Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 GPS

Anketa

Používáte GPS?

jen v autě
1 (4.3%)
jen při sportovních aktivitách se psy
2 (8.7%)
v autě i při sportu se psy
7 (30.4%)
příležitostně k různým jiným účelům
1 (4.3%)
nepoužívám
11 (47.8%)
bez GPS neudělám prakticky ani krok
1 (4.3%)

Celkem hlasů: 21

Autor Téma: GPS  (Přečteno 28557 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
GPS
« kdy: 02 Březen, 2008, 20:02 »
Možná každý už přemýšlel, jak si změřit trasu při trénování, nebo jen vycházkách. 

V případě káry a psího spřežení je řešení relativně nejjednodušší. Stačí sehnat "cyklopočítač" který má dostatečně dlouhý přívod k snímači na kole a dá se na něm nastavit i malý průměr kola. Rázem je k dispozici spousta zajímavých informací o rychlosti a trase.

Problém nastává v okamžiku, kdy se jedná o aktivitu bez "kol", třeba na saních, lyžích, nebo běh. Jistým řešením je třeba v případě běhu pedometr-krokoměr, ale v případě saní a lyží je to opravdu problém.

V podstatě asi jedinou možností je použít GPS - tedy pomocí satelitní navigace provést příslušná měření. Existuje velké množství různých přijímačů do ruky i na pevné připojení, ale tím bych se teď nechtěl zabývat. Snad je to, že pokud si budete nějaký takový přijímač pořizovat, rozhodně si vyberte ten s GPS čipem SIRF-STAR III. Je mnohem citlivější a dokáže dobře zpracovat signál i v obtížných oblastech s omezeným výhledem na oblohu.

Zde bych chtěl upozornit na jinou alternativu GPS řešení. Velice rychle se blíží doba, kdy bude GPS čip běžnou výbavou mobilních telefonů jako třeba fotoaparát. Už dnes se dají za celkem přijatelnou cenu pořídit mobilní telefony s GPS čipem. Jedná se většinou o tzv "chytré telefony" s nějakým operačním systémem. K těmto telefonům, které mají už velmi slušné displeje, jsou dostupné i mapy, včetně turistických a terénních.

Nemá cenu srovnávat tuto GPS s plnokrevným GPS přístrojem, ale má výhodu v tom, že je vždy po ruce.

Pro ukázku se podívejte, jak to může vypadat s využitím na telefonu NOKIA N82 s integrovaným GPS čipem, operačním systémem SYMBIAN a nainstalovanou aplikací Sports Tracker, která je volně ke stažení. Aplikaci spustíte, telefon dáte do kapsy a jedete, nebo běžíte. Telefon má GPS čip SIRF-STAR III a tak dobře funguje i z kapsy, kde netrpí počasím a i v lese, nebo soutěskách má signál.

Záznam pak to může vypadat třeba takhle:

souhrn parametrů trasy


graf rychlosti v porovnání s časem na trase


graf rychlosti v porovnání s vzdáleností na trase


graf znázorňující převýšení


tvar trasy


Takhle to můžete vidět přímo v telefonu, samozřejmě si můžete data uložit, nebo exportovat ve formátu pro další zpracování, třeba v tabulkovém programu (Excel, atd...), případně pro zobrazení v reálné mapě.

To jen tak pro inspiraci, že GPS nemusí být nutně spojeno jen s navigací do auta, nebo být "drahou" jednoúčelovou hračkou.

Podělte se také se svými zkušenostmi, nebo se klidně zeptejte na to co vás ohledně GPS zajímá.
« Poslední změna: 04 Březen, 2008, 15:41 od tombru »

Radek Kotesovec

  • Host
Re: GPS
« Odpověď #1 kdy: 03 Březen, 2008, 08:48 »
osobne pouzivam a jsem zastancem trochu jineho mobiloveho reseni - symbianovy telefon (osobne N80, ale funguje i na N6680 - rovnez vlastnim, ale kdyby nekdo chtel, prodam :-) ) plus externi gpska (pouze sirfII). Na mobilu bezi aplikace SmartCom GPS, na pametove karte mam nahratou aktualni mapu plus par ctvercu okolo(meritko 1:10000).

