Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak upnout psa

Autor Téma: Jak upnout psa  (Přečteno 14252 krát)

0 uživatelů a 3 Hostů prohlíží toto téma.

Janca

  • Host
Jak upnout psa
« kdy: 22 Duben, 2010, 00:37 »
Ahoj,
chtela bych poprosit o radu. Podedila jsem kolobezku od Svena, uz je to nejaky ten patek.... Zatim jsem brouzdala krajinou bez psa, ale ted je nejvyssi cas ho zaprahnout. Chci se zeptat, jestli existuje nejaky specialni mechanismus, jak na tento typ kolobezky psa pripnout. Nejsem zrovna technicky typ navic s mushingem mam minimalni zkusenosti (jsem a navzdy budu jen hobbik) , a tak si moc nedovedu predstavit, k cemu ze je ten sroub vycnivajici vpredu ;).
Predem diky za rady...

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #1 kdy: 22 Duben, 2010, 06:37 »
...k cemu ze je ten sroub vycnivajici vpredu...
Když pes přestane táhnout, má ta "tyčka" vepředu zabránit tomu, aby tažná šňůra spadla na přední kolo a tam se chytla do vidlice.
Není to povinnost, spíš jen vylepšení.
Obecně když pes přestane táhnout/zastaví, je stejně třeba co nejrychleji zpomalit, aby nedošlo ke kolizi se psem nebo k přejetí a následnému zamotání šňůry. Stejně se zamotání občas nevyhneš, pes když chce, stojí na metru, zatímco ty ne.

Pokud nechceš rešit speciání mechanismus a máš normálně tahavého psa, uvaž si kolem představce napevno smyčku, která povede mimo bowdeny brzd a do ní připojuj tažnou šňůru. Nebo tažnou šňůru prostě omotej a provleč kolem představce.
Podle pravidel by tažná šňůra měla být s retardérem a její délka by měla být maximálně 2,5 m před koloběžkou. Spojení by mělo být pevné, tj. bez karabinky.



Janca

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #2 kdy: 22 Duben, 2010, 07:40 »
Helo, kdyz jsem se divala na jine systemy upinani, tak tam se to dalo nazvat tyckou, tohle je fakt jen kraticky kus sroubu, takze predpokladam, ze neslouzi jako zabrana spadnuti snury do kola, ale ze se na nej nejspis neco montuje... A to je prave to, co me zajima.
Mam sice normalne tahaciho psa, nicmene vytelit se muze vzdycky neco, a proto mi prijde, ze uvazat ho tak, jak rikas, neni konkretne pro me (jsem clovek s pudem sebezachovy a psem, ktery je obcas "trochu jiny") to prave orechove. Proto by me zajimal klidne i nejaky specialni uchyt... a jestli je nejaky konkretne na tenhle typ kolobezky, budu radsi:-).

Clara

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #3 kdy: 22 Duben, 2010, 07:51 »
Jinak to snad upnout ani nejde - buď ke krku koloběžky, nebo navařit tu "tyčku" s okem vpředu za které připnu tažnou šňůru nebo k sedáku co mám kolem pasu.
Z vlastní zkušenosti volím nejradši uchycení ke krku koloběžky. Pokud člověk dostatečně sleduje chování psa/psů vpředu, myslím že stačí zareagovat na zpomalení, příp. nechtěné změny směru celkem v pohodě. Jezdím tak se třema. Chce to jen dobré brzdy, ostatní je škola cviku. A hlavně z kolobky to neni tak daleko na zem...
 ;)

Janca

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #4 kdy: 22 Duben, 2010, 08:15 »
Takze navarit? fakt neni neco montovaciho :-\, ja prave myslela, ze je, kdyz je tam ten sroub :-X, ze i na ty Svenovky je neco podobneho, jako dela Vella...
Rekla bych, ze psa mam zvladnuteho relativne dobre, ale jelikoz je to male plemeno, tak je pro me ze zcela pochopitelnych duvodu kotveni pouze snury ke krku krapet rizikovejsi, jestli vubec v terenu mozne, na sebe bych to nevazala, protoze zase tolik sily, aby to cele odtahl, fakt nema, takze se i ja celkem namakam a myslim, ze neustale tahani za snuru by mu radost neudelalo....

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #5 kdy: 22 Duben, 2010, 08:26 »
Takze navarit? fakt neni neco montovaciho :-\,

Vyfoť co tam máš a když ti to nepůjde vložit, pošli mi to, vložím to.
Pak možná někdo chytrý napíše, co se na to mělo dávat, příp. kde to sehnat.
Zatím - jestli chceš už jezdit - vymysli jakýkoliv úvaz-smyčku kolem toho, aby se ti tam dobře připínala tažná.

Offline Lukas & PitbullLove

  • *
  • Příspěvků: 14
  • Karma: +1/-0
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #6 kdy: 22 Duben, 2010, 10:29 »
Teď nemám kolobku u sebe, ale pokud si to dobře pamatuju, tak je tam udělanej pouze závit, do toho se šroubuje tyčka s okem, něco jako dělá vela, ale nelze za to chytit šnůru. Funguje to jak psala Hela, zabránit šnůře zamotání do kola. Nevim jak je ten závit pevný, možná by se na to dalo našroubovat něco pevnějšího, ale přímo od Svena k tomu byla hliníková tyčka s nezavařeným okem na konci. Jinak já vážu psa k sobě na pásek a i když je šnůra pořád napnutá, když dloubu (téměř pořád) psa to nijak nebrzdí ani neotravuje(nestahuje dozadu) dík amortizéru...

