Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 DOTAZ: podmínky startu na závodech

Autor Téma: DOTAZ: podmínky startu na závodech  (Přečteno 14012 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Qba

  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +7/-9
DOTAZ: podmínky startu na závodech
« kdy: 02 Říjen, 2009, 23:41 »
Ahoj,
mám ročního psa, minimální předchozí "musherské" zkušenosti a rád bych se zúčastnil závodů. Trochu trénujeme po polích a loukách kolem baráku. Závod jsem si nějaký vybral a v propozicích jsem m.j. našel:
Citace
Veterinární podmínky: Platné dle řádů
Povinná výbava: Platné dle řádů
Tak jsem se snažil nějaké řády dohledat, ale ani proklikávání ani funkce vyhledávání mi mnoho výsledků nepřinesla. Dal jsem tomu tak 5-10 minut...

Měl bych dvě prosby:
1.) Kde se to dá najít?
2.) Nešlo by zařídit, aby to viselo někde "viditelně", aby i i nezkušená paka, jako já, to snadno našla? Třeba i s vysvětlením kategorií, základními radami atp.

Díky a omlouvám se, pokud jsem to vlastní nedostatečností nenašel, ač to někde snadno najít jde ;)


Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #2 kdy: 03 Říjen, 2009, 08:58 »
Řády - taky na hlavní straně vlevo rubrika časopisu "Řády a směrnice"
http://www.mushing.cz/index.php?kod=&modul=casopis&m1=uvod&id_rubriky=3
(...ano chtělo by to něco víc na očích... :))

"Veterinární podmínky: Platné dle řádů"
To je trochu zavádějící, protože konkrétní vet. podmínky určuje konkrétní okresní veterinární správa daného pořadatele. Nelze to tedy plošně zcela sjednotit.
OBVYKLE platí že musíš mít očkování (vzteklina, parvo..) ne starší jednoho roku a ne mladší jednoho měsíce
a - pokud máš psí pas (modrý)- je to vše.
Pokud nemáš pas, musíš mít i veterinární osvědčení.
Některé OVS ale vyžadují(vyžadovaly) i veterinární osvědčení pro všechny přivezené psy...
Proto by to pořadatel měl přesně specifikovat, co ta jeho OVS přesně chce.

"Povinná výbava: Platné dle řádů"
To je opravdu v Závodním řádu (ten se novelizuje)
Každopádně přilba, na mez. závodech a časem i u nás rukavice, žádný kovovový kus na konci psí šnůry, běh a skijoring vystřelovací mechanismus, kolobka - psí šňůra upevněna napevno.

Některé věci si hůř představíš, proto - píšu pořád dokola - je dobré se sdružit do některého klubu, nebo aspoň si v okolí najít zkušeného mushera a vytáhnout rozumy z něj ... a hlavně potrénovat s jiným psem, aby byl pes OK a na závodě při předjíždění něco nevyvedl.


Offline Qba

  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +7/-9
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #3 kdy: 03 Říjen, 2009, 15:24 »
Díky oběma.
Q.

Offline Qba

  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +7/-9
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #4 kdy: 04 Říjen, 2009, 21:05 »
Ještě doplněk - třeba padne na úrodnou půdu  :)

Citace
píšu pořád dokola - je dobré se sdružit do některého klubu

Jo - to jsem zkoušel už skoro před rokem - našel jsem nejbližší, náhodou hned ve vesnici vedle - po dotazu se ale ukázalo, že už je několik let nefunkční... Ale na seznamu je dodnes.

