Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 GPS

Anketa

Používáte GPS?

jen v autě
1 (4.3%)
jen při sportovních aktivitách se psy
2 (8.7%)
v autě i při sportu se psy
7 (30.4%)
příležitostně k různým jiným účelům
1 (4.3%)
nepoužívám
11 (47.8%)
bez GPS neudělám prakticky ani krok
1 (4.3%)

Celkem hlasů: 21

Autor Téma: GPS  (Přečteno 28676 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #15 kdy: 05 Březen, 2008, 11:29 »
S tou cenou vs kvalitou vlastního příjmu GPS je to pravda.

Cena vlastního GPS čipu je dnes jen zlomkem reálné ceny celého přístroje. Jak už jsem psal, špičkový čip s integrovanou anténou se dá koupit kolem 1000kč. (cena velkonákupní bude mnohem nižší) Těch výrobců čipů moc není, tuším že snad jen tři.

Přesnost a prvotní rychlost zaměření polohy záleží na mnoha jiných faktorech - zejména na velikosti změny vzdálenosti od posledního zapnutí přístroje, dostupné satelity a jejich rozložení a také to jestli se přístroj při zapnutí pohybuje a jakou rychlostí.

Není tak problém aby přístroj se starším čipem, pokud se zapne +/- 20km od posledního použití zaměřil polohu do několika sekund a naopak i tomu novějšímu může trvat zaměření několik desítek sekund, pokud se rychle pohybujeme, není ideální počet dostupných satelitů a od posledního zapnutí byla výrazně změněna poloha.

Ještě v tom srovnání bych možná zohlednil i to, že přece jenom u toho Garmina jde také o tu odolnost a krytí přístroje před vodou a vlkostí. To bývá také výrazná položka v ceně. Dneska vlastní elektronika opravdu nestojí moc, ale dráhé je pouzdření.

Třeba s tím MDA musí být přece jenom člověk opatrnější a nenechat ho zmoknout nebo zvlhnout. Také pozor na zvlhnutí přístroje v kapse při tělesné námaze - tedy čím blíže k tělu, tím větší nebezpečí tzv "propocení".

Mě se tom Garminu zase moc nezdá ten obládací terč nad displejem, mám celkem velké pazoury a asi bych si při ovládání přístroje stínil displej. Také by to mohlo mít už alespoň nějaké hlasové rozhranní.

A je také pravda, že dnes jde hlavně o kvalitu zpracování mapových podkladů a schopnosti přístroje s mapou pracovat. U jednoúčelových GPS to bude asi vždy z principu pokulhávat (nelze tak jednoduše a variabilně volit SW).

Pokud jde opravdu někomu o přesnost, tak bych doporučoval vyčkat až dojde k dokončení modernizace systému GPS a budou na to přístroje, pak bude reálná přesnost +/- 1 metr oproti dnešku, kdy se dá považovat za úspěch +/- 15m za ideálních podmínek Je to hlavně omezení stávajícím principem vysílání dat, tedy odolnosti vůči odrazům atd... Sice se buduje i evropská a také ruská přesnější alternativa GPS (Galileo...) Ale to se pořád protahuje a nasazení bude spíš pro průmyslové účely a bezpečnost v dopravě.

Pokud dokážeme spravně najít polohu pomocí souřadnic na "papírové" mapě, tak tu samou službu nám udělá i přístroj za dva tisíce. Dál už je to všechno o komfortu, odolnosti atd...  tedy o vlastnostech zlepšujících používání.     

 

Offline RadekKotesovec

  • support
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Karma: +2/-0
    • kennel.kotesovec.info
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #16 kdy: 05 Březen, 2008, 11:30 »
Djihad - zase na druhou stranu - Garmin je neco podobnyho, jako u pocitacu Mac - nema to zadnou rozsiritelnost, funguje na tom jen neco - ale jako celek je to vyladeny k maximalni dokonalosti a spolehlivosti, treba i s tim, ze tam byli pouzity pomerne levne soucastky.
Ja jsem se vydal cestou maximalni rozsiritelnosti - s tim, ze 'obcas mi telefon zpracovavajici gps signal pres bluetooth, natahujici zrovna novou mapu a jeste v te chvili prichozi hovor a nejlepe pokud zrovna najde v okoli nejakou wifi ap a zjistuje o ni co nejvic info, tak to proste spadne - jsem s tim smirenej :-) - nesveruji tomu svuj zivot, holt je s tim vic prace, jsem hracicka, rad si potom se ziskanymi daty (pokud z toho nejaky vylezou - vetsinou jo) hraju :-)

Vsechny reseni maji sve pro a proti, garmin mi nevyhovuje vysokou cenou, jednoucelnosti a 'pouze dostacujicimi mapami', chtel jsem co nejpodrobnejsi mapy s tim, ze to budu chtit pouzivat na vice zarizenich - notas/mobil/ipaq - zvolil jsem tedy mapy pro ozi explorer a ipaq/notebook - ozi explorer, na mobilu mam smart com gps, kde existuje konverzni utilita na prevod z ozi...