Externi gps je pripevnena na riditkach, tedy ma vzdy max. dobrou viditelnost (a je vodotesna... a zda se, ze i bahnotesna :-D ), telefon s mapou je schovan v brasnicce (aby se mu pri obcasnych padech nic nestalo. Spojeni je pres modrozuba, tedy zadna kabelaz (coz se na mushing karach vic nez hodi :-D )

Analyza trati (jeji prubeh, kde a jak rychle, prevyseni...) je mozny po vyjizdce si na simulatoru projet jeste jednou, jsou rovnez mozne vselijake vystupy (pouzivam vystup do google maps, rovnez je mozne udelat screenshot aktualni trasy (vcetne mapy) ...)

Problem je, ze smartcom gps neco stoji (ale pri soucasnem kurzu je to i v cechach v podstate 'za babku'), symbian telefon stoji trochu vic, nez obycejny - cca 4-5000 (pouzity), externi gps je treba koukat po maximalne odolnym modelu s vymennou baterii. Externi gps ma pak vyhodu, ze ji muzete pouzit i k ipaqu/pda/notebooku...

Djihad

  • Host
Re: GPS
« Odpověď #2 kdy: 03 Březen, 2008, 13:12 »
Já s úspěchem používám Phone Mda Touch - PocketPC (system Windows Mobile s dotykovým displejem) a externí solárně dobíjenou GPS Evolve (32 jkanálů, citlivost = ani ji nemusím vyndavat z kapsy, programy (koupené) My Sport Training a GPS Tuner, zapisuje data do MS Outlooku, vytváří grafy, součty, průměry, počítá zátěž, zapisuje trasu, integruje do Google Maps, stahuje mapy z Google maps, zapisuje waipointy, v reálu ukazuje vzdálenosti, průměrné rychlosti, při použití sluchátek na mě mluví z kapsy, kolik jsem ujel a tak.

VencaN

  • Host
Re: GPS
« Odpověď #3 kdy: 03 Březen, 2008, 14:21 »
Ahoj geesnake, odbočím... je paráda to teď sledovat na Iditarodu kdo jede, kdo ne do kopce z kopce, (v práci toho asi zas moc neudělám...) :-X ;)
je to na race.ionearth.com/Iditarod
PS. a zcela úplně na okraj TRENINKKKKK ne gggg
« Poslední změna: 03 Březen, 2008, 20:38 od VencaN »

Offline cztweety

  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: +0/-0
    • cztweety
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #4 kdy: 04 Březen, 2008, 11:29 »
Ja take pouzivam GPS, vlastne denne, je to vyborna vec  :)
Se psama kdyz jdu, nebo jedu nekam na vylet tak GPSka je zapla skoro porad a tak se zaznamenava tracklog.
Ted uvazuji o koupi nove masinky Garmin Colorado 300  ( nejnovesji model na trhu od Garmina ). Opravdu chytra masinka, uz umi hodne veci. Takze uz aby byla doma  :D

BTW: s GPS se da delat i treba  geocaching.cz

Offline RadekKotesovec

  • support
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Karma: +2/-0
    • kennel.kotesovec.info
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #5 kdy: 04 Březen, 2008, 11:36 »
Ja take pouzivam GPS, vlastne denne, je to vyborna vec  :)
Se psama kdyz jdu, nebo jedu nekam na vylet tak GPSka je zapla skoro porad a tak se zaznamenava tracklog.
Ted uvazuji o koupi nove masinky Garmin Colorado 300  ( nejnovesji model na trhu od Garmina ). Opravdu chytra masinka, uz umi hodne veci. Takze uz aby byla doma  :D

BTW: s GPS se da delat i treba  geocaching.cz

Docela draha hracicka  :)
Nicmene moznost nejake komunikace s okolnimi zarizenimi je docela fajn napad, nevis, jestli je to pres modrozuba nebo pres wifi? I kdyz ... do lesa by to asi spis chtelo bud wifi nebo mozna starou verzi 'radiostanice' ...

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #6 kdy: 04 Březen, 2008, 16:23 »
Geocaching - také už jsem se na to koukal a celkem mě to zaujalo, ale času k detailnímu prozkoumání bohužel moc není. Napadla mě verze využití třeba pro zpestření dogtrekkingu, ale nějak si nedokážu představit kolik lidí v tomto oboru (mushing, dogtrekking) má k dispozici GPS přístroj. Mám takový pocit, že na vlastnictví GPS přístroje se často dívá jako na přepych a tak se jeho používáním nikdo moc nechlubí.