Janca

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #7 kdy: 22 Duben, 2010, 11:32 »
Jo, Lukasi, to je presne ono. Ja jsem v praci, takze taky nemam kolobku u sebe, ale je to nejspis to, jak rikas. Jinak Helo, je to presne ta ruzova, co mas na strankach samoty. Puvodne byla kupovana pro bezny provoz bez psa, takze bohuzel nemame tu hlinikovou tycku, aspon tusim, jsem az treti (castecny) majitel, kamaradka jezdi s o neco vetsim psem celkem bez problemu, ale mam strach, ze je muj terier proste moc maly...Takze je nekde kontakt na Svena? Popr. nema to udelatko nekdo doma a uz ho nepotrebuje?
Lukasi ja se prave bojim, ze kdyz to budu mit pripnute k sobe, ze i pres ten amortizer to se psem bude trhat zpatky....

Offline Lukas & PitbullLove

  • *
  • Příspěvků: 14
  • Karma: +1/-0
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #8 kdy: 22 Duben, 2010, 12:17 »
Janci, já se podívám ve sklepě jestli se mi někde neválí a kdyžtak bych ti to poslal. Co máš za teriéra? Já jezdím převážně s pitbullkou, ta má něco kolem 17 kg a s trháním není problém a těch mejch skorodevadesátkilo bez problému odtáhne(ale abych ji nestrhal tak jí samozřejmě musím pomáhat).

Janca

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #9 kdy: 22 Duben, 2010, 12:33 »
Lukasi,
to by bylo fajn, byla bych Ti nesmirne vdecna!!! Ja jezdim s foxlem nejakych 12 kilo, kamaradka jezdi s biglem neco pres 20 kg a ta vaze pres pas a je v pohode, ale ja se u toho svyho foxe fakt bojim, ze by byl schopny vzteky zautocit na snuru, kdyby mu to nahodou neslo ;D.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #10 kdy: 22 Duben, 2010, 12:36 »
ja se u toho svyho foxe fakt bojim, ze by byl schopny vzteky zautocit na snuru, kdyby mu to nahodou neslo ;D.
To jste jeste netahali, jo ?
...lepší je to začít zkoušet bez kolobky, pěšky ze zátěží.. s vodičem..pomalu..krok za krokem

Janca

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #11 kdy: 22 Duben, 2010, 12:40 »
Helo,
tahali, kolo a bez problemu, bezky ( jestli se tomu tak da u me rikat) taky bez problemu, jen je to proste terier a v momente, kdy ho neco nastve, tak se tak taky chova. Myslim, ze prvni zatazeni zpet by asi vzal, druhe nejspis taky, ale po tretim bych asi byla bez snury 8)...

Clara

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #12 kdy: 22 Duben, 2010, 13:06 »
to pak chce rozumně zvážit, zda se na to tahání pes vůbec hodí a jestli ho to baví. Foxové jsou paličatý. chce to začít pomalu s citem, sledovat psa. Taky může pomoct motivace - druhej pes před vámi (kamarádka s bíglem)

Sama mam psa, kterýho tahání moc nebaví a jde jen proto že jdou ostatní. Nemůžu ho do ničeho moc tlačit, to je pak jen  horší. Občas jde s chutí, občas se nechá odvléct fenou vpředu, celou cestu hledá místečka na kadění a očůrávání a člověk prostě musí zůstat trpělivej nebo si udělat prostě čas na extra procházku pěšky jen s nim.

Janca

  • Host
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #13 kdy: 22 Duben, 2010, 13:44 »
Claro,
pes tahani miluje, ze to neni uplne idealni jedinec, to je mi jasne, ale je to pro nas skvely zpusob, jak nezdolneho magora aspon trochu utahat. Na kole spolu jezdime neco pres rok a opravdu nemame problemy. Na kolobezce momentalne jezdim do prace, a tak to chci zkusit i s nim, protoze me to zacalo bavit. Netusila jsem jen, jak ho pripojit z duvodu, ktere jsem psala vys. Chapu, ze je pro nekoho (mushera) asi silena predstava psa zakousnuteho do snury, ale z coursingu se mi pravidelne vraci s tlamou plnou krve, protoze sam sobe v zapalu prokouse jazyk, totez, kdyz potka kocku, obcas i na kole, kdyz se snazi nekoho dohnat, nebo kdyz si doma jen hraje a narazi omylem do nabytku, tak jde a nabytek "potresta".... On je svuj, nerikam, ze je uplne normalni,... je to holt muj pojaseny foxl. (Nemam ho od mala, tak se spolu stale ucime zit vic a vic normalne.)
Ale i tak dekuju moc za rady ;), mela bych jit taky neco delat, nez si reditel vsimne, ze dnes celou pracovni dobu neprepisuji smlouvy :-X...

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Jak upnout psa
« Odpověď #14 kdy: 22 Duben, 2010, 13:58 »
ale po tretim bych asi byla bez snury 8)...
:)) tak si objednej od fajfky nepřekousnutelnou šňůru dyneema.
Vydrží žvejkání opravdu hoodně dlouho :)
Mohla by ti stačit jedna zádovka, dál od psa dáš amortizér  ;)
http://www.eurohusky.com/obchod/potreby-pro-mushing/musherske-sportovni-potreby/snura-zadova-dyneema-i49/