Offline RadekKotesovec

  • support
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Karma: +2/-0
    • kennel.kotesovec.info
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #17 kdy: 05 Březen, 2008, 11:36 »
Tombru - presnost 15m? Ale to je v hodne hlubokych lesich, ne? Jezdim jen po lesnich cestach, mnohdy sam na oblohu nevidim, ale gpska (sirf2) vidi porad minimalne 4-5 satelitu, a kdyz se zkombinuji, tak z nich dostanu presnost na cca 2-3m, casteji jeste presnejsi...

Offline šaman

  • ****
  • Příspěvků: 251
  • Karma: +41/-22
    • SAMAN - KENNEL
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #18 kdy: 05 Březen, 2008, 11:45 »
Já používám O2 XDA s integrovanou GPS. Chodí to na Windows mobile. Prográmky buď My sprot training nebo RUN.GPS... ob jsou dostačující a mají demo verze na webu. Oba různě zpracovávají a dle potřeby srovnávají data. MST stojí cca 500 korun, RUN asi 1000. Prp pány výborná hračka! trénink pak nekončí dovršenou péčí o psy, nýbrž prohlídkou trati v teple u čaje   ;D
Šaman

SAMAN-KENNEL
+420 602 716 904
nemec@os-prevent.cz

Offline ježura

  • *****
  • Příspěvků: 587
  • Karma: +15/-0
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #19 kdy: 05 Březen, 2008, 12:21 »

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #20 kdy: 05 Březen, 2008, 12:33 »
Tombru - presnost 15m? Ale to je v hodne hlubokych lesich, ne? Jezdim jen po lesnich cestach, mnohdy sam na oblohu nevidim, ale gpska (sirf2) vidi porad minimalne 4-5 satelitu, a kdyz se zkombinuji, tak z nich dostanu presnost na cca 2-3m, casteji jeste presnejsi...

S tou přesností je to opravdu tak - musíš mít k dispozici víc jak 4 satelity a to v ideálním rozložení na obloze, ne v jednom místě. Jelikož se nejedná o geostacionární a ale o přelétající satelity, jejich pozice se stále a tím i přesnost stále mění i když stojíš, nehýbeš se. Dalším problémem stávajícího systému jsou odrazy od pozemních objektů. Takže i když si GPS myslí, že vzhledem k poloze a počtu dostupných satelitů má určitou přesnost, nemusí to být prvada. Zejména pokud se v blízkosti nachází nějaké objekty od kterých se může signál odrážet (budovy, skály).

Třeba ve městech je poměrně častý zrcadlový efekt, kdy může GPS vlivem odrazů ukazovat že ja na druhé straně ulice než opravdu je. Některé mapové SW si pomáhají tak, že v případě zhoršené přesnosti virtuálně drží šipku na cestě, dobře je to poznat třeba když jedete vlakem blízko cesty jak šipečka skokově přeskakuje na silnici a do reálné polohy na vyznačené trati.

Stávající systém má výrazný hendikep hlavně v určení reálné výšky, obvykle tak +/- 30m vertikálně ale klidně i +/-100m.  V horizontálním směru, tedy té na mapě, se dá dosáhnout i těch jednotek metrů. Tuším že geodeti to dělali tak, že na určité místo postavili GPS se speciální anténou eliminující odrazy a nechali ji tam celý den. A ta celý den čekala na ty nejlepší podmínky a ty průměrovala. Pak se dostávali na hodnoty metr a lépe.

  


Offline RadekKotesovec

  • support
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Karma: +2/-0
    • kennel.kotesovec.info
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #21 kdy: 05 Březen, 2008, 12:55 »
s tema budovama jsem vedel, ze je nejaky problem, ale netusil jsem, ze to dela az TAK velky bordel ... :-(

Ja jezdim jen v lesich, vcelku bez odrazu, takze se dostavam na pomerne solidni vysledky... co se tyce nadmorske vejsky - neco to ukazuje, ale tomu nevenuju zase az tak velkou pozornost...

jj, geogeti to nechavaj na jednom stalem miste cca 10 hodin, navic musi mit v dohledu uz zamereny bod a pak ziskavaji az milimetrovou presnost. Ale jejich gpsky se taky pohybuji trochu vejs - ty levnejsi okolo pul milionu  ;D

Offline mařenka

  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: +0/-0
    • fotečky
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #22 kdy: 05 Březen, 2008, 13:20 »
jenom tak k té přesnosti musí se počítak aj s umněle vytvořenou odychylkou která byla někdy do roku 2000 nějakejch 10m teď je asi 5m. a ještě k těm satelitům ty sice lítaj kolem země ale v přesně daných drahách takže to na přesnost nemá vliv. větší přesnot se dosáhne tím že chytám víc satelitů pro určení polohy min. 3 a když potřebuju údaj aj z výškou tak min. 4. Ty přesný GPS pracují na principu že jedna zná svou přesnou polohu a komunikuje s tou druhou která podle ní zmenšuje svou chybu myslim že se tomu říká duální GPS ale sou využitelný jenom pro nějaký geodety nebo co já vím tak v letectví.

