Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Zimní závody - oslabené startovní pole.

Autor Téma: Zimní závody - oslabené startovní pole.  (Přečteno 23678 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline michalcz

  • ***
  • Příspěvků: 146
  • Karma: +5/-2
    • E-mail
Zimní závody - oslabené startovní pole.
« kdy: 16 Prosinec, 2012, 21:58 »
Neustále si kladu otázku, proč na zimní závody jezdí čím dál míň lidí?
Jsem přesvědčen že "mushing" je zimním sportem. A opravdová závodní sezóna začína se sněhem. Ale když se podívam na obsazenost dvou již uskutečněných závodů v této sezoně ( Abertamy, Horní Mísečky). Tak nějak nechápu kam se všichni poděli? Na kdejakém "pouťaku" v blátě je okolo 50-80 startujíchích, na vybraných podnicích i o mnoho více. A na sněhu se nesejde ani 40lidí v mnoha kategoriích.
Kde je problém? Vždyť letošní sezona je na sníh bohatá, na to že je 16.12.

Bojím se že jestli bude tento trend pokračovat, tak za chvilku žádný zimní závod nebude. Protože se nenajde blázen který by takovou akci organizoval a dotoval z vlastní peněženky!

Offline Buráci

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +3/-9
    • Honzíkův blog
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosinec, 2012, 22:55 »
Dovolím si odpovědět za Buráka, protože jsme se o tom doma x-krát bavili: Nemáme, kde bychom mohli se psem na běžkách trénovat, na nám blízké Šumavě (Hojsovka, Železná Ruda) to dost dobře nejde. A aby se jel člověk s nulovou přípravou na zimní závody jenom tak projet, to je drahá sranda, to radši síly a finance investujeme do jara a léta. Lucka

Offline MaUr

  • ****
  • Příspěvků: 327
  • Karma: +29/-7
    • http://espdog.wbs.cz/
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #2 kdy: 17 Prosinec, 2012, 08:30 »
Michale důvod? Prachy, čas, možnosti tréninku. Zima je ve všech směrech náročnější. Nejenom přípravou, protože na tréninku strávíš kvůli vzdálenosti minimálně 3x tolik času, ale musíš být"více" sportovec, protože na kole, kolobce umí dneska skoro každý, ale na běžkách rozhodně ne. A to se nebudeme bavit o znalostech, jak udělat správnou mázu, aby ti to jelo a měl si z toho nějaký požitek. Také ubytování není jen tak. V zimě už nemůžeš jen tak např. přespat v os. autě jak na podzim. Dále si myslím, že většina lidí, je z nížin a měst a NEMAJÍ takový pozitivní vztah k zimě. Za tréninky na sněhu musíš dojíždět, což tě stojí fůru času a peněz. Na podzim zkrátka otevřu branku u domu a jedu. Na podzim si s sebou vezmu rodinu a pojmu to jako výlet. Opečeme na grilu masíčko, přespíme nasačkování v autě nebo ve stanu. To v zimě asi těžko. Zkrátka ten podzim je méně náročný celkově.
Hele věř mi, že když jsem se včera vrátil z tréninku od hlavy až k patě od bahna a sraček, tak jsem vám sakra záviděl ten čistý sníh!!!!!!!! Ale jsou bohužel okolnosti, které neovlivníme nebo jen ztěží.

P.S. Když si to tak znova čtu, tak je to vlastně za prvé o penězích a za druhé o pohodnosti -))
P.S. Ale souhlas, že mushing je v první řadě zimní sport....o tom žádná.

Offline NeverCryWolf

  • **
  • Příspěvků: 62
  • Karma: +0/-9
    • Malamutkrkonose
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #3 kdy: 17 Prosinec, 2012, 08:45 »
Ještě jeden postřeh. Například jsem se těšil na Zásadu co byla dlouho uváděna 29-30.12. no teď koukám, že ji přesunuli o týden později, když má člověk nějaký rozpis služeb tak je pak vše v pr... no co zas ušetřím že!

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosinec, 2012, 09:56 »
Ještě přidám dva důvody:
- zvyk - prosincové závody na sněhu jsou docela novinkou. Také možná lidičky nevěří že to vyjde a takže neplánujíá v dlouhodobém rozpočtu
- vánoce (blázinec..) .. i musheři mají rodiny..:)

Taky jako obyvatel nížin řeším bahno, pak to zmrzne, nesmí se jet rychle, pak to lehce zasněží tak je to o držku, neb na saně je to málo... Prosinec je u nás zabitý.
Fantasticky mi vyhovovaly závody jako Borderush - s časováním kdy do listopadu člověk něco najezdil, pak přišlo hrozné počasí (trénink k ničemu), člověk pořešil vánoce a hned po svátcích hurá na sníh a nejlíp na 10 dní, psi se rozběhali a už to šlo.

Osobně myslím že před vánocemi účast bude vždycky slabší, lukrativnější budou termíny na Silvestra s možností tréninku, přejezdu na další štaci atd.

