Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Nepozornost v tahu?!

Autor Téma: Nepozornost v tahu?!  (Přečteno 37586 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #15 kdy: 01 Prosinec, 2009, 01:16 »
co by delal indiana jones?

(indy by nesměl na závody..)

V týmu bych psa po takovém projevu okamžitě degradovala do zadní pozice, je tu jistá šance že by si uvědomil, že v leadru může být jen když bude dobře plnit svěřenou roli.

Ty jako šéf smečky máš "víc koule" než on a jemu tedy nějaké reprodukční zájmy nepatří provozovat (ani zjišťovat).. tohle si chlapi vysvětlují líp :)

Leadrem se pes nestane jen tím, že ho zapřáhneš dopředu a naučíš povely. On musí do té role i vyzrát a pochopit tu odpovědnost a co k tomu patří a za jakých podmínek si tu roli může udržet.

Daňo Filo mi kdysi popisoval slovní bič -
jeho "výroba" chvíli trvá, ale pak mu funguje na konkrétní jméno a na dálku.
Princip byl asi takový, že začal psa puštěného po dvoře pronásledovat a vždy varovně řekl (zvolal) jeho jméno.
Pes postupně chápal, že při varovném zvolání jeho jména má zanechat všech nežádoucíích aktivit, nekoukat napravo nalevo a v týmu držet lajnu (a pak bude všechno OK).
Daňo patrně dokázal volit doprovodné motivační prvky v síle odpovídající nátuře psa tak, aby pes lekci pochopil a pamatoval si ji.
Výsledkem byl pes, který po varovném zvolání jména zaklapnul a sekal dobrotu i mimo dosah pánečka v týmu.

No a pokud by to nestačilo - kluci  neměli problém jezdit s týmy vedle sebe a pak byl pes na dosah (a rychle pochopil, které chování není žádoucí).
Ty sama než zakotvíš a příjdeš k němu - to už pes dávno neví, co udělal špatně, proč se zlobíš.
« Poslední změna: 01 Prosinec, 2009, 01:23 od HelaL »

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #16 kdy: 01 Prosinec, 2009, 07:14 »
Helo dík.
U nás bohužel šoupnout Jetiče dozadu "za trest" nejde...vzhledem k rozmanitosti spřežení...když ti zadák předbíhá leadry, fakt se to dost motá :D
S tím, že chlapům jdou zákazové povely líp máš bohužel pravdu...tam kde se chlapovi stačí škaredě podívat a psi ví, že je malér, ženská už musí výhružně mávat koštětem...
Zase je mi útěchou, že při učení něčeho nového se mnou psi daleko ochotněji spolupracují než s mužským...
Zkusím si na něho vyrobit nějaké "cestovní strašidlo", kterým to FUJ pár tréninků trošku podpořím...
Něco ve stylu plechovka se šroubkama... k smrti se taky bojí zvuku když se mávne prázdnou petflaškou (na to jsem přišla náhodou, když jsem s ní v zoufalství jiného nástroje po ruce nemaje praštila do chumlu šesti se škubajících psů...pustili se okamžitě...zřejmě je to pro psy strašně nepříjemný zvuk)
"Bohužel" doma se chová vcelku mravně, tak nebudu mít moc příležitostí "bubákovat"...ale to co předváděl na Hradci...to bylo ale na vraždu...asi si budu muset z cvičných důvodů někde půjčit háravici a projít si s ní označkovat tréninkovou trať ;D
S Jetíkem je to bohužel složitější i v tom, že není můj...jako přinašeč misek a případně bavič a venčič jsem vzatá na milost, ale "božstvo" je pro něho Andula.
Pokud máte ještě někdo nějaké nápady tak sem s nima.