Garmin - Colorado 300 vzhledem k tomu co umí, není cena nějakých 14,5 tisíce zas tak moc. Pro toho, kdo ho bude aktivně využívat si myslím že se vyplatí. Hlavně je tam udávaná pracovní teplota -20 a krytí proti vodě IPx7což u levnějších přístrojů nebude tak obvyklé.

Co se týče sdílení dat, asi to bude nějakým protokolem a-lá Garmin, takže spíš jen mezi dvěma přístroji stejného, nebo podobného typu.

Problematika online přenosu dat z terénu někam - třeba na webovou vizualizaci - je velmi zajímavá problém. Ale vzhledem k možnostem a legálnosti řešení (přenos pomocí starších radiostanic už moc legální nebude, kvůli zemetřesení na poli homologací před několika lety), toho moc nezbývá.

Když pomineme wifi, které není na moc velké vzdálenosti do terénu, zbývá satelitní telefón, nebo přenosy pomocí mobilní sítě a technologie GPRS/EDGE (mimo velká města bude pokrytí jinou technologii velmi omezené).

Jen pro zajímavost, nemusí jít až o nějaké závratné sumy co se týče nákladů na přenos. Běžně stojí 1kB přenesených dat asi 5 haléřů. V tomto 1 kB dat se dá přenést přibližně 20 kompletních údajů zahrnující polohu, výšku a rychlost. Pokud se bude posílat informace po jedné minutě, což třeba pro online zobrazení většinou stačí, přijde přenos "20 minut" pohybu na těch 5 haléřů.

Jinou otázkou je spíš nákladnost na pořízení zařízení schopné takto data posílat. Ale i to dnes není až taková hrůza. GPS modulek i s integrovanou anténou určený pro vestavbu do nějakého zařízení dnes přijde na nějakých 1200kč. Z něj padají potřebná data a ty je poté nutné nějakým GSM modememem dostat tam kam potřebujeme. U modemu už bude cena trochu jiná, přiblížně 2-12 tisíc podle jeho schopností - tedy možností jak řídit přenos a tím šetřit náklady na přenesená data.

Samozřejmě se spoléhá na síť GSM mobilních telefonů, kde jistě není pokrytí zcela ideální, ale moc rozumných eventualit není.     

Sna mě nebudete nadávat za příliš dlouhý a technický příspěvek :-) Ale i v tomto oboru lidské činnosti se už využití GPS celkem rozmáhá, třeba se to bude někdy hodit.

Pro zajímavost ještě zkusím založit anketu ohledně používání GPS.
 

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #7 kdy: 04 Březen, 2008, 16:51 »
Hele to program GPS Run pro Pocket PC umí zasílat intervalově data přes GPRS/EDGE, třeba jednou za 0,5 - 5 - 30 minut podle nastavení. Takže pokud já s GPS budu chtít může moje Sluníčko, nebo někdo jiný kontrolovat na serveru kde zrovna pobíhám . Stojí cca 900,-Kč

Garmin jako jednoůčelové zařízení,je zbytečně drahý luxus.
Navíc jeho nekompatibilita dat je známa (odmítá poskytovat ostatním výrobcům software kódy, no nedávno dostal jeden takovej pokutu 22 miliard korun.).
 Tak trochu usnul na vavřínech v dobách kdy ještě vládl světu GPS.

Já koupil Evolve GPS externí, cca 2000,- (solar, bluetooth)
tři programy po cca 900,-
zdarma navigace do auta od kámoše (Tom_Tom, ale to se nesmí)
MDA Touch od T-mobile za cca 2500,- (předtím MDA Compact 1 za 12000.-)

Šaman je na tom podobně , jen má GPS vestavěnou. Pořízeno s výhodným tarifem za cca 1900,-

Geocaching je hra pro děti, celej den běháš aby jsi našel figurku z Kindervejce,a dal tam figurku z Lega pro toho dalšího???
No nevím.

Wifi je oproti bluetooth velmi energeticky náročné, takže se do lesa nehodí.
-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #8 kdy: 04 Březen, 2008, 17:29 »
A jak je to u toho MDA s výdrží baterky? Používal jsem PDA a byl to trochu problém. Většinou tak 3-4 hodiny a konec. Je pravda, že tam bylo z PDA napájeno i GPS a to si zvlášt v té starší verzi co jsem měl celkem cucne energie.