Neber to jako stížnost, je mi to vcelku jedno - stejně nemám moc chuť formálně se sdružovat jen kvůli tomu, že chci běhat se psem po lesích. Spíš šlo o zkušenosti a kontakty a taky to bylo opravdu za humny = hřích nezkusit. Ale to citované doporučení se tím trochu komplikuje. Pokud tedy uvedený případ není výjimkou...   :-[

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #5 kdy: 05 Říjen, 2009, 13:03 »
Svaz (SSPS)  zastřešuje jednotlivé kluby (=samostatné subjekty). Těžko shora diktovat klubům ochotu/povinnost k nějaké činnosti (můžeme jen lehce motivovat :))

Z hlediska Svazu je klub "živý" tehdy, když o sobě dá rok co rok vědět. Některým klubům to nestojí za to.
Je otázka, zda takové kluby vymazat ze seznamu. Je to na zvážení ... (někdy se klub po letech probere a začne zas aktivitu)

A už vůbec nikdo ti nezaručí ochotu klubu spolupracovat se začátečníkem. To je naprosto individuální záležitost a nelze ji nařídit. (je třeba hledat "ochotný"  klub)

Přijeď na Kostelec, hodíme řeč a taky tam určitě najdeš klub dle tvého gusta :).
Pak si vyřídíš formalitky a můžeš stihnout i Tři studně :)

Chápu tvoji nechuť k nějakým kolektivním akcím, ale lidé jsou různí (od nás -ze Samoty- naopak odcházeli někteří členové, neboť časem pocítili větší touhu se sdružovat a kolektivně organizovat a prostá registrace a možnost si vyzkoušet psa ve společném tréninku jim časem nestačila :).
Ale - zopáknu ještě tohle - závodníci by měli mít licenci, potvrzením žádosti o icenci předseda klubu říká, že závodník nebude nebezpečný sobě či okolí (...že má natolik vychovaného psa, že je možno ho pustit do závodu). Není to samozřejmě vymáhatelné, ale je to jakési vodítko, které nám nahrazuje systém složitějších zkoušek na "psí řidičák" (závodníci s koňmi to mají o dost složitější..)

Možná to vidíš ze svého pohledu - chci se jen proběhnout- , ale na závodě se budeš potkávat s lidmi, kteří usilují o dobré výsledky ať v žebříčcích, MR nebo Evropském poháru a může jim jít o každou vteřinku.

(Uf, už si to někde hodím jako článek, abych nepsala porad dokola... :)
« Poslední změna: 05 Říjen, 2009, 13:05 od HelaL »

Offline Michal M.

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +11/-1
    • E-mail
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #6 kdy: 05 Říjen, 2009, 13:46 »
Helo nebýt tebe, tak je to tady mrtvý. Dík za všechny aspoň za to. :)

Offline Qba

  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +7/-9
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech [?FLAME?]
« Odpověď #7 kdy: 05 Říjen, 2009, 18:41 »
"Cechovní" (nebo novodobě "svazácký") přístup, kdy stávající členové rozhodují o tom, koho mezi tu svoji "elitu" vezmou, mi nějak není vlastní. Docela velebím Josefa II.  ;)

Takhle časem dospějeme k tomu, že si svaz cyklistiky vymyslí pravidlo, že na cyklostezky smí jen jeho členové. Anebo do karavan-parku jen registrovananí karavanisté (realita některých kempů venku)... Dobrý způsob zvyšování členské základny. A zástěrka se vždycky najde ...  ;)

Nic - to je názorová věc... Akorát jsem to nečekal u tohohle sportu  :(  :'( . A máš svatou pravdu v tom, že jsou i "horší" chovatelská občanská sdružení - nejenom koňáci... Na druhou stranu jsou i taková, která neváhají na svoje akce zvát "nečleny". A k členství je motivují třeba cenou.

BTW: závodní licence se musí získávat na každého psa ...? ??? Pokud ne, tak ten uváděný důvod trochu pokulhává...:
Citace
(...že má natolik vychovaného psa, že je možno ho pustit do závodu)
To už bych spíš chápal zkoušku pracovního (tažného) psa. Kór když by to bylo bez nutnosti být členem spolku.

Zdravím.

Q

P.S. Helo, v tom není nic osobního - doufám, že věříš...

----------------------

Jinak k (ne)vymazávání neaktivních klubů - info z druhé strany je takové, že "klubu" není jasné, proč ještě ze seznamu nebyl vymazán...

