Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Canicross a klouby (lidské!)

Autor Téma: Canicross a klouby (lidské!)  (Přečteno 32790 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Žaneta

  • Host
Canicross a klouby (lidské!)
« kdy: 29 Únor, 2008, 21:19 »
Chci se zeptat, jestli je canicross opravdu takový nápor na klouby člověka jak se říká. Mám ročního RR a canicross mě láká, ale nemám úplně v pořádku kolena. Může mi někdo, kdo canicross běhá, říct co to s koleny udělá? Za rok, dva...pět let?

Offline kavej

  • ****
  • Příspěvků: 307
  • Karma: +13/-30
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #1 kdy: 03 Březen, 2008, 18:46 »
Ahoj, dve sezony jsem behala cannicros (nezavodne) s psem, ktery hodne tahl, takze jsem ho spis brzdila a druhou sezonu uz jsem ty kolena dost citila, hlavne v zime. Nosila jsem elasticke zpevnovace ze zdrav. potreb, ktere je drzely i v teple, bylo to lepsi, ale uplne dobre ne. Kdyz nebudes mit velkeho tahouna a nebudes muset tolik brzdit, ale treba jen poklusete ve stejnem tempu, bude to jine, ale je to jen muj nazor, bylo by lepsi, kdyby Ti jeste napsal nekdo zkusenejsi.

Offline Buráci

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +3/-9
    • Honzíkův blog
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #2 kdy: 09 Březen, 2008, 00:59 »
Mam jen dve kolena, dva kotniky a dva psy, takze se jedna o statisticky bezvyznamny vzorek, ale moje zkusenost je takova:
- trenink a zavody na kratsi trasy s 20 kg fenou pointra: lze, ale za cenu neustalych mirnych obtizi s klouby
- trenink s ESP: nelze
- zavod s ESP: da se to obcas risknout, ale je problem natrenovat (sebe) na rychlost
Takze jsem po par letech dosel k tomu, ze beham bez psa (delsi trasy) a psi tahaji kolobezku. Tim, ze beham, se mi navic asi nejak zpevnily klouby, drive pravidelnym canicrossem nadmerne namahane, takze mi obcasny beh se psem nepusobi problemy.
Jinak ty elasticke zpevnovace, ortezy apod. jsou cesta do pekel, pokud se nepouzivaji vyhradne pro doleceni, aspon to tvrdi muj doktor. Klouby si totiz zvyknou na oporu a ochabnou.
Pak je jeste moznost, ze je clovek fyzicky dobre disponovany a jeho telo tu zatez zvlada. Verim, ze nekteri to takhle maji, ja ne.

indian

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #3 kdy: 11 Březen, 2008, 20:05 »
absolutní souhlas s Burákem ikdyž já se psy běhám ale taky mi bohužel kolena odcházejí. na kolo si troufám jen občas protože mi v tom brání místní psi na volno

Podracky

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #4 kdy: 28 Říjen, 2009, 22:25 »
U krosu jsou diskuse o vlivu běhu na klouby je poněkud bezpředmětné, volný terén není asfalt. Bál bych se spíš o nějaký ten zvrtnutý kontík, než o problémy s klouby. Ovšem jen pokud dodržujete odpovídající zásady odpovídající stravy a používáte kvalitní boty.

Většina problémů s pohybovým aparátem u běžců (jak atletů, tak těch co dělají canicross) souvisí právě s tím, že je lidem často líto dát dva nebo tři tisíce za kvalitní boty, investovat do kvalitního oblečení a odpovídající stravy, případně kloubních přípravků. A především většina lidí absolutně opomíjí předpřípravu, jako je nějaké rozcvičení a rozhýbání svalů i kloubů předtím, než si jdou zaběhat.

Navíc většina lidí připisuje různé potíže s kolenními vazy, tomu, že běhají a vidí v tom negativní vliv běhu na kloubní aparát. Ve skutečnosti tyto potíže obvykle souvisí s tím, že dotyční běhají blbě, a v blbém obutí. Například nepřihlížejí vůbec k tomu, zda mají pronaci, supinaci, neberou v potaz jaké naběhaly objemy předtím... atd.

Sečteno podtrženo, nebál bych se o klouby když k tomu budete přistupovat s rozmyslem.  

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #5 kdy: 29 Říjen, 2009, 08:54 »
Naprosty souhlas s Podrackym.

Pokud jsem nikdy nebehal a zacnu najednou behat bez rozmyslu, odvarim klouby at beham se psem nebo bez psa.  Takze zacinat s rozmyslem, postupne zvysovat zatez, kvalitni vybava, boty, obleceni, ono behat v mrazu s holymi koleny neni to nejlepsi.

Trenink canicrossu a behani se psem v treninku, pokud mam opravdu velkeho tahouna da se to resit pridanim dalsi zateze za psa, my behame jeste se retezem, takze pes tahne retez i me.  A dulezite je rozcviceni, vetsina canicrossaru vezme psa, zaprahne a vybehne, pak se nemuzou divit.

Offline Buráci

  • ***
  • Příspěvků: 122
  • Karma: +3/-9
    • Honzíkův blog
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #6 kdy: 29 Říjen, 2009, 09:32 »
Citace
Bál bych se spíš o nějaký ten zvrtnutý kontík, než o problémy s klouby
A on zvrtnutý kotník není problém s kloubem?

Když jsem pravidelně trénoval se psem, tak to bylo pořád něco, nejčastěji kotníky, kolena.
Od té doby, co běhám bez psa (ve stejném terénu), a se psem jen občas závodím, se mi tyhle problémy vyhýbají.
Poslední běžecké zranení jsem utržil vloni při canicrossu ve Voticích, kdy mi podjela noha a pes do toho škubnul. Zaseklo se mi SI skloubení, léčil jsem to asi půl roku a cítím to dodnes. Bez psa by se mi to nestalo.

O potřebě rozcvičení atd. a odpovídajících bot není sporu, stejně tak souhlasím s tím, že to hodně lidí podceňuje.
Trénovat řetězem jsem nezkoušel, mohlo by to jít.
Moje zkušenost je prostě tahle, proto bych se silným psem netrénoval. Burák

Podracky

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #7 kdy: 29 Říjen, 2009, 09:48 »
Ale jo, to jsem se možná jen špatně vyjádřil. Zvrtnutý kontík je samozřejmě problém, ale jde o úrazový stav. Ta odpověď byla myšlena spíš ve směru největších obav většiny lidí, a těmi je opotřebení kloubů v důsledku dlouhodobé zátěže případně degenerativních onemocnění a jejich souvislosti se sportem. Sečteno podtrženo: měl bych větší strach ze síly a chování toho psa, než z podstaty běhu jako takového.
 

MiVo

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #8 kdy: 29 Říjen, 2009, 10:47 »
Někomu vydrží tělo více, někomu méně. Canicros s dobrým psem je zaručený způsob jak se dostat na invalidní vozík o něco dříve  ;D. Jasně , jsou světlé vyjímky,....někdo taky vydrží chlastat první ligu do 70,.... aneb Nohavicova teorie  ;D.

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #9 kdy: 29 Říjen, 2009, 11:24 »
MiVO:  Blbost, pokud umis behat, invalidni vozik ti nehrozi.  Beham Canicross uz cca 15 let a stale v poho.  Sice jeden horsi vyron kotniku, ale od te doby, co jsem tomu dal cas a poradne dolecil a peclive cvicil, abych posilil vse co je treba, to je ok.
Proste musis obcas trochu premyslet.
.... a tebe jsem snad nikdy bezet se psem nevidel!??????;)

MiVo

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #10 kdy: 29 Říjen, 2009, 12:38 »
Zimone : neviděl a ani neuvidíš, já tebe jo a to jenom zezadu. To, že jsi "zdráv" není jenom tím že přemýšlíš, ale taky že jsi ta vyjímka. Jinak ještě před 6 lety jsem celkem běhal, ale proto že jsem byl línej pořádně protahovat, dělat abecedu a ostatní kraviny, začalo to dost bolet, takže jsem si ucelil názor, že je mnoho jiných lepších (jednodušších ) sportů.

Clairin

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #11 kdy: 29 Říjen, 2009, 12:47 »
měla jsem blbej úraz kolene na běžkách někdy v roce 2006, léčila jsem to, doléčovala geladrinkem a je to stejně naprd, čas od času to pobolívá a po větší námaze taky... třeba jen dogtrek na 30-50 km je problém. K Nohavicově teorii se přikláním, každej má ten kopec jinak vysoký ::)

Offline Tobi

  • ****
  • Příspěvků: 334
  • Karma: +32/-9
    • E-mail
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #12 kdy: 29 Říjen, 2009, 12:53 »
Me odesly kolena raz dva. A to jsem vlastne ani nebezel zadny zavod. Ale nebehal jsem nikdy!!!! Myslim, ze pokud se beha od mala a systematicky, tak te ceka "vozik" za delsi cas. Presto to moc zdrave urcite neni. Myslim, ze kazdy kdo sleduje canicross dele, tak vi, kolik lidi smazlo diky zraneni celou sezonu nebo skocilo na brndu! Ale zalezi, co mas za motor. Tobi

Offline zimon

  • ****
  • Příspěvků: 255
  • Karma: +28/-1
    • E-mail
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #13 kdy: 29 Říjen, 2009, 13:08 »
Shodou okolnosti jsem jel dnes s kolegou do prace, co nikdy pravidelne vykonnostne nesportoval, pouze rekreacne, a ejhle ma kolena v prd......

Tak jsem zvedavy, co 10 let vrcholoveho triatlonu(predtim cca 12 let vrcholoveho plavani), a ktomu jeste par let canicrossu s mymi klouby provede, ale musim to zaklepat, zatim fit.  Z vaznych urazu pouze 2x zlomena ruka z padu na kole, ale to se stava.

Jak tak koukam kolem sebe, tak daleko hure se zdravim jsou na tom kolem me lidi, co si na sportovce pouze hrali...., a to bude prave mozna o tom, protoze kvalitni rozcviceni, strecink, regenerace, doplnky vyzivy jim toho moc nerika.  vetsinou honem, honem at to mam za sebou, od zacatku do konce naplno, no a o tom to prave neni.  Kdyz chci behat rychle, musim umet behat i pomalu, ale to uz trochu odbocuju.

Martina

  • Host
Re: Canicross a klouby (lidské!)
« Odpověď #14 kdy: 29 Říjen, 2009, 13:32 »
Jojo Tobi ma pravdu...ja vyrostla v atleticke rodine, od mala nic jineho pomalu nedelala jen behala, takze vse kolem protahovani,rozcvicovani,dobre obuvi,vyzivy je me dobre znamo...ale presne, pokud mas psa,ktery vazi pomalu to co ty sam :), a jeste k tomu je to magor, tak muzes byt sebe lepsi bezec,se sebe lepsim vybavenim a s takovym psem se docela slusne rychle odrovnas. Me stacil jeden jediny uraz pred 2 roky, pretrhane vsechny vazy v kotniku a i kdyz jsem lecbe venovala maximum, tak uz je to po par trenincich a zavode se psem sakra znat. Bolest se vraci. Takze jak psal Tobi radsi clovek voli pro vybiti psa jine varianty, nez si huntovat telo :)