Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?

Autor Téma: Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?  (Přečteno 16859 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Olli

  • Host
Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« kdy: 09 Březen, 2012, 21:36 »
Dobrý den, prosím poraďte. Chtěl bych si pořídit zápřah na mid až long tratě. Uvažuji o třech mě blízkých plemenech psů.  1. AM  - pro vidím v jejich povaze, zase sežerou pomalu dvojnásobek co další dvě plemena 2. Grónský pes  - dost dobře se u nás nedá sehnat 3. Československý vlčák –  můj favorit. Viděl bych to tak, že na náklady na stravu poloviční oproti AM. Srovnám – li spřežení 6 AM nebo 12 ČV ( náklady stejné ), ale výkon bude asi větší u ČV ne? I přes jejich drobnost.
Máte s ťímto plemenem někdo na závodech zkušenosti ? Nikde moc k vidění nejsou že? Dle knížky paní Pečené by teoreticky měli být na delších tratích neporazitelní , vzhledem k svému vytrvalému klusu. Myslím že i výborně zvládají mimochod. A případně jak se chovají ve větší smečce povahově na závodech. Určitě velký rozdíl oproti AM ne?
Podotýkám AH ani ESP rozhodně nechci. Děkuji předem za názory a cenné informace.

Bára B

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #1 kdy: 09 Březen, 2012, 22:29 »
Být tebou, tak jako úplný začátečník pořídím max 2AM, až ti povyrostou, můžeš si přibrat další. Pořídit najednou 6 gp nebo am    mi moc rozumný nepřijde, spíš sebedestruktivní. Co jsem měla možnost vidět čvčka u skijoringu, tak většinou jen běželi před běžkařem a moc netáhli - to je to vytvale běželi. Tah ti asi předvěde lépe malamut a líp vydrží trening na delší tratě.

Offline Ladan

  • *
  • Příspěvků: 39
  • Karma: +2/-1
    • Krmivoprodejce
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #2 kdy: 09 Březen, 2012, 22:35 »
Z vlastní zkušenosti radím-najdi si nějakého rozumného chovatele/závodníka s AM/G, ale i alaskány a ESP (většina z nich začínala na AM, SH) a vytáhni z něho rozumy,. zkušenosti, atd. Zkus si samotné jízdy se psy. Určitě navštiv závody-budou na podzim  :)

Olli

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #3 kdy: 10 Březen, 2012, 06:13 »
Zkušenosti mám s Malamuty, právě by mě  zajímalo jestli má někdo zkušenosti s Československým vlčákem v tahu a v celém spřežení nebo jestli se mu tahat prostě nechce jak píšete.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #4 kdy: 10 Březen, 2012, 07:42 »
Trošku se děsím...ku.va dobře si rozmysli než si něco pořídíš a určitě ne celý spřežení naráz. S ČSV osobní zkušenost nemám, ale ani mamut ani gróňák není žádný ořezávátko, pěkně po jednom nejvýš po dvou, ošahej si co ty potvory dokážou.
Jinak mamut sežere tak polovinu než "civilizovanej" pes stejné velikosti. Kde jsi přišel k dvojnásobku? :o
Proč ne AH? Mid-longová časomíra tě nebude mít ráda, když budou čekat do půlnoci, než se laskavě připloužíš s malamutama do cíle.

svepat

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #5 kdy: 10 Březen, 2012, 08:33 »
Kamarád běhal s ČV sice nebyl špatnej,ale teď má dva AH a je to docela rozdíl.Na kolobce poráží i ESP.Kromě toho ten pes váží skoro padesát kilo, takže fakt nevím jestli žere málo.Spíš ne.P.Š.