Ebony

  • Host
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #8 kdy: 05 Říjen, 2009, 19:42 »
Qba

Nevím, jestli to dobře chápu, ale na závody můžeš i jako nečlen, tedy mě aspoň všude vzali...třeba rozhodně v Cakově nedělají žádné problémy...ani letos na Biřičce,

Jinak co se týká "vychovanosti" psů, tak po mý feně zrovna vyjeli psi těch, co jim jde o ty vteřinky, a když pak  závodník vykládá ,že se mu musí při předjíždění uhnout, nejlépe snad zastavit a jít úplně  z cesty, protože jeho pes při předjíždění  napadá, tak mi to "odrazování" začátečníků nepřijde moc košer...

Offline TomH - www.rebelsport.cz

  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Karma: +14/-0
    • Kennel T.H.
    • E-mail
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #9 kdy: 05 Říjen, 2009, 19:55 »
Qba

Nevím, jestli to dobře chápu, ale na závody můžeš i jako nečlen, tedy mě aspoň všude vzali...třeba rozhodně v Cakově nedělají žádné problémy...ani letos na Biřičce,

Jinak co se týká "vychovanosti" psů, tak po mý feně zrovna vyjeli psi těch, co jim jde o ty vteřinky, a když pak  závodník vykládá ,že se mu musí při předjíždění uhnout, nejlépe snad zastavit a jít úplně  z cesty, protože jeho pes při předjíždění  napadá, tak mi to "odrazování" začátečníků nepřijde moc košer...
No vidis, to je dalsi duvod, proc byt nekde registrovan, pripadne mit nastudovany SŘ. Jinak by jsi vedel/a, ze v ramci SŘ jsi mohl/a na dotycneho podat protest. Jinak amozrejme jako rychlejsi ma pravo vyzadovat uvolneni trate pri predjizdeni. (Na druhe strane by poradatel mel odhadnout vykonnost zavodniku a tim pripravit startovni listinu. Je pak hodne spatne, kdyz se stane opak - a profi tym napadne zacatecnik, kteremu o nic neslo - ale profi tym muze odepsat treba pul sezony...) Ale je treba posuzovat takove chovani velmi citlive, ne vzdy muze byt chnapnuti psa zduvodnene vzteklosti ci nezvladnuti vychovy psa..
Tom H. / www.rebelsport.cz / ENVY EXTREME TEAM / Ostrava !!!

Alf

  • Host
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #10 kdy: 05 Říjen, 2009, 21:36 »
v podstatě nikde registrovaný být nemusíš ale je jen pak na pořadateli závodu zda tě nechá startovat. Za moji několikletou závodní dobu co jsem startoval jako neregistrovaný, tak se mi to nestalo ani jednou!! Registraci potřebuješ až v momentě, kdy budeš chtít být evidovaný v nějakém žebříčku ČR, získat VT, jezdit na závody vyšší kategorie...např ME. I jako neregistrovaný máš všechny povinnosti, takže musíš znát sportovní řád a chovat se podle toho...tedy i uvolnit trať rychlejšímu. Já raději i opustím stopu, abychom se vyhnuli v klidu a pohodě...mě o vteřiny až tak nejde... ;)

Offline sulika

  • STK
  • *
  • Příspěvků: 313
  • Karma: +20/-42
    • www.zerodc.cz
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #11 kdy: 05 Říjen, 2009, 22:06 »
Já bych chtěl jenom osvětlit o co jde, možná trošku ostřeji než Hela ,se svojí svatou trpělivostí. Většina podzimních závodů umožňuje startovat  i lidem bez licence proto abychom získali nové závodníky a oni si mohli ozkoušet jak se jim náš sport líbí. Náš sport má pravidla jako každý jiný. Sezona bývá velmi krátká a chyba nováčka může "profesionála" stát mnoho. Kromě bolesti ze zranění závodního psa, ceny za zničené vybavení a hlavně ztracených let psa (plný výkon pes dává 5 max. 6 let) to je velká nepříjemnost. Proto by všichni měli vědět jak se mají na trati chovat, ani na silnici nemůžeš bez řidičáku. Navíc registrací je zajištěn příliv sice ne příliš velkých ale jistých prostředků ze státních zdrojů. Jinými slovy jestliže po první sezoně se neregistruješ a nemáš licenci, ohrožuješ ostatní závodníky tím že jsi nesložil zkoušky z pravidel a zároveň ukrajuješ z financí, které je potřeba pro uspořádání závodů sehnat.Pro Tvoji představu - dobře zorganizovaný závod na sněhu stojí cca 120.000,- Kč. Všichni neregistrovaní snižují možnost na uspořádání příštího ročníku. Nikdo nechce nikoho svazovat, ale každá věc má mít svoje pravidla a je potřeba si uvědomit, že  s právy jsou pevně spjaté i povinnosti a ten kdo čerpá pouze práva a nerespektuje povinnosti, okrádá ty co povinnosti respektují.
Jiří Nešněra
P.S. Politika na tomto webu nikdy nebyla a věřím že tu byla naposled.A navíc moc nemusím to maskování.Spíše vůbec.

