Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Kastracia fenky

Autor Téma: Kastracia fenky  (Přečteno 42820 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline zuzana78

  • *
  • Příspěvků: 3
  • Karma: +0/-1
Kastracia fenky
« kdy: 07 Leden, 2010, 16:37 »
Dobry den, planujem nechat vykastrovat svoju 8.mes sucku SH, nie hned ale do druheho harania by som to rada stihla ale uvidim, ake mate s tym skusenosti, prejavilo sa to nejak v ich povahe, nie je to skoro? Prosim o radu a vase skusenosti s tym, nie je na chov. Priberaju, pomocuju sa alebo tak vsetko ohladom toho. Dakujem Z. :-[

Peter

  • Host
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #1 kdy: 07 Leden, 2010, 20:12 »
Tak ja by som nekastroval ani nahodou...oberies psa o osobnost...a ked chces s nou behat tiez to neni ono

Petra

  • Host
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #2 kdy: 07 Leden, 2010, 21:34 »
Máme 8letou fenku. Kastrovanou v šesti letech, kvůli zdravotním problémům. Nebýt toho nenechala bych ji kastrovat. Ale je to jen můj názor.
Fenka žádné problémy nemá, ze začátku jsme pozorovali tloustnutí, omezili jsme krmivo, víc pohybu taková menší dieta  :) protože kastrovaní k tloušťce mají víc sklony. Žádné pomočování u ní není. Ani změna povahy, nic takového.  Ale nevím jak u jiných.
Zkus názor veterináře, možná víc veterinářů  :D
Znovu opakuji, že je to jen můj názor, ale já bych ji bez zdravotních problémů kastrovat nenechala.
Ať už se rozhodneš jakkoliv, přeju spoustu radosti se svým psíkem  :)

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #3 kdy: 07 Leden, 2010, 21:40 »
Mam vykastrovanou fenku, taky po 1. harani, a nemuzu si stezovat, netloustne, nepomocuje se, zadna ztrata osobnosti a beha perfektne.   A neni to moje prvni zkusenost, predesle fenky jsem kastroval pozdeji, ale vse taky v pohode, behaly vsechny super i po kastraci.
Kastrovani hned po 1.harani je doporucovano i jako prevence rakoviny.

A kdyby k tomu vsichni pristupovali takhle zodpovedne pokud nechteji chovat a kastrovali by, tak by se predeslo spouste nechtenych spojeni a stenat, kterych jsou pak plny utulky.

Offline Čada

  • *
  • Příspěvků: 6
  • Karma: +0/-0
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #4 kdy: 07 Leden, 2010, 21:41 »
Tak ja by som nekastroval ani nahodou...oberies psa o osobnost...a ked chces s nou behat tiez to neni ono

S tímhle bych nesouhlasila. Osobnost psa zdaleka neovlivňují jenom pohlavní hormony. Navíc kastrace u feny se ve velké míře podílí na prevenci pozdějších nádorů mléčné žlázy. A tumory mléčné žlázy u fen jsou sakramentsky častý problém - většinou se pak fena kastraci stejně nevyhne. Pokud teda nemá metastáze v plicích, pak už je kastrace zbytečná.
Taky ber v potaz falešnou březost,... Myslím, že hlavní je zvážit pro a proti. Byla jsem u kastrace, není to vůbec komplikovaný zákrok, největší riziko je anestezie.
Jestli máš pochybnosti, zeptej se na to veterináře. Rozhodnout se pak stejně musíš ty.