Pokud prochladlo pod -5 tak selhala LION baterka a displej a při dešti a sněžení jsem ho raději moc nevytahoval.

Variantu s MDA (tedy mobil v PDA) jsem už neměl možnost zkoušet, tak by mě to zajímalo. Výhoda je určitě hlavně v tom větším dotykovém displeji, ale outdoor to asi příliš nebude. Pravděpodobně to bude nutné chránit svým tělem :-) tedy zahřívat a chránit v kapse.

Krom toho né každý zase zvládne ovládání MDA/PDA a využije třeba ten kompas a barometrický výškoměr co má Garmin. Pravda je, že slušný elektronický kompas s výškoměrem se dá dobře pořídit i zvlášť.

Jinak souhlasím s tou problematickou kompatibilitou map a sdílení dat, ve které je GARMIN sám pro sebe a jím dodávaná varianta map se mi také moc nelíbí.

PDA/MDA bude spíš pro techniččejší uživatele, který si dokáže poradit a plně vyžít jeho možností.  "Jednoúčelová" GPS je zase možná lepší pro ty méně technicky nadané.

Já osobně bych také šel do nějaké kombinace univerzálnějšího chytrého zařízení než jen do GPS. Ale kdybych chtěl opravdu robustní GPS do terénu tak bych bral toho Garmina.  Momentálně zkouším ti Nokii N82 z vypadá to, že k tomu co potřebuji mi bude stačit - mít to jako bonus k telefonu a změřit si občas nějakou zajímavou trasu případně jako "vyprošťovák" když někde kvalitně zakufruju  ;D

Právě zajímavé jsou zkušenosti s využitím GPS v tomhle sportu, který se často odehrává v drsnějším počasí.   

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #9 kdy: 04 Březen, 2008, 17:47 »
Výdrž dobrá, někdy i celý den, ale ještě se mi nestalo abych si vybil baterie na doraz. Ten jeden trénink cca 2-4 hodiny v pohodě, PDA v kapse, v obalu, GPS v čepici, v teple, (místo nejvíc se osvědčilo)

Myslím že systém Windows Mobile je daleko uživatelsky příjemnější než ostatní mobilní operační systémy, jsou to taková malá Windows (dále "wokna")

Hele vezmu MDA ne PDA (MDA má v sobě telefon)
Zapnu záznam dat z GPS, pustím muziku (ACDC, ZZ Top, atd.) do sluchátek  strčím do kapsy a jedu, za dvě hodiny někdo zavolá, pokecám, jedu další hodinu, dojedu na psinec, vypnu záznam, vím kolik,kudy,jak rychle jak dlouho a kam jsem jel. hned na místě, podotýkám že ČESKY, a všechno NAJEDNOU.
Celou dobu v kapse.

Dobíjím síťovou i  autonabíječkou, v notebooku, PC, autoradio s USB, nebo kdekoliv co ma USB.
Třeba 12V auto nebo moto baterii v saních.
-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky



Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #10 kdy: 04 Březen, 2008, 18:08 »
Tak to vypadá dost dobře. Ten nápad s GPS přijímačem v čepici je super, přemýšlel jsem jak ho upevnit někde na saních kde nebude tak na ráně, ale tohle mě tada nenapadlo  :D

Nebylo by nějaké foto?

GPS v kapse (samostatné, integrované v mobilu nebo MDA) se mi furt nějak nezdá ideální i když se jedná o ten nový čip. Hlavně v nepřesnosti výšek, tam to dokáže nasekat dost velké chyby když není úplně dobrý signál. A v grafu, případně v měření stoupání a klesání jsou pak výrazné chyby.
To už jsem měl lepší výsledky s barometrickým výškoměrem, jenže ten je zase citlivý na rychlé změny teplot a musí se před jízdou zkorigovat na reálnou výšku podle aktuálního atmosférického tlaku.

Jezdíme se psama v Jeseníkách, je to tady samej kopec a tak info o zdolané výšce je celkem zajímavé. Někdy se zdá že pejsani "nemají svůj den" a ono to relativně nenápadné stoupání zas tak nenápadné nebylo. Když se člověk veze, tak to není zas tak poznat :-)

Offline cztweety

  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: +0/-0
    • cztweety
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #11 kdy: 04 Březen, 2008, 23:47 »
Geocaching je hra pro děti, celej den běháš aby jsi našel figurku z Kindervejce,a dal tam figurku z Lega pro toho dalšího???
No nevím.