Clara

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #17 kdy: 01 Prosinec, 2009, 09:54 »
Potvrzuji že pro ženskou bývá trochu problém vyjádřit psovi že má "víc koule" než on.... :-\
Mě začal dospívat tříletý boseron a zkouší jestli jako zafunguje když na mě při žrádle zavrčí..poprvé jsem se zarazila protože jsem to nečekala a nechala ho bejt,čimž jsem zareagovala úplně blbě, podruhé dostal koštětem a potřetí jsem ho zalehla...klepal se jak osika, ale stejně pak zavrčel znovu...teď už jen blbě kouká a nic neříká. Chvilku mi trvalo strávit ten nepříjemnej pocit když na mě temně vrčí a kouká černýma nevyzpytatelnýma očima, ale dyť je to kurva muj pes, kterej má u mě ráj na zemi tak ať se chlapec vzpamatuje!! Takže někdy je to navázání kontaktu fakt dlouhá cesta a je to hlavně i v člověku..někdo se může snažit jak chce a nikdy to nebude ono. Může to být i o tom, že někteří psi opravdu přeferují muže jako šéfa. Já osobně měla vždy lepší domluvu a spolupráci s fenama - jsou přítulnější a mívají rády ženský. Respekt si u nich člověk taky vybuduje snáze (ve většině případů)

Ale to už je z jiného soudku než psala Hela a Lenka...
K té háravce na trase...to jsou prostě pudy, u  některých samců nezvladatelné (to je jako s lidma - erotomani a kliďasové) ;) :D 8)

Takové polovičaté "řešení" je nepouštět háravky na závody...

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #18 kdy: 01 Prosinec, 2009, 17:12 »
Tak naštěstí jsou zřejmě mamuti a gróňáci proti bosíkům submisivní másla, neb na mě nezavrčí žádnej ;D
Já zas radši psy samce...uvažujou tak nějak jednodušeji až černobíle...feny mají tolik "složitostí" a různých odstínů šedi, že na to nemám buňky (stejně jako např. na ženský kolektiv v práci)
Ale to je zcela od věci...
Já potřebuju jenom psovi ukázat, že "dosáhnu" dál než si myslí... ;)

Offline danhakl

  • ***
  • Příspěvků: 167
  • Karma: +3/-1
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #19 kdy: 01 Prosinec, 2009, 18:24 »
Ja vim. To mel bejt for.  ;D

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #20 kdy: 01 Prosinec, 2009, 20:39 »
Já potřebuju jenom psovi ukázat, že "dosáhnu" dál než si myslí... ;)

Když ponecháš stranou kontroverzní elektrické pomůcky, můžeš zkusit lanko od obojku skrz vodící kroužky  na lajnách až do tvé ruky (na saních by se to ovládalo líp než ze tříkoly).

Kdybys mu chtěla dočaně ufiknout koule, můžeš zkusit ten suprelorin ("...přínosy přípravku Suprelorin při indukci dočasné neplodnosti u zdravých, nekastrovaných, pohlavně dospělých psů převyšují jeho rizika...") ..no nevim...
http://www.emea.europa.eu/vetdocs/PDFs/EPAR/suprelorin/V-109-cs1.pdf

Pořád mám ale pocit, že uvažuješ špatným směrem, myslím že Jetík by měl jít na zkušenou do většího týmu, aby si uvědomil svou pozici a správné vzorce chování. Já trénuju míň než bych chtěla, tak ti pro něj stáž raděj nenabízím, mohla bych ti maximálně teď na prosinec půjčit druhého leadra - akorát že nemám psy, tak leda fenu Fintu nebo Breezu. Mají taky své mouchy, ale zrovna občurávání k nim nepatří :)

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #21 kdy: 01 Prosinec, 2009, 21:13 »
Špagát k obojku jsem taky uvažovala. Vyzkouším co na něho platí...
"Ufikávat koule" mu nemíním ani chemicky a dočasně, ale nikdo mu to nepráskněte, ať mu s tím můžu vyhrožovat ;D
Jako zas až tak to nemíním hrotit, jezdíme pro radost...
Cokoliv půjčit (zvláště na prosinec!!!) nepřipadá v úvahu...Vikina se chystá hárat a doma bude rodeo i bez cizích zvířat...by hrozilo, že ti vrátím Fintu nebo Breezu po té, co si prohlídly trávicí trakt grónského psa zevnitř :-X

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Alfa role ve smečce
« Odpověď #22 kdy: 09 Prosinec, 2009, 12:58 »
Potvrzuji že pro ženskou bývá trochu problém vyjádřit psovi že má "víc koule" než on.... :-\
Mě začal dospívat tříletý boseron a zkouší jestli jako zafunguje když na mě při žrádle zavrčí..poprvé jsem se zarazila protože jsem to nečekala a nechala ho bejt,čimž jsem zareagovala úplně blbě, podruhé dostal koštětem a potřetí jsem ho zalehla...klepal se jak osika, ale stejně pak zavrčel znovu...teď už jen blbě kouká a nic neříká. Chvilku mi trvalo strávit ten nepříjemnej pocit když na mě temně vrčí a kouká černýma nevyzpytatelnýma očima, ale dyť je to kurva muj pes

Omlouvám se Claře, že jsem užila její citát, myslím že ilustruje co se nám lehce může přihodit a ani nebudeme vědět proč -

- smůla je v tom, že někdy nevědomky (svou láskou...) zvedáme roli psa na úkor své vlastní.
Posun v roli vůbec nemusí být o hrubé síle, ale o maličkostech... a jak člověk v nevědomosti o kus respektu přišel, může (bez hrubého násilí) zase získávat roli šéfa zpět... jen znát jak na to.

Problematiku hezky vysvětluje John Fisher v knížce Pes to chápe jinak. Knížka je obtížně k sehnání, tak jsem vypíchla ty základní fígle
http://samota.mushing.cz/Tipy/Vychova.html

Napište případně, co si o tom myslíte..

Clara

  • Host
Alfa role ve smečce
« Odpověď #23 kdy: 09 Prosinec, 2009, 13:18 »
Helo nevadí že jsi použila můj citát. Tohle bývá běžné chování dospívajících psů služebních plemen, ovčáckých psů...jen to tu málokdo napíše.  Vim že násilí je až to poslední a normálního člověka to pak zamrzí... jako mě.

O tu knížku bych měla zájem, pokud by byla k mání....(Pes to chápe jinak)

Chtěla bych se vás tu zeptat - jaké ohlasy má knížka Rudyho D. - Poznej svého psa... vim že Rudy má své metody,které fungují ale on to má prostě v sobě a já neumim zavrčet jako on...jsou to maličkosti - pozice těla, mimika, získaný respekt, přemíra lásky atd...vše hraje svou roli a člověk se stále učí...

Jinak - podívejte se na jedinej díl Polepšovny mazlíčků - na ty rozmazlený paňáry uvrčený, když je páníčkové shazují z postelí...plno lidí chová psy jako mimina nebo módní hity, následně se z nich stávají rozmazlení hajzlíci a když to ten člověk nezvládá, nabídne psa cizím nebo dá do útulku...
« Poslední změna: 09 Prosinec, 2009, 13:24 od Clara »

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Alfa role ve smečce
« Odpověď #24 kdy: 09 Prosinec, 2009, 14:09 »
Chtěla bych se vás tu zeptat - jaké ohlasy má knížka Rudyho D. - Poznej svého psa... vim že Rudy má své metody,které fungují ale on to má prostě v sobě a já neumim zavrčet jako on...jsou to maličkosti - pozice těla, mimika, získaný respekt, přemíra lásky atd...vše hraje svou roli a člověk se stále učí...

