Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Může se lovecký pes naučit tahat?

Autor Téma: Může se lovecký pes naučit tahat?  (Přečteno 4970 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Amaranth

  • *
  • Příspěvků: 1
  • Karma: +0/-0
    • E-mail
Může se lovecký pes naučit tahat?
« kdy: 21 Únor, 2013, 19:43 »
Dobrý den, slyšela jsem, že tahat se může naučit skoro každý pes (tedy že to nemusí být zrovna husky nebo malamut). Máme štěně Jämthunda - severský lovecký pes velikosti huskyho. Podle chovatele je tahání nebaví, ale zase jsem viděla spoustu fotografií kdy Jämthund opravdu saně nebo běžkaře táhne. Naše štěně tahá občas jenom na vodítku (a bohužel většinou opačným směrem) a to když jde před námi na cestě nebo na silnici nějaký člověk nebo cizí pes, ale na postroji netahá vůbec. Také se dost často zastavuje a očuchává cestu. Hlavně vůbec nevím, jak jí mám vysvětlit co po ní chci - zkoušela jsem ji zastavit (rozumí povelu "stůj!") a pak se s ní rozeběhnout, volat na ni "běž!" a následně hodně chválit, ale jakmile zůstávám kus za ní, zastavuje se a čeká na mě. A když na ni volám "běž!" a chválím zrovna v tom okamžiku kdy táhne na vodítku, nějak to ignoruje. I to očuchávání si nenechá rozmluvit - ani pamlsek se jí nezdá v tu chvíli zajímavější. Chci se tedy zeptat, jestli si myslíte že si dělám zbytečné naděje, nebo je možné psa tahání opravdu naučit, případně bych moc uvítala kdybyste mi poradili, jak vysvětlit štěněti co po ní vlastně chci.

B.

  • Host
Re:Může se lovecký pes naučit tahat?
« Odpověď #1 kdy: 21 Únor, 2013, 20:39 »
Ahoj, nejsem si jistá, zda je tahání, jaké známe u severských plemen nebo dalších plemen, u kterých se vlohy pro tahání dají předpokládat, to pravé pro jamthunda. Máme doma jamthunda Evžíka, letos mu budou 3 roky. Tím, že máme i SH, jsem se jamthunda snažila i párkrát zapřáhnout vedle psa, který je normálně zvyklý tahat. Několikrát jsem na kolobce nebo běžkách, skončila někde jinde, než jsem chtěla, protože dospívající jamthund hravě přetáhne dospělého huskyho tam, kam mu velí jeho neuvěřitelný lovecký pud. A tím jsem se zapřaháním jamthunda do spřežení nebo kolobky skončila. Prošla jsem hodně materiálu o výchově a výcviku jamth., na spoustě fotek a ve spoustě článků jsem četla o jejich kladných vlohách pro tahání, ale je tahání a tahání. Jmthnd se podle mého hodí jen na tahání sáněk s dětmi kolem louky a podle toho jsme se taky zařídili :) Nevím, jaké máte úmysly se svým štěndem a jaké máte představy, kterým směrem byste se rádi ubírali, ale doporučuji se držet toho, co je pro ně charakteristické a to je lov. Já jsem začala s loveckých výcvikem mezi 12-18 měsícem, nejdříve jsme jen hodně chodili do lesa, aby si zvykl na své přirozené prostředí, pak jsem začala s tréninkem lovecké poslušnosti, sama jsem si pro něj natahovala stopu na dosled kusu a značila barvu, učili jsme se dohledávat kus a hlásit jej, prostě vše, co patří do výcviku loveckého psa - honiče. Jde o to, jak moc má pes vyvinutý smysl pro lov a kolik času mu věnujete při přípravě a jak velká panuje souhra při práci v lese mezi psem a psovodem. Evža má za sebou několik jarních svodů, nějaké výstavy, titul z BZH ( barvářské zkoušky honičů), momentálně se mi válí tady pod PC stolem, ale jinak chodíme na naháňky, volají známí, když potřebují dosled kusu v lese....prostě je to aktivní lovecký pes. já jsem se vydala tou cestou, která mi přišla pro něj nejpřirozenější a to je lov a lovecký výcvik. Tahání by se jistě časem taky naučil, ale není to jeho prvotní přirozenost. Takže s učením tahání u jmthnd neporadím, protože to nebyla naše parketa :) a pokud je štěndo od Vaška Lokaje, tak měl pravdu, táhání je nebaví :)

B.