No jen v mém okolí to dělají lidi kteří mají před jménem a za jménem snad všechny tituly které jdou získat, dělají to doktoři, IT, manageri, majitelé valkých firem, . . .
No prostě děti  ;D  ;D  ;D  ;D
Malé video o GC
http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/AR.asp?ARI=113750
Ale to je už OT   ;)


Jinak Garmin je dobrá značka, hlavně je to kvalita a dát za Colorado 11000,- není zas až tak moc v poravnání stím co všechno to umí.
Rozhodne bych asi nekoupil GPSku za 6000,- nebo méně. Přesnost je u ní šílená, čas než se "chytí" je šílený, . . .

Něco málo o GPS  :)
http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/AR.asp?ARI=111127

Offline cztweety

  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: +0/-0
    • cztweety
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #12 kdy: 04 Březen, 2008, 23:51 »
ad anketa:
  odpověd kterou bych zaškrtl jsem nenašel  :-\

tzn.:   Používám skoro denně, používám v autě, používám na kole, používám se psy, používám na Geocaching, používám na lodi (když na ní zrovna sem  ;D ), . . .      ;D

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #13 kdy: 05 Březen, 2008, 06:50 »
Citace
ad anketa:
  odpověd kterou bych zaškrtl jsem nenašel 

tzn.:   Používám skoro denně, používám v autě, používám na kole, používám se psy, používám na Geocaching, používám na lodi (když na ní zrovna sem   ), . . .   
   

Tak jsem ti tam tuto možnost připsala, můžeš vesele hlasovat ;) (doufám, že mě Tombru nehryzne, že mu lezu do jeho anketky ??? )

Citace
No jen v mém okolí to dělají lidi kteří mají před jménem a za jménem snad všechny tituly které jdou získat, dělají to doktoři, IT, manageri, majitelé valkých firem, . . .
No prostě děti       
Malé video o GC
http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/AR.asp?ARI=113750
Ale to je už OT   


Tak zase "hledačům pokladů" se může zdát divnej ten kdo má víc jak jednoho psa...každej jsme jinak máklej...
Klidně si jestli chceš o Geocaching založ vlákno v "co se jinam nevešlo" myslím si, že by to pár lidí mohlo zajímat, konec konců se při "honbě za pokladem" dá ideálně vyvenčit pes, ne? ;)
« Poslední změna: 05 Březen, 2008, 07:14 od LenkaB »

Offline Djihad

  • ****
  • Příspěvků: 457
  • Karma: +42/-23
  • Zkušenosti jsou nepřenosné.
    • www.sleddogs.cz
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #14 kdy: 05 Březen, 2008, 09:43 »
Můj vlastní zkušenostmi ovlivněný názor, ne článek a video z webu:
cituji
Jinak Garmin je dobrá značka, hlavně je to kvalita a dát za Colorado 11000,- není zas až tak moc v poravnání stím co všechno to umí.
Rozhodne bych asi nekoupil GPSku za 6000,- nebo méně. Přesnost je u ní šílená, čas než se "chytí" je šílený, . . .


Uvědom si, že ty za tu cenu u Garminu kupuješ:
a)  čip GPS
b) zákl.desku s procesorem zpracovávajícím data
d) zobrazovací zařízení
e) software
f) a značku

Rozlož si to na jednotlivé komponenty každému přiřaď nějakou cenu a na ten GPS čip ti moc nezbyde, on je tam totiž uplně stejnej.
A neumí to telefonovat, SMS, Internet, E-mail, video, muziku, RSS, stream a spoustu dalšího.
Navíc je to navigační přístroj jednoučelový, jako Autonavigaci (TomTom, Navigon, IGO atd) ho nepoužiješ. A není možnost změnit ten garminí software pokud ti nevyhovuje.

Kdežto MDA to všechno zvládne.

-17 x Alaskan husky/ESP, L.P.1996
-Unlimited MID a LONG, komerční jízdy se psy
-krmím masem
-nerozumím dogtrekingu, caniccrossu, bikejoringu, skijoringu, služeb. výcviku a výstavám
-miluji zrzky