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #5 kdy: 08 Leden, 2010, 06:21 »
 :-\ pokud už musíš, tak ji nech vykastrovat až tak ve 2 letech, až bude plně fyzicky a hlavně PSYCHICKY dospělá
já osobně nechávám kastrovat pouze ze zdravotních důvodů
kecy těch ,že to NEDOSPĚLÉHO psa neovlivní, jsou jen kecy
95% vetů, ti to doporučí, páč z toho mají prachy... 5 %(těch dobrejch) ti řekne ,že jde o bezdůvodný zásah do zdravého organismu...
pokud žije ve smečce a necháš ji vybrat takhle mladou, odsuzuješ ji do role omegy...(neplatí u starších fen, co mají vybudované již svoje místo)
jinak inkontinence (doma) není nic příjemného pro pána ani pro psa...
nikde není od vetů statistika kastrované/ nekastrované ....neproblémy/problémy... proč taky ,když jim jde o prachy...
za svůj "haskouní" život jsem měl cca 14 fen a z toho ze zdravotních důvodů jsem nechal kastrovat 2 což je bratru 1/7 což je cca 14%
úsudek ať si udělá každý sám
« Poslední změna: 08 Leden, 2010, 18:33 od VencaN »
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Offline corinka

  • *
  • Příspěvků: 13
  • Karma: +0/-0
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #6 kdy: 13 Leden, 2010, 20:40 »
Nemám SH. Nevím, zda je plemeno od plemene různé, ale... Protože bydlím v paneláku a hárání velkého psa je pro mě přítěž (krev na zemi, zápach), mám své feny vykastrované ze své "pohodlnosti". Zní to zřejmě pro někoho příšerně, ale je to velká úleva pro mě a myslím, že i pro naše feny. ESP jsme vykastrovala po prvním hárání. Ta má pokastrační inkontinenci - minimální, ale přiznávám to - nekomplikuje mi to prozatím spolužití. U sportovní feny se to nestává, takže spíš máme smůlu! Druhou fenu - německý krátkosrstý ohař jsem kastrovala před prvním háráním - cca v 9ti měsících. Ta je bez problémů. Třetí fenu srnčího pinče jsem kastrovala po prvním hárání. Naše holky jsou bez změny povah, výkonnosti apod. Každou svou budoucí fenu budu kastrovat před jejím prvním hárání. A známky nějaké flustrace? Spíš si myslím, že čím dřív se fena vykastruje, tím je to pro ni lepší. Jak zdravotní problémy, tak i nějaké to možné vědomí, že o něco "chuděrka" přišla.
PS: Kastrace před prvním háráním je "móda" ze zahraničí. Veterinář mi doporučil kastrovat po prvním hárání, ale neviděl žádný problém a důvody, proč fenu nekastrovat před háráním. Zvolila jsem dle sebe - doma mám také psa, tak jsem si to prostě nedovedla představit a zamezila rovnou nějaké budoucí "sodome komoře" :-) Jarmila

Offline Kacer

  • **
  • Příspěvků: 51
  • Karma: +0/-7
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #7 kdy: 14 Leden, 2010, 08:22 »
Ja nejak s tim kastrovanim nevim, pokud nema clovek smecku, kde ma problem oddelit psy a harajici fenku, tak bych do toho nesel. Mozna to je tim, ze mame jednoho romzazlence, ale i tak mi to prijde jako nesmysl operovat zdravy organizmus pokud k tomu neni nejaky akutni duvod. Premyslel jsem o tom kdyz jsme meli doma psa a fenu nem. ovcaka, kteri na sebe ptom vyli pres zavrene dvere, ale i tak se to vzdycky prezilo. To, ze kapickuji a jsou ponekud vice citit jsou veci ktere k fenam patri, to ale clovek vi pred tim nez si ji poridi.  Ja jsem proste proti kastraci.

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #8 kdy: 14 Leden, 2010, 08:33 »
Kačere no asi tak.
A pokud jde o to "estetické" hledisko v bytě, radši 2x do roka někde kapičku (většina fen se čistí tak důkladně, že je potřeba detektivní talent a bílá rukavice, aby člověk začátek hárání vůbec zaznamenal) než denně louže moči pokud by se inkontinence zhoršila.
Jinak je vždy možnost si vybrat zvíře které mému životnímu stylu a hygienickým požadavkům vyhovuje. Pokud mi "smrdí" fena, pořídím si psa. Pokud mi vadí i pes, koupím si třeba rybičky. ;)