Offline danhakl

  • ***
  • Příspěvků: 167
  • Karma: +3/-1
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #5 kdy: 17 Prosinec, 2012, 11:39 »
Asi je to tim jak pisete. Rozhodne me stve, ze jsem na Misecky nemohl (nemoc), tesil jsem se tam.

Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #6 kdy: 17 Prosinec, 2012, 14:36 »
Víš Helo, Lucko..., asi máte pravdu. Jen to na mě působí, jako že : ...kyselo je málo kyselé a brambory málo bramborové...  ;D
Blbý je, že zima stojí výrazně více peněz - za vše. Tj bohužel realita. Nicméně kdo chce, ten pojede a kdo ne, nějaký důvod proč nejet si najde.
Loni na Horníku byla TOTÁLNĚ  vymazlená trať ( po oba dva dny ) a např.v C startovali 2 CZ, 1SK a 1 PL účastníci ...pokud si pamatuju dobře. To se týká bohužel většiny závodů. Účast tedy jaksi nicmoc.
S termínem to skutečně moc nesouvisí, prostě se nejezdí obecně.

Mě spíš mrzí, že se CZ mushing víc specializoval na vysedávání u PC a sledování netu pěkně z teplíčka!Komentování proč ten či onen jezdí to či ono,  kde se vzali tyhle průměrky, proč nejsou výsledky za 10min po dojetí posledního na webu a nedej bože když se brnkne o syrové maso versus granule! Když se totiž podíváš, kdo fakt jezdi, tak to jsou individualove a spřežení - které spočítáš na prstech jedné ruky!

Offline Buráci

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +3/-9
    • Honzíkův blog
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #7 kdy: 17 Prosinec, 2012, 15:20 »
Tobi: Dobře doplním, abych tady nebyla zas za takového Trautenberka:-) Děláme ještě další sporty, které ubírají hlavně čas, to bude asi i v dalších rodinách. A pak po těch 11 letech, co jezdíme na závody, máme priority, pro které stojí zato trénovat (canicross, Trophée des Montagnes), a pak něco, co jsme museli obětovat (skijoring).
Jinak samozřejmě budoucnost zimních závodů asi není nijak růžová. I na nijak lidovou zábavu, jako je lyžařský orientační běh, nám přijedou stovky závodníků, a to se pak dá udělat závod za rozumné startovné (ale všichni pomocníci samozřejmě pracují zadarmo a ceny pro první tři nebývají nijak lukrativní). Dělat to samé pro 40 lidí by se nevyplatilo (a to aspoň ty lidi obvykle nehrabou díry a neznečisťují tratě;-).

Offline michalcz

  • ***
  • Příspěvků: 146
  • Karma: +5/-2
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #8 kdy: 17 Prosinec, 2012, 15:21 »
Chápu že peníze ovlivňují celý tento sport. Ale nemyslím si že "lidové" startovné do 500kč na těchto dvou závodech by bylo nějaké přemrštěné. A jestliže tedy nemám na sezonu peníze tak se na závody nehlásím! Tím pádem má pořadatel jasnou informaci o tom že o jeho závod není zájem a může ho za včasu zrušit. A tak ušetří desetitisíce za úpravu trati a další náklady. Které na zimním závodě nejsou zanedbatelné.
Na druhou stranu když budu chtít závodně sjezdovat, tak se nebudu přece vymlouvat na to že nemám na vlek. Letní příprava proběhla na jedničku, mám formu. Ale na to dostat se na kopec už nezbylo.. :-(
A tak nějak je to i mushingem.

Offline Buráci

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +3/-9
    • Honzíkův blog
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #9 kdy: 17 Prosinec, 2012, 15:52 »
Já chápu canicross a skijoring jako dva různé sporty (nikoliv tedy canicross jako příprava na zimu) a vždycky si můžu vybrat, který budu dělat. Když budu běhat přespoláky, tak mi taky nikdo nebude říkat, proč nejezdím laufy. Na léto se připravuje snáze než na zimu a tudíž v létě běhá víc lidí.
Jinak jestli jsem to správně pochopila, tak vám se lidi přihlásí a pak nepřijedou. No, to může být pro pořadatele docela něco... Pak asi nezbývá nic jiného, než vybírat startovné předem, dneska už snad nemůže být pro někoho problém poslat peníze převodem z účtu na účet.
Jo a ještě k počtu lidí: Tady mushing zase doplácí na to, že ho prakticky nedělají děti a junioři, to je v jiných sportech pěkných pár lidí navíc. Ale kdo zapřáhne (opakovaně) dítě na běžkách za psa, že jo...;-)

Rom

  • Host
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #10 kdy: 17 Prosinec, 2012, 16:12 »
Osobně jsem si myslel že na Mísečkách budete mít plno. Super areál, upravené tratě.  Chyba nebude v organizaci, termínu a nebo místě závodu. Lidé jsou jen vyčerpaní z podzimní části závodů. Někteří se připravují na jiný druh závodů a deset km je pro ně ztrátou času v tréninku. Další po několika měsících mají volný víkend a věnují se rodině, domácnosti atd.  Někteří skutečně nevládnou lyžím a lyže spíše ovládají je, což pak působí dosti komicky.
 Bohužel, můžeme dělat cokoli a vždy  bude sázkou do loterie kolik závodních týmů dorazí. Někdo se bude chlubit na facebooku jak doma trénuje a potom skutek utek, někdo píše jaký je musher a na závodech ho nepotkáš a jiní jsou líní.
 Nakonec když začneš dělat něco pro druhé tak musíš vždy počítat s tím že i malý úspěch bude  jednou oceněn.
 Snad bude na Zásadě dostatek sněhu a lidem vytráví.
 