Offline Akim

  • ***
  • Příspěvků: 107
  • Karma: +13/-19
    • ZOO ve dvoře
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #6 kdy: 10 Březen, 2012, 09:01 »
Dle mých zkušeností není ani jedno plemeno vhodné pro sport. Pokud tedy nechceš jen tak jet a plácnou se i se psama do sněhu na bivak. Pak bych volil další možnost a to SH, ti aspoň běhají, ale musí to být ti se srstí. ČV smečky bych se asi bál, znám pár lidí, co ČV mají a zas taková sranda to není (jsou hodní, vytrvalí, ale jednou se v nich ten vlk halt probudí ). Já bych volil vořechy (AH).
www.zoovedvore.cz
Jirka Sochor

Offline Dan

  • ***
  • Příspěvků: 140
  • Karma: +10/-11
    • aljassky sen
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #7 kdy: 10 Březen, 2012, 09:12 »
Souhlasím s ježurou....vše co napsala....spotřeba u krátkosrstých ESP a jim podobných je v mrazech jako byli letos podstatně větší...potřebujou doplnit energii na zahřívání-a pak ještě na samotný výkon-malamut je chlupatý nesmysl který přežije uplně věcko....i ježdění s minimem krmné dávky...bych chtěl jednou srovnat doopravdy krmení AM a jiných sanových psu...už i HelaL se divila že nám to stačí...takže tvuj první problém se nezakládá na pravdě...výkonost malamutu je samozřejmně oproti ESP a AH poněkud jinde...na MIdtratícch se s nima ještě vcelku dá jezdit ale na long si myslím že je to v dnešní době o ničem...někam se stratila ta procovní linie a nevím jak dál...co se týká GP-kdo řekl že se nedá sehnat...já osobně si myslím že GP se u nás nechovají jenom proto že o ně není zájem..ne proto že by tady nebyli....v loni bylo volného pul vrhu...je potřeba se informovat na správných místech...
TO ČV-vzpomínám si na výrok Dana Fila který začínal s ČV jezdit někdy před 20lety-ale tie bitky.....už to vidím jak se bude ideálně předjíždět 12ČV -v současné době jsou dokonce problémy předjet SH-mluvím s vlastní skušenosti...ČV je ještě větší individualista než AM..ani tak si však nedovedu představit že bys bez jakýchkoliv problému složil šestku AM a začal suveréně jezdit...nemožné...dobře vím o čem mluvím..mám jich doma devět...
www.aljasskysen.estranky.cz

pospa

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #8 kdy: 10 Březen, 2012, 09:17 »
hele přijed mrknout za 14 dní na Radíkov bejvaj tam všechna výše uvedená plemena a mužeš pokecat z lidima,u nás najdeš ESP a jednoho alaskána takže se mužeš podívat a večer u pivka pokecat.Bude tam určitě Dan ze svejma chlupáčema a určitě ti také rád řekne své skušenosti a hlavně se jako začátečník nepouštěj do spřežení pěkně pomalu. ;D

svepat

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #9 kdy: 10 Březen, 2012, 09:25 »
Spřežení ČV je asi opravdu nesmysl,jejich povahy nejsou ustálený a představ si, že tam máš psy,kteří nejen ,že se rvou,ale dokonce" žerou lidi".Na veterině jsem zažila několik ČV,ke kterým se nikdo nemohl přiblížit.Na druhý straně někteří jsou zlatíčka.Ale to nikdy dopředu nemůžeš vědet a není to výchovou.A co pak stím,když bude na závodech napadat všechno kolem.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #10 kdy: 10 Březen, 2012, 10:12 »
...Podotýkám AH ani ESP rozhodně nechci. Děkuji předem za názory a cenné informace.
Už to to pěkně pánečci chlupáčů popsali :)
Jen dodám že jsem před lety sledovala jeden příběh - začínal se dvěma hrdými malamuty, krasavci pro mé oko, romantika.. super. Trochu jsem na ně musela čekat při společném tréninku, ale to nevadilo.. Páneček se snažil je připravit, ale nakonec to vzdal ve smyslu že musí taky chodit do práce a nemůže být půl dne se psy, aby je řádně natrénoval.
Přešel na chlupaté AH a nakonec jěště přiostřil... a běhá super
Proto se taky přikláním k tomu že není nad stáží v několika kenelech.. po pár (desítkách :))  hodinkách tréninků je vyšší šance, že vybereš psiska, co ti perfektně sednou

Další kamarád přišel taky s malamutím snem... časem to upravil na chlupaté AH - pokud někdy..
Další přišel s krasavcem mamuta, ale k dominantnímu samci skládal dál už haskouny (spíš fenky, různé útulkové) či křížence, nakonec je chudák mamut vážně nemocen...

