Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 potrebujem poradit

Autor Téma: potrebujem poradit  (Přečteno 17061 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mato

  • Host
potrebujem poradit
« kdy: 21 Srpen, 2012, 19:19 »
Mam podozrenie ze je moja fenka gravidna. Problem je v tom ze rodicia  maju rovnakeho otca a matky su sestry. Rad by som vedel vas nazor. Dakujem


Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #1 kdy: 21 Srpen, 2012, 20:18 »
rodicia  maju rovnakeho otca a matky su sestry. esli to dobře chápu, tak štěňata to budou mít takhle: tedy 1 děda, a babičky jsou sestry?
tož hooodně příbuzenská, skoro až testovací křížení  ;) na štěňatech poznáš, jak je kvalitní genetický základ tvých psů...
může to dopadnout dobře - je-li dobrý a nebo úpně obráceně  :(, pokud to bude úplně špatně, je klidně možné, že se ani nic nenarodí a zárodky se vstřebaj
rozhodně bych štěňata neprodával v 7mi týdnech,(pokud se narodí) ale počkal alespoň do 6-8 měsíců
když sem dáš PP rodičů, nechá se spočítat Fx( koeficient příbuznosti)
hlavně nechoďte na žádný potratovky a podobné "vymoženosti", nech ji v klidu odrodit a uvidíš
« Poslední změna: 21 Srpen, 2012, 20:22 od VencaN »
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #2 kdy: 21 Srpen, 2012, 21:46 »
Mam podozrenie ze je moja fenka gravidna. Problem je v tom ze rodicia  ..

Kolem 25. dne uz jsou plody vidět ultrazvukem .. a budeš mít jistotu..

Peter

  • Host
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #3 kdy: 21 Srpen, 2012, 23:04 »
Poznajuc viacej podrobnosti...teda o ake psi ide a aj ine suvislosti...nic neries...a navstiv zverolekara a zrus to...

Povedz aky ma zmysel to nechat?....nechat si to nenechas...predajne to vobec neni, pribuzenska ako hrom (otec ten isty a matky psov su sestri) a dobra kvalita je hlboko otazna(to je na dlhsie)

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #4 kdy: 22 Srpen, 2012, 13:39 »
Poznajuc viacej podrobnosti...navstiv zverolekara a zrus to...
ja je nepoznám, ale jestli už rodiče jsou katastrofa, tož štěnda uspávej hned při porodu (než si cucnou)
nejšetrnější pro fenu a i pro ně :(
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline kavej

  • ****
  • Příspěvků: 307
  • Karma: +13/-30
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #5 kdy: 22 Srpen, 2012, 21:32 »
Poznajuc viacej podrobnosti...navstiv zverolekara a zrus to...
ja je nepoznám, ale jestli už rodiče jsou katastrofa, tož štěnda uspávej hned při porodu (než si cucnou)
nejšetrnější pro fenu a i pro ně :(
S dovolenim nesouhlasim, jiz pri porodu i pred cucnutim pracuji "materske" hormony, telo startuje na  kojeni atd. Laicky mi prijde energeticky i citove pro fenu setrnejsi 1. varianta, pokud je smrt stenat zvolene vychodisko z dane situace. 

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #6 kdy: 23 Srpen, 2012, 08:20 »
Poznajuc viacej podrobnosti...navstiv zverolekara a zrus to...
ja je nepoznám, ale jestli už rodiče jsou katastrofa, tož štěnda uspávej hned při porodu (než si cucnou)
nejšetrnější pro fenu a i pro ně :(
S dovolenim nesouhlasim, jiz pri porodu i pred cucnutim pracuji "materske" hormony, telo startuje na  kojeni atd. Laicky mi prijde energeticky i citove pro fenu setrnejsi 1. varianta, pokud je smrt stenat zvolene vychodisko z dane situace.

Po potratu provedeném kolem 25. dne veterinář velmi doporučuje, aby fena měla v dalším cyklu štěňata, jinak hrozí zánět dělohy.
= to přerušení není korektní. Navíc to s fenou hodně zacvičí (je jí blbě, zánět..ATB..)
Nechat odrodit je fyziologická varianta. Fena pak několik let štěňata mít nemusí. Ale může - i později. Má už jedny štěňata za sebou - tím pádem zvládne i další i třeba v 6-7-8 letech bez problémů.
Zda nechat dvě štěňata nebo žádné?
Fena potřebuje první sání štěňat proto, aby lépe dokončila porod. Příjemné vzruchy při sání uvolňují oxytocin, který působí kontrakce dělohy, tím vypuzení štěňat a následně očistků.
Proto je pro fenu nej varianta když normálně odrodí a nějaká štěňata jí zůstanou (nejlíp tak dvě, aby si měla s kým hrát).
Varianta s odebíráním štěňat chce podporu antibiotik a oxytocinu na vypuzení očistků (pro jistotu). Laktace feny nastupuje pozvolna během několika dní. Když fena nemá podněty od štěňat a má omezen přísun potravy a částečně i vody, může to zvládnout, ale musí se kontrolovat.
Můj závěr - pokud je to možné, volila bych variantu nechat odrodit a pak vybrat dvě nej štěňata... a věnovat pak pozornost následným opatřeným, aby se situace neopakovala.. ach jo.
« Poslední změna: 23 Srpen, 2012, 08:22 od HelaL »

Offline kavej

  • ****
  • Příspěvků: 307
  • Karma: +13/-30
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #7 kdy: 23 Srpen, 2012, 08:45 »
Po potratu provedeném kolem 25. dne veterinář velmi doporučuje, aby fena měla v dalším cyklu štěňata, jinak hrozí zánět dělohy.
No, pokud nejsou dalsi stenda planovana a neni mozne si dve nyni ponechat, tak jeste kastrace ted hned...