Offline admin_tombru

  • Admin
  • *****
  • Příspěvků: 147
  • Karma: +29/-37
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #23 kdy: 05 Březen, 2008, 15:41 »
To duální měření a systém korekce uměle vložené chyby se používal hlavně v dobách te velké odchylky. A i dnes není zárukou že Američani při nějakém konfliktu zase dočasně chybu zvětší. Proto také vzniká evropská a existuje ruská varianta GPS.

Dalsím problémem s přesností na centimetry je ohýbání rádiových vln průchodem atmosféry které není konstantní. Zkrátka pro přesnost GPS na stávajícím principu je to, že k přijímači dorazí signál nejkratší cestou.

Ale to už asi zacházíme do přílišných detailů  :-X Pro využití v této lidské činnosti jako je sport se psy, bohatě stačí to co je komerčně dostupné - tedy jak přijímače, tak signály.

Jel jste někdo s GPS někam do přírody na více dní? Respektive jak potom řešíte napájení přistroje když není k dispozici na dobíjení zásuvka 230V nebo auto? To samé platí i třeba i pro mobilní telefón.

Používáte solární články, nebo berete zásobu náhradních baterii?

 

Offline cztweety

  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: +0/-0
    • cztweety
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #24 kdy: 05 Březen, 2008, 17:34 »
Pokud Amerečané někomu vezou mír ( tzn. jedou do války viz. Irák ) tak nad státama nad kterýma se pohybujou maj "zapnutou" chybu. U nás to bylo také k vidění. Pokud jsi v té době hledal "poklad" tak ti GPSka ukazovala že se nacházíš na území SK či dokonce ještě dále.

Jinak k přesnosti, levná GPSka za ten litr ti ukazuje opravdu přesnost na cca 15m +/-  ale GPSka za 10000,- ti ukazuje přesnost na 0,5m.
Tohle je prostě fakt.  Vidim to při hledání "pokladů" člověk který ukryl poklad s GPSkou za litr to má zaměřené třeba i na 20m jinde, ale člověk co má Garmina 60CSx tak ti to zaměrí na 0m přesně.

Ale o GC a GPSkach už radši mlčím  ;)

BTW: sám mám momentálně ASUS P535 se Sirfem a přesnost mám na cca 2m. Jen holt MDA není outdoorová záležitost jako třeba Colorado  :(  ale zase je dobré pro TomToma či iGo MyWay    ;D

Jo a díííííííííky za anketu :)
« Poslední změna: 05 Březen, 2008, 17:48 od cztweety »

Offline mařenka

  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: +0/-0
    • fotečky
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #25 kdy: 05 Březen, 2008, 17:52 »
zajímavé můžou být GPS které pracují s gps i s glonass no až bude aj funkční galileo tak by se mohlo chytat tak +-20 družic a to bylo už asi o jiné přesnosti ::) a stou válkou si nemyslím že by ta chyba byla tak velká tam jde jenom o jednotky metrů zas kdyby udělali chybu větší než např. 300m tak se ti můžou začít srážet letadla které jsou na tom závislé. Nebo jestlis mněl namysli že ses pohyboval někde u hranic tak leda tak ;)

Offline cztweety

  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: +0/-0
    • cztweety
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #26 kdy: 05 Březen, 2008, 18:26 »
Uvidíme co se z Galilea vyklube, zatím toho slibujou hodně, tak sem zvědavej  :)
Dokonce dělaj i školení pro Geocaching  ;D


Jinak o té válce to mám z doslechu od známých a něco sem četl na netu, takže to berte s rezervou ;)
Za tímhle si nestojím, může to být i cílená mystifikace ;D
« Poslední změna: 05 Březen, 2008, 18:33 od cztweety »

Offline RadekKotesovec

  • support
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Karma: +2/-0
    • kennel.kotesovec.info
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #27 kdy: 06 Březen, 2008, 11:41 »
kdyz jsme u toho... Nejaky tipy na extra-super odolny (tj. do bahna, jako hracka pro hromadu pejsku a ruzne dalsi bezne podminky) pouzdra na mobilni telefony a jinou techniku?

Offline cztweety

  • *
  • Příspěvků: 19
  • Karma: +0/-0
    • cztweety
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #28 kdy: 06 Březen, 2008, 12:24 »
kdyz jsme u toho... Nejaky tipy na extra-super odolny (tj. do bahna, jako hracka pro hromadu pejsku a ruzne dalsi bezne podminky) pouzdra na mobilni telefony a jinou techniku?

http://www.acent.cz/Default.asp?CatID=446&TYPTREE=1

http://www.svethardware.cz/art_doc-07E4060D27B56EAFC12573C500329ABD.html

Offline RadekKotesovec

  • support
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Karma: +2/-0
    • kennel.kotesovec.info
    • E-mail
Re: GPS
« Odpověď #29 kdy: 10 Březen, 2008, 09:35 »
nemate nekdo? Vypada to (az na cenu) docela pouzitelne...
http://eshop.tochcimit.cz/?p=productsMore&iProduct=1&sName=powermonkey-explorer