Offline NeverCryWolf

  • **
  • Příspěvků: 62
  • Karma: +0/-9
    • Malamutkrkonose
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #11 kdy: 17 Prosinec, 2012, 16:31 »
Promiňte, že se zase vměšuji, ale nedá mi to.. To jste vážně všichni fajnovky, musíte mít dokonale upravené tratě, zázemí, hospodu nejlépe všichni vylézt na stupně vítězů a něco hodnotného dostat? Docela mi je smutno po starých dobrých časech před x lety, kdy se sešla banda nadšenců, kdekoliv to jen trochu šlo na babetě se objela trať naházeli fáborky a bylo. Náklady zanedbatelné.

Offline sada

  • *
  • Příspěvků: 21
  • Karma: +1/-1
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #12 kdy: 17 Prosinec, 2012, 17:11 »
Zdravím všechny a souhlasím s posledním příspěvkem byla super banda. Lidi  to brali jak to je občas chyběla tratˇprvní prošlapoval a když byl náhodou pojízdný Buran bylo to i projeté skůtrem!Dnes se pořád za něčím honíme. Bylo to jiné!,,Řezníci" :D vozili nástroje posedělo se u ohně pokecalo popilo každý vezl něco nalilo se to do jednoho kotlíku ohřálo a bylo všem krásně.Rád na tyto akce vzpomínám!Tímto zdravím všechny mushery kterých se to týká. Mějte se fajn a hezké svátky.Fanda sada

Offline Mirek Kremlička

  • ****
  • Příspěvků: 377
  • Karma: +68/-5
    • Českou Kanadou
    • E-mail
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #13 kdy: 17 Prosinec, 2012, 18:02 »
Fando máš sice pravdu, ale těch o kterých píšeš, stále ubývá a ta doba už se bohužel asi nikdy nevrátí. :'( Dnes jsou bohužel peníze, jako ve všem, až na prvním místě a to jak pro pořadatele závodů, tak pro jejich účastníky. Pořadatel se snaží nabídnout co nejlepší trať a servis za co nejpřijatelnější startovné a některý účastník je na tom bohužel tak, že rodinný rozpočet je důležitější, než účast na těch nejoblíbenějších závodech. Myslím si, že většina účastníků této diskuze má svojí pravdu a skoro všechny příspěvky se svým způsobem točí kolem peněz.
« Poslední změna: 17 Prosinec, 2012, 18:05 od Mirek Kremlička »

jirka Mencak

  • Host
Re:Zimní závody - oslabené startovní pole.
« Odpověď #14 kdy: 17 Prosinec, 2012, 18:06 »
Zdravím všechny příznivce tohoto sportu. Vzal bych to z jiné strany. Prvně bych poděkoval všem, kteří se podíleli na přípravě závodů na Horních Mísečkách, protože se jednalo opět o nádherné závody, skvělou organizaci a pohodovou atmosféru a to ve skvělém areálu, který umožňuje běžným lidem, lyžařům a rodinkám poznat trochu nevšední sport jako je mushing. Je nutné zde zdůraznit, že lidé co tohle pořádají se zároveň snaží tento sport prodat široké veřejnosti a to rozumně spojují se sportovními areály, kde i v nich bych si dokázal představit oheň, u kterého by se dalo posedět, když spoustě lidem chybí. Pokud chce někdo sehnat sponzory a jinou podporu tak je potřeba to dělat na nějaké úrovni, což se bandě nadšenců pořádající tento seriál závodů daří a to podtrhuje nejen snaha o sestřih do televize, ale i zahraniční účast závodníků apod. Závody tvoří pořadatel a závodníci a pokud nebudou závodníci jezdit tak nebudou ani žádné závody!! Pak člověk bude moct poslouchat, že závodů ubýva a bude to pravda...
Co se týče starých časů tak ty jsou pryč ve všem a už nebudou. Budou časy nové a budou takové jaké si je uděláme.
Nebudu se dále rozepisovat. Ode mne mají tito pořadatelé jasnou podporu, poněvadž se z mého pohledu snaží udělat atraktivní závody pro všechny (diváci, závodníci) a dělají to DOBŘE!!! Pokud budu já a moje smečka zdravá, technika bude fungovat tak se rozhodně zúčastním i dalších dvou závodů. JM