  • Host
Re:Může se lovecký pes naučit tahat?
« Odpověď #2 kdy: 21 Únor, 2013, 20:48 »
ale tím samozřejmě nechci říci, že je nemožné jej něco takového naučit. jak je stará? Ohledně zapřahání se nejlépe poradit s někým zkušeným, ještě lépe, zajet se k někomu podívat na trénink, kdo by třeba i půjčil psa do dvojky na zapřažení, aby to mladší pes okoukal. Omrknout závody, jak vše vypadá, zkuste si i tady v diskuzi, najít nějaký článek o zapřahání a tahání ( kdy poprvé zapřahat, v kolika měsících, jak učit psa tahat...), v archivu jistě něco bude.

Janina-Nina

  • Host
Re:Může se lovecký pes naučit tahat?
« Odpověď #3 kdy: 25 Únor, 2013, 19:22 »
Dobrý den, slyšela jsem, že tahat se může naučit skoro každý pes (tedy že to nemusí být zrovna husky nebo malamut). Máme štěně Jämthunda - severský lovecký pes velikosti huskyho. Podle chovatele je tahání nebaví, ale zase jsem viděla spoustu fotografií kdy Jämthund opravdu saně nebo běžkaře táhne. Naše štěně tahá občas jenom na vodítku (a bohužel většinou opačným směrem) a to když jde před námi na cestě nebo na silnici nějaký člověk nebo cizí pes, ale na postroji netahá vůbec. Také se dost často zastavuje a očuchává cestu. Hlavně vůbec nevím, jak jí mám vysvětlit co po ní chci - zkoušela jsem ji zastavit (rozumí povelu "stůj!") a pak se s ní rozeběhnout, volat na ni "běž!" a následně hodně chválit, ale jakmile zůstávám kus za ní, zastavuje se a čeká na mě. A když na ni volám "běž!" a chválím zrovna v tom okamžiku kdy táhne na vodítku, nějak to ignoruje. I to očuchávání si nenechá rozmluvit - ani pamlsek se jí nezdá v tu chvíli zajímavější. Chci se tedy zeptat, jestli si myslíte že si dělám zbytečné naděje, nebo je možné psa tahání opravdu naučit, případně bych moc uvítala kdybyste mi poradili, jak vysvětlit štěněti co po ní vlastně chci.
Ahoj A.a B. Při čtení vašich dotazů jsem zajásala. Jsem dlouholetá obdivovatelka severských psů,ale neměla jsem podmínky si je pořídit. Protože se chci věnovat i jiným aktivitám, uvažuji o některém severském loveckém psovi a poslední, který mě nadchnul ,je právě jamthund! Co se týká zkušeností s výcvikem tahání neseveřanů-mám dost zkušeností (s něm.ovčáky, křížencem ohaře, portugalským vodním psem a poslední rok se mořím s něm. kr. ohařem). Protože při popisu toho všeho by se musheři a musherky na tomhle foru počůrali smíchy,jestli máte zájem o podrobnosti, raději mi napište. Zdraví Janina    janina-nina@seznam.cz

Online xaelian

  • *****
  • Příspěvků: 49526
  • Karma: +0/-0
Re:Může se lovecký pes naučit tahat?
« Odpověď #4 kdy: 08 Říjen, 2023, 15:22 »

Online xaelian

  • *****
  • Příspěvků: 49526
  • Karma: +0/-0
Re:Může se lovecký pes naučit tahat?
« Odpověď #5 kdy: 02 Listopad, 2023, 09:49 »
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт

Online xaelian

  • *****
  • Příspěvků: 49526
  • Karma: +0/-0

Online xaelian

  • *****
  • Příspěvků: 49526
  • Karma: +0/-0
Re:Může se lovecký pes naučit tahat?
« Odpověď #7 kdy: 03 Únor, 2024, 00:14 »
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт