Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/mushing/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Tři Studně

Autor Téma: Tři Studně  (Přečteno 14982 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #15 kdy: 02 Listopad, 2010, 21:16 »
Kamarádi, sešlo se tu víc dotazů zkusím postupně odpovídat

Vůbec nechápu teda co se řeší, vždy doposud platilo,že se bral první pes v cíli... !

Vendula pěkně popsala situaci - kdyby se měřilo podle psa, byla první ona, kdyby podle člověka, byla první Kamila.
Naše pravidla o cíli říkají:
2.7.   Cíl
a)   Čas spřežení v cíli se zaznamenává v okamžiku, kdy první pes spřežení překoná cílovou čáru. Další metody měření času jsou povoleny, pokud jsou o nich všichni závodníci oficiálně informováni před startem prvního kola.
b)   Jestliže cílovou čáru překročí spřežení bez jezdce, zaznamenává se čas, kdy cílovou čáru překročí jezdec.

IFSS race rules o bikejoringu:
75.3.7 Finish rules: See Race Rules, Chapter One, II.18.
..
18. Finish
18.1 A team shall have finished the heat when the first dog on the team crosses the finish line.
Other timing methods are allowed, but only if all drivers are officially informed on the
applicable method before the first start of the race.

Tedy jak tu již zaznělo - čí pes, je v cíli první, ten vyhrál.
Takto se situace jevila mně - když jsem byla požádána o názor.
Jenze já na tomto závodě neměla rozhodovací pravomoci. Ty má hlavně ředitel závodu, v tomto případě Martin Levíček.
Martin na konci prvního kola zjistil, že časomíra měřila podle člověka. A z pravomoci ředitele závodu rozhodl, že se takto bude měřit i druhý den a upozornil na to závodníky.
A toto je jádro pudla. Konflikt mezi pravidly a slovem ředitele. Podle pravidel měla být první Vendula, podle rozhodnutí ředitele závodu Kamila.
Ve stresu, který provází časový tlak na vyhlášení výsledků, jsme se přiklonili k pravidlům a vyhlásili první Vendulu. Okamžitě jsme dali podnět STK k řešení. Rozhodnutí viz článek.


Petr

  • Host
Re: Tři Studně
« Odpověď #16 kdy: 02 Listopad, 2010, 21:46 »
Proč zmizel poslední a hlavně správný příspěvek od Michala M. ??

Offline Stoky

  • **
  • Příspěvků: 89
  • Karma: +14/-7
    • Chovatelské potřeby
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #17 kdy: 02 Listopad, 2010, 21:56 »
2Hela:

Pak tedy nechápu z jaké pravomoci jsi u oběda řešila můj protest. Slíbila jsi veřejnou omluvu pro všechny poškozené na startu a že jich nebylo málo. Chápu, že je to z ostudy kabát, ale udělat mrtvého brouka není řešení. Tento ročník je z mého pohledu velký organizační propadák. Argumenty typu "měl jsi to nahlásit hned u cíle" mě nemusíš opakovat. Absolutně to respektuji. Zbytek poškozených se s tím zřejmě vyrovná také po svém...

Offline michalcz

  • ***
  • Příspěvků: 146
  • Karma: +5/-2
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #18 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:01 »
cituji: Další metody měření času jsou povoleny, pokud jsou o nich všichni závodníci oficiálně informováni před startem prvního kola.

         Martin na konci prvního kola zjistil, že časomíra měřila podle člověka. A z pravomoci ředitele závodu rozhodl, že se takto bude měřit i druhý den a upozornil na to závodníky.

Jestli to dobře chápu tak pro všechny bylo vekým překvapením že se první den měřilo jinak než říká závodní řád... i pro samotného ředitele...tak to je fakt smutný
  :'(

Offline Erbs Dušan

  • **
  • Příspěvků: 91
  • Karma: +4/-1
    • SK Děti Severu
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #19 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:03 »
No právě, páč prostě žádní traťoví komisaři u nás nejsou k mání....
detiseveru.webnode.cz

Offline Sirenna

  • *
  • Příspěvků: 13
  • Karma: +1/-4
    • http://renatavalkova.webnode.cz/
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #20 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:07 »
Z nedělního startu je mi blbě ještě teď. To že v tom byl bordel a nikdo to neřešil je v pořádku? ???

Martina

  • Host
Re: Tři Studně
« Odpověď #21 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:10 »
Bohužel je to smutný, ale i to že se stala první den taková chyba nemění nic na tom,že se druhý den měl jet gundersen tak jak má tj. podle pravidel. (první pes v cíli vyhrává)

Offline Veny

  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +0/-0
    • http://www.hovik.borec.cz
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #22 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:14 »
 nic proti rozhodnutí  STK, ale

1. o tom, že mám být v cíli dřív jelikož se měří muj čas ne čas psa ,  nedává moc logiku, jelikož kdybych s tím jela už od startu mohlo by se mi stát ,že třeba svého psa ušlapu (kdybych na to měla :) ) a budu v cíli dříve než on ,a v zápětí na to budu diskvalifikována ??? a nebo vyhraju protože se nepočítá muj čas.
2. tuto informaci jak je to v cíli jsem oficiálně od ředitele  nezaregistrovala ....
3. pokud se první den teda počítal čas jezdce (tak snad podmínky byli pro všechny stejné) a druhý den se mohlo jet podle pravidel
4. a za poslední startovali jsme v 10 hodin a vyhlášení bylo po 3 hodině tak bylo dost času toto rozhodnutí učiniti už na místě jako to bylo v kategorii SC1

Offline Erbs Dušan

  • **
  • Příspěvků: 91
  • Karma: +4/-1
    • SK Děti Severu
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #23 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:15 »
Rozhodnutí o vyhlášení dvou prvních míst je jistě správné v tom, že došlo k pochybení nezasvěcených časoměřičů, jenž jsou zvyklí měřit na závodech lyžařů a ne psích spřežení. Tudíž jestliže se první den bral čas jezdce a druhý den tak nějak jak to šlo, jistě byly časy silně nekorektní a tím i vyhlášení, o to víc šlo-li o setiny.
Pravda, že digitální hodiny při startech gundersenem by již neměly chybět na startu.
Nechme ale té kritiky a zamyleme se jak zvýšit počet lidí orientujících se v pravidlech a tím i pomoci při soudcování významných závodů. Co nějaký seminář ohledně řádů a pravidel, možných inovací (zejména v individuálních discipl.) v nějakém meziobdobí (jaro-léto) ??
Těch věcí kterých má jistě na výsledek vliv je jistě více jenž nebyly napříkad řešeny-mnoho jezdců jak jsme viděl mělo kovové karabiny na kolech, nebyla měřena délka tažné šńůry (což jistě měříme li na setiny může mít vliv) atd atd. chápu, ale že kvalifikovaných lidí na to je málo. A řekl bych to převráceným rčením-kde není soudce, nemůže být ani žalobce
« Poslední změna: 02 Listopad, 2010, 22:21 od Erbs Dušan »
detiseveru.webnode.cz

Jirka Mencák

  • Host
Re: Tři Studně
« Odpověď #24 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:33 »
Pravda. Digitální hodiny na startu by určitě chybět neměly. Napadlo mě tak, co kdyby jedny digitální hodiny zakoupil svaz. Ikdyž peněz na svazu neni určitě hodně, tak by to šlo vyřešit tak, že by si ve své podtatě tyto hodiny zaplatili samotní jezdci a to tak, že na každém startovné by se přirazilo 20 nebo 50 korun, které by se museli odevzdat na svaz až k dosažení potřebné částky. Lehce by se tak daly pořídit a využívaly by se především na závody MR případně i na jiné závody. Nikoho by to moc nebolelo a ještě by možná všici měli dobrý pocit, že proto něco udělali. Pokud je vůbec po těchto hodinách sháňka. Pokud ne a prip někde tyto hodiny jsou tak škoda, že nebyly na závodech. 

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #25 kdy: 02 Listopad, 2010, 22:55 »
Stíhací start (gundersenovou metodou) je úžasná věc.. a může to taky být slušná noční můra pořadatele.
Stíhací start znamená, že závodníci jedou v odstupech, co nabrali předchozí den, první v cíli je vítěz.

Když se na startu stíhačky nepovede závodníka vypustit včas, je to obrovký problém se kterým se nedá nic moc dělat.
I když je známý čas, kdy závodník odstartoval, nelze mu zameškané vteřiny připočíst -
došlo by k poškození závodníka na předchozím místě (nikoho za sebou nevidí, jede podle toho). Je možno snad leda anulovat kolo.
V současnosti se špička individuálů nesmírně vyrovnává - 3 závodníci v jedné vteřině - to je síla.

Z hlediska pořadate bych vítala závazný pokyn zda na MR stíhačku pořádat, či ne, případně za jakých podmínek (koridory s vlastním startérem, šírka dráhy, dig. hodiny, čipy..). Část závodníků stíhačku chce, část je z ní stresovaná. Vloni nám stíhačka pod taktovkou maxičkářů klapla. Letos se nepovedla. Všem závodníkům. kteří nebyli vypuštěni včas, náleží od pořadatele omluva.

Stíhačka má mimo hlavního kladu (je jasné na jaké pozici kdo zrovna jede) i svá úskalí - různě zvládnutá předjíždění na trati s možnými kolizemi, dramatické dojezdy do cíle ... Ilona vše sepsala do mailu a dala podnět STK k rozhodnutí zda je stíhačka vhodná na MR




Offline Erbs Dušan

  • **
  • Příspěvků: 91
  • Karma: +4/-1
    • SK Děti Severu
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #26 kdy: 02 Listopad, 2010, 23:12 »
jde jen o to, dát na start více lidí než jen jednoho komentátora s ručičkovými hodinami. není to ani o množství lidí, a le o několika jasně instruovaných lidí na startu a v cíli. A lidí, jenž znají jasně pravidla. Co zavést povinnost (třeba vázanou i na příspěvky financí od svazu) vyslat min. jednoho člena z každého klubu na nějaké školení o pravidlech a řádech aby tu na příští rok bylo dostatek školených lidí? Určitě by se tak na společném sezení přišlo na spousty věcí, které se v pravidlech nedefinují a musejí se řešit s přibývajícím "sportovnějším" charakterem mushingu s nárustem individuálů.