Prostě dojeď mezi mushery, povídej si, přemýšlej jak si představuješ soužití se smečkou, vyzkoušej...

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #11 kdy: 10 Březen, 2012, 10:45 »
Spřežení ČV je asi opravdu nesmysl,jejich povahy nejsou ustálený a představ si, že tam máš psy,kteří nejen ,že se rvou,ale dokonce" žerou lidi".Na veterině jsem zažila několik ČV,ke kterým se nikdo nemohl přiblížit.Na druhý straně někteří jsou zlatíčka.Ale to nikdy dopředu nemůžeš vědet a není to výchovou.A co pak stím,když bude na závodech napadat všechno kolem.
no pamatuju Dana Fila se spřežením ČV na ledovce....pocicmat jsme si je teda nechodili  :-X
je to blbost, netahaj srdcem...
víc ti k tomu můžou říct např.  Kamila N. a Jani Zetková...ta dávala Orinku i do spřežení AH (aby se proběhla)  ;)
u AH se dají najít výkonní pesani i  "haskouního" vzhledu a na mid + long (pokud nechceš vozit vagon "bund" ) jsou nej  ...
« Poslední změna: 10 Březen, 2012, 10:48 od VencaN »
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Ufo

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #12 kdy: 10 Březen, 2012, 11:35 »
sprezini 12 CV... ac jsem ted po usi ve srackach, tak me normanle tahle predstava rozveselila. Coz se nedari mometalne ani okruhu mych blizkych. Tady u nas je ted jeden krizenec CV krasny pes, co je snad k udáni, ja jsem jen predavala kontakt.


MiVo

  • Host
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #13 kdy: 10 Březen, 2012, 11:46 »
No, jestli vybíráš plemeno podle toho kolik toho sežere  :o , pořiď si ( jak moudří radí ) dva. Možná by jsi je mohla naučit i dobře tahat a nežrat, takový průkopníci tu také byli, ale nedopadlo to dobře. Takže ještě jednou, někdy méně znamená více  ;).

Offline MaUr

  • ****
  • Příspěvků: 327
  • Karma: +29/-7
    • http://espdog.wbs.cz/
    • E-mail
Re:Českoslovensý vlčák, gróňák nebo AM?
« Odpověď #14 kdy: 10 Březen, 2012, 12:56 »
Olli: Můžu dotaz? Proč vlastně chceš zápřah?? Protože se ti líbí  tento sport, nebo někoho znáš nebo to chceš zkusit nebo....  A proč MID a LONG?? Proč nezačít na sprintech?? Nemám spřežení mám jen 3 ESP a 1 RR, a můžu ti říct, že je to někdy ku.... fuška. Víš kolik času strávíš jen tréninkem?? Pro představu já 3-4 tydně (a to jsem docela při zdi) a každá tato denní tren. jednotka 1,5 hodiny. A to mám pouze 3 závodní psy a jezdím sprinty. Kde je čas strávený na procházkách, krmení, uklízením po psech atd.. a to nepočítám vlastní trénink, který ale asi musheři od spřežení nemají takový jako my individuálové. Midaři a logaři mají můj OBROVSKÝ obdiv. Strávit toliko času na saních nebo na káře, aby aspoň trochu natrénovali psy........na to já bych zkrátka  morál neměl.  A to se nebavím o výchově těch psů........  Rozvaž dobře. Na druhou stranu oceňuji, že se aspoň zeptáš. Byli by lidi, kteří by si rovnou pořídili směčku a pak  ...............tddm-)).  Případné negativní názory tady na mush. neber osobně. Všichni do jednoho tady ví o čem mluví -))))) Přejí ti dobrou volbu...........
P.S. Já osobně bych volil alaskány -))))))))