Poznej svého psa napsal Mikulica..?
Jak poznat psí duši - Desenský

Osobně si myslím, že když neumím třeba polsky tak, aby mi Polák dobře rozmněl, je lepší mluvit česky, aby nedošlo k omylu.
Když si nejsem jistá, že umím kvalitně zavrčet (neumím), tak zvolím jiný výraz.
Otázka je zda se chystáš krotit rotvíka, co pokousal už 4 lidi, nebo udržet pořádek ve smečce alaskánů, kteří do člověka nepůjdou. (Ruda je extrém - řeší takové případy, které my doufám nikdy řešit nebudem muset)

Myslím že hlavní je sebejistota v dané roli - buď se cítím šéfem tohoto psa/smečky, nebo necítím. Jestli se necítím, nemám moc šancí, pes to pozná. Proto psi Rudovi fungují, ale pánečkům po vrácení často ne.
Pánečci neradi slyší, že chyba je v nich, ne v psovi. Žádný cvičitel by neměl kšeft, kdyby jim to říkal natvrdo :)

Znova ta sebejistota -
Já se třeba necítím na to, abych starému pardálovi Sandymu hrábla do boudy na kost, když zavrčí Moje kost (preventivně..tak obecně na všechny okolo)
Martin by mu tam hrábnul a prošlo by mu to. Já to testovat nechci (v té boudě), tak např. napřed vylovím Sandyho z boudy, pak ho sprdnu, on se zatváří podřízeně a  pak teprve (až jsme si připoměli vztahy) seberu kost. Nevím zda je to zcela správně, ale ale já se na to cítím a pak s tím není problém (za těch 15 let co máme saňové psy po mě nikdy žádný nevyjel)

Když potřebuji psa umravnit (např. mlaďoch atakuje v týmu souseda), přirazím ho k zemi za krk, seřvu ho :) a případně kousnu do ucha

Nejlepší je sledovat smečku a učit se od nich...

sarka

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #25 kdy: 09 Prosinec, 2009, 14:18 »
Helo,pročítala jsem si ty ,,návody,, a myslím si, že se to moc nedá naučit, bud to v sobe človek ma nebo ne. (já např v sobě nemam jak se chovat ke konům, aby me respektovali). V případě, že to v sobě má, může dělat skoro cokoliv a bude to dobře. Samozřejmě při použivaní zdraveho rozumu. Při pořizovaní prvních haskounek jsem měla jednoho znameho, ktery to mel v hlave dobre srovnane a řikal že při zachazeni se psy mám udelat to první co me napadne, to ostatní už je cenzurovane a pes to vyciti. Myslim ze chtit neco po psovi, jen proto že jsem si to nekde precetla, neni ono. Chybi tam to vnitřni  presvedceni a to je třeba pro me moc důlezite. Bytˇ v nějakych rozhodnutích okoli kroutí hlavou- třeba v mým případě zasadní nerozdělování smečky.


Clara

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #26 kdy: 09 Prosinec, 2009, 14:31 »
Já jsem zas nikdy neměla problém s koňma - línejma, agresivníma, krevnatýma....

Můj přístup ke psům a smečce byl vždy tak nějak na pohodu, nejsem tyran ani diktátor,
to že "musim trénovat psy sahánim do jídla" mi vštipoval můj přítel který choval dřív rotwíky.
Je ale něco na tom, že pokud se člověk necejtí, tak ani tim sahánim do žrádla nic nezmůže,
respkt (já tomu říkám úcta) - buď to člověk má nebo ne.
Ale zas si myslim že přečíst si něco v knížce neni nic špatnýho, lidi se stále učí...švagr zrovna
jezdí s rotwikem na školení policejních psovodů do Brna a vrací se úplně nadšenej...jak prej
jim to tam šlape bez násilí bez nervů, jak to s nima umí a všechno to navazuje.Dost ho tam naučili.
Je to lepší než knížka ale tu bych taky nezatracovala.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #27 kdy: 09 Prosinec, 2009, 15:36 »
Napište případně, co si o tom myslíte..

