen ti co píší diskuse, hodně lidí je raděj u psů (nebo v práci) a na klávesnici kašle nebo nemá čas. Tak se nedá říct, že web mushingu = mushing v ČR.




Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #42 kdy: 27 Listopad, 2014, 09:42 »
toto vlákno o předjíždění je takové pesimistické, tak napíšu co se mi právě v této souvislosti na závodění se psy nejvíce líbí:

V průběhu závodu - při překonávání "překážek"  včetně předjíždění se závodník učí kontrole a balanci mezi  svojí tohou zvítězit  ... a zachovat se dobře - neublížit, případně pomoci. Viděla jsem spoustu lidí, co jako nováččci byli schopní se do krve zhádat kvůli blbosti na 10-11. místě - a po letech jsou jinde, nad věcí, v pohodě, ujasnili si priority, mají kontrolu nad sebou. Když dokážete ve zlomku vteřiny zahodit dobrou pozici, bednu, cenu a hmátnout po brzdě, když vedle trati je jiný závodník v nesnázi a vy jste schopní mu pomoct .. tak jste vyhráli - i když tento závod vás na bedně už neuvidí :)

Tohleto - to nastavení priority pomoci, přátelství ... starosti o psy...  nad závodní prioritu to je u mně jedním z nejdůležitějších přínosů pro každého závodníka  - jinde by se to těžko učili - kamarádi a psi samozřejmě jsou dobří učitelé :D.

(omlouvám se za odbočku, ale cítila jsem potřebu to napsat :) )
« Poslední změna: 27 Listopad, 2014, 09:44 od HelaL »

Offline Czech Racing Kennel

  • ***
  • Příspěvků: 176
  • Karma: +26/-15
    • Czech Racing Kennel
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #43 kdy: 27 Listopad, 2014, 12:40 »
Trošku mi přijde, že tady z toho někteří dělaj větší tragédii než to ve skutečnosti je.
Jakože po přečtení pár komentů někdo nabyde dojmu, že "tenkrát" to bylo lepší? To jako fakt?
Jsem žádnýho výletníka, kterej by se neustále otáčel a zhodnocoval situaci nikdy nepotkal.
I toho unáhlenýho rozhodnutí krz MR je škoda.

Když nic jinýho, tak proč se nezamyslet nad pořadím kategorií tak, aby se už v zárodku nějaký procento možných nedorozumění eliminovalo? Obecně na všech závodech. Doba je jiná než tenkrát, tak je potřeba to holt vzít v potaz a přizpůsobit se.

A Jarda si veme ňákej solidní úvěr a udělá nám tam konečně znovu ME :-) Páč kde jinde v ČR off-snow akci tohoto typu než v Bělči?

Offline Jarda Hanuš

  • ***
  • Příspěvků: 111
  • Karma: +12/-0
    • E-mail
Re:Předjíždení
« Odpověď #44 kdy: 27 Listopad, 2014, 13:03 »
Vrtělíku neprovokuj :).Pořadí kategorií ladíme už 4 roky od poslední Dášiny kolize,bohužel letos se jí to stalo znovu.Rozhodnutí o MR nebylo unáhlené,bohužel dikusi čtou i jiní lidé např sponzoři a když ti pak volají co se tam dělo těžko je znovu přemlouváš o opaku, oni to bohužel berou jako obraz mushingu.Je pravda že už jsem vychladnul ale nic méně mě je z toho stále ještě na blití ,protože když už s toho nemáme peníze,tak z toho chcem mít aspon radost a ta fakt není .Tak že o Eropě ani nemluv :).