Jinak letos na významných závodech individuálů (Plzeň, Hradec, Maxičky) probíhal gundersen a zcela bez problémů i při mnohem větším počtu startujících než na Horníku. A digitální hodiny by měly být nutností na takovýchto závodech.Má je k dispozici každá firma na časomíru či lze je zapůjčit.
detiseveru.webnode.cz

st

  • Host
Re: Tři Studně
« Odpověď #27 kdy: 02 Listopad, 2010, 23:23 »
Kuchyňské hodiny na startu, jedny stopky v cíli, téměř žádný traťový komisař v terénu ....... > čipovou časomíru dnes používají od agiliťáků po hasiče, po zadání do vyhledavače se objeví desítky firem, které to nabízejí ke koupi či jako službu, cena není nikterak závratná.

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #28 kdy: 02 Listopad, 2010, 23:25 »
Podávání "protestů" - správně je to "hlášení o porušení pravidel"
ZŘ:

5.2.    Hlášení účastníkem závodu (závodníkem)
a)   Účastníci závodu, kteří chtějí oznámit přestupky jiných účastníků závodu, musí zprávu o přestupku předat řediteli závodu nebo jeho zástupci ihned po dojetí do cíle daného kola. Oznámení zprávy může být i ústní.
b)   Po každém ústním ohlášení přestupku musí, do jedné hodiny po ukončení kola, ve kterém k přestupku došlo, následovat oznámení písemné.

5.3.   Protesty a slyšení
a)   Závodník, člen organizačního výboru nebo oficiálních hlídek, který je postižen hlášením o přestupku proti pravidlům nebo je přestupku účasten, může podat oficiální protest a vyžadovat slyšení u vedení závodu.
b)   Vedení závodu je povinno ho vyslechnout a oznámit své rozhodnutí.

(Vedení závodu = komise s absolutním právem rozhodování při dané akci. Je složena ze tří funkcionářů závodu. Ředitele závodu, hlavního rozhodčího a technického delegáta.)

Shrnuto -
Závodník když se mu něco v průběhu závodu nezdá a chce zjednat nápravu - vždycky musí problém zahlásit při dojezdu do cíle. Pak (až si situaci promyslí a prokonzultuje) může (ale nemusí) podat i písemné oznámení (nic se za to neplatí :))

Vedení závodu musí všechny hlášení a protesty probrat a závodníkům oznámit svá rozhodnutí.

(možná jsme na Horníku neprobrali s dotyčnými závodníky situaci dostatečně oficiálně, jen osobněji s omluvou za starty - budiž to poučením)

Offline HelaL

  • Global moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 975
  • Karma: +95/-74
    • MushGo
    • E-mail
Re: Tři Studně
« Odpověď #29 kdy: 02 Listopad, 2010, 23:54 »
Poslední odpověď bude na téma kvalifikovaných rozhodčích na plný úvazek.

Rozhodčích je málo. Mezinárodní rozhodčí jsme dva (plus dva "čekatelé"). Z určitých stran je tlak ve smyslu, že vlastně proškolený rozhodčí na plný úvazek je zbytečný přepych.
Že stačí ti lidé, co si zajistí a proškolí podle sebe (a taky odmění) konkrétní pořadatel...

Můj názor: loni jsem moc nezávodila a sloužila vícekrát jako nezávodící rozhodčí. Kontrolovala jsem každou karabinu a prudila závodníky dotazy kde mají pomocnou šňůru a vystřelovačku... byla jsem k dispozici po celou dobu. Viděla jsem, co se děje při dojezdech a dala třeba i podnět k diskvalifikaci při popotáhnutí psa závodníkem... Efekt na průběh závodu musí zhodnotit sami závodníci a pořadatelé.

Z mého pohledu to byla celkem otročina .. a koukala jsem přitom na mé psy, jak je vedou na start. (Kdo závodí, chápe mé pocity)

Letos bylo rozhodnuto, že rozhodčí naplno není nutný, případně si ho může zajistit pořadatel.

Ale pokud by rozhodčí na plný úvazek byl nutný (a podle mě měl by být min. na závody v ESDRA cupu a v MR) - pak nám zkušení a vyškolení rozhodčí na zajištení 14 závodů EC a MR chybí.

Zkušený rozhodčí se nejen orientuje v řádech, ale zvládá i řešení situací .. chce to nácvik modelových situací..

Najdou se zkušení lidé ochotní do toho jít? Najdeme prostor k jejich proškolení?
Kdo bude rozhodčího na plný úvazek financovat? Jak se k tomu postaví pořadatelé, Svaz, či sami závodníci..?

Doufám, že jsem ohledně Horníku rozebrala hlavní problémy.
Můj názor je, že problémy-chyby se mohou stát, je však důležité podniknout kroky, aby se již víckrát neopakovaly.

« Poslední změna: 03 Listopad, 2010, 00:04 od HelaL »