- jsou to obecně známé pí.oviny
hlavně bod 1)1. Zajistit, aby pes nespal na naší židli nebo v naší posteli, ale dali najevo, že my tam sedět můžeme.
moji psi tam v poho spí, ale když tam jdu JÁ tak automaticky uhnou sami, nebo na známý povel "vyhul"  :-X NAOPAK společné spaní UTUŽUJE smečku  ;) ví každý kdo spal se svým psem/y na čundru či treku...

takovéhle a podobné "poučky" se snaží aplikovat zcela neadekvátně ta píííp (nelze nazvat jinak) MVDr.Žertová v TV a nablbne tím mraky lidí, čímž způsobuje "škody velkého rozsahu" a měla by být za to trestně stihána...  ;)
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Clara

  • Host
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #28 kdy: 09 Prosinec, 2009, 15:47 »
Žertovou moc nemusím, má blbej výraz v obličeji, bejt psem, tak jí kousnu. Zvlášť když začne upoutávat psí pozornost skákáním, tleskáním a veselým výrazem v obličeji...

Když jsem měla jezevčíka, spal se mnou v posteli a nikdy nebyl problém. Teď mám 3 velký hovada
se špinavýma packama, který do postele neberu i když tajně toužím se obložit psy a spokojeně
usnout...."jo to se mi to spí, jsem pod ochranou psí".... :D takže za nima chodim na pelech a oni
mě s láskou přijímají, čuby si položí hlavy na mé nohy a pes si mě přihrábne packou. Bez známek
nějakých výčitek - hele tohle je muj pelech.
Z druhé strany - občas je beru ke krbu (do patra) - čuby lehnou na zem a pes (on si hraje na šlechtice)
si nacouvá zadkem na gauč a pěkně se usadí, nohy ve vzduchu....pohoda. Stačí říct: Argáši, ty hovado,
kde to zas sedíš? a vyfičí na zem za fenama.
Když už byla řeč o Rudym - má psy v posteli, pomalu za krkem a tyhle problémy neřeší. Je to v něčem jiném -
umět to psovi ŘÍCT  a vytvořit s ním dobrý přátelský vztah - čím víc společně stráveného času (treky, cestování, výlety, vycházky, cvičení nebo jen když mě pozorujou jak vařim) - tím líp.

toť můj názor

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Nepozornost v tahu?!
« Odpověď #29 kdy: 09 Prosinec, 2009, 16:32 »

- jsou to obecně známé pí.oviny
hlavně bod 1)1. Zajistit, aby pes nespal na naší židli nebo v naší posteli, ale dali najevo, že my tam sedět můžeme.
moji psi tam v poho spí, ale když tam jdu JÁ tak automaticky uhnou sami, nebo na známý povel "vyhul"  :-X NAOPAK společné spaní UTUŽUJE smečku  ;) ví každý kdo spal se svým psem/y na čundru či treku...

Venco, potvrzuješ to, že ti uhnou... :)

Ty jsi chlap, ty se prostě cítíš šéfem a neřešíš to a nemáš potřebu se v tom vrtat :)
Role šéfa smečky je většinou daná a člověk buď šéfem je nebo není. Pokud není, tak asi nepomůže, že vyžene psa z postele.
Ale myslím že můžeme ovlivnit každodení maličkosti a zbytečně nedělat psům v hlavě guláš. Že i konkrétní pes jde trochu posunout oběma směry.
Měli bychom chápat co děláme a jaký to má efekt. Pokud si nemůžeme vybírat (leader jde vepředu), není co řešit, pokud si můžeme vybrat, zdá se mi jednodušší si vybrat správně, něž pak zbytečné škody napravovat např. tvrdostí

Když je pes doma, je volitelné zda bude žrát první pes nebo pán
Je volitelné kdo půjde první do dveří
kdo uhne druhému
jestli si se psem hraješ tehdy kdy příjde on nebo když chceš ty
Mají podle tvých zkušeností tyhle věci význam?
Tys určitě nasbíral hromadu praktických zkušeností... podělíš se..?
Dík :)