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #9 kdy: 14 Leden, 2010, 08:40 »
Veterinář mi doporučil kastrovat po prvním hárání, ale neviděl žádný problém a důvody, proč fenu nekastrovat před háráním.
netušil jsem, že se dá studovat  i veterina  v Plzni... :D
jináč "milá" corinko divím se, že jim nenecháš amputovat i nožičky (aby "nesvinili") a jako "prevenci"
před zlámáním, DKK etc...
« Poslední změna: 14 Leden, 2010, 10:58 od VencaN »
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Clara

  • Host
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #10 kdy: 14 Leden, 2010, 10:06 »
a co třeba kastrace po 1. štěňatech ve 2,5 roce ? Kvůli klidu ve smečce, případně i předcházení nádoru mléčné žlázy... ?

Offline VencaN

  • *****
  • Příspěvků: 888
  • Karma: +130/-109
  • G.Attla :...pes nikdy nedělá chybu...
    • E-mail
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #11 kdy: 14 Leden, 2010, 10:56 »
a co třeba kastrace po 1. štěňatech ve 2,5 roce ? Kvůli klidu ve smečce, případně i předcházení nádoru mléčné žlázy... ?
...ale jo , holky, jen řežte do živýho  :-[
jedinej tutáč po úplném vybrání je, že nemůže mít zánět něčeho, co nemá (dělohy), jinak na karcinom
lišt to v podstatě nemá žádný prokazatelný vliv ...
nech si napsat od Zelí, jaký  je to  bezva, když se kastrace "povede"...
Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů,
pokud to lze vysvětlit jejich debilitou.

Clara

  • Host
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #12 kdy: 14 Leden, 2010, 11:05 »
tady to nemá smysl rozebírat.
když už mam smíšenou smečku, je teda lepší 2x ročně nechat trpět psa i fenu, nemluvě o kvílení, přičemž pes vyhubne na kost a fena je po hárání vzteklá, že si neštrejchla...
já spíš váhám, nechci zbytečně řezat do fenky, kterou mám moc ráda...
a žádnýho známýho kam bych dala psa, nemam...
už to slyšim - nojo to si měla holka rozmyslet dřív když si pořizovala psa i fenu...
kritizovat umí každej ale poradit málokdo.
všechno je riziko...i když fenu nevykastruju a ona mi pak pojde kvůli rakovině...už jsem to zažila, bylo to hrozný umírání :-(

Offline Kacer

  • **
  • Příspěvků: 51
  • Karma: +0/-7
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #13 kdy: 14 Leden, 2010, 11:10 »
To Clara:

jak jsem psal, pokud to je kvuli klidu ve smecce a nebo zdravotnich duvodu, tak ano, souhlas, ale puvodni dotaz byl o kastraci 8 mesicniho zdraveho stenete.


Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: Kastracia fenky
« Odpověď #14 kdy: 14 Leden, 2010, 11:14 »
Kvůli klidu ve smečce, případně i předcházení nádoru mléčné žlázy... ?
Teď jsem měla mezi svátkama ve smečce (1 fena+5 psů) "neklid"...madam hárala, provokovala psy, ti kvíleli, nakrývali se vzájemně...případně se zakusovali, když se zrovna nemohli dohodnout kdo bude mamka a kdo taťka...Jetíček vytrvale 14 dní onanoval ve své boudičce. Ale nikdo ze zúčastněných nevypadal, že by jim "neklid" nějak vadil, ohromně si to všichni užívali...mrchy!
Jedinej neklidnej je soused odnaproti...což mi připomíná, že mu dlužím půllitr slivovice..."na uklidnění" ;)

Citace
všechno je riziko...i když fenu nevykastruju a ona mi pak pojde kvůli rakovině...už jsem to zažila, bylo to hrozný umírání :-(
Měla jsem kdysi kastrovanou fenu...umřela na nádor na ledvině...taky to nebylo nic hezkýho...mohu nechat preventivně odstranit ledviny? Na dialýze se dá taky přece přežívat...

Citace
nojo to si měla holka rozmyslet dřív když si pořizovala psa i fenu...
První rozumná věc ;)
« Poslední změna: 14 Leden, 2010, 11:18 od LenkaB »