Alf

  • Host
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #12 kdy: 06 Říjen, 2009, 08:42 »
 Nikdo nechce nikoho svazovat, ale každá věc má mít svoje pravidla a je potřeba si uvědomit, že  s právy jsou pevně spjaté i povinnosti a ten kdo čerpá pouze práva a nerespektuje povinnosti, okrádá ty co povinnosti respektují.

Jirko, z tohoto pohledu (finančního) jsem se na závody nikdy nedíval (asi proto, že jsem žádné neorganizoval  ::) ) a kdyby mi to tenkrát někdo politicky vysvětlil, tak bych se registroval mnohem dřív  ;) a dodatečně se omlouvám všem, které jsem ožebračil o nějakou desetinku při předjíždění a doufám, že jsem nezpůsobil nějaké horké chvilky :) Z tohoto pohledu je pak obdivuhodné, že pořadatelé na závod pustí i ty neregistrované zvláště když na každých je kategorie "příchozí"

Offline Qba

  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +7/-9
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #13 kdy: 06 Říjen, 2009, 09:55 »
Sory, ale to tak trochu zavání sektářstvím či minimálně elitářstvím... a někdy i demagogií:
  • Fakt si myslíte, že těch pár řádek ze řádu a směrnic o předjíždění mohou pochopit jen členové...? :o  ???
  • Z principu jsou kolize problém ve všech "dráhových" sportech - nejvyšší kategorie nevyjímaje.  Cyklistika, běžky, ... Superbezpečný svět neexistuje.
  • Čerpání dotací z veřejných zdrojů by naopak mělo být vázano na využití pro co nejširší okruh účastníků - jak bych asi dopadl, kdybych při čerpání grantů na náš oddílový tábor či jiné akce odmítal brát nečleny...?? Jasně, členy můžu nějak zvýhodnit (dřívější přihlášení, sleva, ...), ale to je všechno. Že musí při účasti na akci všichni respektovat stejná pravidla (vč. povinností) je logické, podmínka členství nikoliv.
  • A vrcholně "ujetý" mi přijde argument s řidičákem na auto - ten
    • nevydává žádné občanské sdružení, není vázán na členství v něm
    • je potřeba k běžnému provozu, nikoliv k závodění
    • stejně nevylučuje možnost kolize
    • nevylučuje využití silnice těmi, kdo jej nevlastní (kolo, chůze, ... srovnej s CC/BKJ/SKJ/SC)
  • OK - ať nejsem tak zarputilý - "řidičák" na větší spřežení bych snad i pochopil - ale proč je vázaný na členství v klubu?? Proč nejde složit zkoušku (za adekvátní poplatek samozřejmě) a mít ho - jako zmiňovaný řidičák - nadosmrti ???

Nic - jsem rád, že ne všichni jsou tak papežští a umožňují účast i neregistrovaným... Díky jim a snad jim SSPS za to nebude drbat hlavu  :-[
« Poslední změna: 07 Říjen, 2009, 11:28 od Qba »

Offline sulika

  • STK
  • *
  • Příspěvků: 313
  • Karma: +20/-42
    • www.zerodc.cz
Re: DOTAZ: podmínky startu na závodech
« Odpověď #14 kdy: 06 Říjen, 2009, 09:58 »
Nic jsi nepochopil.