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #8 kdy: 23 Srpen, 2012, 14:31 »
Laicky mi prijde energeticky i citove pro fenu setrnejsi 1. varianta, pokud je smrt stenat zvolene vychodisko z dane situace. 

právě že LAICKY  >:(
a jsme zase u "oblíbené " kastrace  :(
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline kavej

  • ****
  • Příspěvků: 307
  • Karma: +13/-30
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #9 kdy: 23 Srpen, 2012, 21:57 »
Nepřekvapils...
Hela pěkně popsala rizika odebrání štěňat bez cucnutí, nebyla jsem si jistá, zda co platí na člověka, sedí i u psa.
Do mateřských citů psa nevidím, ale podle toho jak hledají feny mrtvá štěňata, řekla bych k Tvojí radě - chudák fena...
Takže pokud nelze nejšetrnější varianta popsaná Helou, je na majiteli, co si vybere se zvážením rizik na obě strany...
 

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #10 kdy: 24 Srpen, 2012, 08:08 »
jak hledají feny mrtvá štěňata, řekla bych k Tvojí radě - chudák fena...

právě, že MRTVÁ nehledají, pokud je rovnou nesežerou, jsou jim naprosto lhostejná....
hledají pouze řádně pištící a řvoucí, na mrtvá kašlou
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline kavej

  • ****
  • Příspěvků: 307
  • Karma: +13/-30
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #11 kdy: 24 Srpen, 2012, 08:19 »
Od dvou ruznych lidi s mrtve narozenymi stenaty mam opacnou info...
Moje fenka porodila 6 stenatek a 6. stene se muselo hned krisit a i kdyz ani nepiplo a ostatnich 5 uz u ni salo, hledala ho.
Je mozne, ze to je individualni...
« Poslední změna: 24 Srpen, 2012, 08:23 od kavej »

Tara

  • Host
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #12 kdy: 24 Srpen, 2012, 09:11 »
Nemůžu si pomoct. Tahle situace je vážně příšerná a všechny možné varianty také. Mě přijde nejbezpečnější a asi i nejšetrnější potrat včetně kastrace. Dodám jen, že se řadím mezi odpůrce kastrací, ale v případě zdravotních potíží nebo pokud je majitel natolik nezodpovědný, že si fenu uhlídat nedovede, jsem pro. Lepší jedna kastrace než desítky utrácených nebo týraných a nechtěných štěňat.
Přeji vám a hlavně fence, aby se vaše obavy nenaplnily a fenka březí nebyla.

Offline kavej

  • ****
  • Příspěvků: 307
  • Karma: +13/-30
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #13 kdy: 24 Srpen, 2012, 09:22 »
Nemůžu si pomoct. Tahle situace je vážně příšerná a všechny možné varianty také. Mě přijde nejbezpečnější a asi i nejšetrnější potrat včetně kastrace. Dodám jen, že se řadím mezi odpůrce kastrací, ale v případě zdravotních potíží nebo pokud je majitel natolik nezodpovědný, že si fenu uhlídat nedovede, jsem pro. Lepší jedna kastrace než desítky utrácených nebo týraných a nechtěných štěňat.
Přeji vám a hlavně fence, aby se vaše obavy nenaplnily a fenka březí nebyla.
pěkně napsané :)

Offline Šurka

  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +1/-2
    • E-mail
Re:potrebujem poradit
« Odpověď #14 kdy: 24 Srpen, 2012, 12:37 »
Nemůžu si pomoct. Tahle situace je vážně příšerná a všechny možné varianty také. Mě přijde nejbezpečnější a asi i nejšetrnější potrat včetně kastrace. Dodám jen, že se řadím mezi odpůrce kastrací, ale v případě zdravotních potíží nebo pokud je majitel natolik nezodpovědný, že si fenu uhlídat nedovede, jsem pro. Lepší jedna kastrace než desítky utrácených nebo týraných a nechtěných štěňat.
Přeji vám a hlavně fence, aby se vaše obavy nenaplnily a fenka březí nebyla.

Bohužel musím říct že mám strach abych nemusel podobné dilema řešit i já. Před týdnem jsem při obchůzce kolem plotu (jako každé ráno) objevil chomáč chlupů zaseknutý pod pletivem a z podezdívky VYKUTANOU!! 1 cihlu. Prostor mezi plotem a podezdívkou ale nebyl ani 10 cm a pletivo je zespod vyztužené 2cm proutím takže nemá vůli k nadzvednutí. Na zahradě ani stopa po vniknutí cizího psa ale i tak (jelikož mi 3 čuby hárali) jdeme k 25. dni na sono. Situace je o to horší že se jedná o jejich první hárání.
  Takže co se týče tý zodpovědnosti nevynášel bych takové soudy protože vystužené pletivo a podezděné jak pod zemí tak nad zemí se dá považovat za velice bezpečný plot a ejhle. Toho psa znám a s majitelkou jsem společně s nesčetně dalšími řešili jeho každodení a celodenní toulání a bez výsledku.

Co se týče variant jak řešit graviditu feny jinak než ponecháním stěňat: každá je špatná. Zabíjení odrozených štěňat je nezákoné a provádět jej může jen veterinář a to nikdy ne na zdravých štěňatech (A s tímto zákonem plně souhlasím).  Kastraci neuznávám pokud nejde o kastraci ze zdravotních důvodu jako plno tady na foru.  Potrat ranný vidím jako riskování života feny a zbytečně předčasné panikaření. Potrat do 45. dne fenu ohrožuje méně a zánětu dělohy se dá předcházet (sice nikdy ne 100% ) i jinak než následnou kastrací ale stále tu to riziko je.   :( :(